הפתעה באליפות ישראל באתלטיקה: בלסינג אפריפה בן ה-16 ניצח בריצה ל-100 מטרים

אפריפה, שנולד בארץ לאב גנאי וקיבל אזרחות ישראלית רק בתחילת החודש האחרון אחרי מאבק ממושך, עצר את השעון על 10.49 שניות וזכה בזהב. לונה צ'מטאי סלפטר ניצחה בקלות במקצה ה-1,500 מטרים. מוחמד אבו ענזה ניצח ב-400 מטרים

איתמר קציר - צרובה
איתמר קציר
אפריפה עם מדליית הזהב. ההפתעה הנעימה של הערב
אפריפה עם מדליית הזהב. ההפתעה הנעימה של הערבצילום: איתמר קציר

לבלסינג אפריפה היה מגיע קצת יותר קהל להופעה שנתן היום (שני). עשרות האנשים שהורשו להיכנס לאליפות ישראל באתלטיקה, שנערכה ללא קהל בשל מגבלות הקורונה, יחד עם הצופים על מסכי הטלוויזיה בבית, היו עדים הערב לטקס העברת לפיד מינורי בריצת 100 מטר - אפריפה בן ה-16.5 קבע שיא קאדטים חדש, 10.49 שניות וזכה בתואר אלוף ישראל באתלטיקה. לפני שחצה את קו הסיום עוד הספיק לטפוח על חזהו, מאמץ מניירות של רץ מפורסם ממנו בהרבה. במקום השני סיים אמרי פרסיאדו עם 10.61 שניות, ובמקום השלישי עומרי סדן, עם 10.76 ש'.

אפריפה, שנולד בארץ לאב גנאי וקיבל אזרחות ישראלית רק בתחילת החודש האחרון אחרי מאבק ממושך, היה המום מההישג. "אין מאושר ממני, בכלל לא חשבתי שאני ארוץ ככה היום. אני בהלם", אמר לאחר הריצה. אצל הנשים, ניצחה ניצן לוי בת ה-19 עם 12.03 שניות. דניאל פולסטר הובילה והיתה מסוגלת לנצח בריצה, אך מעדה מטרים ספורים לפני הפודיום.

אפריפה, פרסיאדו וסדן, הערבצילום: איתמר קציר

את התחרויות המעניינות של היום סיפקו הריצות ל-1,500 מטר, הן בגברים והן בנשים. אצלן ניצחה לונה צ'מטאי סלפטר ללא בעיה, כשהעמידה את השעון על 4:17.96 - כשש שניות לאט יותר משיאה הלאומי. אחריה הגיעה אדוה כהן, שקבעה תוצאה נאה של 4:25.50 ד', ובמקום השלישי סיימה כרואן חלבי, שעד לפני שלוש שנים כלל לא התאמנה באופן מקצועני, שקבעה שיא אישי חדש של 4:27.65 ד'. אצל הגברים התחרות היתה צמודה במיוחד, כשבמטרים האחרונים מצליח דוד טאייצ'או להבטיח את התואר. הוא חצה את קו הסיום בזמן של 3:51.83 דקות. הוא הקדים את גירמה אמארה (3:52.06 ד') ואת ג'מאל עבדלמג'יד (3:53.02) על הפודיום.

בדרך כלל, אליפות ישראל בהדר יוסף היא אחד מאירועי האתלטיקה היחידים שמושכים קהל בישראל. בשנים טובות, יכולים להגיע לאיצטדיון כמה מאות. הפעם, בהיעדר אוהדים ומשפחות, אליפות ישראל - שהוקדמה בשבוע כדי להימנע מהאפשרות ליפול קורבן לסגר כללי, אם יהיה כזה - היתה חיוורת במיוחד. הסיכוי לקבל דחיפה מהקהל כדי לקבוע שיאים חדשים נמוג כלא היה, והיה מעט מכמיר לב לראות חלק מהקופצים הצעירים מבקשים תמיכה בדמות מחיאות כפיים קצובות מהיציעים הריקים, ומקבלים אותן רק מחבריהם ליד בור הקפיצות.

סלפטר. אין לה מתחרות בישראלצילום: תומר אפלבאום

בהיעדרן של מי שהיו אמורות להיות כוכבות היום הראשון - דיאנה ויסמן וחנה קנייזבה מיננקו הפצועות - הסיכוי לקבוע שיאים לאומיים חדשים בתחרות המקומית החשובה של השנה נראה היה קלוש. היחידה שהיתה קרובה לשיא ישראלי חדש היא הקופצת במוט נעמה ברנשטיין מאגודת אתלטי הנגב, שיאנית ישראל המכהנת. בניסיון השני שלה לעבור 4.26 מטר - גבוה בסנטימטר אחד משיאה - כבר שיחררה שאגת ניצחון כשנדמה היה שעברה את הרף, אך אז נגעה בו בדרך למטה והפילה אותו יחד איתה. בניסיון השלישי לא הצליחה לייצר קפיצה, אבל בכל זאת סיימה עם תואר אלופת ישראל אחרי שעברה גובה של 4 מ'.

בקפיצה לגובה לנשים, חנין נסאר איבדה את תואר אלופת ישראל לאחר שלא הצליחה לעבור גובה של 1.70 מטר. דניאל פרנקל החזירה לעצמה את התואר לאחר שעברה 1.75 מטר. במקום השני סיימה מעיין שחף, שהודיעה כי זו היא התחרות האחרונה שלה בקריירה שעברה את אותו הגובה, אבל פסלה יותר פעמים לאורך התחרות. ורוניקה צ'יינוב, שעברה 1.70 מ', התמקמה במקום השלישי.

איתמר לוי. אלוף ישראל בהדיפת כדור ברזלצילום: מקסים דופליי

איתמר לוי זכה בתואר אלוף ישראל בהדיפת כדור ברזל, אחרי שהדף ל-17.45 מטר. אסטל ולאנו זכתה אצל הנשים עם 13.01 מ'. ביידוי פטיש לגברים ניצח ויקטור זגינאיקו עם תוצאה של 57.08 מטר. אצל הנשים ניצחה מרגריטה בלוב עם 56.35 מ'. בהטלת כידון זכה אור כתב עם 61.90 מטר.

מוחמד אבו ענזה מאתלטי הנגב הוכתר כאלוף ישראל בריצת 400 מטר כשקבע שיא אישי חדש של 48.17 שניות - שיפור של 42 מאיות לשיאו הקודם. ג'ומאר ג'ובראן זכתה בתואר המקביל אצל הנשים עם 56.76 והשלימה דאבל עבור הנשים. אלכסנדרה לוקשין הוכתרה כאלופת ישראל בריצת 100 מטר משוכות, כשהעמידה את השעון על 13.96 מטר. ב-110 מ' משוכות, ניצח דור חיון עם תוצאה של 14.36 ש'. 

בקפיצה המשולשת זכתה מרינה ריבר, שקפצה ל-12.54 מטר. אצל הגברים ניצח עילאי פרומן עם 14.94 מטר. עבור שניהם מדובר בשיא אישי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ