"יכול להיות שצריך לבוא אדם אחר ולקחת את זה"

אחרי ההדחה מאליפות אירופה, שוקל מאמן נבחרת כדורעף הנשים אריה זלינגר לנטוש את הפרויקט: "כואב שהגענו לאליפות ולא הצלחתי לממש את החלום ולעבור שלב"

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי טלשיר
אורי טלשיר

1. לא ריאלי. נבחרת הנשים של ישראל נחתה אתמול בישראל אחרי שספגה שלושה הפסדים והודחה בשלב המוקדמות של אליפות אירופה. שאיפתו של מאמן הנבחרת, אריה זלינגר - להתברג בין מקומות 5-8 - נראית בדיעבד כמו פנטזיה מנותקת.

לעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

"היו לנו ציפיות, אבל יכול להיות שהן לא היו כל כך ריאליות", הוא מודה, "לפעמים אנחנו חושבים שאם עושים משהו, מיד זכאים וחייבים לקבל, אבל זה תהליך יותר מורכב וארוך. אתה רוצה להגיע למעלה וחושב שאתה אלוהים, אבל שוכח שכל מה שאתה עושה, היריב עושה טוב ממך. אנחנו לא יכולים לחנך להפסדים, אולם התחרות היתה ברמה שלא ציפינו לה, ומצד שני אנחנו לא התעלינו. לא כולן היו במצב בריאותי מספיק טוב, כולל שחקניות מרכזיות".

ביום שאחרי מתפנה המאמן המעוטר לחשבון נפש ומודה כי הוא אינו נקי משגיאות. "תכנית האימונים היתה טובה, אבל אני חושב שהפעם השקעתי יותר מדי מאמץ וריכוז בהגנה ובחסימה, והתמקדתי הרבה פחות באלמנטים ההתקפיים, בהם נפלנו בגדול. מהבחינה הזו אני לוקח את האחריות על עצמי".

המוסרת רון פונטי מצביעה על היעדר ניסיון. "אני מאוד מאוכזבת, כי לא הצלחנו להגיע לשיא", היא אומרת, "הכוח, המהירות וההגשות היו ברמה שלא חווינו על בסיס קבוע. דרושה לנו עבודה פיסית. כרגע אנחנו לא משתוות לעוצמות ולארגון של האירופיות".

2. לא אנושי. מעבר לנחיתות האובייקטיבית, מצביעים בנבחרת על המתח האדיר ששרר במחנה הישראלי. "לצד הלחץ שנובע מהופעה ראשונה, הושפעו הבנות מדעת הציבור ומההתבטאויות גסות הרוח שישנן בישראל נגד הנבחרת", טוען זלינגר, "זה ממד שקשה להתמודד אתו. לכל המדינה היו דרישות וציפיות אחרי 40 שנה, משום שהאיגוד ומנהל הספורט כביכול משלמים לנו הרבה, אבל הכל שטויות. האדם היחיד שמשקיע באמת מכספו הוא הספונסר קובי ריכטר. פעם אפשר היה לבודד את הספורטאים, אבל היום כל אחת נכנסת לאינטרנט, רואה הכל ומרגישה את הלחץ מדעת הקהל. יכול להיות שלגל הכישלונות השנה בספורט הישראלי יש קשר לשליליות שמסביב. התרבות הלא מפרגנת מחלחלת לספורטאים".

פונטי מוסיפה: "היה לחץ מדיבורים כמו 'הנה, עכשיו הן לא יצליחו אז סתם השקיעו בהן ולא באחרים'. זה יושב בראש ותמיד רוצים להוכיח לכל המתנגדים, ויש הרבה מתנגדים".

3. זה נגמר? "אנחנו בהחלט רוצים להמשיך בתנופת כדורעף הנשים", מנסה יו"ר האיגוד, יעקב שטופמן, להבטיח את המשך הפרויקט הייחודי. "ייתכן שנעשו טעויות, כמו סדר יום עמוס מדי, אבל ניתן לתקן אותן. הטבע מצעיר את הנבחרת, והדבר היחיד שנשאר צעיר לאורך זמן הוא אריה זלינגר. הוא נכס, והוא היחיד שיכול לומר אם ברצונו להמשיך. אנחנו מחבקים אותו, נרצה להשתפר אתו ונעשה הכל כדי לשמור על המסגרת".

זלינגר, מצדו, עדיין בשלב הלבטים. "הכנסתי דברים למסלול ונתתי את הדחיפה הראשונה", אומר המאמן, "יכול להיות שצריך לבוא אדם אחר ולקחת את זה הלאה. כרגע אני לא מקבל החלטות כי אני מרגיש שנכשלתי כמאמן, וזו חוויה לא רגילה בשבילי. אף פעם לא נכשלתי וזה לוחץ עלי מאוד. כואב שהגענו לאליפות ולא הצלחתי לממש את החלום ולעבור שלב. אני צריך לעשות מקלחת קרה, לתפוס מרחק ולראות דברים בצורה יותר אובייקטיבית. יש בנות צעירות, אבל יכול להיות שהתרחקנו ועשינו צעד אחורה. רק תוך שנתיים נוכל להגיע לרמה שאנחנו נמצאים בה עכשיו, אבל יש עם מי לעבוד".

עם זלינגר או בלעדיו, מארגן שטופמן את השורות: "ישנן כ-13 צעירות בגילאי 20-22, בנות שליקטו מעט מהפירורים שאריה פיזר בשנים האחרונות. לא היתה להן במה ועכשיו זו ההזדמנות שלהן. יש לנו בעיית גובה, והן יצטרכו לפצות על כך בנחישות, אגרסיביות ועבודה קשה. אנחנו ניתן להן את כל הכלים לעשות זאת. הפרויקט לא יירד לטמיון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ