אמיר ענבר
אמיר ענבר

כל שיתוף פעולה הודי-פקיסטני ראוי לציון, בעיקר כשהוא מתרחש בגביע העולם בקריקט. תחילה היו אלו הפקיסטנים, שבשלב הבתים הנחילו לאוסטרליה הפסד ראשון בטורניר אחרי 34 משחקים, וסדקו את ההילה של אלופת העולם מאז 1999. ברבע הגמר הגיע תור ההודים, שהנחיתו את המכה האחרונה והדיחו את האוסטרלים. השנה תהיה אלופה חדשה.

ביום רביעי עלתה פקיסטן לחצי הגמר כשניצחה את איי הודו המערבית. כעבור יממה נקבעה יריבתה במשחק בין אוסטרליה להודו, אחת משלוש המארחות של גביע העולם (בנוסף לסרי לנקה ובנגלדש). חוראם חביב, סטודנט הודי שצפה במשחק בעת ביקור בפקיסטן, סיפר: "הריצות שהכריעו את המשחק זכו לתגובות שמחה. האנשים בפקיסטן היו מרוצים ונלהבים, הם רצו מפגש בין שתי האומות בחצי הגמר".

למעשה, מה שהם רוצים זה ניצחון על האומה האחרת ב"אם כל המפגשים", משחק קריקט שהוא הרבה יותר מקריקט. שלוש המלחמות שפרצו בין המדינות מאז זכו לעצמאות ב-1947 הן רק חלק מהסיפור. יחסי הודו-פקיסטן נמצאים בקביעות על אש חמה, לעתים על סף פיצוץ. פיגועי 2008 במומבאי, שבוצעו על ידי מחבלים שהסתננו מפקיסטן, גרמו לנתק נוסף. חצי הגמר מחר בעיר מוהאלי יהיה המפגש הראשון בין השתיים על אדמת הודו מאז המתקפה. אתמול, לראשונה מזה שלוש שנים, החלו שיחות בין פקידים משתי הממשלות, שדנים בנושאים הומניטריים ובהקלות במתן ויזות.

התזמון אמנם היה מקרי, אך הולם. כ-5,000 פקיסטנים קיבלו לאחרונה ויזות להודו כדי שיוכלו לצפות בנבחרתם. הבעיה היא שרק מעטים יזכו לחזות במשחק באיצטדיון PCA, המכיל 30 אלף מקומות. 14 אלף הכרטיסים שהיו בידי ההודים הוצאו למכירה עוד לפני שנקבעה זהות המשתתפות, ונמכרו תוך יממה.

היציעים יהיו מלאים כמובן בפוליטיקאים, בעשירי הודו ובכוכבי בוליווד. מי שירצה להתחכך בהם, ייאלץ לשלם והרבה. כרטיסים בשווי 500 רופי (כ-11 דולר) נמכרים בשוק השחור במחיר גבוה פי 20. שלשום נעצר אדם שניסה למכור כרטיס ב-25 אלף רופי, כ-660 דולר. מוקש אמבאני, האדם העשיר בהודו, הגיש בקשה להנחית מטוס פרטי בשדה התעופה הסמוך. כל 2,000 חדרי המלון באזור הושכרו במחירים גבוהים פי חמישה מהרגיל, והחדרים הפנויים הקרובים ביותר רחוקים 40 ק"מ מהאיצטדיון.

דיפלומטיית קריקט

לפחות מקומן של הנבחרות עצמן במלון טאג' מהאל הובטח מראש. הודו הגיעה אליו שלשום, אך ארגון הקריקט המחוזי נמנע מלהעניק פרחים לשחקנים כמקובל, כדי לא להפעיל לחץ מיותר. "זאת ההזדמנות הטובה ביותר של הודו לזכות בגביע העולם", כתב אימראן קאן, קפטן פקיסטן בזכייתה בגביע העולם ב-1992 ב"הינדוסטן טיימס", "העובדה שהם משחקים בבית תגביר את הלחץ עליהם. אני מציע להם להשתמש בכדורי שינה, אחרת לא יוכלו לישון בלילות".

יתרון הביתיות של הודו הוא נקודה כואבת עבור פקיסטן. היא היתה אמורה להיות אחת מארבע המארחות של הטורניר, זכות שנלקחה ממנה בעקבות התקפת טרור על האוטובוס של סרי לנקה ב-2009. מאז, הפקיסטנים לא אירחו משחקים בינלאומיים. "אנחנו רוצים לשחק טוב כדי להציג את עצמנו לעולם כמדינה חזקה", אומר מוחמד חאפיז, מכוכבי הנבחרת, "ואם האל ירצה, הקריקט יחזור לפקיסטן. אנחנו מנסים לשלוח מסר".

חלק מהמסר כלל גם התגברות על השעייתם של שלושה שחקנים העומדים למשפט בעקבות חשיפת פרשת מכירת משחקים. פקיסטן התגברה על כך באופן מעורר כבוד וניצחה בשישה משבעת משחקיה בטורניר, כשהמגישים שלה מציגים יכולת מצוינת, בייחוד הקפטן שאהיד אפרידי. לעומתה הודו, אלופת העולם ב-1983, מתבססת על חובטים מעולים, בראשם סאצ'ין טנדולקר ויובראז' סינג.

ההיסטוריה תומכת בהודים, שניצחו בכל ארבעת המפגשים בין הנבחרות בגביע העולם. מצד שני, מזכיר חאפיז, "אוסטרליה לא הפסידה בטורניר 12 שנה". מאהנדרה דהוני, קפטן הודו, אומר: "אין טוב מזה. אנשים יאמרו 'תנצחו בחצי הגמר, לא אכפת לנו לגבי הגמר'. המשימה קשה, אבל אנחנו מתמודדים איתה היטב". כך עושים גם אנשי האבטחה. אלפים, ביניהם אנשי קומנדו, פזורים בימים האחרונים במלון, באיצטדיון וברחובות. הגגות והמרפסות בבתים הסמוכים ייסגרו מחשש לאש צלפים.

10,000 דגלים המשלבים בין צבעי שתי האומות יחולקו מחר לאוהדים. זה לא יהיה הסמל היחיד להפשרת היחסים. "דיפלומטיית קריקט" שיחקה תפקיד ביחסי הודו-פקיסטן מספר פעמים בעשורים האחרונים, כשבכירים בממשל נסעו לצפות במשחקים במדינה האחרת כאשר בגבולות כבר נשלפו הנצרות. ביציע יישבו שני ראשי הממשלה - ד"ר מנמוהן סינג ההודי ויוסוף ראזה גילאני הפקיסטני, שהגיע בהזמנת עמיתו.

אז האם מדובר במלחמה או בשלום? תלוי את מי שואלים. "הבה נשאיר את העניינים בתחומי הקריקט ולא נחשוב כאילו אנו ניצבים בפני מלחמה", ביקש אינטיחאב אלאם, מאמן פקיסטן. מצד שני, שחקנו קרמן אקמל קובע: "אני מוכן לקרב הזה. הבחורים יודעים כמה המפגש חשוב - ולא רק בגלל האפשרות לעלות לגמר גביע העולם".

כתבות מומלצות

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

ליה תומאס. היתה השנה לטרנסית הראשונה שזוכה בתואר באליפות המכללות, ואף הביעה רצון להתמודד על מקום במשחקי פריז 2024

"שיתבייש כל מי שתמך בהחלטה המפלה והלא מדעית נגד הטרנסיות"

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ