ג'ולייט מאקור, ניו יורק טיימס

לאחר למעלה מעשור של האשמות לפיהן נטל חומרים אסורים במהלך קריירת הרכיבה המפוארת שלו, לאנס ארמסטרונג – אחד האתלטים הידועים וההישגיים ביותר בהיסטוריה – נכנע ביום חמישי, וסיים את מאבקו נגד ההאשמות לפיהן נטל חומרים משפרי ביצועים.

ארמסטרונג, שזכה בטור דה פראנס שבע פעמים – הישג חסר תקדים – אמר כי לא ימשיך להתנגד להאשמות נגדו מצד הסוכנות למלחמה בסמים האמריקאית, שלטענתה היה משתמש קבוע בחומרים אסורים ואף היה מנהיג זאת בקבוצות בהן התחרה. ארמסטרונג המשיך להכחיש את ההאשמות ואף קרא לתביעה נגדו "ציד מכשפות". הוא אמר שההליך בעניינו היה "חד צדדי ולא הוגן". "מגיעה נקודה בחייו של כל בן אדם בה הוא מוכרח לומר 'מספיק זה מספיק'", אמר ארמסטרונג בהצהרתו, "עבורי, זה הזמן הזה".

ארמסטרונג. טען שהקרב המשפטי גבה ממנו וממשפחתו מחיר כבד

השתלשלות האירועים בפרשת הסמים של ארמסטרונג:

25 בינואר 2011 - חקירת סמים רחבה מתנהלת נגד ארמסטרונג
5 בפברואר 2012 - פרקליטות ארה"ב סוגרת את החקירה הפדרלית נגד ארמסטרונג
14 ביוני 2012 - מתפרסם כתב אישום חדש שעתיד להיות מוגש נגד ארמסטרונג
30 ביוני 2012 - כתב אישום מוגש נגד ארמסטרונג
5 ביולי 2012 - ארבעה רוכבים מסכימים להעיד נגד ארמסטרונג

11 ביולי 2012 - שלושה מחבריו של ארמסטרונג לקבוצות הרכיבה מושעים לכל החיים

אמרסטרונג, שיהיה בן 41 בחודש הבא, אמר כי יפסיק להילחם בהאשמות מאחר שהמאבק גבה מחיר כבד ממשפחתו ומעבודתו בקרן הסרטן שהקים, ואמר כי הוא "סיים עם השטויות". משמעות החלטתו, על פי הקוד של הסוכנות העולמית למלחמה בסמים, היא שיישללו ממנו שבעת תאריו בטור דה פראנס, מדליית הארד בה זכה באולימפיאדה, וכל שאר תאריו, פרסים שקיבל וכסף בו זכה החל מאוגוסט 1998.

המשמעות היא גם השעיה לכל החיים מתחרות, אימון או אפילו תפקיד רשמי באיזשהו ספורט אולימפי – או כל ענף ספורט שאימץ את הקוד של הסוכנות העולמית למלחמה בסמים. "זה יום עצוב לכל אחד מאיתנו שאוהב את הספורט ואת גיבוריו", אמר טראוויס טיגארט, העומד בראש הסוכנות למלחמה בסמים האמריקאית, "זו פשוט דוגמה נוספת לצורה בה תרבות 'הניצחון מקדש הכל' – אם לא בודקים אותה – משתלטת על תחרות ישרה והוגנת".

כמו במקרים בולטים נוספים של שימוש בחומרים אסורים –הספרינטרית מריון ג'ונס, למשל – טיגארט והסוכנות לא ביססו את התיק שלהם על בדיקת סמים חיובית, אלא על ראיות תומכות אחרות. ארמסטרונג נתלה בכך בהצהרתו. הוא חזר שוב ושוב על כך שמעולם לא נתפס בבדיקה חיובית. הוא הוסיף שהתיק נגדו חלש ללא ההוכחה הפיסית הזו. "לא משנה מה טראוויס טיגארט אומר, יש אפס הוכחות פיסיות לטענותיו המוזרות והמרושעות", אמר ארמסטרונג, "ההוכחה הפיסית היחידה כאן היא מאות הבדיקות שעברתי בלי בעיה".

אלא שגם ללא ההוכחה הזו, הסוכנות למלחמה בסמים נראתה מוכנה להתקדם לשלב הבא בהליך נגד ארמסטרונג. לטענתה, ברשותה 10 עדי ראייה שמוכנים להעיד על כך שארמסטרונג השתמש בעירויי דם אסורים, EPO, טסטוסטרון וחומרים אסורים נוספים בדרך לזכייה בטור דה פראנס. מספר חברים לקבוצה לשעבר קרובים לארמסטרונג, ביניהם גם ג'ורג' הינקאפי – אחד הרוכבים האמריקאים המכובדים ביותר – עמדו להעיד. הסוכנות אף טענה כי ברשותה תוצאות בדיקות דם של ארמסטרונג מ-2009 ו-2010, שתאמו שימוש בסמים.

ארמסטרונג והחולצה הצהובה. המורשת של אחד האתלטים הגדולים ביותר הוכתמה

זו אינה הפעם הראשונה שרוכב גדול חווה קריסה שכזו. בשנים האחרונות זה קורה מדי פעם באופניים, ענף שסבל מאוד משימוש בחומרים אסורים. מספר אלופי טור דה פראנס לשעבר נתפסו, כגון פלויד לאנדיס האמריקאי ואלברטו קונטאדור הספרדי. אבל איש מהם לא הגיע למעמד של ארמסטרונג בספורט הזה או בכלל.

למרות שיש אפשרות כי איגוד הרכיבה הבינלאומי יערער על השעייתו לבית המשפט לערעורים בספורט (CAS), בחירתו של ארמסטרונג לקבל על עצמו את הסנקציות מכתימה את הישגיו של אתלט שהיווה השראה למיליונים עם סיפור מלחמתו בסרטן. ארמסטרונג כבר היה רוכב בכיר כשאובחן אצלו סרטן האשכים בגיל 25, ב-1996. הוא ניצח את הסיכויים ואת המחלה. הוא הפגין כוח רצון אדיר כשחזר לרכוב וזכה בטור ב-1999. ההמונים העריצו אותו על כך שהוכיח כי הסרטן לא יעצור אותו. לגיון האוהדים גדל מדי שנה לאחר מכן, ובכל פעם שזכה עבורם בטור, הוא הפך לכוכב שחוצה את גבולות הענף שלו.

אך בצל הצלחתו הגדולה, תמיד היו שמועות שהשתמש בחומרים אסורים כדי לזכות. ב-1999, בדרכו לזכות בטור, בדיקת סמים גילתה אצלו קורטיקוסטרואיד אסור. ב-2004, ספר שפורסם רק בצרפת קשר את ארמסטרונג לשימוש בחומרים אסורים, לרבות טענות מצד מסאז'יסטית לשעבר בקבוצתו לפיהן ביקש ממנה מייק-אפ כדי להחביא את עקבות המחט על זרועו. ב-2005, עוזר אישי לשעבר טען כי מצא סטרואיד בתא התרופות של ארמסטרונג.

במשך השנים, ההאשמות הפכו יותר ויותר מסובכות. חברת ביטוח שיושבת בטקסס ניסתה למנוע בונוס בגובה חמישה מיליון דולר מארמסטרונג על ניצחונו בטור ב-2004, בטענה כי השתמש בחומרים אסורים. ארמסטרונג ניצח לבסוף בהסדר. בעדותם במקרה, חברו לקבוצה לשעבר של הטקסני, פרנקי אנדרו, ואישתו בטסי, טענו כי שמעו את ארמסטרונג מודה בפני הרופאים שטיפלו במחלת הסרטן שלו כי השתמש בסטרואידים, הורמון גדילה ו-EPO בזמן שרכב.

ההאשמות עקבו אחרי ארמסטרונג לכל מקום שהלך, אבל בשנים האחרונות צברו תאוצה, אפילו כשניצחונו האחרון של ארמסטרונג בטור הפך זיכרון רחוק. לאנדיס, ממנו נשלל התואר בו זכה ב-2006, האשים את ארמסטרונג ב-2010 בנטילת חומרים אסורים ובכך שהיה מעורב בניהול המבצע עם שניים מחבריו לקבוצה. בשנה שעברה, טיילר המילטון – עוד אחד מסגניו של ארמסטרונג – אמר ל-CBS כי הטקסני ואחרים בקבוצות בהם רכב, היו מעורבים במזימת חומרים אסורים מורכבת, שכללה מילות קוד ופלאפונים סודיים.

ארמסטרונג. עד הסנט האחרון

לאורך כל הדרך, ארמסטרונג הכחיש כי השתמש בחומרים אסורים. היה נראה כי אפילו חקירה פדרלית בעניינו, שנמשכה שנתיים ובחנה את פשעיו האפשריים בנושא, תסתיים בלא כלום. היא התקפלה מוקדם יותר השנה, ללא האשמות. הפעם, ארמסטרונג - שפרש מרכיבה בשנה שעברה – כבר לא היה כה בר מזל.

הוא היה יכול לבחור ללכת לבוררות, מה שאומר כי היו מגיעים אנשים שיעידו נגדו בשימועים שהיו עשויים להיות פתוחים לציבור הרחב. במקום זאת, הוא בחר להפסיק את התהליך. בעשותו זאת, הוא הדגיש כי ניצחונותיו בטור תמיד יהיו שלו. "אני יודע מי זכה בשבעת הטורים הללו, חבריי לקבוצה יודעים מי זכה בשבעת הטורים הללו, וכל מי שהתחריתי נגדו יודע זאת גם", אמר ארמסטרונג, והוסיף: "האירוע הקשה ביותר בעולם, היכן שהגברים החזקים ביותר מנצחים. איש לא ישנה זאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ