לאנס ארמסטרונג החדש |

הלך הספורטאי, נשאר האדם

לאנס ארמסטרונג לא נותן להשעייתו לשבש את חייו. הוא אמנם כבר לא מתחרה כמקצוען, אבל ממשיך לנאום, להתחרות למען צדקה ולהילחם בסמים

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר ענבר
אמיר ענבר

ביום ראשון, במהלך הופעתו במירוץ אופני ההרים "אלפיין אודיסי" בקרסטד ביוט בארצות הברית, סבל בריאן סמית' מתקר בצמיג. אחרי שתיקן אותו התכוון סמית' להיכנס לקצב גבוה כדי להדביק את הפער מהמובילים, עד שראה פנים מוכרות מגיעות במעלה ההר, ובחר להאט. העובדה שסיים רביעי לא הפריעה לו. העיקר שזכה לרכוב לצד לאנס ארמסטרונג. "סביר להניח שזכיתי ליותר פרסום ברכיבה לידו מאשר במקרה של ניצחון", אמר סמית'.

כחודש מאז הודעתו הדרמטית על תום המאבק בהאשמות כי השתמש בסמים, נראה שארמסטרונג לא התקשה להמשיך בחייו. עברו הגדול אמנם נמצא בתהליכי מחיקה מספרי התוצאות, והוא איבד את זכאותו להשתתף בתחרויות בהווה ובעתיד, אבל איש לא ימחק אותו מהתודעה.

בשלהי אוגוסט השתתף ארמסטרונג בקונגרס עולמי למלחמה בסרטן במונטריאול. "קהילת הסרטן מאחוריו", הצהירה מארי גוספודרוביץ', נשיאת האיגוד הבינלאומי למלחמה בסרטן. את נאומו בכנס פתח כך: "אני ניצול סרטן, אב לחמישה, וכן, זכיתי בטור דה פראנס שבע פעמים". בתגובה, זכה לחיוכים ואף לתשואות. מספר ימים אחר כך, עדיין במונטריאול, הזמין בטוויטר תושבים מקומיים להצטרף אליו לריצה. "זה היה פשוט רעיון מטורף", הסביר אחר כך. מאות הצטרפו לטירוף. אחד מהם, גבריאל לורין, הסביר: "העניין הוא יותר הבחור שהכריע את הסרטן וגייס יותר מחצי מיליארד דולר למטרה. לכן אני כאן".

אילו דובר בספורט צפון אמריקאי קלאסי - בייסבול או פוטבול, למשל - ייתכן שהציבור המקומי היה מתקשה הרבה יותר להפריד בין הספורטאי לבן האנוש. אצל ארמסטרונג, הסיפור נותר האדם. גם בהצלחותיו הוא היה בעיני רבים גיבור שהתבטא בספורט, יותר מאשר רוכב אופניים גדול. בעיניים אמריקאיות, הטור דה פראנס אינו הסופרבול או הוורלד סיריס.

וכך, בין אם הוא אלוף הטור או לא, ארמסטרונג נותר ארמסטרונג. לאור השעייתו, הוא אינו רשאי להופיע בתחרויות שפועלות בהתאם לחוקי ווד"א, הרשות העולמית למלחמה בסמים. קריירת טריאתלוני איש הברזל המקצוענית שלו נקטעה. הוא כמובן לא יופיע בחודש הבא באליפות העולם בהוואי. במרתון שיקגו הבהירו כי גם לא יוכל להיות חלק מקבוצת הרצים של הקרן שלו למלחמה בסרטן, "ליבסטרונג", ב-7 באוקטובר.

גם כך, ארמסטרונג לא יישב בבית באותו יום. במקום זאת, הוא יתחרה ליד בולטימור בחצי טריאתלון למטרות צדקה לצד ניצולי סרטן נוספים. קודם לכן יופיע בחצי טריאתלון איש הברזל הוותיק בעולם, בקליפורניה, כחלק מחבירה בין ליבסטרונג לקרן צדקה. בשבוע שעבר נאם באירוע של איגוד הבנאים בטקסס. כוח המשיכה שלו נותר חזק. אולי אף התחזק, לאור האירועים האחרונים. דייויד אוקס, מארגן המירוץ בקרסטד ביוט ביום ראשון, הודה שחלק מהרעיון מאחורי הזמנתו - מעבר לכך ש"הבחור עשה המון עבור הענף ורצינו להפגין תמיכה" - היה יחסי ציבור: "זה יביא עניין תקשורתי ולא נתלונן על כך".

במקביל, מתרבים הכתמים הנוגעים בארמסטרונג הספורטאי. דיווחים על כישלונות מוסתרים בבדיקות סמים, על כך שבידי USADA (הרשות האמריקאית למלחמה בסמים) תוצאות חיוביות של בדיקות חדשות שנעשו לדגימות ישנות, וכמובן טיילר המילטון. הרוכב שהיה עמיתו לקבוצת יו.אס פוסטאל והפך לעד בולט נגד ארמסטרונג, פרסם ספר בשם "המירוץ הסודי", בו הוא חושף פרטים מאותה תקופה.

שוב ושוב מופיע המילטון בתכניות אירוח לקידום ספרו. בראיון ב"טודיי שואו" אמר למנחה: "לא מפתיע שהדברים הוכחשו. הכחשתי במשך שנים ואחרי זמן מה אתה נהיה ממש טוב בזה. אתה יודע ששיקרתי לך בעבר, בפנים". בספר כתב כיצד הגנן של ארמסטרונג הפך לדמות מפתח, כשרכב על אופנוע במהלך הטור דה פראנס ובשעת הצורך הגניב לרוכבים EPO. "לאנס ממש זהר כשסיפר לי על התכנית", כתב, "הוא אהב את ענייני הסוכן החשאי בנוסח מקגייוור. הצרפתים יכולים לבדוק אצלנו כל היום ולא ימצאו דבר. אלו לא היו בדיקות סמים, יותר כמו מבדקי משמעת. אם הייתי זהיר, יכולתי להיות מסומם ולהיות בטוח ב-99% שלא אתפס. להם יש את הרופאים שלהם, לנו את שלנו, ושלנו טובים יותר".

לאנס ארמסטרונג. גם כשהיה בשיאו זכה להערכה כאדם גדול, ולא רק כרוכב מדופלם

ובלב המהומה, בזמן שאיגוד האופניים הבינלאומי (UCI) מחכה לדיווח של USADA כדי להפוך את הסנקציות נגדו לכלל עולמיות, ממשיך ארמסטרונג בחייו. יממה אחרי הודעתו בחודש שעבר הוא כבר הופיע במירוץ אופני הרים בקולורדו וסיים שני. ביום ההודעה, קיבלה קרן ליבסטרונג תרומות בסך 78 אלף דולר מ-411 איש. 24 שעות קודם לכן, הסתכמו התרומות בסכום שגרתי של 3,200 דולר בלבד. חברות התומכות בקרן הודיעו על המשך שיתוף הפעולה. לכאורה, עסקים כרגיל.

רק לטווח ארוך נדע אם כך אכן יהיה. יש הערכות כי הקרן תמתג עצמה מחדש ותתרחק מעט מהצבע הצהוב של צמידי ליבסטרונג, המזוהה עם הטור דה פראנס. ארמסטרונג עצמו הוא עניין אחר. הרי חלק מהציבור כלל לא מתעניין במעשיו בספורט. "אלה שהסרטן נגע בהם רואים בו דמות שמעניקה השראה", אמר ל-ESPN מייקל שמראק, סגן נשיא חברה ליחסי ציבור, "מותגים מכירים בכוח הזה".

כך גם בני אדם. כשיובראז' סינג, שחקן הקריקט ההודי שלקה בסרטן, טופל בבוסטון, הוא זכה לביקור מארמסטרונג. סינג לא שכח זאת. "הוא נותר גיבור עבורי", אמר לאחרונה. המאבק על שמירת מעמדו כאחד מגדולי הרוכבים הסתיים בכניעה. הוא לא ייכנע במאבקו האחר, זה שלמעשה לעולם לא מסתיים. "דעתי לא תוסח בקרב הזה", אמר ארמסטרונג, "איש לא צריך לבכות עבורי. יש לי חמישה ילדים נהדרים ובת זוג נהדרת. אנשים מבינים שיש לנו הרבה דברים לעשות. אמשיך לשרת אנשים ומשפחות שהושפעו מסרטן ולנסות להיות בן גילי בכושר הפיסי הטוב ביותר על פני כדור הארץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ