בין דפני ליף לרפאל נדאל

הם חיים לצד מזוודה ודרכון, מתעייפים בנסיעות ארוכות ונקרעים בין גראנד סלאם לגביע דייויס. עכשיו כוכבי הטניס מרימים קול, ושוקלים שביתה. "הדרך היחידה לגרום לדברים להשתנות היא פעולה אגרסיבית", אומר נדאל

אלעד זאבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלעד זאבי

שינויי מזג האוויר אולי לא הביאו את רפאל נדאל לחשוב על הבעייתיות בלו"ז השנתי של ה-ATP - הוא חושב על כך כבר זמן מה - אבל הם בהחלט האיצו את הצורך שלו להיות קולני בנושא.

הגשמים במהלך אליפות ארצות הברית גרמו לכך ששיחק ארבע פעמים בחמישה ימים בשבוע האחרון של הטורניר, בו הפסיד בגמר לנובאק ג'וקוביץ' במשחק שהיה שואב כל טיפת אנרגיה גם ממי שנח שבוע שלם לפניו. פחות מיממה אחר כך הוא כבר היה על המטוס בדרך לספרד, ושלושה ימים לאחר מכן התייצב למשחק מול רישאר גאסקה במסגרת גביע דייויס. רגע אחרי שניצח, מצא אחד השחקנים הנחמדים בסבב את דפני ליף שבתוכו ודרש צדק גם בטניס.

"חייב להתרחש שינוי בלוח הזמנים, או שאנחנו עלולים להגיע למקום בו אנו לא רוצים להיות", אמר המדורג 2 בעולם, "הבעיה היא שהאחראים אינם רוצים לשנות כלום. זה נראה כאילו הם כלל לא מודעים לבעייתיות. אי אפשר לחשוב כל הזמן רק על רווחים". כשנשאל על שביתה אפשרית מצד השחקנים, נדאל אמנם הסתייג, אך לא שלל את הרעיון: "אנחנו לא רוצים להגיע לזה, אלא רוצים לשחק, אבל מדובר בקרב על משהו שאנחנו חושבים שהוא הוגן. לעתים, הדרך היחידה לגרום לדברים להשתנות היא לנקוט פעולה אגרסיבית".

נדאל. לא שלל את רעיון השביתה

העונות המתישות בסבב העולמי אינן עניין חדש, אם כי צפיפותן הוחמרה בשנים האחרונות. מלבד ארבעה גראנד סלאמים, טניסאי מקצועני מחויב להשתתף ב-12 טורנירים נוספים. הוא חי עם מזוודה צמודה ודרכון שלוף שמלווים אותו ברצף בלתי נגמר של נסיעות, אימונים ומשחקים, לולאה שחוזרת על עצמה מתחילת ינואר עד סוף נובמבר. אם נבחרתו הגיעה לגמר גביע הדייויס, הוא חובט גם בדצמבר ובקושי זוכה לחופש.

השחקנים הבכירים, שמגיעים לפחות לחצי הגמר כמעט בכל טורניר בו הם לוקחים חלק, עשויים לעבור את רף 80 המשחקים בשנה, וגופם משלם את המחיר. רק בתחילת השבוע התפתל על המגרש אלוף ארה"ב הטרי, נובאק ג'וקוביץ', במהלך משחק מול מרטין דל פוטרו בגביע דייויס. פציעה בגב, ממנה סבל עוד במהלך הפלאשינג מדו, אילצה אותו לפרוש. "ידעתי שאני אפילו לא ב-60% כשירות", הודה לאחר מכן. גל הפרישות במהלך אליפות ארה"ב האחרונה רק חיזק את הדעה, לפיה גופם של השחקנים זועק שהגיע הזמן לשינוי.

לא צפוי שינוי

בחודש הבא תתקיים בשנחאי פגישת שחקנים שצפויה להיות טעונה. תחושת השחיקה המשותפת, תוצאה של יותר מדי טניס, עשויה להביא לצעדים שאיש לא חשב שיתרחשו בספורט הלבן. "בואו נקווה שזה לא יגיע לשביתה, אבל אני בטוח שהשחקנים ישקלו זאת", אמר שלשום אנדי מארי ל-BBC, "יש דברים שאנחנו רוצים לשנות. צריכה להיות לנו מלה בנוגע למה שקורה בספורט שלנו, וכרגע אין לנו. נשוחח עם ראשי ה-ATP וה-ITF וננסה להגיע לפשרה. אם לא נצליח, נראה מה יהיה".

מארי הדגיש שהשחקנים לא מביעים דרישות מופרזות מדי, אלא רק "דברים קטנים כמו שבועיים-שלושה נוספים של מנוחה והפחתת מספר טורנירים בכל שנה". זה אולי נשמע הגיוני ודי פשוט לביצוע, אך מתברר שזה ממש לא כך. "אין אינדיבידואל או גוף בטניס העולמי שביכולתו לעשות שינויים כאלה", מסביר ג'ונתן אוברנד מ-BBC ספורט, "הטורנירים, רבים מהם עשירים, מצליחים ובעלי מסורת ארוכה, לא מוכנים לוותר על מקומם. אין להם שום סיבה לאפשר לדברים להשתנות".

אלא שאם יש חלון זמן כלשהו לשינויים, נדמה שהוא נפתח בתקופה הנוכחית. השחקנים הבכירים, שחשים כי הענף לא עושה מספיק על מנת להגן עליהם, נראים כמי שמתכוונים לנצל את כובד משקלם בפופולריות של הטניס כדי להגן על עצמם. הקלות מסוימות בלו"ז של 2012, עליהם הודיעו ב-ATP כבר בשנה שעברה, לא מספקות אותם. "כרגע לוקח יותר מדי זמן כדי לשנות דברים", הבהיר מארי, "בקצב הזה, עד שיתרחש שינוי אמיתי יכולות לעבור חמש-שש שנים, וכולנו כבר נפרוש. עדיף שדברים יזוזו מוקדם יותר מאשר מאוחר".

התגובות לחליפת האיומים שלבשו השחקנים היו מעורבות. נשיא ה-ITF פרנצ'סקו ריצ'י ביטי בחר לתקוף את דבריו של נדאל בדבר סמיכות התאריכים בין אליפות ארה"ב לגביע דייויס. "זה חוסר עקביות", הסביר, "השחקנים הם אלה שהצביעו בעד התאריכים הללו עוד ב-2009, בעוד שאנחנו התנגדנו". ב-ATP, לעומת זאת, החליטו לנקוט קו פייסני יותר. "לשחקנים צריכה להיות, ויש להם, אפשרות להביע דעתם על האופן בו מתנהל הענף", נכתב בהודעה רשמית, "בריאותם ורווחתם של השחקנים הן ערכים עליונים. נמשיך לעבוד בשיתוף פעולה עמם ועם גורמים נוספים כדי לשמור עליהם".

כפי שאמר מארי, כדאי שזה יקרה מהר. אחרת, הוריקן איירין והגשמים בניו יורק ייראו כמו טפטוף קליל לעומת הסערה שתפרוץ בטניס העולמי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ