בית הדין לערעורים: עונש ההשעיה של רוסיה מהספורט האולימפי קוצר לשנתיים

בתום שימוע בבית הדין הגבוה לערעורים בספורט, נקבע כי עונש ההשעיה של הסוכנות העולמית למניעת סימום בספורט יקוזז מארבע שנים לשנתיים. כמו כן, רוסיה תוכל להציג מועמדות לאירוח אירועי ספורט - על אף שהיא עצמה תושעה מהשתתפות בהם

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דגל רוסיה על רקע סמל הטבעות האולימפיות. ניצחון קטן לרוסיה
ספורט הארץ

בית הדין הגבוה לערעורים בספורט (קא"ס) הכריע היום (חמישי) כי רוסיה תושעה למשך שנתיים מכל אירועי הספורט, כולל טוקיו 2021 וגביע העולם בכדורגל ב-2022. בכך קוזז העונש שהציעה להטיל הסוכנות העולמית למניעת סימום בספורט (וואד"א) מארבע שנים לשנתיים.

תחת מגבלות ההשעיה, ההמנון הרוסי לא יישמע והדגל לא יוצג באירועים ספורטיביים, אך ספורטאים שיוכיחו כי אינם חלק מקנוניית הסימום הנרחבת בספורט הרוסי יוכלו להתחרות תחת דגל נייטרלי. בנוסף, רוסיה השיגה ניצחון קטן כשהותר לעשות שימוש בשם "רוסיה" על מדי הספורטאים בתנאי שלצדם יהיה כתוב "ספורטאי נייטרלי" או "נבחרת נייטרלית".

השימוע החל בחודש שעבר, בין וואד"א לסוכנות למניעת סימום ברוסיה (רוסאדה), שתשלם 1.27 מיליון דולר לסוכנות העולמית בגין התנהלותה הפלילית ומאמציה בהפעלת מערך הסימום של הספורטאים הרוסים.

ולדימיר פוטין במשחקי החורף בסוצ'י, ב-2014צילום: Alexei Nikolsky/אי־פי

באופן מפתיע, העונש אמנם מונע מרוסיה להשתתף באירועי הספורט אך לא מונע ממנה להציג מועמדות לארח את האירועים הללו. כמובן העונש לא אוסר על בכירים רוסים, בראשם הנשיא ולדימיר פוטין, לנכוח באירועי הספורט הגדולים אם הם מוזמנים על ידי מנהיג המדינה המארחת.

בדצמבר 2019 הודיעה וואד"א על השעיית רוסיה לארבע שנים לאחר שנקבע כי הסוכנות הרוסית מסרה מסמכי מעבדה מזויפים לידי חוקרי קנוניית הסימום בינואר 2019.

טוקיו 2021: המתעמלת ליהיא רז והשחיינית אנסטסיה גורבנקו קבעו את הקריטריון לאולימפיאדה

המתעמלת הישראלית ליהיא רז קבעה את הקריטריון הישראלי למשחקים האולימפיים בטוקיו, והבטיחה באופן רשמי את מקומה במשחקים. רז בת ה-17 כבר קבעה את הקריטריון הבינלאומי באליפות העולם של 2019, והיתה זקוקה לסיים בין 12 הראשונות באחד מארבעת המכשירים השונים באליפות אירופה כדי לעמוד גם בזה הישראלי. בתחרות שנערכה היום היא סיימה במקום הרביעי במוקדמות תרגיל הקרקע, מה שהבטיח לה הן את המקום בגמר והן את הקריטריון הישראלי לטוקיו.

מאוחר יותר קבעה גם השחיינית אנסטסיה גורבנקו את הקריטריון ב-100 חופשי, ותייצג את ישראל גם במשחה הזה אחרי שהבטיחה את מקומה ב-200 מטר מעורב אישי ובנבחרת השליחים והשליחות המעורבת. גורבנקו עצרה את השעון על 54.38 - בדיוק התוצאה הנדרשת לקריטריון, המהווה גם שיא נוער חדש. 

גורבנקו. יוצרת לעצמה שםצילום: אילן אסייג

מי שהיתה קרובה מאוד גם היא לקבוע קריטריון משלה במשחה ל-200 מטר מעורב אישי היא לאה פולונסקי. השחיינית בת ה-18 שיפרה בפעם השנייה תוך פחות משבועיים את שיאה האישי והעמידה אותו על 2:12.65, רק 9 מאיות מהקריטריון האולימפי. עוד שחיין שהיה מאוד קרוב לשיא ישראלי הוא מירון חרותי, אשר ניצח ב-100 מטר חופשי עם 49.12, רק 19 מאיות מהשיא של נמרוד שפירא בר אור. דניס לוקטב סיים שני עם שיא אישי של 49.54 וגל כהן גרומי שלישי עם 49.86.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ