השורד האחרון: דומיניק תים זכה באליפות ארצות הברית בתום מותחן וקאמבק היסטורי

אלכסנדר זברב כבר הוביל 0:2 והחזיק בשבירה במערכה השלישית, לפני שתים החל לטפס חזרה למשחק. הוא כפה מערכה חמישית ומכרעת, שהיתה הפכפכה במיוחד ונגררה לשובר שוויון, בסיומו השלים 6:2, 6:4, 4:6, 3:6, 6:7, שנותן לו תואר גראנד סלאם ראשון בקריירה

איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דומיניק תים, ברגע הזכייה
איתמר קציר

זה היה גמר הפכפך, מוזר, מייגע, מהמם, מורט עצבים. זה היה משחק בין שני שחקנים שיודעים שניצבת מולם הזדמנות שאולי לא תחזור בקרוב, אולי לא תחזור בכלל. זה היה גמר שבו שחקן אחד כבר עלה ליתרון 0:2 ושבירה רק כדי להיגרר למערכה חמישית, שבה כל שחקן שקיבל הזדמנות פז להגיש לאליפות - החמיץ אותה. בכל פעם שאחד מהם היה בדרך לניצחון, הוא בעט בדלי. בסוף, בדלי של דומיניק תים פשוט נותרו קצת יותר מים. האוסטרי בן ה-27 ביצע הלילה קאמבק היסטורי בדרך לניצחון 6:2, 6:4, 4:6, 3:6, 6:7 אחרי ארבע שעות ושתי דקות, שנתן לו זכייה ראשונה בקריירה בגראנד סלאם. אלכסנדר זברב, שהיה כל כך קרוב, יישאר עם תחשות ההחמצה. 

״אני צריך להתחיל מהר יותר מאיך שהתחלתי במשחקים האחרונים. אני לא חושב שדומיניק הוא מישהו שישמוט יתרון״, אמר זברב בן ה-23 רגע לפני תחילת הגמר, אחרי שברבע הגמר נחלץ מפיגור מערכה ובחצי הגמר מפיגור שתי מערכות. מהרגע הראשון בגמר, הוא גם יישם - מי שהיה לחוץ למדי ברגעים ארוכים בטורניר והירבה לטעות גם במשחקים בהם ניצח, היה בלתי ניתן לעצירה במערכה הראשונה. הוא שבר את תים ל-1:2 ולאחר מכן גם ל-2:5, כשהוא רושם לא פחות מ-15 ווינרים, מבצע רק שש שגיאות בלתי מחויבות, מפסיד רק שלוש נקודות על ההגשות שלו. 

תים, מנגד, ביצע שלוש שגיאות כפולות בהגשה, כולל שתיים במשחקון בו נשבר ל-5:2. הוא בא כפייבוריט, אבל שיחק לחוץ להחריד. הוא הרגיש את כובד המעמד - זו כבר הפעם הרביעית שלו בגמר גראנד סלאם, אחרי שבשלוש הפעמים הקודמות הפסיד - פעמיים לנדאל ברולאן גארוס, פעם לג׳וקוביץ׳, בחמש מערכות, באליפות אוסטרליה השנה. הלילה, בהיעדרם, וכשהמאזן שלו הוא 2:7 מול זברב, הוא ידע שזה הצ׳אנס שלו, ולא הצליח לנער את הלחץ במשך שתי מערכות.

זברב, הערב. פתח את המשחק בצורה מצוינתצילום: Frank Franklin II/אי־פי

תוכנית המשחק של זברב עבדה מצוין - תים הוא שחקן שעומד הרחק מאחורי קו הבסיס בהגשות של היריב, וזברב ניצל זאת כדי להגיש ולרוץ לרשת פעמים רבות. ההגשות שלו עבוד מצוין לאורך המערכות הראשונות, כמו גם משחק הרשת - 79% אחוזי הצלחה, 22 מתוך 28. תים האבוד לא ידע מה לעשות. תוך זמן קצר הוא מצא את עצמו בפיגור 5:1, אחרי שזברב שבר אותו פעמיים, ולחץ על הגז במקומות הנכונים. בנקודה זו, הלחץ חלחל לראשונה גם למוחו של זברב, שהחל לטעות והחזיר את תים למשחק, אבל שבירה אחת לא הספיקה לאוסטרי. בנקודת המערכה החמישית שלו השלים השלים 4:6, והתקרב מרחק מערכה אחת מזכייה במייג׳ור ראשון בקריירה. אבל הלחץ עוד ירדוף אותו.

שוב, כמו במערכות הראשונה והשנייה, גם בשלישית זברב שבר במשחקון השלישי - אבל הפעם תים עשה את העבודה בשבילו. לאורך המשחקון היו לו שלוש הזדמנויות לווינרים פשוטים ליד הרשת, ואת שלושתן הוא פספס. במקום לקחת משחקון קל, הוא שגה בלי סוף ואפשר לגרמני לשבור ברגע קריטי. אלא שהפעם הוא מצא את התשובות - תים החל לשחק בטוח יותר, רגוע יותר, כשהוא לוקח פחות סיכונים. הוא שבר את זברב מיד חזרה, שמר על ההגשות שלו עד ליתרון 4:5, ואז - בדיוק כמו שהגרמני עשה לו קודם לכן - נתן לזברב לטעות. חבטת כף יד לא מדויקת העניקה לתים את המערכה, והחזירה אותו למשחק.

תים, הערב. הגבר הראשון שחוזר מפיגור שתי מערכות בגמר בניו יורק זה שבעים שנהצילום: MATTHEW STOCKMAN - AFP

המערכה הרביעית היתה יכולה ללכת לכאן או לכאן. שני השחקנים שיחקו זהיר, מבקשים לא לטעות, לא לפספס את הצ׳אנס, והלחץ היה בהתאם - כמו גם רמת הטניס, שלא הרקיעה שחקים. בסוף, היה זה תים ששגה פחות - מי שסימן לפני המשחק את חבטות ההחזרה שלו כנקודת המפתח כדי לגבור על זברב, סוף סוף הצליח ליישם במערכה הרביעית. הניסיון של תים החל לתת את אותותיו, כמו גם הלחץ על זברב. הראשון ביצע רק שתי טעויות לאורך כל המערכה, לעומת 12 של זברב.

הגרמני החל להתפורר. בפתח המערכה החמישית הוא נשבר כמעט בלי מאבק, שולח את הכדורים שלו לכל המקומות הלא נכונים, ומבצע ארבע שגיאות בלתי מחויבות מתוך חמש הנקודות במשחקון. לא ברור מאיפה, הוא גייס כוחות ושב, לרגע, לשחק כמו בתחילת המשחק - חבטת העברה מצוינת סידרה לו הזדמנות שבירה, ושגיאה כפולה של תים - שהלחץ עבר לכתפיים שלו - כבר סידרה את השבירה, 1:1 במערכה המכרעת. שני השחקנים שמרו על ההגשות שלהן, אבל האנרגיה החיובית היתה לצד הגרמני - הוא נראה חי יותר, פעיל יותר, נלהב יותר, ולבסוף גם חד יותר: במשחקון קריטי, הוא הצליח לשבור את תים, ששגה פעמיים ברציפות ונראה עייף פיזית, ולעלות ל-3:5.

זברב ותים, הערב בסיום הגמר. מורט עצבים, מייגע, מהמםצילום: MATTHEW STOCKMAN - AFP

כל שזברב היה צריך זה להגיש למשחק, ולהפוך לאלוף גראנד סלאם בפעם הראשונה בקריירה. אבל כשזה מה שמונח על הכף, זה לא כל כך פשוט - בטח לא במשחק מתוח כמו שקיבלנו הלילה. זברב שגה כשעלה לרשת ופגש אותה עם חבטה פשוטה לכאורה, ותים שבר חזרה ל-5:4. לא לחינם נוגן בהפסקה בין המשחקונים השיר ״Under Pressure” של דייויד בואי וקווין. המשחקון הזה יצר אצל תים את התחושה שהכל אפשרי, והוא החל לשחק את הטניס הטוב ביותר שלו. הוא לקח עוד שתי נקודות גדולות בתחילת המשחקון הבא, וגם הנקודות שזברב לקח היו הכי קשות שאפשר. בסוף, העוצמות של תים גרמו לזברב לטעות - ולהישבר.

הפעם תים ניגש להגיש לאליפות, לא לפני שהזעיק פסק זמן רפואי. הוא כנראה ידע למה - זברב שבר אותו שוב ברגע האמת, כופה שובר שוויון דרמטי במערכה האחרונה. שובר השוויון הזה היה כמו תקציר של המערכה כולה - זברב עלה ליתרון ראשון, אבל ביצע שגיאה כפולה בהגשה והחזיר למשחק את תים. האחרון כבר קיבל שתי נקודות אליפות והגיש לניצחון, אבל איבד את שתיהן. בסוף, ווינר גדול שלו נתן לו נקודת משחק נוספת, והפעם הוא כבר לא איבד אותה. זברב העיף את הכדור מעבר לקו, ותים נפל על הרצפה, מאושר. לראשונה בקריירה שלו, הוא אלוף גראנד סלאם.

זהו תואר היסטורי לא רק עבור תים, אלא עבור טניס הגברים. לראשונה מאז מארין צ׳יליץ׳ באליפות ארה״ב 2014, שחקן שעוד לא זכה בגראנד סלאם עושה זאת לראשונה. לראשונה מאז 2017, לא מדובר בפדרר, נדאל או ג׳וקוביץ׳. לראשונה זה 70 שנה, שחקן חוזר בגמר אליפות ארצות הברית מפיגור שתי מערכות לניצחון.

״אני רוצה להתחיל איתך סשה״, פנה המנצח לחברו בטקס הענקת הפרסים, ״הכרנו באזור 2014, היינו מדורגים באזור ה-200 בעולם, והתחלנו לפתח חברות נפלאה... מדהים לאן הקריירות שלנו הביאו אותנו. הלוואי שהיינו יכולים לנצח יחד, שנינו היינו ראויים לזה. בטורניר מדריד אמרת לי שאני הולך לעשות את זה, לזכות בתואר הזה. עכשיו אני אומר את זה לך - אתה הולך לזכות בזה גם, במאה אחוז. אתה הולך לעשות את ההורים שלך גאים, את המשפחה שלך גאה, ובטוח להביא את הגביע הביתה יום אחד״.

כשזברב הנרגש נאם, התודות למשפחתו גרמו לו להישבר. הוריו נמצאו חיוביים לקורונה לפני האליפות, ועל כן לא הגיעו איתו. עוד קודם לכן, כבר בקול שבור, פנה לתים: ״קודם כל אני רוצה לברך את דומיניק על הראשון מבין הרבה תארי גראנד סלאם זה לא יהיה היחיד. הלוואי שהיית מחמיץ קצת יותר, כדי שאוכל להניף את הגביע, אבל הנה אני - נושא את נאום הסגן. אני רוצה להודות לקבוצה שלי, שדבקה בי. השנתיים האחרונות לא היו קלות בקריירת הטניס שלי, אבל אנחנו בוודאות בדרך למעלה. יום אחד נניף את הגביע הזה יחד״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ