"אסטרטגיה צינית": בפורמולה 1 הכריזו על מירוץ בסעודיה וספגו ביקורות מארגוני זכויות אדם

הסבב היוקרתי יקיים מירוץ לילה בעיר ג'דה בשנה הבאה ובארגונים רבים מעבירים ביקורות על שיתוף הפעולה עם השלטון הסעודי. "כיצד המהלך הזה ישרת את זכויות האדם בסעודיה?", שואלים בארגוני זכויות האדם

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לואיס המילטון. עומד בחזית המאבק לגיוון ושוויון בפורמולה 1
ספורט הארץ

ארגוני זכויות אדם גינו את ההחלטה של פורמולה 1 לקיים מירוץ בסעודיה בשנה הבאה. "אמנסטי" וארגונים נוספים טוענים שמדובר בניסיון נוסף של "ספורט וושינג" במטרה לתת לגיטמציה לשלטונות המדכאים של המדינה. 

ההסכם של פורמולה 1 עם הסעודים אמור להימשך עשר שנים. כבר ב-2021 תהפוך סעודיה למדינה ה-33 שתארח את מירוץ המכוניות היוקרתי ביותר בעולם. המירוץ יתקיים ברחובות העיר ג'דה אך במדינה כבר יש תוכניות להקים בעתיד מסלול בריאד.  לפי התכנון, המירוץ בג'דה יתקיים בלילה. 

זה אולי נשמע מלהיב למארגני הפורמולה 1 אבל לא עבור ארגוני זכויות האדם. "גופי ספורט כמו פורמולה 1 ופיפ"א לא יכולים להתעלם מהעובדה שמשתמשים בהם ובאוהדים עבור ספורט וושינג", אמרה מינקי וורדן, מנהלת חטיבת הספורט בארגון Human Rights Watch, "זה חלק מאסטרטגיה צינית שנועדה להסיט את המבט מהפרת זכויות האדם של סעודיה, שכולאת, מענה ומתעללת בפעילים למען זכויות אדם וזכויות נשים".

ההכרזה על קיום המירוץ בסעודיה. המדינה מפירה זכויות אדםצילום: AMER HILABI - AFP

"פורמולה 1 התחייבה לשמירה על זכויות אדם והיא צריכה להסביר כיצד המהלך הזה ישפר את זכויות האדם בסעודיה", המשיכה וורדן, "האם המנהלים של F1 השתמשו במשא ומתן כדי לקדם את שחרורן של פעילות לזכויות נשים שפשען היחידי היה לקדם את זכות הנשים לנהוג? האוהדים, התקשורת והקבוצות צריכים להשתמש ברגע הזה כדי להגיד שהספורט שלהם לא צריך להיות מקושר עם כאלו הפרות של זכויות אדם".

לפי דוחות של אמנסטי, שירותי הביטחון הסעודים ממשיכים לתייג פמיניזם, אתאיזם והומוסקסואליות כפעילויות קיצוניות שמאיימות על המדינה. פעילים ופעילות שמנסים למחות ולקדם שינוי במדיניות הסעודית נכלאים לעיתים קרובות או מגורשים מהמדינה. 

בשבוע שעבר נשאל לואיס המילטון מה דעתו על שיתוךף הפעולה של הסבב עם הסעודים. המילטון, שעמד בחזית הקמפיין לגיוון ושוויון בפורמולה 1 אמר שהוא צריך ללמוד יותר על השלטונות בסעודיה לפני שהוא מגבש עמדה. 

מירוץ של פורמולה 1 בבחריין. הסבב התחייב לקדם זכויות אדםצילום: Hassan Ammar/אי־פי

בשנים האחרונות סעודיה מרכזת מאמצים רבים כדי לארך אירועי ספורטי מרכזיים. אליפות העולם באגרוף במשקל כבד בין אנתוני ג'ושוע ואנדי רואיז התקיימה במדינה כמו הסופר-קאפ הספרדי. קרן ההשקעות המלכותית ניסתה לאחרונה, ללא הצלחה, לרכוש את ניוקאסל מהפרמייר-ליג. 

בפורמולה 1 הגיבו ואמרו שקיום המירוץ הוא הזדמנות לקדם ערכים תרבותיים וחברתיים במדינה. "במשך עשורים עבדנו קשה כדי להיות כוח חיובי בכל מקום שאנחנו מתחרים בו מבחינה כלכלית, חברתית ותרבותית", אמרו בתגובה ל"גרדיאן", "ענף הספורט פורומולה 1 הוא מיוחד משום שהוא חוצה גבולות ותרבויות ומאחד בין מדינות וקהילות שונות תחת התשוקה והריגוש בתחרות. אנחנו לוקחים את האחריות שלנו ברצינות והבענו את העמדה שלנו על זכויות אדם וסוגיות נוספות בפני כל השותפים שלנו והמדינות המארחות. כולם מחויבים לארח ולקיים את האירועים תחת כיבוד זכויות אדם". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ