אדי פליס, אי-פי

כשרק הכירו, נדהם טיילר המילטון מהכוח שהיה ללאנס ארמסטרונג בעולם הרכיבה. היכולת שלו להתקשר לראש איגוד האופניים הבינלאומי בכל שעה בה חפץ ולפנות אליו בשמו הפרטי, הרשימה אותו.

אך ככל שהזמן חלף, המילטון ראה כיצד כוחו של ארמסטרונג יכול גם לפעול נגדו. המילטון זומן למשרדי האיגוד והושם תחת מעקב, לאחר שניצח את ארמסטרונג במירוץ. המילטון בן ה-41, שרכב עם ארמסטרונג באותה קבוצה במשך שלוש שנים (1998-01), מתאר את השנים בהן בילה בלשקר לגבי השימוש בחומרים אסורים ועל יחסיו עם ארמסטרונג, בספרו "המירוץ הסודי, העולם הסודי של הטור דה-פראנס: סימום, טיוח וניצחון בכל מחיר".

המילטון אומר כי בכך שסיפר את האמת, לאחר שנשבע לקחת אותה עימו לקבר אחרי כל כך הרבה שנים, הוא השיג שלווה. "היתי מתוח כל הזמן", הוא אומר, אפילו שנים לאחר שפרש.

ארמסטרונג. כוחו בענף הרכיבה היה עצום

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

"האמת משחררת אותך לחופשי. תמיד שמעתי את המשפט הזה וגם כשהיתי צעיר יותר שיקרתי ולאחר שאמרתי את האמת הרגשתי טוב יותר. אך הפעם זה היה אחרת, כאילו משקל של אלפי ק"ג ירד ירד מכתפיי", אומר המילטון, "כבר פרשתי וחיי לא היו קשורים לאופניים, אך עדיין המשכתי להיות אומלל, משהו לא היה בסדר".

הספר שיצא לאור בשבוע שעבר, הוא הפסגה של 18 החודשים שעברו על המילטון בזמן שסיפק פרטים לחבר מושבעים בנושא השימוש בסמים של ארמסטרונג, וגם התראיין בנושא לתוכנית התחקירים "60 דקות". כל הדברים שאמר המילטון שימשו את הוועדה האמריקאית למניעת סמים בספורט, בתביעתה כנגד ארמסטרונג.

ארמסטרונג ממשיך להכחיש את הטענות כי השתמש בחומרים אסורים, אך לאחרונה החליט לא להמשיך להלחם בהאשמות נגדו. 14 שנות הקריירה של הרוכב האגדי נמחקו, כולל שבע זכיותיו בטור דה-פראנס.

לבוש בחליפה אפורה, שערו המתולתל מלטף את עורפו, המילטון נראה הרבה יותר נינוח מכפי שנראה בראיון שנתן ל"60 דקות" במאי 2011. "לא חשתי בנוח. ידעתי שאני רוצה לעשות את הראיון אבל היה לי קשה להוציא את המלים החוצה".

בסתיו האחרון התחתן המילטון בפעם השנייה והוא מתגורר כעת במונטנה. הוא טוען שהמילים יוצאות בקלות רבה יותר לאחר שהספר פורסם. שותפו לכתיבה דניאל קויל, אומר כי הסכים לכתוב את הספר בתמורה לגישה מלאה למידע שהחזיק המילטון, ואימותו.

הוא אומר כי היום בו זומן המילטון לאיגוד הבינלאומי לרכיבה – ה-UCI, היה "תיאור מעניין למקום בו היה הענף באותה עת. זו היתה הדרך לבדוק את גודל האפקט", אומר קויל, "השאלה היתה – האם לאנס גדול יותר מהספורט?".

בנוסף לפרטים רבים על השימוש בחומרים האסורים של ארמסטרונג, שכבר פורסמו בכלי התקשורת, הספר משרטט את קווי דמותו הכוחנית של ארמסטרונג, כפי שהיא מוצגת בספר. המילטון כותב גם על הטלפון שקיבל מה-UCI, שלוש שעות בלבד אחרי שניצח את ארמסטרונג, כשכבר לא היו חברים לקבוצה. "זה היה כמו לקבל זימון לחדר המנהל", נזכר המילטון.

המילטון (מימין) וארמסטרונג בימים אחרים

במהלך הפגישה שערכה 40 דקות, נאמר להמילטון שה-UCI יפקחו עליו מקרוב. כמה ימים לאחר מכן, מספר המילטון, פלויד לנדיס סיפר לו כי הפגישה אורגנה על ידי ארמסטרונג, אך כשהמילטון עימת את ארמסטרונג עם הטענה, האחרון דחה אותה.

לנדיס זכה בטור דה-פראנס ב-2006. הזכייה נשללה ממנו לאחר שהתגלה כי השתמש בחומרים אסורים. הוא הכחיש את הטענות במשך זמן רב אך לבסוף הודה, והעדות שלו תשמש גם היא את התביעה בתיק נגד ארמסטרונג.

"עשיתי את מה שעשיתי עבורי", אומר המילטון, "הדבר הטוב ביותר שיכולתי לעשות היה לספר את האמת. לצערי, היו עוד שמות מעורבים. לאנס היה השם הגדול ביותר, אבל אני לא יכול לדאוג בגלל זה. לאנס תמיד נוחת על רגליו, הוא יהיה בסדר, הוא בחור קשוח".

המילטון, כיום. "מאז שהספר יצא הרבה יותר קל לי לדבר על הנושא"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?