אמנות בחימר: רפאל נדאל הביס את נובאק ג'וקוביץ' וזכה בגראנד-סלאם 20

השור ממאיורקה היה גדול על המדורג ראשון בעולם מהרגע הראשון. נדאל הביס את ג'וקוביץ' 0:6, 2:6, 5:7 והשווה את שיא הזכיות בגראנד סלאם של רוג'ר פדרר

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפאל נדאל בסיום. השתווה לרוג'ר פדרר
איתמר קציר
איתמר קציר

רפאל נדאל ידע שזו ההזדמנות שלו. מי יודע מתי הצעירים שמתדפקים על דלת מועדון הגדולים באמת כבר ידביקו את הפער, מי יודע מתי הגוף שלו יכזיב אותו, מיד יודע עוד כמה שנים יהיה מלך החימר הבלתי מעורער. אם לא ישיג את תואר הגראנד סלאם ה-20 שלו עכשיו, בגיל 34, אולי כבר לא ישיג אותו. אולי כבר לא ישווה את שיאו של רוג'ר פדרר, החבר הטוב והיריב הגדול מכולם. אז הוא דאג לעשות זאת - מול השחקן הטוב בעולם, המדורג ראשון בעולם, היחיד שיכול היה לאיים עליו השנה, הוא סיפק תצוגת תכלית מדהימה. מלך החימר ניצח 0:6, 2:6, 5:7 את נובאק ג'וקוביץ', זכה בפעם ה-13 בקריירה ברולאן גארוס, הכניס תואר גראנד סלאם 20 לארון, והשתווה לפדרר. הפעם השימוש במילה "היסטוריה" הוא יותר ממוצדק.

נדאל התלונן לפני הטורניר על כובד הכדורים החדשים שאימצו ברולאן גארוס, וחשש מהשילוב של כדורים כבדים עם תנאי משטח איטיים וכבדים במיוחד, שנובעים מהקור ומזג האוויר הגשום בפריז. יחד עם העובדה שנדאל לא שיחק טניס מושלם בשלבים הקודמים, על אף שלא שמט מערכה, התחושה, גם במחנה ג'וקוביץ', היתה שהפעם זה אפשרי. מאמנו, גוראן איבנישביץ', אמר לפני הגמר: "לדעתי לנדאל אין סיכוי בתנאים האלה, על החימר ומול נובאק שנכנס לו לראש". לאחר מכן ניסה לרכך את דבריו, אבל המסר היה זהה. ג'וקוביץ' עצמו אמר לקראת הגמר: "כמובן שהתנאים שונים מאשר אם היינו משחקים במאי וביוני. אני חושב שיכול להיות לי סיכוי טוב יותר, הכדור לא קופץ גבוה מעל הכתף כמו שהוא אוהב".

רפאל נדאל. פתיחה מסחררת בגמר הרולאן גארוסצילום: ANNE-CHRISTINE POUJOULAT - AFP

אלא שהמערכה הראשונה היתה מפגן טניס מדהים של מלך החימר. זה לא שג'וקוביץ' שיחק רע, הוא אפילו שיחק טוב. נדאל פשוט שיחק מושלם. הוא שבר כבר במשחקון הראשון ועלה ל-0:2 מהיר, אבל לא עצר שם. כל חבטה שלו הלכה למקום הנכון, כל ניסיון של ג'וקוביץ' לאתגר אותו נענה באתגר גדול יותר, בחירת החבטות היתה מושלמת. הנתונים של המערכה מספרים כמעט את כל הסיפור - נדאל ביצע שתי שגיאות בלתי מחויבות בלבד במערכה כולה והוסיף עשרה ווינרים, ג'וקוביץ' שגה 11 פעמים ורשם 11 ווינרים. את מה שהנתונים לא מספרים, סיפרו פניו של הסרבי, שנראה חסר אונים ואובד עצות מול התצוגה של יריבו. 

אחרי 43 דקות, ירד נדאל עם 0:6 מהדהד - הפתיחה הטובה ביותר שהיה יכול לחלום עליה. זהו הבייגל הראשון בגמר גראנד סלאם מאז ווימבלדון 2008, גם אז היה נדאל בצד הנכון של ה-6:0, מול רוג'ר פדרר. זו הפעם השנייה בלבד שבה נרשם בייגל בהיסטוריה העניפה של המשחקים בין ג'וקוביץ' ונדאל, שכוללת 54 משחקים כולל זה שנערך היום. בפעם הקודמת שבה זה קרה, בשנה שעברה, נדאל ניצח בטורניר החימר ברומא 0:6, 6:4, 2:6.

נובאק ג'וקוביץ'. התקשה במערכה הראשונהצילום: ANNE-CHRISTINE POUJOULAT - AFP

אחרי 55 דקות, במשחקון הראשון של המערכה השנייה, עלה סוף סוף המדורג ראשון בעולם על לוח התוצאות. אבל בעוד נדאל שומר בקלות יחסית על ההגשות שלו במשחקון הבא, ג'וקוביץ' נאלץ לעבוד קשה מנשוא בכל פעם שהגיש. עד סוף המערכה השנייה, כל משחקוני ההגשה שלו הלכו ל-40:40. בדרך כלל זה נגמר בידיים של נדאל, שפשוט סירב לטעות. אם החבטה של ג'וקוביץ' לא היתה מושלמת - לא היה לו סיכוי.

חמישה משחקונים בתוך המערכה השנייה, הנתונים הצביעו על שגיאה בלתי מחויבת אחת בלבד של נדאל בכל המערכה, מול 13 של ג'וקוביץ'. לא מעט מן השגיאות הללו נבעו מהגנה בלתי אפשרית של נדאל, שהציל כל מה שהסרבי זרק לעברו. הוא חייב את ג'וקוביץ' למצוא פתרונות לא אפשריים - ואלה לא הגיעו. זה מה שנדאל עושה כשהוא במיטבו - נכנס לך לראש, וגורם לך להרגיש ששום דבר לא יעבוד מולו. לג'וקוביץ' זה גרם להיקלע שוב לפיגור שתי שבירות - 4:1 במערכה השנייה. במשך כמעט שעה וחצי, המדורג ראשון בעולם לקח רק משחקון אחד. לקראת סוף המערכה הצליח לקחת עוד אחד, אבל זה לא עזר לו. נדאל השלים 2:6 ועלה ל-0:2 מבטיח. 

רפאל נדאל במערכה שנייה. בדרך לזכייה בגרנאד סלאם מספר 20צילום: ANNE-CHRISTINE POUJOULAT - AFP

לרגע, בפתח המערכה השלישית, נראה היה שג'וקוביץ' יוצא מההלם. לראשונה במשחק הוא שמר על שני משחקונים הגשה רצופים - שלושה אם סופרים את סוף המערכה הקודמת - אך נדאל רק חיכה לרגע ללחוץ שוב על הגז. במשחקון החמישי הוא שבר את הסרבי על האפס, עולה ל-2:3 במערכה. אלא שהפעם קרה דבר שכבר חשבנו שלא נראה - ג'וקוביץ' שבר חזרה. עד המשחקון הזה, היו לו רק שלוש נקודות שבירה, כולן במשחקון השני. כעת, כשהוא סוף סוף מצליח לשלוט במשחק ולבחור את כל החבטות הנכונות, השיג את השבירה הראשונה שלו, בהזדמנות החמישית, ושיחרר שאגה אדירה. 

לראשונה בהתמודדות, נדאל נראה מעט עייף. ג'וקוביץ' הוכיח שהוא יכול לשמור על הכושר המופתי שלו לאורך זמן במשחק בן חמש המערכות מול סטפנוס ציציפאס, ונדאל עבד כל כך קשה וכל כך אינטנסיבי בשתי המערכות הראשונות, עד שאיבד מעט מהכוחות במהלך המערכה השלישית. 

נובאק ג'וקוביץ' מתוסכל במערכה השנייה, הערב בגמר הרולאן גארוסצילום: ANNE-CHRISTINE POUJOULAT - AFP

כשנראה היה שג'וקוביץ' מצא את הכוחות כדי לחזור, ובשוויון 5:5, הגיע משחקון שהוא ירצה לשכוח - אחרי שהשניים מצאו את עצמם ב-30:30, כדור שהיה נראה כמו ווינר התגלה ככזה שנחת מעט מעבר לקו הבסיס. שופט הכסא קרא את הכדור כחוץ, קם לבדוק זאת במו עיניו, ואישר שזה מה שקרה. מיד לאחר מכן ג'וקוביץ' החמיץ את ההגשה הראשונה, שיגר את השנייה, ושופטי הקווים לא זיהו גם הפעם את הטעות. נדאל דווקא כן. הוא קרא לשופט הקווים, ששוב אישר - שגיאה כפולה בהגשה. ג'וקוביץ' נתן לנדאל במתנה את הזכות להגיש למערכה, למשחק, לתואר ה-20.

ביום כזה, במשחק כזה, היה צריך לקרות משהו דרסטי כדי שנדאל ייתן לזה לחמוק לו מהידיים. מהר מאוד הוא מצא את עצמו ביתרון 0:40, עם שלוש נקודות אליפות. הוא סיים את המשחק עם אייס, נפל על הברכיים, ושיחרר חיוך ענק. בפעם ה-13, האלוף הרולאן גארוס. בפעם ה-20, הוא אלוף גראנד סלאם. רוג'ר פדרר כבר לא לבד בפסגה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ