ווימבלדון |

45 דקות, גג

הוא היווה פתרון מתבקש, אך תתפלאו לדעת כמה רע קירוי האיצטדיון המרכזי בווימבלדון בעת חשיכה או גשם יכול להיות. רמז בכותרת

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר ענבר
אמיר ענבר

ביציעי האיצטדיון המרכזי ב"אול אינגלנד קלאב" התכנסו 15 אלף איש. על המגרש התרוצצו אנדרה אגאסי, שטפי גראף, טים הנמן וקים קלייסטרס. כולם היו חלק מההיסטוריה באותו יום, במאי 2009, כשלקחו חלק במשחק הראשון שמתקיים תחת גג סגור במתחם המוכר יותר כווימבלדון. משחק הזוגות המעורבים, שנועד לבחון את התנאים, הוכתר בהצלחה, אבל אנדרו ג'ארט, השופט הראשי בווימבלדון, כבר זיהה את העננים המתקרבים: "נהיה מטורפים אם נאמר שנעשה הכל נכון מהרגע הראשון".

נדרשו שלוש שנים, אך נבואתו של ג'ארט מתחילה להגשים את עצמה. בטורנירים הראשונים מאז הקמת הגג לא נעשה בו שימוש רב. השנה, כבר בשבוע הראשון, הוא הפך לאחד הגורמים הבולטים.

כשעלה ביום שישי למשחקו מול ריאן האריסון, הופתע נובאק ג'וקוביץ' לגלות שהגג סגור חרף השמש. "ברור שהם הסתמכו על תחזית מזג האוויר, שלדעתי אינה כל כך אמינה כאן", אמר אחר כך. ג'ארט בחר לסגור את הגג באיצטדיון בעקבות גשם שגרם לעיכוב במגרשים האחרים כשעה קודם לכן, ונמנע מפתיחתו בין המשחקים הבאים, כפי שמאפשר החוק. כך התקיימו שלושה משחקים ברציפות בתנאי אולם, חרף מזג אוויר נוח בחוץ. לא בדיוק הרעיון מאחורי גג נסגר בטורניר של מגרשים פתוחים.

הרי הגג, הפרת מסורת עתיקה של ווימבלדון, נועד לאפשר את המשך קיומו של הטורניר גם כשיורד גשם. יש המקשרים זאת להפסד של טים הנמן לגוראן איווניסביץ' בחצי הגמר ב-2001, במשחק שהופסק מספר פעמים בגלל מזג האוויר וקטע את המומנטום של הטניסאי המקומי. וכמה שהאנגלים משתוקקים לאלוף מקומי. גג במגרש אחד אינו שינוי עצום - גשם יגרום להפסקת משחקים ב-18 המגרשים האחרים - אך לפחות ימנע מצב בו כל הטורניר מושבת והטלוויזיה עוברת לשידורים חוזרים.

לעדכונים וכתבות נוספות כנסו לדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

אלא שהסיטואציה השנה גורמת בלבול לשחקנים. "במזג אוויר טוב, ייעשה שימוש בגג רק במידה שחשוך מדי לשחק בלעדיו", מצוין בפרוטוקול הטורניר. זהו בבירור לא היה המצב ביום שישי, והדבר משמעותי. התנאים במגרש סגור שונים מאשר במגרש פתוח. "זה לח יותר, עליך לשנות את התנועה שלך, הכדורים מתנפחים מעט ונעים באוויר קצת לאט יותר", אומר ג'וקוביץ'. פדרר, ששיחק אחריו, לא ידע אם הגג ייפתח למען המשחק שלו וכבר הכין את עצמו למשחק בתנאי רוח. "משחק על דשא באולם זה לא משהו שאנו מורגלים בו", ציין, "כך אין לך את השפעת הסביבה, את שקיעת השמש, וזה יכול להיות מורכב".

כל זה הוא כאין וכאפס לעומת הבעיות האמיתית של הגג. הראשונה היא הצורך בסגירתו כדי שניתן יהיה להפעיל את התאורה באיצטדיון במשחקים מאוחרים ולהמשיכם חרף החשיכה. האחרת היא הזמן החריג שנדרש כדי לסגור אותו. בטורניר האלה, אף הוא על דשא, לוקח כשתי דקות לסגור את הגג וניתן להמשיך במשחק במקביל. ביום חמישי, כשרפאל נדאל השווה ל-2-2 מול לוקאש רוסול סמוך ל-21:00 שעון מקומי, הוחלט לסגור את הגג כדי להדליק את התאורה ולוודא שהמשחק יסתיים באותו ערב. עד שחודש, חלפו כ-45 דקות.

סגירת הגג באיצטדיון אורכת כעשר דקות בלבד, אלא שבמקביל מתחילה לפעול מערכת מיזוג האוויר, הנדרשת ליצירת תנאים הולמים עבור הדשא ולשמירה על דרגת הלחות כדי למנוע את הפיכתו לחלקלק מדי, בנוסף להזרמת חמצן לאיצטדיון. תנאי מזג האוויר משפיעים על הזמן הנדרש למערכת כדי ליצור תנאים אופטימליים. תוסיפו לכך חימום נדרש לשחקנים, ואיבדתם עוד 20-30 דקות.

ברגע שחודש המשחק, שבר רוסול את ההגשה של נדאל - יתרון עליו שמר עד לסיום הסנסציוני, כשאת שלושת משחקוני ההגשה האחרונים הוא לוקח מבלי לאבד נקודה. פדרר דימה את ביצועיו המושלמים באותם רגעים ל"מעין מצב של טראנס" והוסיף: "קשה יותר להגיע לזה באיצטדיון פתוח עם השפעת תנאי הסביבה". "זה בהחלט גרם לשינוי מומנטום", פסק ג'וקוביץ'. נדאל לא חיפש תירוצים, אך הודה: "הופתעתי מאוד שסגירת הגג ארכה 45 דקות. זה איצטדיון חדש עם גג חדש, כך שהדבר הנורמלי הוא שייסגר בתוך 5-10 דקות".

רבים רואים באירועי השנה התקרבות לקיום תכנית משחקי לילה בווימבלדון, כפי שקורה באליפויות אוסטרליה וארה"ב, בהן מסתיימים לעתים משחקים אחרי חצות. עד לפני שנתיים, השעה המאוחרת ביותר בה הסתיים משחק באיצטדיון היתה 21:17. מאז היא הולכת ומתאחרת. השעה האחרונה בה ניתן לשחק באיצטדיון לפי חוקי המועצה המקומית היא 23:00. "אין לנו ברירה בעניין, בשעה הזאת חייבים להפסיק", אמר ג'ארט לפני כמה ימים. שלשום נקבע שיא חדש, כשאנדי מארי - אחרי הפסקה של יותר מחצי שעה לסגירת הגג - השלים את ניצחונו על מרקוס בגדאטיס ב-23:02.

עתה מדברים בווימבלדון על בניית גג במגרש שני. "אישית אלך על 19 גגות", הצהיר ג'ארט. לשניים מהאיצטדיונים במלבורן פארק באוסטרליה יש גגות, וכיום נבנה שלישי. ברולאן גארוס ייכנסו ב-2017 לעידן הגגות עם השלמת התקנת הראשון באיצטדיון "פיליפ שטרייה" ואולי גם למשחקי הלילה. בארה"ב, למרות שהשלמת ארבעת משחקי הגמר האחרונים בגברים נדחתה ליום שני בגלל גשם, לא מתקינים גג באיצטדיון "ארתור אש" כחלק מחבילת שדרוג חדשה בפלאשינג מדו.

קיומו של גג, כמו שמוכח בווימבלדון, הוא פתרון חלקי בלבד. "אני ממש לא יודעת מה המדיניות (בנוגע לסגירת הגג)", אמרה קלייסטרס, אחת מחונכותיו. רבים חזרו על דבריה. לפי הפרוטוקול, המצב המועדף הוא להשאיר את הגג פתוח, אך יש תחושה שהשנה ממהרים המארגנים לסגור אותו או - כמו ביום שישי - נרתעים מפתיחתו בין המשחקים. הפתיחה, אגב, אורכת דקות ספורות. גם ג'וקוביץ', שנהנה לשחק בגג סגור, הזכיר: "זה טורניר של מגרשים פתוחים, כך שאני חושב שכולם רוצים לשחק כשהגג פתוח".

פתרון חלקי בלבד. האורות מבעד לגג הסגור בווימבלדון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ