ליאור בירקאן, מגדולות השחייניות בישראל, מתה בגיל 56

השחיינית שכונתה "מלכת הבריכה" וזכתה 17 פעמים בתואר אלופת ישראל מתה לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. "שלוש שנים נלחמה במחלת הסרטן ולא הפסיקה לשחות ולחייך במשך כל התקופה", ספדו באיגוד השחייה

איתמר קציר - צרובה
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בירקאן. 17 פעמים אלופת ישראל
בירקאן. 17 פעמים אלופת ישראלצילום: גיא שמואלי, איגוד השחייה

השחיינית הישראלית ליאור בירקאן, מגדולות שחייניות ישראל, מתה בגיל 56 לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. בירקאן זכתה 17 פעמים בתואר אלופת ישראל בסוף שנות ה-70 ותחילת ה-80, והחזיקה בשיאי ישראל בסגנונות חופשי, גב, פרפר ומעורב אישי. בשיאה החזיקה בשבעה שיאים במקביל, מה שזיכה אותה בכינוי "מלכת הבריכה". השיא בו החזיקה זמן רב ביותר היה ב-200 מטר מעורב אישי, (2:27.87 דק'), שעמד על כנו במשך עשור עד שנשבר על ידי קרן רגאל. 

בירקאן גם זכתה בשלוש מדליות זהב ושתיים מכסף במכביה ה-11 (1981), והסיבה היחידה שבגינה הפסידה הופעה במשחקים האולימפיים היא החרם המערבי על מוסקבה 1980, שמנע מספורטאים רבים להגשים את חלומם. לאחר פרישתה הפכה לשחיינית מאסטרס מצטיינת בבריכה ובמים הפתוחים והיתה גם מאמנת מאסטרס בירושלים במשך למעלה משני עשורים. בירקאן מחזיקה גם היום בשלל שיאי מאסטרס במשחים השונים, ואף ייצגה את ישראל בתחרויות מאסטרס ברחבי העולם.

היא עבדה בריפוי בעיסוק במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים, כיהנה תקופה מסוימת כיו"ר הפועל ירושלים בשחייה ואף הייתה פרשנית שחייה בערוץ הראשון. על פי איגוד השחייה, "מזה כשלוש שנים נלחמה במחלת הסרטן, מה שלא מנע ממנה להמשיך לשחות, להתחרות ולזכות במדליות, והכל כשהחיוך הקורן והכל כך מזוהה איתה מתנוסס על פניה כל העת. הותירה אחריה שלושה ילדים. מועד הלווייתה יימסר בהמשך, יהי זכרה ברוך".

בירקאן. במשיכה לשחות ולהתחרות תוך מאבק במחלת הסרטןצילום: גיא שמואלי, איגוד השחייה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ