עכשיו תורם: דומיניק תים ואלכסנדר זברב ייפגשו בגמר אליפות ארצות הברית

דומיניק תים, המנוסה ביותר מבין השחקנים שהיגעו לחצי הגמר, גבר 2:6, 6:7, 6:7 על דניל מדבדב הרוסי ומיצב את עצמו כפייבוריט לגמר. מנגד, אלכסנדר זברב חזר מפיגור 2:0 במערכות לניצחון אדיר על פבלו קארניו בוסטה, ומקום בגמר מייג'ור ראשון בקריירה

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דומיניק תים. הפעם נדאל וג'וקוביץ' לא יפריעו לו
איתמר קציר
איתמר קציר

דומיניק תים או אלכסנדר זברב - אחד מהשנייים יוכתר ביום ראשון בלילה כאלוף גראנד סלאם בפעם הראשונה בקריירה. עבור שניהם יהיה זה גמר ראשון בפלאשינג מדו - בעוד תים הפסיד בשנתיים האחרונות בשני גמרים ברולאן גארוס ועוד אחד באוסטרליה - בשניים הראשונים לרפאל נדאל, בשני לנובאק ג'וקוביץ', זברב מעולם לא עלה לגמר גראנד סלאם. כעת, שני השחקנים שכבר כמה שנים נחשבים להבטחה אדירה שעדיין לא הגיע למיצוי, יכולים לנצל את היעדרם של ג'וקוביץ', נדאל ורוג'ר פדרר כדי לבצע את הצעד הנוסף קדימה.

הדרכים של שני הטניסאים הללו למעמד הגמר היו שונות בתכלית - תים האוסטרי הוא ללא ספק השחקן המרשים בטורניר, והעובדה שעדיין לא שמט מערכה תעיד על כך. בחצי הגמר מול דניל מדבדב, פיינליסט השנה שעברה, הציג לצד הטניס המצוין חוסן מנטלי, כשהצליח לנצח בשני שוברי שוויון רצופים כדי לזכות במשחק מול אחד השחקנים הטובים בסבב. מצד שני, זברב כבר היה נראה המון פעמים לאורך הטורניר כמי שעומד ללכת הביתה, לקרוס ולהיכנע לשדים שלו, אבל חזר פעם אחר פעם - כולל מפיגור 2:0 במערכות הלילה בחצי הגמר.

אלכסנדר זברב. התגבר על השדים של עצמוצילום: Frank Franklin II/אי־פי

המנה המרכזית הלילה הפגישה בין תים - בן 27, המדורג שני בטורניר ושלישי בעולם - למדבדב - בן 24, המדורג שלישי בטורניר וחמישי בעולם. בעקבות הדחתו המפתיעה של ג'וקוביץ' מול קארניו בוסטה - אחרי שחבט בשוגג על גרונה של שופטת קווים בשלהי המערכה הראשונה ונפסל מהטורניר - העריכו רבים שמהם ייצא האלוף. תים אמנם ניצח את מדבדב בשלוש מערכות - 2:6, 6:7, 6:7 - אבל העובדה שהמשחק ארך כמעט שלוש שעות ונגרר לשני שוברי שוויון תעיד בעיקר על קרב האיתנים שהתנהל באיצטדיון ארתור אש.

במערכה הראשונה לא היה ספק לגבי זהות המנצח. תים המשיך את היכולת האדירה שאפיינה אותו לאורך כל הטורניר, ונראה היה שאין איך לעצור אותו. הוא סירב לטעות (4 שגיאות בלתי מחויבות מול 13 של יריבו), תקף באופן מושלם את ההגשות של מדבדב, וזכה ב-75% מהנקודות על ההגשה השנייה של הרוסי. גם חוסר המזל שיחק לרעתו של מדבדב - כשהוא בפיגור 4:2 ו-40:30, ההגשה הראשונה שלו נקראה ככזו שהלכה החוצה, אף שתים השיב עליה. מדבדב ביקש להפעיל את מערכת עין הנץ, אבל השופטת קבעה שביקש זאת מאוחר מדי. המדורג חמישי בעולם התעקש, וגם תים היה סבור שצריך לתת לו לערער, אבל זה לא שינה את ההחלטה. הרוסי נשבר לבסוף שוב, והפסיד 6:2 במערכה.

משהו השתנה בו בהפסקה בין המערכות. העצבים ירדו, ומח הטניס המבריק שלו נכנס לפעולה. מנגד, תים כנראה הרגיש את כובד האירוע ושורת טעויות שלו סידרה למדבדב שבירה כבר במשחקון הראשון. במשך כל המערכה לא אפשר הרוסי הזדמנות שבירה אחת ליריבו האוסטרי, עד שנאלץ להגיש למערכה - כשהוא ביתרון 4:5 שמט מדבדב לראשונה את ההגשות שלו, ואפשר לתים להשוות. המערכה נלקחה לשובר שוויון טקטי ועצבני, שם ביצע מדבדב יותר מדי טעויות. תים ניצח 7:9, ועלה ל-1:2 במערכות. "אחרי המערכה הראשונה, הייתי יכול להיות בקלות בפיגור 2:1 במערכות", הודה תים.

מדבדב כבר הוכיח בשנה שעברה שהוא יכול לחזור לבורות עמוקים, כשחזר מפיגור 2:0 בגמר מול רפאל נדאל רק כדי להפסיד במערכה חמישית צמודה. גם הפעם הוא ניסה להתחיל קאמבק ושוב הצליח לשבור את תים, אבל שוב נשבר בעצמו כשהוא מגיש למערכה. גם הפעם, שובר השוויון הלך לכיוונו של האוסטרי - שעבד הכי קשה שאפשר כדי לעלות לגמר, מבלי לשמוט מערכה. "שיחקתי את הטניס הטוב ביותר שלי בסוף שתי המערכות, ושני שוברי השוויון היו מדהימים״, אמר מי שהפך לפייבוריט המובהק לזכייה בגמר, ״שוברי שוויון הם דבר קשה מנטלית. אני לא אוהב אותם בכלל, למען האמת".

דניל מדבדב. החמיץ שתי הזדמנויות יקרותצילום: Seth Wenig/אי־פי

הוא עשוי להזדקק להם מול אלכסנדר זברב, שקיבל הלילה תעודת בגרות, עם דגש על "הצטיינות יתרה בהתמודדות עם שדים פנימיים". "חפרתי עמוק, עמוק מאוד", הודה בן ה-23 שהעפיל לגמר, והפך לצעיר ביותר לעלות לגמר אליפות ארה"ב מאז נובאק ג'וקוביץ' ב-2010, "בסוף אני עומד כאן כמנצח של המשחק, מה שיכול היה להיות אחרת לגמרי". זברב יודע על מה הוא מדבר - במשך שתי המערכות הראשונות, היה נראה שקארניו בוסטה, והשדים שלו עצמו, גדולים עליו. הספרדי עשה על המגרש מה שהוא רוצה, והגרמני לא הצליח להעביר כדורים פשוטים. משום מקום, הוא מצא את הכוחות לחזור ל-6:3, 6:2, 3:6, 4:6, 3:6, ולסדר לעצמו את הכרטיס הנכסף לגמר.

אם לשפוט על פי המערכות הראשונות, נראה היה שאין לו סיכוי לחזור - זברב, המדורג שביעי בעולם ורביעי בטורניר, נקלע לפיגור 5:1 ו-5:0 (בהתאמה) בשתי המערכות, כשהוא מצליח לגנוב עוד שבירה אבל לא לזכות במערכה. הסטטיסטיקה שלו היתה נוראית, במיוחד במערכה השנייה בה נראה היה שהוא קורס - בה בלבד, הוא ביצע 22 שגיאות בלתי מחויבות מול הספרדי מהמקום ה-27 בעולם, שמנגד ביצע שלוש כאלו בלבד. זברב אמנם נמנע ממפגש מול נובאק ג'וקוביץ אבל לעתים זה הרגיש כאילו הספרדי שאב את הכוחות שלו, והפך לבתי ניתן לעצירה בעצמו.

במערכה השלישית זברב החליט להפסיק לתת לקארניו בוסטה להכתיב את המשחק. "הסתכלתי על לוח התוצאות, אני בפיגור 2:0 במערכות בגמר גראנד סלאם. ידעתי שאני חייב להתחיל לשחק טוב יותר כדי לתת לעצמי צ'אנס", סיפר זברב לאחר המשחק. הוא גם יישם - כבר בפתח המערכה השלישית ניכר שהוא מגיש טוב יותר, עולה טוב יותר להתקפה, טועה פחות. מספרי השגיאות הבלתי מחויובות שלו צנחו ל-3 במערכה השלישית, 12 ברביעית ו-6 בחמישית. את המשחק סיים עם 71 ווינרים, לעומת 44 של קארניו-בוסטה הספרדי. השיפור הדרסטי הזה הקנה לו את מה שחיכה לו כבר כמה שנים טובות - הסיכוי להיהפך לאלוף באחד מארבעת הטורנירים החשובים מכולם. תים ינסה למנוע מזה לקרות.

קארניו בוסטה. שלט במשחק במשך שתי מערכות, אבל זה לא הספיקצילום: Frank Franklin II/אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ