להוציא מאיוון לנדל חיוך. בערך


שחקן העבר הצליח להוציא מאנדי מארי מה שאיש לא הצליח לפניו אך מסרב לחשוף את סוד ההצלחה. זכייתו של מארי בארה"ב לפחות שחררה ממנו חיוך נדיר

קווין מיטשל, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קווין מיטשל, גרדיאן

אם יש תנועת פנים אחת שאיוון לנדל מוצא מייסרת, זאת הפניית קצוות הפה כלפי מעלה עד שהוא נפתח למשהו שניתן לתאר באופן כללי כחיוך. כאשר לכך נלווית לחלוחית קלה, קלה מאוד, בעיניים, “פני אבן” הוותיק נקלע למערבולת של מבוכה. כל זה קרה בניו יורק. לנדל לא הצליח לעצור את עצמו. הוא נעמד בתא של אנדי מארי באיצטדיון ארתור אש, ואיבד את זה. “זה בהחלט היה חיוך”, אמר מארי.


האיש שהוביל את מארי לתואר גראנד סלאם ראשון בקריירה היה גאה ובצדק, אבל הקושי הגדול ביותר עבורו היה להכיל את רגשותיו. המאבק ברגש הוא חלק מליבת פילוסופיית החיים שלו, זו שהעניק לסקוטי, שעוצמתו המנטלית היתה תלויה על חוט דק זמן רב כל כך.


לנדל לא מתפתה להחיות את הקריירה שלו דרך היותו המאמן של מארי. הוא זכה בשמונה תארי גראנד סלאם בעצמו, ועשה כבר הכל. “ובכן, זאת הסיבה שהצטרפתי לצוות”, אמר לנדל, “כדי לעזור לאנדי לנצח. הוא זכה בשני תארים גדולים ‏(הזהב האולימפי ואליפות ארצות הברית‏), זו שנה נפלאה, ואני מאוד שמח עבור אנדי. זה הישג נהדר עבורו ובואו נקווה שיוכל להמשיך כך ולאסוף עוד רבים. אני בן 52, והייתי רחוק מטניס במשך 14 שנים. אני לא רואה בעצמי שחקן טניס, זה משהו שהיה כל כך מזמן, אני אפילו לא חושב על כך".


לנדל (מימין) ומארי. "לא אדבר על זה", ענה כשנשאל על השיפור הבולט במשחקו של מארי

לכתבות ועדכונים נוספים בקרו בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

ועדיין, יש דברים שנשארים מוסתרים. כשנשאל מה היה השיפור הבולט שתרם למשחק של מארי מאז החלו לעבוד יחד בינואר, לנדל סרב להתיר את הרסן. “לא אדבר על זה. עדיין נותרה לו קריירה ארוכה, הוא עדיין צריך לשחק נגד הבחורים האלה ואם אספר לך על מה עבדנו, על מה שתכננו לעבוד, אם אנתח חלק מהמשחקים, אמסור מידע. וכפי שראית, הפערים כל כך קטנים, כך שלחלוק במידע שיעזור למישהו בשתי נקודות במשחק יהיה צעד התאבדותי”.


זו הסיבה שמארי שכר את שירותיו. לנדל מביא לתפקיד עקשנות, מוסר עבודה וגישה מחושבת עמם מארי יכול להזדהות. בזמן שאחרים דאגו לקראת המאבק הפיסי נגד נובאק ג’וקוביץ’, לנדל נותר רגוע. מארי אמר מאוחר יותר שהניתוק הזה מהאווירה הסוערת הועבר אליו על המגרש. אחרי התפלפלות בנוגע לטבע ולתכלית השאלה, הסכים לנדל כי מארי יכול לזכות בתארים נוספים. “כך חשבתי כשהתחלנו, כן”.


כשנשאל אם הוא מופתע מהמהירות בה התחברו כצוות, הגיב לנדל בבהייה הצ’כית המלאה. “או שיש לך זיכרון סלקטיבי מאוד. או שהוא פשוט קצר. גם אנדי וגם אני אמרנו, ‘תנו לנו שישה עד תשעה חודשים’. תעשה את המתמטיקה. אפשר לסייע למישהו בפרק זמן קצר, אולם נדרש זמן רב יותר כדי לעזור למישהו למען תקופה ארוכה יותר, כדי שדברים יחלחלו. אי אפשר לעשות זאת בשבוע, אי אפשר לעשות זאת בחודש, ואני מקווה שאנחנו עדיין לא קרובים למקום אליו אנדי מסוגל להגיע”.


והשלב הבא בתכנית הגדולה? “לא אפרט כלל וכלל. שוב: תקשיב למלותיי”. אבל הוא היה נכון להרחיב לגבי מה שכבר קרה. “זו מלחמה שם בחוץ. בשלב מסוים זה עמד להגיע לשאלה מי רוצה את זה יותר או כמה אתה רוצה את זה. עד כמה אתה רוצה את זה? איזה מחיר אתה מוכן לשלם? ומי מסוגל להפיק את הביצועים תחת לחץ כבד? זו פשוט מלחמה. אתה רואה את שני הבחורים, הם גמורים”.


לנדל אומר כי השיעור הפשוט שמארי למד בפלאשינג מדו, הוא איך זה לזכות בגראנד סלאם. “לא הייתי שם בגמר האולימפי, דיברנו בטלפון כמעט מדי יום. אנדי מתבגר היטב כשחקן, כמתחרה וכאדם. וככל שאתה מתבגר, נוח לך יותר במצבים האלה. ככל שאתה נתקל בהם יותר, כך תחוש יותר בנוח. עבורי, אחד המשחקים החשובים השנה היה ההפסד לנובאק באוסטרליה ‏(בחצי הגמר‏). כי זה היה כמו מלחמה, כמו בגמר כאן, וזה נתן לו את האמונה שהוא מסוגל להתמודד עם הבחורים האלה. זה גם הראה לו מה נדרש כדי לנצח, כך שהדבר לא יפתיע אותו”.


האם גילה משהו לגבי אנדי שהפתיע אותו? “לא”, הוא אומר, “חוץ מזה שחוש ההומור שלו, אולי, חולני כשלי”. את המשפט הזה ליווה חיוך ברור על פניו המנוסים והמבינים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

מרק יוגורט, זוקיני, שום ושקדים

זריקת מרץ מרעננת בקיץ חם ולח: מתכונים למרק קר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ