חבר בוועד האולימפי הבינלאומי: "כבר הוחלט לדחות את האולימפיאדה"

דיק פאונד אמר הערב ל-USA Today כי על סמך המידע הקיים ברשות הוועד האולימפי הבינלאומי המשחקים לא יתקיימו ב-24 ביולי. "זכותו של כל חבר להביע את דעתו", מסר דובר הוועד

איתמר קציר - צרובה
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלט בטוקיו, היום. הסבירות כי האולימפיאדה תידחה הולכת וגוברת
שלט בטוקיו, היום. הסבירות כי האולימפיאדה תידחה הולכת וגוברתצילום: ISSEI KATO/רויטרס

דיק פאונד, חבר ותיק בוועד האולימפי הבינלאומי, אמר היום (שני) כי ההחלטה לדחות את האולימפיאדה למעשה כבר נפלה, והשאלה היא רק למתי ואיך. "על סמך המידע שיש לוועד האולימפי הבינלאומי, דחייה של המשחקים כבר הוחלטה", אמר פאונד לאתר USA Today, "עדיין לא הוחלט על הדרך שבה יתקדמו, אבל המשחקים לא יתחילו ב-24 ביולי, ככל שאני יודע".

את דבריו של פאונד צריך לקחת בעירבון מוגבל - הוא לא חלק ממועצת המנהלים של הוועד האולימפי, ורק לפני מספר שבועות אמר כי התרחיש הסביר ביותר הוא ביטול המשחקים ולא דחייתם. היום הוא כבר נשמע אחרת, כשדיבר על דחייה אפשרית, ולא על ביטול. "ההחלטה תגיע בשלבים - קודם נודיע על השהיית המשחקים, ולאחר מכן נתמודד עם ההשלכות, שהן עצומות". בתגובה לדבריו של פאונד מסר דובר הוועד האולימפי הבינלאומי, מארק אדאמס: "זו זכותו של כל חבר וועד להביע את דעתו על החלטות מועצת המנהלים שהתקבלו אתמול".

דבריו של פאונד לא באו מתוך ואקום: רק אתמול הצהירה מועצת המנהלים של הוועד האולימפי הבינלאומי לראשונה כי הוא שוקלת את דחיית המשחקים, וכי תקבל החלטה בתוך ארבעה שבועות בנושא. בלילה דווח כי אוסטרליה וקנדה הודיעו כי לא יוציאו משלחות לאולימפיאדת טוקיו אם זו תתקיים ב-2020, וכי הן נערכות לקיומה ב-2021. היום הצהיר ראש הממשלה היפני שינזו אבה כי "העולם לא ערוך לקיום משחקים אולימפיים במצב הנוכחי".

גם יו"ר הוועדה המארגנת של אולימפיאדת טוקיו, יושירו מורי,  העריך שהוועדה תשקול את דחיית האולימפיאדה. מורי נפגש עם עיתונאים היום ואמר שהוועדה ניסתה לערוך את המשחקים כמתוכנן והסכימה עם הוועד העולמי כי כך יש לעשות. אולם, הוא אמר, חל שינוי במצב הגולבאלי ותחת הנסיבות הקיצוניות בארצות הברית ובאירופה הוועדה לא תדבק בתאריך המקורי.

בהמשך הודיע איגוד האתלטיקה העולמי כי הוא מוכן להזיז את אליפות העולם שאמורה להיערך באוגוסט 2021 על מנת לפנות תאריך לאולימפיאדה הבאה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ