גראנד סלאם ראשון לאנדי מארי: זכה באליפות ארה"ב

הבריטי שמט יתרון של שתי מערכות בגמר, אבל התאושש וניצח את נובאק ג'וקוביץ' 6-7, 5-7, 6-2, 6-3, 2-6, בדרך לזכייה בגראנד סלאם ראשון בקריירה

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ספורט הארץ

במשך רגעים ארוכים זה נראה כמו הסיוט המוכר של אנדי מארי. מי שהגיע לארבעה משחקי גמר בגראנד סלאם והפסיד בכולם, שמט יתרון שתי מערכות בגמר אליפות ארה"ב וראה איך נובאק ג'וקוביץ' משתלט על המומנטום בסיום המערכה הרביעית. אלא שהפעם מארי לא היה מוכן לוותר, ולעיני איצטדיון מפוצץ שרק רצה שכבר יזכה במה שמגיע לו, הוא הוכיח אופי עם ניצחון 6-7, 5-7, 6-2, 6-3, 2-6. המאמן איוון לנדל, אמא ג'ודי, אלכס פרגוסון והאומה הבריטית כולה יכולים להיות גאים: מארי הפך לבריטי הראשון שזוכה בגראנד סלאם בטורניר יחידים מאז פרד פרי ב-1936.

"היו תנאים לא קלים וזה היה לי קשה מבחינה מנטלית מול נובאק, אבל הצלחתי לעבור את זה", סיכם מארי, "לנדל הוא אחד מהטניסאים הגדולים וזה נהדר מבחינתי שהוא שם עבורי, כמו שאר הצוות שלי". ג'וקוביץ' אמר: "אני רוצה לברך את אנדי, זה מגיע לו. עשיתי את המיטב ונתתי הכל. זה היה קרב אדיר לקחת בו חלק. היה כיף".

מערכה ראשונה

שני השחקנים לא הצליחו לשמור על ההגשות שלהם, ובמצב של 2:2 מארי שבר שוב. אלא שג'וקוביץ' רק התחמם. הוא הפך פיגור 4-2 ליתרון 4:5 תוך שהוא מציג את הטניס העוצמתי שהציג בכל השבוע האחרון. מארי שמר על ההגשות והשווה, אבל גם ג'וקוביץ' שמר על שלו ועלה ל-5-6. טניס יציב של מארי, שלא נלחץ, גרר את המערכה לשובר שוויון.

מארי. נראה קרוב מתמיד לתואר גראנד סלאם ראשון

ג'וקוביץ' פתח אותו היטב ועלה ל-0-2, אבל מארי השווה. ג'וקוביץ' עלה שוב ליתרון, 2-4, אחרי ראלי נהדר שגרר את שני הטניסאים לרשת, וליתרון 3-5 אחרי עוד ראלי עוצמתי. מארי צימק ל-5-4, ואז השווה אחרי החלקה של ג'וקוביץ'. מארי השלים את המהפך עם 5-6, אבל לא מימש את נקודת המערכה הראשונה שלו - וגם לא את השנייה, אותה שלח לרשת. טעות לא מחוייבת של ג'וקוביץ' העלתה את מארי ל-7-8, אבל גם את נקודת המערכה השלישית שלו הוא לא הצליח לממש אחרי ראלי מתיש. טעות לא מחויבת נוספת של מארי עלתה לו גם בנקודת המערכה הרביעית וג'וקוביץ' השווה ל-9-9. טניס התקפי של הבריטי סידר לו נקודת מערכה חמישית, אבל אס של יריבו ביטל גם אותה. את השישית, לעומת זאת, הוא כבר מימש: אחרי 87 דקות, מארי מנצח את המערכה הראשונה 6-7 (10-12).

מערכה שנייה

מארי ממשיך את המומנטום, ושומר על ההגשות במשחקון הפתיחה. טעויות לא מחויבות של ג'וקוביץ' במשחקון ההגשה שלו סייעו לבריטי להשיג את השבירה (על האפס) כבר במשחקון השני. הרוח המשיכה להפריע לשני השחקנים, אבל קצת פחות למארי, ששמר על ההגשות ועלה ל-0-3. הדומיננטיות הבריטית במערכה נמשכה גם במשחקון הרביעי, בו השיג מארי שבירה שנייה בתום ראלי מתיש.

במשחקון החמישי ג'וקוביץ' סוף סוף הופיע למערכה וכיפר על אחת השבירות שלו. גם במשחקון הבא הוא ניצח, אבל מארי שמר על ההגשות שלו במשחקון השביעי ועלה ל-2-5. אלא שג'וקוביץ' לא ויתר: הוא שמר על ההגשות ובמשחקון התשיעי הצליח להשיג את השבירה השנייה אחרי שמארי כבר הגיש לניצחון במערכה. הרוח המשיכה לדעוך וג'וקוביץ' המשיך להתאושש: אחרי לוב נהדר הוא הצליח להשוות ל-5:5. מארי שמר על ההגשות במשחקון הבא, והחזיר כדור אדיר להנחתה של ג'וקוביץ' כדי לזכות בשתי נקודות מערכה. בשנייה הוא לקח אותה, אחרי שהערעור של יריבו קבע שהכדור שלו היה בחוץ.

מערכה שלישית

ג'וקוביץ' לחץ וכבר השיג שתי נקודות שבירה, אבל מארי הצליח לחזור ושמר על ההגשה במשחקון הפתיחה. הסרבי השווה אחרי נקודה נהדרת ליד הרשת. שגיאות של מארי - בין היתר גם שגיאה כפולה - סידרו לג'וקוביץ' את השבירה הראשונה במערכה.אחרי אחת הנקודות היפות בטורניר היה זה שוב ג'וקוביץ' שלקח את המשחקון, ועלה ל-1:3. מארי צמצם אחרי משחקון הגשה קליל וכבר היו לו ביד שתי נקודות שבירה במשחקון הבא, אבל ג'וקוביץ' חזר ושמר על ההגשות. המומנטום שלו נמשך גם במשחקון השביעי, והוא שבר שוב. במשחקון הבא הוא סגר את המערכה הכי פחות שקולה במשחק, 2-6.

ג'וקוביץ' מחפש את הנקודה מול מארי

מערכה רביעית

המומנטום של ג'וקוביץ' המשיך, והוא נראה בלתי עביר בדרך לשבירה כבר במשחקון הראשון. שום דבר לא השתנה במשחקון השני, שגם הוא הלך לסרבי. מארי עצר מעט את המפולת וצמצם, אבל לא הצליח לשבור במשחקון הבא. ג'וקוביץ' לא שמט את היתרון שהשיג לעצמו גם בשני המשחקונים הבאים, ועלה ל-2-4 אחרי סדרה של ראלים נהדרים. במשחקון התשיעי הוא נזקק רק לנקודת שבירה אחת כדי לקחת את המערכה, ולמשוך את המשחק למערכה חמישית אחרי ארבע שעות ושתי דקות.

מערכה חמישית

מארי פותח נפלא עם שבירה במשחקון הראשון, שמקפיצה את אמא ג'ודי ביציע. ההתעוררות של הבריטי המשיכה גם במשחקון השני, והפעם הוא דאג להקפיץ את הקהל בסדרת שאגות. טעויות בלתי מחויבות של ג'וקוביץ' סידרו למארי שבירה נוספת, 0:3. ג'וקוביץ' הצליח לצמצם נזקים עם שבירה במשחקון הבא וניצחון בזה שאחריו. אלא שבמשחקון השביעי מארי שבר בפעם השלישית במערכה, והגיש לניצחון. השלב הבא כבר היה חיבוק עם ג'וקוביץ' ליד הרשת ומבטים של הלם. בגיל 25, אנדי מארי זכה בגראנד סלאם ראשון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ