גמר אליפות אוסטרליה |

היכונו למעט כאב מענג

שני ענקי הטניס, נובאק ג'וקוביץ' ואנדי מארי, ייפגשו הבוקר (10:30) בגמר הגראנד סלאם הראשון של השנה. קרב אדיר מובטח

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר ענבר
אמיר ענבר

אחרי שוויקטוריה אזרנקה זכתה הבוקר בטורניר הנשים, מתפנה הבמה במלבורן לשני ענקי הטניס, נובאק ג'וקוביץ' (1 בעולם) ואנדי מארי, הממוקם שני מקומות מתחתיו, על מנת להתגושש ראש בראש ולהכריע מי יזכה בתואר הגראנד סלאם הראשון של השנה, אליפות אוסטרליה הפתוחה.

1. אלה השניים? טורניר גראנד סלאם שני ברציפות יסתיים הבוקר (10:30, יורוספורט) בגמר בין הסרבי לבריטי. מפתה לקבוע כי הושלמה העברת כתר שני השחקנים הגדולים בטניס, ועמה היריבות על הבכורה. הסיפור הנחמד על שני בני ה־25 שנפגשו בגיל 11 בצרפת ופיתחו יריבות+ידידות נבנה והגיע לשיא מאז החלה 2013. "אני לא אוהב לומר 'יריבות', כי זה נשמע שאיננו מחבבים זה את זה", אמר מארי, "אנחנו מכירים את המשחק של האחר היטב ואז מקבלים את המשחקים הטובים ביותר. אתה מסוגל לחוש מה היריב יעשה וזה הופך את המשחק למעניין יותר. כמו כשרוג'ר ורפא משחקים זה נגד זה".

ובכן, רגע. ג'וקוביץ' ומארי הם השניים נכון לינואר 2013. אף מלה לגבי פברואר, ודאי לא מאי ויוני. רק לפני שנה במלבורן נראה היה שכמעט בלתי אפשרי להכניע את ג'וקוביץ' בגראנד סלאם, אלא שמאז חלפו שלושה טורנירים גדולים מבלי שיזכה בהם. ראינו את רפאל נדאל מחזק שוב את מעמדו כמלך החימר בצרפת וחזינו ברוג'ר פדרר זוכה בווימבלדון נוסף ומגיע עד ראש הדרוג. העסק נזיל והעולם שייך עדיין לארבעה, גם אם נמצאים כרגע שניים למעלה. אל תיכנעו לזיכרון הקצר. ברולאן גארוס ובווימבלדון, הקלפים יתערבבו מחדש.

נובאק ג'וקוביץ'. ניצח את צונגה ועלה לחצי גמר טורניר אינדיאן וולס

2. אנדי מארי. טורניר אחר טורניר, מרגע שאיוון לנדל לקח את המושכות, מארי עונה לכל השאלות. מה שהתחיל במתיחתו של ג'וקוביץ' בחצי הגמר במלבורן 2012, נמשך בהשגת מערכה ראשונה בגמר גראנד סלאם בווימבלדון, בהתגברות על פדרר בגמר האולימפי ולבסוף בזכייה בארה"ב, ועוד בחמש מערכות מול ג'וקוביץ'. "אני חושב שהכל היה חלק מהתהליך", אומר הבריטי, "התחלתי לשחק ברמה שדומה יותר לאופטימלית במשחקים הגדולים". ובכל זאת, לפחות שאלה אחת נשארה. חרף מאזן חיובי נגד פדרר (9-10), מארי מעולם לא גבר עליו בגראנד סלאם. שלושה משחקים, שלושה הפסדים. כולם בגמרים, אגב.

ובכן, הנה התשובה. היא לא ניתנה רק בשורה התחתונה. זה היה שונה ממודל העליות והירידות הכרוניות של מארי, החל במשחקוני הגשה יציבים וכלה ביציאה חלקה מרגעי משבר - הניצחונות של פדרר בשוברי השוויון, בעיקר אחרי שמארי כבר הגיש למשחק במערכה הרביעית. זה היה ניצחון שלנדל יתגאה בו, מול יריב שייעלם באופק אם תוריד את רמת האינטנסיביות שלך ליותר מדי זמן. 4-6, 7-6, 3-6, 7-6, 2-6, אחרי ארבע שעות.

באופק, כתמיד, ניצבת הזדמנות לרגע היסטורי: לו הואד היה ב־1956 לאחרון שקוטף תואר גראנד סלאם ראשון בקריירה, וזוכה מיד גם בטורניר הגדול הבא. הזדמנות כזו, כמובן, אפשר לקבל רק פעם אחת ומארי עשה הרבה למענה. "משהו התחבר בראשו והוא התחיל להאמין ביכולותיו הרבה יותר", בוחן ג'וקוביץ' את השנה האחרונה של יריבו, "הוא סוף סוף זכה בתואר שלו וזה נתן לו הרבה ביטחון".

לוח הזמנים שולח את מארי חמוש ביום מנוחה פחות בהשוואה לג'וקוביץ' ואחרי חצי גמר קשה בהרבה. "אני נותן לנובאק יתרון קל רק בגלל היומיים האחרונים", אמר פדרר, אבל ייתכן שמדובר במחיר פעוט. בדיוק כמו שהמותחן מול ואוורינקה חידד את הסרבי, אולי גם מארי נזקק למשחק כזה. ניצחון חלק שישי היה מכין אותו טוב פחות למה שמצפה לו. וזה קודם כל שחקן שלעולם לא מאפשר לך לראות את האור בקצה המנהרה. בניגוד לפדרר, לך תבנה על עייפות של ג'וקוביץ' במערכה חמישית.

אנדי מארי. האם יזכה בגראנד סלאם שני ברציפות?

4. מאצ'־אפ. לפני שנה, חצי גמר של חמש מערכות נגד מארי לא מנע מג'וקוביץ' לנצח את נדאל בגמר שסרב להיגמר. מפחיד לחשוב למה הוא מסוגל היום, אם יידרש. "המנוחה משרתת אותי, פיסית, רגשית ומנטלית, כדי לאזור את כל כוחותיי. עלי לצפות למשחק של ארבע שעות או חמש מערכות", אמר, "בהתחשב בכך שכל המפגשים האחרונים בינינו היו ארוכים ופיסיים, נצפה למשהו דומה. אני מוכן".

ג'וקוביץ' תמיד מוכן, ודאי באוסטרליה. הוא עשוי להפוך לראשון בעידן המודרני שזוכה בשלושה תארים רצופים בגראנד סלאם במלבורן, שם קטף שלושה מחמשת תאריו הגדולים. מאז ההפסדים באולימפיאדה ובניו יורק, הוא ניצח את מארי בשני משחקים קשים כדי לעלות למאזן 7-10 נגדו. "לג'וקוביץ' יש יתרון", אמר מאטס וילאנדר ל"רויטרס", "אני לא חושב שיש לגמר בארה"ב משמעות מעבר לכך שלמארי יש תואר גראנד סלאם".

אולי זה בעיקר סמלי. ולפעמים סמליות היא הרבה. בדיוק כמו לפני שנתיים, כשג'וקוביץ' מחץ את מארי בגמר, ולפני שנה, כשניצח את הבריטי בחצי הגמר, כאילו אומר לו: לא, אתה עדיין לא כאן. עתה מדובר כבר בשני שחקנים שזהו מקומם, על האוריינטציה ההגנתית וההתבססות על טניס מהקו האחורי. "לג'וקוביץ' אין חולשה", אמר בראד גילברט ל"דיילי מייל", "השניים הם כמו השתקפויות בראי. זה יסתכם בשאלה מי יגן טוב יותר על ההגשה השנייה שלו ומי יהיה טוב יותר בנקודות הגדולות".

"זהו לרוב משחק פיסי", אומר מארי, "התנועה של נובאק לא תיאמן ויש לנו הרבה נקודות ארוכות, כך שאני צריך להיות מוכן לכאב. ואני מקווה שזה יהיה משחק כואב. המשמעות היא שזה משחק טוב". היכונו למעט כאב מענג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

צביקה הדר ומירי מיכאלי. לא נתנו לבוט האנושי לפצוח במונולוג

בעולם מלא פייק ניוז, דווקא צביקה הדר התגלה פתאום כעיתונאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ