כשהאלוף הנצחי פצוע כולם מסתערים על הכתר. וזה עניין של חיים ומוות

מארק מארקז שלט בסבב המוטוGP, עם שש אליפויות בשבע שנים. את העונה הנוכחית הוא פתח בהתרסקות ושבר ביד, שהוחמר, ולא חזר לרכוב. בהיעדרו, ניתנה הזדמנות לשאר הרוכבים למלא את החלל בפסגה, אבל נלווה אליה גם פן מסוכן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירוץ במוטוGP. תחרות צמודה מתמיד על האליפות

ג'ק מילר, רוכב אופנועים אוסטרלי שמתחרה בסבב מוטוGP, מצא עצמו לכוד בהלך מחשבתי שלא הכיר בעת מירוץ בסן מרינו החודש. בכל פעם שנעקף, מיד חישב מילר היכן נמצא הרוכב העוקף בהשוואה אליו בדירוג המצטבר של העונה. "זה חולף בראשך", הודה. ככה זה כאשר אחרי שנים בהן היה הסבב בשליטת רוכב אחד, רבים כל כך רואים לפתע הזדמנות שאולי לא תחזור להפוך לאלופים.

אחרי שבעה מתוך 14 מירוצים שיתקיימו ב-2020, חוסר עקביות הוא שם המשחק. רק רוכב אחד, פאביו קוורטרארו הצרפתי, ניצח בשני מירוצים, ואלו היו מירוצי הפתיחה. מאז הוא אפילו לא הגיע לפודיום. אנדראה דוביציוזו הוותיק, שהגיע לפודיום רק בשני מירוצים, מוביל בדירוג, אבל המדורג רביעי רחוק רק ארבע נקודות ממנו. בין דוביציוזו למקום השמיני מפרידות 25 נקודות - שזה בדיוק מה שמקנה ניצחון במירוץ. בקיצור, הכל פתוח. שתי מלים שלא רגילים לשמוע כשמארק מארקז בסביבה.

מארקז בן ה-27 אולי עוד יהיה בסביבה בהמשך העונה, אבל לא יוסיף לשש האליפויות בהן זכה בשבע שנותיו הראשונות במוטוGP. כבר במירוץ הפתיחה של העונה הוא התרסק, שבר את עצם הזרוע ועבר ניתוח שבמסגרתו הושתלת בגופו פלטת טיטניום. היה מדהים לראותו תוך ימים מבצע שכיבות סמיכה ומנסה לחזור למירוץ השני. בסוף ויתר, כשהבין שאין לו בזרוע את הכוח הנדרש לשם רכיבה תחרותית. ימים אחר כך הוא שוב את מצא עצמו על שולחן הניתוחים, כשנדרש להחליף את הפלטה שנפגמה.

היו שסברו כי מארקז שילם על הניסיון לחזור מוקדם מדי, אך הוא וקבוצתו רפסול הונדה הדגישו כי הרופאים אישרו לו לעשות זאת ובכל מקרה לא חשבו שיש אפשרות שייגרם נזק לפלטה. לדבריהם, הנזק בכלל נגרם בעת שהספרדי פתח דלת-חלון גדולה בביתו. אחיו אלכס, גם הוא רוכב הקבוצה, סיפר שזה קרה ב-7:30 בבוקר, כשהוא עצמו עוד ישן. "מארק ניסה לצאת עם הכלבים להליכה ושבר את הזרוע", הסביר, "הוא העיר אותי ואת הרופא ששהה בבית כדי לסייע לו בהתאוששות".

כך או אחרת, הלקחים הופקו. הפעם הוחלט שמארקז לא ימהר לחזור. באוגוסט הוערך שייעדר בין חודשיים לשלושה. לנוכח העובדה שהעונה תסתיים בנובמבר, כבר לא ברור אם יטרח לקחת בה חלק. "ברור שהעונה אבודה, אז עדיף להבריא ולחזור חזק ככל שניתן כשגופי יאפשר זאת", אמר ל"דאזן ספרד", לאחרונה חזר להתאמן אחרי שישה שבועות, כשרץ כשבעה ק"מ. את הריצה לאליפות, לעומת זאת, הוא משאיר לאחרים.

מאז שמארקז הגיע לסבב ב-2013 הוא שמט רק תואר אחד, בו זכה חורחה לורנסו. לורנסו כבר פרש. מבין הרוכבים הפעילים, רק ולנטינו רוסי זכה בתארים. רובם אפילו לא ניצחו במירוצים. שבעת הניצחונות העונה התחלקו בין שישה רוכבים, שלארבעה מהם היה זה ניצחון בכורה. לכולם ניתנה לפתע הזדמנות עצומה, אבל נלווה אליה גם פן מסוכן. יש הסבורים כי סדרת התרסקויות שאירעה, למשל באוסטריה בחודש שעבר, נובעת מהרצון העז שלהם לנצל את היעדרותו של מארקז ולחטוף כל מה שאפשר בטרם ישוב. "זו בערך הפעם הראשונה שלמישהו מאיתנו היתה הזדמנות", אמר מילר לפודקאסט Loud Pedal, "אני יודע שזה נשמע רע לומר זאת, אך סוף סוף מצאנו סדק בשריון של מארק ואני חושב שכולנו עושים הכל כדי לצבור נקודות". הוא האיץ ביריביו "להירגע קצת".

זה קשה כשעל הפרק נמצאת אליפות, והעונה כולה צפופה וכאוטית בגלל העיכוב שגרמה המגפה. כל 14 המירוצים מתקיימים באירופה תוך ארבעה חודשים. בנוסף, ישנם חמישה מסלולים שמארחים שני מירוצים, שבוע אחר שבוע. יש הסבורים שגם זה מהווה גורם בחוסר העקביות הכללי. ויש שמרחיקים וקובעים שכל זה הופך את העונה למפוקפקת.

אחד מהם הוא רוכב העבר קייסי סטונר, פעמיים אלוף מוטוGP. "קצת קשה לקרוא לזה אליפות העולם השנה", קבע האוסטרלי בפודקאסט In The Fast Lane, "אתה מתחרה פעמיים באותו מסלול, ואם בחירת המסלולים מתאימה למישהו זה מקנה לו יתרון גדול. בגלל שהעונה צפופה, הרוכבים חושבים שאם הם משיגים תוצאה סבירה בשבוע אחד, הם יהיו בסדר בשבוע שאחרי".

מארק מארקז. האלוף הניצחי לא יזכה השנה בתוארצילום: HANDOUT/רויטרס

טיעון אחר, שעמו מסכים סטונר, הוא שאליפות שתושג בעונה בלי מארקז תהיה פגומה. כך סבור גם אלברטו פוג', מנהל קבוצתו של מארקז. "אני לא חושב שמי שיזכה בתואר יהיה - או צריך להיות - מסופק לחלוטין, לנוכח הידיעה שהרוכב מספר 1 לא היה נוכח באופן מלא", קבע פוג'. על זה כבר חלקו אחרים. בין השאר הם ציינו כי זו לא אשמת הרוכבים האחרים שמארקז ביצע טעות שעלתה לו בפציעה בעוד הם ידעו להימנע מכזאת. זה הספורט. "הובלתי בדירוג ב-1993, עברתי תאונה וקווין (שוונץ) זכה באליפות", הזכיר וויין רייני ב"אוטוספורט", "אני לא יודע איך אוכל לומר 'בעל ערך פחות'. עשיתי טעות שקווין לא עשה, והוא הפך לאלוף עולם. אתה מתחרה ב-14 מירוצים והדרך היחידה להיות אלוף זה להיות בעל הכי הרבה נקודות בסוף העונה".

העונה זה יכול להיות דוביציוזו בן ה-34, סגן האלוף בשלוש השנים האחרונות. הוא בכלל חושב שהצמיגים החדשים גרמו לחוסר היציבות. "הצמיג מיוחד ואולי אפילו מארק היה מתקשה להגיע לפודיום בנסיבות מסוימות", אמר ל-GPONE. ואולי זה יהיה קוורטרארו בן ה-21, בעונתו השנייה בסבב. "כולם מתקשים וזה לא קל להיות במצב הזה", אמר לאחרונה והודה שהתוצאות החלשות אחרי הפתיחה המרשימה לעונה פגעו בביטחונו. ואולי זה יהיה בראד ביינדר, דרום אפריקאי בן 25, שבעונתו הראשונה בסבב הוביל את קבוצת KTM לניצחון בכורה במוטוGP. "אני פשוט לוקח את זה צעד-צעד, כי השנה הזו מטורפת", אמר, "כשמביטים בפודיום מדי שבוע, זה כאוס. רוכבים עולים שבוע אחד ויורדים שבוע אחרי, מנצחים בשבוע אחד ומתקשים בשבוע שאחרי".

מוטוGP באוסטריה. הזדמנות נדירה לרוכבים לזכות באליפותצילום: Steve Wobser/אי־פי

"ברגע שמארקז נעדר, כולם לפתע הרגישו שהם מסוגלים להתחיל לנצח במירוצים ולזכות באליפות", סבור מיגל אוליביירה, פורטוגלי בן 25 שהשיג גם הוא ניצחון בכורה, "אני חושב שהתחושה הזו עדיין מרחפת. לכן אין פייבוריט ברור לתואר". מילר (25), שטרם ניצח, סיכם ב-BBC: "מצער שמארק לא שם, ואני לא אומר שהוא היה מנצח בכל מירוץ, אבל זה הקנה לאחרים הזדמנות לנצח ועזר לרוכבים לפתח ביטחון. זה בהחלט קרה לי. אתה מגיע עם גישה שונה. אתה לא חושב 'נהסס ונראה מה מצבנו', אלא הולך עם מטרה ברורה מראש. יהיה נחמד לראות שם אחר על הגביע".

מצד מארקז, בכל מקרה, הגביע רק יושאל למישהו אחר. למרות שהפציעה עלתה לו בעונה שלמה, הוא סבור שכבר עבר דברים קשים יותר. למשל, פגיעה בראייה ממנה סבל לפני כתשע שנים, כשהקריירה שלו היתה בחיתוליה. "זה היה הרבה יותר קשה כי לא ידעתי אם אוכל לחזור לרכוב", סיפר. הפעם הוא יודע שיחזור. ליריביו כדאי לחטוף כל מה שאפשר, כל עוד אפשר.

צמרת הדירוג:

1. אנדראה דוביציוזו (84 נקודות)

2. פאביו קוורטרארו (83 נקודות)

3. מאבריק ויניאלס (83 נקודות)

4. ז'ואן מיר (80 נקודות)

5. פרנקו מורבידלי (64 נקודות)

6. ג'ק מילר (64 נקודות)

7. טקאאקי נקגאמי (63 נקודות)

8. מיגל אוליביירה (59 נקודות)

9. ולנטינו רוסי (58 נקודות)

10. פול אספרגארו (57 נקודות)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ