הוועד האולימפי בישראל יפעל למיגור התעללות בספורטאים וספורטאיות

הוועדה המקצועית של הארגון הקימה קבוצת עבודה בנושא, ותציג המלצות למיגור תופעת ההתעללות בספורטאים

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מימין לשמאל: יעל ארד, יגאל כרמי, השר חילי טרופר וגילי לוסטיג, היום
איתמר קציר
איתמר קציר

הוועדה המקצועית של הוועד האולימפי בישראל החליטה על הקמת קבוצת עבודה שנועדה להגביר את המודעות בקרב הספורטאים והצוותים המקצועיים לנושא מוגנות בספורט מפני התעללות נפשית ופיזית, לרבות פגיעות מיניות. קבוצת העבודה גם תמליץ על אופני הפעילות המומלצים בנושא המוגנות בספורט וההטרדות המיניות.

הוועדה המקצועית, בראשותה של יעל ארד, קיימה דיון מעמיק בנושא המודעות בספורט שמטרתו ״להניח על סדר היום הציבורי של היחידות השונות התומכות בספורט האולימפי בישראל את נושא המוגנות מפני התעללות בספורטאיות ובספורטאים, לרבות התעללות פיזית, השפלה, ביזוי והטרדות מיניות העלולים להתרחש בסביבה לכאורה מוגנת״. הנושא דורש התייחסות מיוחדת, בשל היחסים המורכבים בין מאמנים וספורטאים שהינם בבסיסם יחסים מיוחדים של מרות וסמכות, יראת כבוד, בפערי גילאים משמעותיים הרבה יותר משוק העבודה האזרחי המקובל.

מה שהניע את הדיון בוועדה הם שורה של מקרי התעללות שנחשפו בנבחרות שונות של ספורט אולימפי ברחבי העולם, ובמיוחד שני מקרי התאבדות של ספורטאיות צעירות: האחת, טריאתלטית מדרום קוריאה שעברה התעללות מתמשכת על ידי המאמן שלה, והשנייה, מחליקה על הקרח מרוסיה שנאלצה לפרוש לאחר שאובחנה כחולת אפילפסיה, ושמה קץ לחייה.

יעל ארד, יו"ר הוועדה המקצועית בוועד האולימפי בישראל אמרה: "העדויות הקשות העולות ממקרים שנחשפו לאחרונה בעולם כתוצאה מיחסי הסמכות והאמון המיוחדים השוררים בין ספורטאיות וספורטאים למאמנים והפרשי הגילאים המהותיים, מחייבות אותנו לבחון היטב האם אנחנו עושים כל שביכולתנו כדי לוודא שמקרים כאלה לא מתרחשים גם אצלנו בישראל. חובתנו היא לחנך ולהעשיר את הספורטאים לגבי זכויותיהם, לחזק את הצוותים המקצועיים ולוודא שלצד החתירה החשובה להישגים אנחנו מקפידים על שמירה על המוגנות של הספורטאיות והספורטאים שלנו ומגלים אפס סובלנות למקרי התעללות מכל סוג ומין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ