הוועד האולימפי האמריקאי מצטרף לאתלטים במדינה וקורא לדחות את האולימפיאדה

אחרי סקר שנערך בקרב 1,780 אתלטים בארצות הברית העלה כי רובם קורא לדחות את המשחקים מכיוון שאינו יכול להיערך אליהם, הוציא הוועד האולימפי הודעה רשמית: "גם אם הסכנות הבריאותיות יוסרו ההכנות נפגעו"

איתמר קציר - צרובה
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הירשלנד וטראמפ. בהתחלה התנגדה לדחייה אך נמלכה בדעתה
הירשלנד וטראמפ. בהתחלה התנגדה לדחייה אך נמלכה בדעתהצילום: Evan Vucci/אי־פי

הוועד האולימפי האמריקאי פרסם הלילה (בין שני לשלישי) מסמך רשמי בו הוא קורא לוועד האולימפי הבינלאומי לדחות את המשחקים האולימפיים בטוקיו. הוועד מתבסס על סקר שנערך בין 1,780 ספורטאים אמריקאים, שברובם הביעו תקווה כי המשחקים יידחו ולא יתקיימו כמתוכנן בטוקיו 2020, וציינו בהרחבה כי אימוניהם נפגעו בעקבות השגרה החדשה.

"אנחנו בטוחים ששמענו מנעד רחב של דעות, ומבינים את מגוון האתגרים שהספורטאים שלנו מתמודדים איתם", נכתב בהצהרה של הוועד האמריקאי, שנחתמה על ידי יושבת ראש הוועד האמריקאי, סוזאן ליונס, ומנכ"לית הוועד שרה הירשלנד, "לצערנו אין תוצאה שיכולה לפתור את כל הצרות שמולנו. המסקנה החשובה ביותר שלנו מהתגובה הרחבה של הספורטאים היא שגם אם הסכנות הבריאותיות המשמעותיות יוסרו עד הקיץ המאוחר - על ההפרעות האדירות בסביבת האימונים, בקרת האנטי-סימום ותהליך ההעפלה למשחקים שנפגע לא נצליח להתגבר באופן מספק".

68% מהספורטאים האמריקאים שהשתתפו בסקר קבעו כי אם המשחקים יתקיימו הקיץ יהיה זה בתנאים לא הוגנים, ו-65% מהם אמרו כי הם חוששים שהמשך האימונים ישים את בריאותם בסיכון. 87% מהספורטאים קבעו כי "רגולציות מקומיות" מונעות מהם להתאמן כרגיל, כש-94% מהספורטאים ציינו כי אימוניהם נפגעו, ברמה כזו או אחרת - 39% מהם נפגעו "בצורה קשה", 25% מהם לא יכולים להתאמן כלל. בספורט הפראלימפי האמריקאי, המספרים דומים למדי.

בעקבות הנתונים הללו, בהצהרת הוועד האולימפי האמריקאי נכתב: "יותר ברור כיום מאי פעם שהדרך לדחיית המשחקים היא המבטיחה ביותר, ואנו מעודדים את הוועד האולימפי הבינלאומי לנקוט בכל הצעדים כדי להבטיח שהמשחקים יתקיימו בסביבה ותנאים בטוחים לכל המתחרים. אנחנו מחכים לתגובתם ולהנחיותיהם, ועומדים מוכנים כדי לתמוך בנבחרת האמריקאית בשיתוף פעולה מלא עם הקהילה הבינלאומית".

אתמול הודיעו בקנדה ובאוסטרליה כי אינם מתכוונים להופיע במשחקים האולימפיים במידה שייערכו הקיץ, מכיוון שההכנות מסכנות את בריאות הספורטאים ובני משפחותיהם. נורווגיה, ברזיל וסלובניה טרם יצאו בהודעות אך הן לוחצות על הוועד האולימפי לדחות המשחקים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ