אופניים |

הסטייק שיציל את הקריירה של אלברטו קונטאדור

העובדות: איגוד האופניים הספרדי ממליץ להשעות לשנה את אלוף הטור דה פראנס אלברטו קונטאדור, שבדמו נמצאה כמות מזערית של החומר האסור קלנבוטרול. נסיבות מקלות: הטענה כי צרך את החומר בטעות, בסטייק שאכל. השורה התחתונה: הרוכב יוצא לקרב על שמו ואומר: "אעבוד קשה כדי שהצדק ייעשה. זאת מלחמה על הכבוד שלי"

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר ענבר
אמיר ענבר

בסוף השבוע עזב אלברטו קונטאדור את מחנה האימונים שמקיימת קבוצתו במאיורקה, וחזר לביתו. הוא אמנם ניסה לשמור על השגרה בתחילת השנה, התאמן עם עמיתיו החדשים לקבוצת סקסו בנק-סאנגארד והציג יכולת נהדרת בטיפוסים, אבל כעת נודד הראש שלו למקומות אחרים. כפי שזה נראה, לא יהיה לו מה לחפש בחודש הבא במורסיה, שם אמור היה לקיים את המירוץ הראשון שלו העונה. גם עונה לא ממש תהיה לו.

ביום שישי, אחרי קרוב ל-72 שעות של ספקולציות שהפכו לעובדות, התייצב קונטאדור מול התקשורת כשלצדו ראש הקבוצה שלו, ביארנה ריס. בקול שנשמע תחילה חנוק ואחר כך זועם, יצא הרוכב הספרדי נגד איגוד האופניים הספרדי (RFEC), המדליפים, הדוברים נגדו והמערכת למלחמה בסמים. "אני כבר לא מאמין בה", אמר.

על פי המלצת RFEC, קונטאדור יושעה לשנה בעקבות כישלונו בבדיקת סמים. כזכור, בחודש אוגוסט נחשף כי ביום המנוחה השני בטור דה פראנס האחרון, בו זכה, עבר הספרדי בדיקה בה נחשפה כמות מזערית של קלנבוטרול, חומר אסור שבין השאר מאיץ שריפת שומן ופיתוח שריר.

נכון לעכשיו, מדובר בהמלצה. לקונטאדור יש עד ה-9 בפברואר להציג ראיות ועדויות חדשות, לפני שוועדת התחרויות באיגוד תקבל החלטה סופית. גם אחר כך ייתכנו ערעורים ל-CAS (בית הדין לענייני ספורט) הן מטעם התאחדות האופניים הבינלאומית (UCI), הן מטעם הסוכנות העולמית למלחמה בסמים (WADA) וגם מטעם קונטאדור עצמו. והוא, כפי שכבר הבהיר, יילך עם זה עד הסוף. "אעבוד הכי קשה שאני יכול, יחד עם עורכי הדין שלי, כדי שהצדק ייעשה", אמר, "אערער לכל ערכאה אפשרית כדי להגן על חפותי עד הסוף. זאת מלחמה על הכבוד שלי".

"אנשים צריכים לאכול"

קלנבוטרול הוא חומר שמגדלי בקר נוהגים להזריק לבעלי חיים, וגם אם הדבר נאסר באירופה ב-1996, ידוע שיש עדיין בעלי חוות שעושים זאת. קונטאדור היה צפוי להשעיה לשנתיים במידה שיימצא אשם, אך לפי אנשיו, הוועדה שדנה בעניין קיבלה את טענתו כי צרך את החומר דרך בשר נגוע שאכל בצרפת. מצד שני, חרף העובדה שקו ההגנה שלו התקבל, הוא עדיין נענש בצורה לא קלה. "פשרה שאינה מהווה פתרון", קרא לזה דווה דה בור ההולנדי, מהמומחים בצוותו. אנחל מריה דה פבלוס, כתב אופניים בכיר, אמר: "האיגוד רוצה להראות שהוא כמו שלמה המלך, לרצות את שני הצדדים ולהעניש את כולם".

האיגוד הספרדי מצא עצמו במצב מסובך מאוד. מצד אחד, קונטאדור הוא הכוכב של הענף בספרד. מצד שני, עונש קל מאוד או זיכוי לא יספקו את UCI ואת WADA. יש הטוענים כי האיגוד פשוט החליט לקבל החלטת ביניים, שתגרור את כל הצדדים לערער ל-CAS, ולהעביר את ההכרעה לבית הדין בלוזאן. "ראשי הענף בספרד יושבים על הגדר", קבע ג'ון לסטר, פרשן סוכנות AP, "הם מסמנים שהם מאמינים לטענתו, אבל נמנעים מהחלטה קשה יותר כמו לזכות אותו לחלוטין. אם השתמש בסמים, אז קונטאדור צריך להיות מסולק לשנתיים. זה החוק. אבל אם הוא לא עשה זאת וזה הסטייק שגרם לתוצאות, כיצד זו יכולה להיות אשמתו?".

מבחינת WADA, לא משנה מהי כמות החומר וכיצד נצרך - בדיקה חיובית היא בדיקה חיובית, שצריכה לגרור ענישה חריפה. לאחרונה ערערה הסוכנות ל-CAS נגד החלטה שהתקבלה בגרמניה לא להעניש את שחקן טניס השולחן דמיטרי אובצ'רוב, שהשתמש בקו הגנה דומה לאחר שנכשל בבדיקת סמים בסין עקב קלנבוטרול. באיטליה, לעומת זאת, השעו לשנה את הרוכב אלסנדרו קולו, שבבדיקת סמים שעבר במירוץ במקסיקו נחשפו שרידי אותו חומר, בריכוז גבוה פי ארבעה מקונטאדור. קולו מספר כי בהחלטת הוועד האולימפי של איטליה נטען כי היה צריך לדעת שקיים סיכוי גבוה כי בשר במקסיקו יהיה נגוע בקלנבוטרול.

"מה אני יכול לעשות? האם עלי לבחון את הבשר כדי לראות אם יש בו קלנבוטרול בכל פעם שאני הולך למסעדה?", תוהה קונטאדור. "אנשים צריכים לאכול", כתב לסטר, "מזון אינו אופציה כמו תוספי מזון או ויטמינים. ספורטאים קיבלו אזהרות מספקות מ-WADA שאינם יכולים לצפות לחמוק מעונשים אם ייקחו תוספות או ויטמינים הכוללים חומר אסור, אבל זה אבסורד להשתמש באותם היגיון ועונשים לבדיקות חיוביות הנובעות ממזון בעייתי. מה יכולים ספורטאים לעשות? לשכור טועמי מזון, כמו שליט פרנואיד, שילעסו את מזונם ואז יטילו מימיהם בבקבוק? הבדיקה נקייה, אדוני. בתיאבון!".

הרשעה לפני החלטה

הצפרדע שקונטאדור מאמין כי מאלצים אותו לבלוע גדולה במיוחד. ההבדל בין זיכוי לעונש עצום. בדיוק ההבדל בין רוכב שיכול להיות אחד הגדולים בהיסטוריה לבין כזה שעל כל הישגיו תאפיל עננת הרשעתו בשימוש בסמים. מעבר לכך, זכייתו השלישית בטור תימחק, והשנה הוא כבר לא יוכל להופיע במירוץ.

"האנשים שאחראים למלחמה בסמים צריכים לשקול את המקרה מחדש", הוא אמר, "מדובר בחוק מיושן, שכל המדענים יודעים שאינו מעודכן. הוא נכתב לפני שנים, כשלא היו מסוגלים לזהות כמויות מינימליות של קלנבוטרול שאינן משפיעות בשום אופן על הביצועים שלך, כמויות שלא ניתן לצרוך מרצון, שלא עזרו לי לנצח. כל עוד החוק הזה בתוקף גם ב-2011, בדיקות חיוביות מוטעות ימשיכו להתרחש. החוק הזה חייב להשתנות". ריס, שעלול להישאר העונה בלי הרוכב הטוב ביותר שלו, מוסיף: "חשוב מאוד שנוכל להבדיל בין אלה שמנסים לרמות בכוונה לבין אלה שצורכים משהו בטעות".

השאלה, כמובן, היא איך עושים זאת. כאשר צצה פרשת קונטאדור נטען כי בבדיקה נוספת התגלו בדמו עקבות של חומרים שמגיעים משקיות פלסטיות בהן משתמשים לעירויי דם. מהפרסומים האלה לא יצא דבר, אבל ללסטר אין ספק: "דרוש פער מדעי גדול יותר כדי להבדיל בין הרמאים לבין חסרי המזל. המקרה הזה חושף שני קצוות רעים. אם שינוי החוקים יאפשר לכמה רמאים לחמוק דרך הסדקים, כך יהיה. עדיף שאשם ייצא לחופשי מאשר להעניש אדם חף מפשע".

וקונטאדור ממשיך לטעון בלהט שזה מה שקורה. בחודשים האחרונים, עוד לפני שנגזר דינו, הוא נאלץ לשמוע גורמים ב-UCI מדברים על כך שיושעה בוודאות ויאבד את זכייתו בטור. ההמלצה להשעותו לשנה הודלפה לתקשורת עוד לפני שנמסרה לו.

"הדרך בה הדברים התנהלו היא חרפה, זה הפך לאופרת סבון. זה מראה כמה בעיות יש לספורט שאני אוהב, הספורט לו נתתי את חיי ובו סבלתי כל כך כדי להגיע למקום בו אני נמצא", אמר, "אני רואה בעצמי מודל לספורט נקי. לאורך חיי עברתי יותר מ-500 בדיקות, רבות מהן בהפתעה. בבית, בארוחות משפחתיות, בימי הולדת. נאלצתי לעזוב סרטים באמצע, לעזוב חברים במסעדות. הכל נבע מכך שהאמנתי במערכת למניעת שימוש בסמים. לא עוד. מכירים בכך שאני חף מפשע, ואז נותנים לי השעיה לשנה. אני לא מסוגל להסביר את זה, אני מרגיש קורבן של השיטה".

קונטאדור בפעולה. תצלום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ