אמיר ענבר
אמיר ענבר

ההודעה על דחיית משחקי טוקיו לשנה הבאה תפסה רבים מהספורטאים הבכירים בעולם במיטתם. הרי זו היתה שעת לילה מוקדמת באוסטרליה ושעת בוקר מוקדמת או לילה מאוחרת בארצות הברית. משהתעוררו ושמעו את הבשורה, התברר במהרה כי שורר ביניהם קונצנזוס בנוגע להחלטה שקיבלו הוועד האולימפי הבינלאומי וראש ממשלת יפן: לא היתה אפשרות אחרת מלבד דחיית המשחקים.

השחיינית קייטי לדקי, בעלת חמש מדליות זהב אולימפיות, מיהרה להביט ל-2021 מבלי לשכוח את המאבק הגלובלי בקורונה. "בעודנו מתייצבים כדי להתמודד עם האתגרים של היום, אנחנו יכולים לחלום על אולימפיאדה נפלאה במדינה יפהפייה", צייצה האמריקאית בטוויטר, "זה הזמן לתמוך בכל אלו שעובדים כדי להבריא את החולים ולשמור על בריאות כולנו". בת ארצה אמה קוברן, מדליסטית ארד מריו 2016 בריצת 3,000 מטר מכשולים, קבעה: "החלומות שלנו לא מבוטלים, הם רק נדחו. מצפה להגשמת החלומות של הספורטאים בכל מקום ב-2021".

קייט קמפבל, השחיינית האוסטרלית שמקווה לתקן בטוקיו אחרי הופעה מאכזבת בריו, הודתה כי היא "שבורת לב, אבל לא מופתעת. הנגיף סחף את העולם, שובר כל כך הרבה חלומות של אנשים וחזונות לעתיד. זה היה תור הספורטאים האולימפיים לראות את עולמם מתהפך". קווין מאייר הצרפתי, שיאן העולם בקרב 10, הודיע: "אין בעיה, אנחנו יכולים לחכות". טדי רינר, הג'ודוקא הצרפתי הגדול, כתב: "נתראה ב-2021, טוקיו. קודם כל עלינו לנצח בקרב הגדול".

ההכרה בסדר העדיפויות הנכון בלטה בדברי הספורטאים. "זה גדול יותר מכל ענפי הספורט, גדול יותר מכל ענפי האולימפיאדה", אמרה הכדורגלנית האמריקאית קרלי לויד ל-ABC, "אני חושבת שזו בהחלט ההחלטה הנכונה. אני מאוכזבת, אבל חושבת על הבטיחות של כולם. זה בהחלט הדבר הטוב ביותר". צידדה בדבריה קתרינה ג'ונסון-תומפסון הבריטית, אלופת העולם בקרב 7: "חיכיתי לזה שמונה שנים, מהי שנה בתמונה הגדולה? כאתלטים אלו חדשות שוברות לב, אבל זה מכל הסיבות הנכונות והבטיחות של כולם".

בין המצדדים היו גם שיאן העולם במרתון, אליוד קיפצ'וגה ("החלטה חכמה מאוד"), וכוכב הרכיבה מארק קאבנדיש ("ההחלטה הנכונה"). אלי בראונלי הבריטי, פעמיים ברציפות האלוף האולימפי בטריאתלון, הביע שביעות רצון מהבהירות שניתנה לספורטאים שבכל זאת ניסו להתאמן בתקופה בה הדבר עלול להוות סיכון. לולו ג'ונס, רצת המשוכות, התייחסה לדחייה כעובדה מוגמרת עוד שלשום וכתבה: "אני כל כך שמחה שהאולימפיאדה נדחתה. שוחחתי עם כל כך הרבה ספורטאים שהיו בדמעות משום שניסו להתאמן לשם הגשמת החלום האולטימטיבי שלהם, אבל לא רצו לסכן את בריאותם. זה היה הדבר הנכון. מי ייתן והעולם יחלים".

במקביל, כבר היו כאלו שהחלו להתייחס להיבטים הלוגיסטיים של דחיית המשחקים. דז לינדן, רצה למרחקים ארוכים שייצגה את ארצות הברית במרתון בלונדון 2012 ובריו 2016, לא הצליחה לעלות לטוקיו 2020 אחרי שסיימה רביעית בלבד במבחנים האמריקאיים בשלהי פברואר. רק שלוש הראשונות עלו. אז, האם דחיית המשחקים תפתח לה את הדלת? "כל מי שמציע לקיים מחדש את המבחנים במרתון, שיפסיק", היא ביקשה, "יש שישה רצים (גברים ונשים) שיש להם כל כך הרבה לחגוג בתקופה הקשה הזו. בבקשה אל תחרבנו על המצעד שלהם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ