אחרי מותחן מול ציציפאס, נובאק ג'וקוביץ' יפגוש את נדאל בגמר רולאן גארוס

נובאק ג'וקוביץ' גבר על סטפנוס ציציפאס ב-5 מערכות מתישות בחצי הגמר, רפאל נדאל עשה זאת מול דייגו שוורצמן בשלוש מערכות, והשניים ייפגשו לגמר מסקרן על התואר. ניצחון של הספרדי ישווה עבורו את מספר זכיות בגראנד סלאם לזה של רוג'ר פדרר

איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נובאק ג'וקוביץ, הערב. עולה לגמר אחרי קרב מתיש
איתמר קציר

נובאק ג'וקוביץ' - סטפנוס ציציפאס 3:6, 2:6, 7:5, 6:4, 1:6
זה היה המשחק הגדול ביותר ברולאן גארוס הנוכחי, אולי ב-2020 בכללותה. זה היה משחק שיכול היה להיגמר בניצחון קליל וחד-צדדי בשלוש מערכות, והפך למותחן אדיר של טניס איכותי, קרב גלדיאטורים של ממש בין המדורג ראשון בעולם, לאחד שרואה את עצמו כיורשו ביום מן הימים. זה היה קרב שבו נובאק ג'וקוביץ' שמט יתרון 0:2 במערכות, כשהוא מגיש לנקודת משחק, אבל נגרר על ידי סטפנוס ציציפאס ממש עד הקצה. בסוף, הניסיון עשה את שלו - ג'וקוביץ' ניצח הערב (שישי) 3:6, 2:6, 7:5, 6:4, 1:6 ועלה לגמר הרולאן גארוס בפעם הרביעית בקריירה. שם, מול אחד בשם רפאל נדאל, הוא יצטרך לעבוד לא פחות קשה.

הסרבי ניצח השנה 36 מ-37 משחקים עד המפגש מול ציציפאס, וגם במשחק שהפסיד היה זה אחרי שפגע בשופטת הקווים והודח מהטורניר בהחלטת שופטים. הוא לא התכוון לשנות זאת מול היווני, שדווקא סיפק עד המשחק הזה טורניר יוצא מן הכלל - מלבד במשחק הראשון, בו נקלע לפיגור שתי מערכות לפני שניצח בחמש, הוא לא שמט מערכה. אבל מול המדורג ראשון בעולם, כל משימה הופכת לקשה. כל הזדמנות מפוספסת רודפת אותך.

זה קרה לציציפאס לא מעט במשחק הזה, וכבר במשחקון הראשון, שנמשך כמעט עשר דקות. ציציפאס כבר עלה ל-0:40, אך ג'וקוביץ' השיב בשלוש נקודות רצופות משלו, והציל בסך הכל ארבע הזדמנויות שבירה. במשחקון הבא כבר שבר בקלות. בסך הכל, בשתי המערכות הראשונות היו לציציפאס שבע הזדמנויות שבירה, אבל ג'וקוביץ' הציל את כולן. מנגד, היו לסרבי ארבע הזדמנויות שבירה - והוא ניצל שלוש. ציציפאס נראה מחוץ למשחק.

במערכה השלישית ציציפאס ניסה לגוון מעט את המשחק, עלה יותר לרשת, ושרד יותר זמן - אבל שוב, הגיוון ומשחק ההגנה האימתני של יריבו לא אפשרו לו להתקדם. ציציפאס לא מדורג כל כך רחוק מג'וקוביץ' בדירוג העולמי - הוא הרי ניצב במקום השישי בעולם - אבל נראה היה במרחק שנות אור ממנו כשזה הגיע לנקודות החשובות. כך היה גם בשלהי המערכה השלישית, כשנשבר ל-5:4.

סטפנוס ציציפאס, היום. נעצר בחצי הגמרצילום: THOMAS SAMSON - AFP

ואז המשחק התהפך על הראש. כשהסרבי הגיש למשחק כבר נראה היה שהסיפור גמור. כשהשיג נקודת משחק, כבר היה ברור שזה הסוף. אבל ציציפאס לא אמר נואש - הוא הציל את נקודת המשחק, ובהזדמנות השבירה ה-11 שלו הצליח לשבור את ג'וקוביץ' בפעם הראשונה במשחק כולו. הוא שמר על ההגשות שלו, ובהזדמנות הבאה - שבר עוד פעם, משלים 5:7 מדהים, כמעט משום מקום, ושולח את המשחק למערכה רביעית.

כשנשאל לפני חצי הגמר אם שחקני "הדור הבא" יכולים לנצח את אחד משלושת הגדולים בטורניר גראנד סלאם, בחר ציציפאס להתייחס קודם לחלק הראשון של השאלה. "קודם כל - אני רוצה לומר שאני כבר לא 'הדור הבא'. אני כבר לגמרי בוגר", אמר. בשלהי המערכה השלישית ובמהלך המערכה הרביעית הוכיח זאת. במערכה הרביעית, ציציפאס ניצל את נקודה השבירה השבירה הראשונה שלו כדי לעלות ל-0:2, בעוד ג'וקוביץ' שובר מיד חזרה. רמת הטניס של שני השחקנים הרקיעה שחקים, אבל כל הנקודות החשובות הלכו לכיוונו של ציציפאס, שפשוט שיחק קצת טוב יותר. כשג'וקוביץ' הגיש כדי להישאר במערכה, שוב ציציפאס קיבל הזדמנות לשבור. הוא ניצל אותה. נולה סיים את המערכה עם נקודת שבירה אחת מתוך 11, ציציפאס עם 2 מ-2. הולכים למערכה חמישית.

בשלב הזה כבר היה ברור גם לצופים המועטים באיצטדיון שהם צופים במשחק מיוחד. בחלק מהנקודות הם נעמדו על הרגליים כדי להריע לשחקנים על ווינר כזה או אחר, על הצלה בלתי אפשרית כזאת או אחרת. הפעם, בהזדמנות השלישית שלו במערכה, ג'וקוביץ' סוף סוף הצליח לשבור, עלה ל-1:2 במשחקונים. בשלב הזה, היווני נראה גמור, תשוש מסגנון המשחק הבלתי מתפשר של יריבו, בעוד ג'וקוביץ' הרענן - מישהו דיבר על פציעה ברבע הגמר? - השיג שבירה נוספת בזכות שגיאה כפולה בהגשה של ציציפאס. הוא גיבה אותה עם משחקון הגשה נוסף, ועלה ל-1:5 במערכה המכרעת.

נובאק ג'וקוביץ', היום בפריז. ביום ראשון מחכה לו רפאל נדאל בגמר הגדולצילום: THOMAS SAMSON - AFP

את נקודת המשחק השנייה של ג'וקוביץ' במשחק עוד הצליח ציציפאס להציל, כשהוא כמעט נופל מהרגליים. בשלישית, ג'וקוביץ' כבר סגר עניין עם חבטת החזרה מושלמת. ציציפאס ירד מהמגרש לקול תשואות רמות מהקהל בפריז, מוכיח שהוא שייך לליגה של הגדולים באמת. וג'וקוביץ'? לו יש ביום ראשון דייט עם מלך החימר שהוא צריך להתכונן אליו. זה לא הולך להיות קל יותר.

רפאל נדאל - דייגו שוורצמן 3:6, 3:6, 6:7
לקראת הרולאן גארוס השנה, היו מי שפקפקו ביכולתו של רפאל נדאל להשלים זכייה מספר 13 בגראנד סלאם שכבר מזמן הפך לבית השני השלו. הסיבה המרכזית לכך: דייגו שוורצמן. הארגנטינאי קטן הקומה ניצח 0:2 את נדאל בטורניר רומא - הראשון של נדאל זה חצי שנה - והעלה סימני שאלה לגבי כושרו של הספרדי, מלך החימר. היום, בחצי הגמר בפריז, נדאל ענה על כל השאלות הללו כשניצח את שוורצמן 3:6, 3:6, 6:7 תוך שלוש שעות ורבע, ועלה בפעם ה-13 בקריירה לגמר הרולאן גארוס, בו לא הפסיד מעולם.

נדאל, כמו מבקריו, דאג לשמור על מעטה של עמימות סביב יכולתו הנוכחית. ייתכן שגם הוא לא ידע כמה טוב ישחק אחרי פגרת הקורונה וההיעדרות מאליפות ארצות הברית. השילוב של מזג האוויר הקר בפריז עם הכדורים החדשים (עליהם הלין) - איים עליו. כעת, כשהוא מגיע לגמר מבלי לשמוט מערכה בכל הטורניר, הוא שוב נראה כמו המועמד הבכיר לזכייה - על אף שלא סיפק הערב משחק מושלם, בטח לא בסטנדרטים שלו.

שוורצמן הגיע לחצי הגמר אחרי ניצחון סנסציוני בחמש מערכות (ובתוך חמש שעות) על אלוף ארצות הברית הטרי, דומיניק תים, שהפסיד לנדאל בשני הגמרים האחרונים בפריז. הניצחון שלו על נדאל ברומא רק הוסיף לתחושת המסוגלות טרם המשחק. "זו תוספת ביטחון עבורו. אני יודע את זה", אמר נדאל לקראת המשחק, ואכן - שוורצמן פתח את המשחק מצוין וכמעט הצליח לשבור את הספרדי במשחקון הראשון, אך המדורג שני בעולם עצר אותו. מיד לאחר מכן שבר בעצמו על האפס.

שוורצמן עשה את הדבר הטוב ביותר שהוא יכול לעשות בנקודה הזו - לשבור את נדאל חזרה; ואז את הדבר הרע ביותר - להישבר בשנית. מול שחקן ברמתו של נדאל צריך לאחוז בהזדמנויות כמו שצריך, והיום המדורג 14 בעולם לא הצליח לעשות זאת. נדאל המשיך לזכייה במערכה הראשונה, ועלה לשבירה מוקדמת בשנייה. אחת נוספת במשחקון ההגשה האחרון של הארגנטינאי סידרה לנדאל 0:2 במערכות.

רפאל נדאל חוגג בדרך לגמר, היום בפריזצילום: ANNE-CHRISTINE POUJOULAT - AFP

המערכה השלישית כבר היתה הפכפכה יותר, וכללה ארבע שבירות רצופות - קודם נדאל שבר ל-1:3, אחר כך שוורצמן, וחוזר חלילה. האינטנסיביות שאפיינה את נדאל בשתי המערכות הראשונה ירדה, ורף הטעויות הלא אופייניות - קל וחומר לא על חימר - עלה. שוורצמן יכול היה לשבור ולעלות ליתרון 5:6, אך נדאל הציל שלוש נקודות שבירה במשחקון שנמשך כמעט 12 דקות. בכל אופן, הארגנטינאי היה השחקן הטוב יותר במגרש בדקות האלו - הוא הזיז את נדאל מצד לצד, הכתיב את קצב המשחק, וכפה שובר שוויון במערכה השלישית.

בנקודה הזאת, נדאל העלה הילוך. הוא השיג שני מיני-ברייקס רצופים, ועלה ל-0:3 מבטיח. לשוורצמן היתה הזדמנות לחזור - אבל הוא החמיץ נקודה קורצת ליד הרשת, ואז ביצע עוד שגיאה בלתי מחויבת, שנתנה לספרדי יתרון 0:5. מהר מאוד הוא השלים 0:7, מניף את ידיו לשמיים ומשחרר שאגה אדירה: הוא חוזר, שוב, לגמר הרולאן גארוס, ומקבל הזדמנות להילחם על הגראנד סלאם ה-20 בקריירה, זה שישווה את שיאו של הנמסיס הגדול - רוג'ר פדרר.

דייגו שוורצמן מנסה לעצור את נדאל, אך לא כל כך מצליח, היוםצילום: MARTIN BUREAU - AFP

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ