רשמית: הוועד האולימפי וממשלת יפן הודיעו על דחיית משחקי טוקיו ל-2021

בעקבות משבר הקורונה וחוסר היכולת לקיים את המשחקים, הודיע ראש ממשלת יפן שינזו אבה כי סיכם עם נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי כי האולימפיאדה לא תתקיים ב-2020 אך תשמור על שמה

איתמר קציר - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שינזו אבה, היום
שינזו אבה, היוםצילום: POOL/רויטרס

הוועד האולימפי הבינלאומי וממשלת יפן הודיעו היום (שלישי) על דחייה של האולימפיאדה עד לקיץ 2021 בשל התפרצות מגפת הקורונה. זאת אחרי שראש הממשלה היפני שינזו אבה, ונשיא הוועד האולימפי הבינלאומי תומאס באך, סיכמו בשיחה טלפונית על דחיית המשחקים האולימפיים והפראלימפיים בטוקיו.

"בנסיבות הנוכחיות ובהתבסס על מידע שסיפק לנו ארגון הבריאות העולמי היום - נשיא הוועד האולימפי וראש ממשלת יפן סיכמו כי האולימפיאדה בטוקיו חייבת להידחות לתאריך שמעבר ל-2020, אך לא יאוחר מקיץ 2021", נכתב בהודעה הרשמית של הוועד האולימפי הבינלאומי, "זאת על מנת להבטיח את בריאות הספורטאים, וכל מי שמעורב במשחקים האולימפיים ובקהילה הבינלאומית".

בהודעה נכתב כי הוועד האולימפי, הוועדה המארגנת של המשחקים וממשלת יפן הסכימו כי המשחקים האולימפיים והפראלימפיים ישמרו על שמם כ"טוקיו 2020". עוד מפורט כי "המנהיגים הסכימו שהמשחקים האולימפיים בטוקיו יכולים לעמוד כלפיד של תקווה עבור העולם בזמנים המטרידים הללו, ושהלהבה האולימפית יכולה להפוך לאור בקצה המנהרה שהעולם מוצא את עצמו בה בימים הללו. על כן הוסכם שהאש האולימפית תישאר ביפן".

תומאס באך. "הסכים איתי במאה אחוז", אמר אבהצילום: Denis Balibouse/רויטרס

אבה טען כי דחיית המשחקים היא בלתי נמנעת אם משחקי טוקיו 2020 לא יוכלו להתקיים באופן מלא בשל התפרצות וירוס הקורונה. "קיץ 2021 הוא המועד הכי מאוחר שבו המשחקים יוכלו להיערך", אמר אבה, "הצעתי בשיחה לדחות את האולימפיאדה בשנה ותומאס באך הביע 100% הסכמה". זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה האולימפיאדה נדחית. בעבר בוטלו שלוש אולימפיאדות בשל מלחמות העולם הראשונה והשנייה, אבל מעולם תאריך הפתיחה של אולימפיאדה לא הוזז.

לפני יומיים הודיעה מועצת המנהלים של הוועד האולימפי הבינלאומי כי בתוך ארבעה שבועות יקבל החלטה על גורל המשחקים, אך דיווחים מתוך הישיבה דיברו על כך שההחלטה לדחות את המשחקים כבר התקבלה, ורק נשאלת השאלה למתי, ואיך ניתן להתמודד עם הבעיות הפרוצדורליות.

רק הבוקר הודיע הוועד האולימפי של ארצות הברית כי הוא תומך בעמדת הספורטאים האמריקאים, ומאמין כי אין מנוס מדחייה של המשחקים. בהודעה של הוועד האולימפי האמריקאי הבוקר, נכתב כי הוועד תומך בעמדת הספורטאים כי יש לדחות את המשחקים. "המסקנה החשובה ביותר שלנו מהתגובה הרחבה של הספורטאים היא שגם אם הסכנות הבריאותיות המשמעותיות יוסרו עד הקיץ המאוחר - על ההפרעות האדירות בסביבת האימונים, בקרת האנטי-סימום ותהליך ההעפלה למשחקים שנפגע לא נצליח להתגבר באופן מספק", נכתב. ההודעה של הוועד התבססה על סקר שבו השתתפו 1,780 ספורטאים אולימפיים ופראלימפיים אמריקאיים, בו למעלה מ-90% הודו כי אימוניהם נפגעו בעקבות המצב הבריאותי במדינה.

בראשית השבוע הודיעו קנדה ואוסטרליה כי הן מושכות את המשלחות שלהן מהמשחקים האולימפיים, אם אלו יתקיימו ב-2020, והכינו את ספורטאיהן לכך שיתחרו ב-2021. על פי דיווח ברויטרס, איגוד האתלטיקה הבינלאומי מוכן לדחות בשנה את אליפות העולם באתלטיקה שאמורה להיערך באורגון באוגוסט 2021, כדי לא להפריע ללו"ז של המשחקים האולימפיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ