ברוסיה מתכננים על סדר עולמי חדש גם בראגבי

התפרקות ברית המועצות החלישה את הראגבי הרוסי, אבל בימים אלה מגיעה תכנית השיקום לשיאה עם הופעה ראשונה בגביע העולם

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר ענבר
אמיר ענבר

מיכאל גורבצ'וב עמד בראש האומה והמלחמה הקרה התקרבה לסיום, אך ב-1985, כאשר הוזמנה להופיע בגביע העולם הראשון בראגבי כעבור שנתיים, היתה תשובתה של ברית המועצות ברורה וחדה: נייט. יש הזדמנויות שלא חוזרות בקלות.

לעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

בשנות ה-80' נחשב הראגבי הסובייטי טוב למדי. איטליה, למשל, הפסידה לברית המועצות בקביעות. מאז הפכו האיטלקים לאחת משש הנבחרות הטובות באירופה, בעוד התפרקות ברית המועצות החלישה את הראגבי המקומי. שלשום, במשחק השני של הרוסים בגביע העולם, התברר עד כמה הדברים השתנו. איטליה הביסה אותם 53-17.

ברוסיה אולי לא רגילים לסיטואציה כזו, אבל הופעתם בניו זילנד נחשבת חלק בהליך למידה. על זכייה אין מה לדבר. גם ניצחון בודד הפך לתסריט לא סביר. "הבכורה שלנו בגביע העולם היא דבר עצום", אומר קינגסלי ג'ונס, המנהל המקצועי של הנבחרת, "כל העיניים עלינו וזה יכול לקחת את הענף ברוסיה לרמה הבאה. אני מקווה שזה יעודד צעירים לשחק ראגבי, בגלל שהפוטנציאל ברוסיה עצום".

מימושו, עם זאת, נראה רחוק. הדרוג העולמי של רוסיה (21) הוא הנמוך מבין 20 המשתתפות בטורניר. היא נמצא אחרי גאורגיה, רומניה או נמיביה גם בדרוג וגם בכל הקשור לניסיון בטורניר. בין הפסדים כואבים לרומניה ולפורטוגל לבין הדחתה בגלל שיתוף שחקנים דרום אפריקאים שלא כחוק, ניסיונותיה של רוסיה להעפיל לגביע העולם בין 1995 ל-2007 עלו בתוהו. רק בשנה שעברה זה קרה, כשסיימה במקום השני בגביע אירופה לאומות, המהווה גם טורניר מוקדמות לנבחרות הדרג השני ביבשת.

אבל העלייה ההיסטורית לגביע העולם היא רק פן אחד בהתעצמות המחודשת של הראגבי הרוסי. הרוסים זכו באירוח גביע העולם בראגבי שביעיות ב-2013, ובתחרות הסבב העולמי בהונג קונג השנה הגיעו לראשונה לרבע הגמר. הפיכת הענף לאולימפי (בריו 2016 יתקיים טורניר ראגבי שביעיות) הביאה לתמיכה כלכלית מהממשלה, המתבטאת גם בכך שהענף משוחק בבתי ספר.

"כל הדברים האלה הם הגל המושלם, ולראגבי הרוסי היו הזדמנויות רבות לרכוב עליו", אומר הווארד תומאס, סגן נשיא איגוד הראגבי הרוסי, "הממשלה רוצה להפוך לאומת ראגבי משמעותית ומוכנה לתמוך בנו". בין המטרות שנקבעו: אירוח גביע העולם ב-2023 והפיכה לאחד מחמשת הענפים הפופולריים במדינה. למרות שרבים מ-140 מיליון תושביה כלל אינם מודעים לנבחרת, תומאס מאמין שהדבר אפשרי. "כשהרוסים טועמים מראגבי הם נהנים ממנו", קבע, "זה ספורט מהיר, פיסי ואגרסיבי שמצריך מיומנות, דברים המייצגים את הספורטאי הרוסי".

חפש את הרוסי שבך

את שחקן הראגבי המקומי, עם זאת, מייצגים אלמנטים נוספים. במסע המשחקים שערכה באוגוסט בבריטניה ספגה רוסיה ארבעה הפסדים ליריבות מקומיות, שצברו לא פחות מ-190 נקודות סך הכל. העובדה שהתאמנה ושיחקה יחד כ-100 ימים טרם תחילת הטורניר לא יכולה להסתיר את כל החסרונות, כגון ריבוי איבודי הכדור. בוודאי כשההגרלה שלחה את הרוסים לבית 3 הקשה לצד אוסטרליה, אירלנד, איטליה וארצות הברית.

בניסיון לחזק את הסגל, הודיעו הרוסים בתחילת השנה כי דלתם פתוחה לשחקנים מחו"ל בעלי שורשים רוסיים. כך, בקריאה במגזין ראגבי בינלאומי, גילה אדם ביירנס האוסטרלי, שאמו נולדה ברוסיה והיגרה מזרחה בצעירותה, כי קיימת נבחרת רוסית. הוא פנה לג'ונס, ושלשום מול איטליה רשם הופעה רשמית ראשונה במדיה. למעשה, ביירנס הוא ה"זר" היחיד שהצטרף. כמחצית מ-30 שחקני הסגל משחקים בקבוצת WA פודמוסקוביה, אלופת רוסיה. רק חמישה מופיעים בקבוצות בחו"ל.

"יש קהילה רוסית גדולה באוסטרליה, כך שאיני יכול לומר שאני לא מרגיש רוסי", אומר ביירנס, "למרות ששכחתי את השפה, אני עדיין שומע הרבה רוסית כשאנחנו חוגגים את חג המולד ופסחא. הזדמנות לייצג את רוסיה בגביע העולם היא הפתעה נעימה. אני גאה ורוצה לעזור לראגבי הרוסי להפוך לארגון מקצועני שמסוגל להתמודד עם ענקי הראגבי הבינלאומי".

כפי שניתן להבין משמו של ג'ונס הוולשי, גם בצוות המקצועי יש גיוון לאומי. המאמן רוסי - ניקולאי נרוש, המדריך גם את פודמוסקוביה - אך עמו עובד הנרי פול, שחקן אנגליה לשעבר, האחראי למיומנויות ולהתקפה. הדבר מתבטא גם בצורת המשחק. "הרוסים מניעים את הכדור יותר מנבחרות מזרח אירופיות אחרות", מנתח אלן סולומונס, עוזר מאמן דרום אפריקה בעבר. ביירנס סיפר ל"פלאנט ראגבי" על עמיתיו: "באופן מפתיע, הם מביעים נכונות רבה למסור את הכדור. יש לנו מיומנות טובה בידיים. נבחרות טובות מפגינות שמרנות, אבל הרוסים פשוט אומרים שנצא להתקפה ונהנה".

הצעד הראשון בדרך ל-2019

ההגנה, כאמור, היא עניין אחר. סטיב דיימונד, שבפברואר עזב את תפקידו כמנהל המקצועי של רוסיה לטובת קבוצת סייל האנגלית, יודע זאת היטב. בניתוח לקראת גביע העולם קבע דיימונד: "המטרה תהיה לנצח את ארצות הברית, להתמודד עם איטליה התקפית ולא להפסיד ביותר מ-40 נקודות, ולנסות לצבור טריי נגד אירלנד או אוסטרליה".

מאחר שבבית מופיעות חמש נבחרות, רוסיה נחה במחזור הראשון. ביום חמישי האחרון היתה האחרונה להיכנס למעגל התחרויות, במשחק שסומן כחשוב ביותר. לא בשל זיכרונות שהועלו מימי המלחמה הקרה ומכמה משחקי כדורסל והוקי ידועים, אלא משום שהיריבה - ארצות הברית - נחשבה ליחידה בבית שהרוסים באמת יכולים לנצח. ביציעים בניו פלימות' אף נכח סגן ראש הממשלה, אלכסנדר ז'וקוב. "המשחק משודר בערוץ מרכזי. ברוסיה יביטו על כך ויגידו ‘זה רציני'", חיפש ג'ונס משמעויות עבור הענף.

שלוש דקות לתוך הבכורה שלה בגביע העולם נרשמה עוד היסטוריה - יורי קושנארב השיג את שלוש הנקודות הראשונות של רוסיה בטורניר. ההמשך היה מלבב פחות, ורוסיה הפסידה לאמריקאים 6-13. שלשום ביצע נרוש שמונה שינויים בהרכב. רוסיה אמנם השיגה שלושה טריי'ס ראשונים, אבל איטליה צברה לא פחות מתשעה. "אני לא יכול לתת לשחקנים ניסיון של עשר שנים תוך חמישה שבועות", סיכם ג'ונס.

בסופו של דבר, רוסיה עדיין רחוקה מהטופ. במדינה יש פחות מ-15 אלף שחקנים ו-177 מועדוני ראגבי, לעומת כ-600 בניו זילנד הקטנה משמעותית. ניצחון בכורה כנראה לא יירשם בטורניר הזה, אבל תומאס מקווה שב-2015 תהיה הנבחרת בין 12 הבכירות ושב-2019 תגיע לרבע הגמר. הרי זהו רק צעד ראשון.

"חלק מהמוטיבציה שלנו בגביע העולם היא ליצור מעגל", אומר אנדריי אוסטריקוב, שחקן הנבחרת, "אנחנו רוצים לשחק מספיק טוב כדי ששחקנים יתפסו את עיניהם של מועדונים בכירים באירופה ויוכלו לצבור ניסיון. אם זה יקרה, נחזור בעוד ארבע שנים כנבחרת טובה הרבה יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ