"זו ההחלטה הנכונה": הספורטאים הישראלים מרוצים מדחיית האולימפיאדה

הספורטאים האולימפיים שגיא מוקי ולינוי אשרם קיבלו בברכה את דחיית האולימפיאדה ל-2021. "יש ספורטאים שיכלו להתאמן אבל באירופה כל המדינות בסגר ושגרת האימונים נהרסה. זה הופך את זה ללא שוויוני", הסביר מוקי

איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שגיא מוקי. "11 אלף ספורטאים בכפר האולימפי כשיש קורונה זה סיכון"
שגיא מוקי. "11 אלף ספורטאים בכפר האולימפי כשיש קורונה זה סיכון"צילום: ניר קידר

החלטת הוועד האולימפי הבינלאומי והממשלה היפנית על דחיית המשחקים האולימפיים מעבר ל-2020 בשל התפרצות מגפת הקורונה, התקבלה בהבנה אצל הספורטאים האולימפיים בישראל. אלוף העולם בג'ודו שגיא מוקי בירך על ההחלטה. "אין לי ספק שזו החלטה נכונה", אמר מוקי בשיחה עם "ספורט הארץ", "יש לזה כמה סיבות: אחת, בפן הבריאותי - לשלוח 11 אלף ספורטאים לתוך הכפר האולימפי כשווירוס הקורונה עוד נמצא בחוץ - זה מסכן את הספורטאים וזה מסכן את העולם. שנית, יש מדינות שממשיכות להתאמן כרגיל, אבל באירופה כל המדינות בסגר ושגרת האימונים נהרסה. זה הופך את זה ללא שוויוני". 

מוקי, מהמועמדים הבכירים של ישראל למדליה באולימפיאדת טוקיו, מסביר כי דחיית המשחקים מהווה בשבילו הקלה. "לא היה קל לחיות עם החוסר וודאות הזה. הייתי צריך להילחם כל יום ולהתמקד", אמר, "זו היתה מלחמה פסיכולוגית ומנטלית יומיומית, ועכשיו כשדוחים את זה בשנה זה כמו אוויר לנשימה. אפשר לקחת את הדברים בצורה יותר רגועה, בלי יותר מדי סטרס. לתת לקורונה לחלוף מהעולם. אני שמח דחו את האולימפיאדה בשנה".

מוקי העיד על עצמו כי שגרת האימונים שלו נפגעה באופן אנוש בשל התפרצות הנגיף. "ההחלטה לדחות נותנת לי מרווח - קודם כל לחכות שהמציאות שבה אנחנו נמצאים תסתיים, ואז לחזור באמת לשגרת אימונים רגילה של ג'ודו. נוכל להתכונן לאולימפיאדה כמו שצריך, ולא כשאני מנסה לאלתר אימונים. בניתי חדר כושר מאולתר אצלי בבית כשעל חלק מהציוד התארגנתי וחלק קניתי מכספי האישי. ניסיתי לעשות הכל מהכל בשביל לשמור על שגרת אימונים ועדיין - בלי ג'ודו זה מאוד קשה. אני שמח שיש קצת אוויר לנשימה. אני בטוח שהם לקחו את ההחלטה הנכונה".

אשרם. "עדיף לדעת מה יהיה כמה שיותר מוקדם"צילום: עמית שיסל

לינוי אשרם והצוות המקצועי שלה פרסמו הודעה לעיתונות בעקבות ההחלטה לדחות את המשחקים: "בכל התקופה האחרונה המשיכה לינוי אשרם בשגרת האימונים תחת הדרכת המאמנת האישית שלה איילת זוסמן, והמשיכה בהכנותיה למשחקים האולימפיים. החלטת הוועד האולימפי הבינלאומי בדבר דחיית המשחקים על פניו נראית כהחלטה ראויה והספורטיבית שתאפשר לכל הספורטאים להגיע במוכנות המיטבית למשחקים בטוקיו 2021. אשרם וזוסמן ימשיכו בהכנות לטוקיו 2021 כפי שעשו עד עתה".

בריאיון מיוחד ל"ספורט הארץ" אמרה אשרם כי היתה מעדיפה שהמשחקים יתקיימו כמתוכנן בקיץ 2020, אך אם הוועד האולימפי ייאלץ לדחות אותם, היא מעדיפה לדעת כמה שיותר מוקדם. "אי אפשר לדעת עם המחלה הזאת לאן זה מתקדם, אבל אני חושבת שההכנה תהיה שונה", אמרה אשרם, "עכשיו אנחנו עדיין מתייחסים לזה כאילו האולימפיאדה תהיה בקיץ. אז אם דוחים אותה בשנה - אולי אפשר טיפה לשמור יותר, לחשוב אחרת, לשנות את התרגילים. שנה שלמה משנה הכל. יכולים פתאום לשנות משהו בחוקה, אז זו חשיבה אחרת. ככל שנדע יותר מוקדם, ההכנה לאולימפיאדה תהיה הרבה יותר טובה".

את שחר צוברי הדחייה לא הסעירה יותר מדי. מי שאמור לייצג את ישראל בגלישת רוח במשחקים האולימפיים, שיהיו הרביעיים שלו בקריירה. "מגניב", הוא אומר כשנשאל על ההחלטה, "אני לא מרגיש שזה משנה לי כרגע. בסך הכל אני באמת מאמין שזה הדבר הנכון לעשות, גם מבחינת הספורט והכי חשוב מבחינת הבריאות. בפן האישי, אני לא מרגיש שנפגענו כל כך כי יכולתי להתאמן בהתאם להנחיות - לגלוש תמיד אנחנו יכולים. מצד שני אני כן מבין את הספורטאים האחרים שלא יכולים להתאמן".

שחר צוברי. "אכין את עצמי לכל שינוי ואגיע בזכות"צילום: אילן אסייג

מה שכן יכול להשפיע על צוברי זו החלטה לפתוח מחדש את הקריטריון הישראלי לקביעת נציג בטוקיו. פרק זמן של עד שנה נוספת יכולות להציג הבדל עצום ביכולות הגולשים המתחרים על הכרטיס האולימפי. "זה לא בדיוק חשש, אבל כל החלטה שתתקבל, אני אקבל בהבנה", הוא אומר, "כמו שאני מתמודד עכשיו עם הדחייה, אני באמת רוצה להגיע לאולימפיאדה בזכות ולהפגין יכולות טובות. גם אם יפתחו שוב את הקריטריונים או יציבו תנאים ודברים מסוימים - אני אהיה שם כדי להוכיח את עצמי".

הוועד האולימפי בישראל מסר: "אנו מברכים על ההחלטה וההכרזה הרשמית המשותפת של הוועד האולימפי הבינלאומי וממשלת יפן, על דחיית המשחקים האולימפיים לשנת 2021 בצל משבר הקורונה המתמשך ברחבי העולם. ספורטאי המשלחת האולימפית של ישראל חוו תקופת אי ודאות קשה, ואנו מקווים שכבר בימים הקרובים תהיה הודעה רשמית על המועד החדש שייקבע, על מנת שניתן יהיה לסמן את המטרות החדשות בבירור".

הוועד כבר ממהר להתכונן לתוכניות החדשות: "נפעל במהירות למפות את כל מישורי הפעולה הנדרשים על מנת להיערך למועד החדש שייקבע, בהיבטים הארגוניים והתקציביים מתוך מטרה ברורה להעמיד לרשות הספורטאים והספורטאיות שלנו והצוותים המקצועיים את מירב התנאים הנדרשים להכנה האופטימלית. למרות שהדחייה היא בלתי נמנעת, האכזבה היא קשה, אבל בספורט אכזבה היא חלק מהתהליך ומהדרך להצלחה. אנו בטוחים שספורטאי ישראל יצלחו את המשבר הזה ויוכיחו את חוסנם המנטלי כפי שהוכיחו כבר בעבר".  

גם מנכ"ל הוועד הפראלימפי, ניסים סספורטס, היה מרוצה: "אנו בוועד הפראלימפי הישראלי שמחים מאוד על ההחלטה הנכונה שהתקבלה היום בוועד הפראלימפי הבינלאומי. השמירה על בריאותם של הספורטאים קודמת לכל. כרגע אנחנו לומדים את ההשלכות של החלטה זו ונתארגן בהתאם".

"הוועד האולימפי הבינ"ל קיבל את ההחלטה הנכונה בדחיית המשחקים ואנחנו כאיגוד מברכים על כך", מסר מנכ"ל איגוד השחייה, אמיר טיטו, "שום דבר, כולל המשחקים האולימפיים, לא חשוב יותר מבריאות הספורטאים, וכולנו תקווה כי המשבר יסתיים בקרוב ונוכל כולנו לחזור לפעילות סדירה. אנחנו נמשיך ונשקיע הכל למען הצלחת הספורטאים ונחזור מהמשבר הזה חזקים אף יותר לקראת טוקיו 2021".

נטע ריבקין יו"ר ועדת הספורטאים, שלחה מכתב לספורטאים הישראלים. גם היא הסכימה עם ההחלטה לדחות וניסתה לחזק את הספורטאים בתקופה חסרת יציבות זו. "כבר שבועות אחדים מאז שהמצב החל להחמיר שמחשבותיי וליבי איתכם", כתבה ריבקין, "הקושי הרב בהתמודדות עם אי הוודאות המוחלטת, תוכניות האימון והתחרויות שמתבטלות, בידוד וחוסר היכולת להתאמן בתנאים האופטימליים של כל אחד ואחת מכם והניסיון להישאר בפוקוס כאשר הכל מסביב לא מאפשר זאת אני יודעת כמה כל אחד מכם השקיע את כל נשמתו כדי להגיע לטוקיו בשיא שלו, הוויתורים הרבים, האימונים המפרכים ואורח החיים התובעני למען הגשמת החלום האולימפי. נכון שלרוב אנחנו לא רואים בעיניים בדרך למטרה אבל פה יש משהו גדול מאיתנו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ