"אני מתקשה להבין כיצד המשחקים נמשכו": הוועד האולימפי קיים טקס אזכרה לזכר י"א חללי מינכן

הוועד האולימפי ערך הערב את טקס האזכרה השנתי לזכר י"א חללי מינכן, שנרצחו במשחקים האולימפיים ב-1972. יורג ואלנדי, נציג שגרירות גרמניה בישראל, נשא נאום אישי: "המתקפה היא אחד מהרגעים הקודרים ביותר בגרמניה של אחרי המלחמה"

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
האנדרטה בתל אביב. במידה שהאולימפיאדה תתקיים, אמורים להיערך בה שני טקסים לזכר החללים
איתמר קציר
איתמר קציר

הוועד האולימפי בישראל ערך הערב (שני) את טקס האזכרה השנתי לזכר י"א חללי מינכן, שנרצחו במשחקים האולימפיים ב-1972. במשחקי טוקיו היו אמורים להתקיים הקיץ שני טקסים - אחד של המשלחת הישראלית, ואחד בשיתוף הוועד האולימפי הבינלאומי, אך דחיית המשחקים הביאה לביטולם. בקיץ הבא, אם תתקיים האולימפיאדה, הטקסים ייערכו בהתאם להגבלות הבריאות שיחולו על המשחקים אז.

"48 שנים עברו מאז, ותחושות העצב, האובדן הנורא והכעס על רצח חפים מפשע בעת קיום המשחקים האולימפיים פועמות בקרב המשפחות, משפחת הספורט הישראלי והציבוריות הישראלית", אמר יו"ר הוועד האולימפי, יגאל כרמי, בפתח הטקס, "המשפחות ואנו שמנו לעצמנו מטרה למנוע מאבק הזמן להשכיח את האירוע, ולהתמיד בהנצחת יקירנו. משפחות יקרות - הוועד האולימפי בישראל רואה בהנצחת הי"א ומורשתם נדבך מרכזי במהותו ובתפקידו. אתם חלק בלתי נפרד מהמשפחה המורחבת שלנו".

יגאל כרמי. "תחושות העצב, האובדן הנורא והכעס על רצח חפים מפשע פועמות בקרב המשפחות"צילום: איתמר קציר

נאום אישי ונוגע במיוחד נשא יורג ואלנדי, נציג שגרירות גרמניה בישראל. "אני, כמי שכבר הנחתם, עוד לא נולדתי אז, כשהפגיעה הענקית הזאת ברוח האולימפית התרחשה", סיפר, "למדתי על מינכן בבית ספר, או בסרטים דוקומנטריים. הרצח זיעזע אותי, ולמען האמת הוא עדיין מזעזע אותי כיום. עבורי, אדם שנולד אחרי 1972 - אבל גם עבור העם הגרמני, זה בלתי נסבל, זה מביש, שרק 27 שנים אחרי השואה אזרחים יהודים חוו כזו זוועה ונרצחו על אדמת גרמניה. ברמה אישית יותר, אני זוכר איך זה בילבל אותי כשלמדתי שהמשחקים האולימפיים פשוט המשיכו אחרי מה שקרה. ברמה מסוימת אני מבין - אני רואה שיש היגיון כלשהו לא להיכנע לטרור. בכל אופן, היו לי, ועדיין יש לי, קשיים להבין זאת".

נשא יורג ואלנדי, נציג שגרירות גרמניה בישראל. "גם עבור העם הגרמני זה בלתי נסבל, מביש"צילום: איתמר קציר

"משפחות וניצולים מכובדים", המשיך ואלנדי, "המתקפה היא אחד מהרגעים הקודרים ביותר בגרמניה של אחרי המלחמה. לכן זה חשוב שנזכור, שלא נשכח, ושנעביר הלאה הרצאות על העבר הזה לילדינו. במלים אחרות, זו גם אחריות של הדור הבא, בדיוק כמוני, להנציח את הקורבנות, לחנך עוד דורות, ולהבין שהאירוע הזה, של רצח וטרור, היה אמיתי - לא משהו מהעבר שאתה רק שומע עליו בבית הספר או בדוקומנטריים".

אילנה רומנו (בשורה העליונה, שלישית מימין) ומשפחתה. "אלו היו 48 שנים של זיכרון פעיל ונושם"צילום: איתמר קציר

אילנה רומנו, אלמנתו של מרים המשקולות יוסף רומנו שנרצח במתקפת הטרור בכפר האולימפי במינכן, אמרה: "אלו היו 48 שנים של זיכרון פעיל ונושם, נדמה היה לנו כי בשל הנסיבות השנה הזיכרון יהיה יום זיכרון פרטי, מצומצם ואישי. היתה זו מחשבה די מוזרה, אחרי 48 שנים מאוד אינטנסיביות של מוות עם הנצחות אזכרות ואזכורים. למרות שהעולם עצר מלכת, כמעט בכל תחום אפשרי, נדהמנו לגלות עוצמות אדירות של אזכור - גם במצב המורכב, העולם לא ויתר על הזיכרון. אחת ההפתעות הגדולות היתה שמפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, הזמין אותנו אליו וסיפר לנו על מטס ההצדעה והזיכרון שבו יטוסו מפקד חיל האוויר הישראלי ומפקד חיל האוויר הגרמני על צוותיהם, למתן כבוד לחללי דכאו וי"א הספורטאים. הם לא שכחו את יקירינו. הם טסו מעל שדה התעופה, ליד הכפר האולימפי, וביקרו באתר ההנצחה, המוזיאון. כשחשבנו שנסגרה הדלת, נפתח חלון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ