סנוקר |

שנה בחייו של אלוף העולם רוני אוסאליבן

בין הזכייה הרביעית באליפות העולם לתואר החמישי שלשום, זה מה שעבר על שחקן הסנוקר הטוב והמטורלל בתבל

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר ענבר
אמיר ענבר

7 במאי 2012. רוני אוסאליבן בן ה־36 זוכה באליפות העולם בסנוקר בפעם הרביעית אחרי ניצחון 11-18 על אלי קרטר. לאחר מספר ימים בהם דיבר על פרישה – הוא בענף מאז היה בן 18 – משאיר אוסאליבן הכל פתוח ומציב אתגר בפני "וורלד סנוקר", ארגון הגג של הענף, שמרחיב משמעותית את לוח הטורנירים ל־27 בשנה. "אני פשוט לא אוהב להרגיש – האם נסחט היא המלה הנכונה?", אומר אוסאליבן, "אני לא אומר שפרשתי, אבל אשמח להמשיך הלאה אם אהיה חייב להיכנס לעולם אחר".

6 ביוני 2012. אוסאליבן לוקח פסק זמן מסנוקר אחרי שסרב לחתום על חוזה עם הסבב. בארי הרן, יו"ר "וורלד סנוקר", מתעקש: "איננו יכולים לעשות ויתורים בגלל דרישות של שחקן אחד".

7 באוגוסט 2012. כמה שבועות לתוך עונת 2012/13, אוסאליבן הופך לשחקן האחרון שחותם על החוזה. "שמח לחזור לסנוקר, נתראה בקרוב", הוא מצייץ בטוויטר.

8 בספטמבר 2012. אוסאליבן חוזר לשחק, בטורניר סבב השחקנים בגלוסטר, ומפסיד בסיבוב הראשון 4-3 לסיימון בדפורד, המדורג 76 בעולם.

אוסאליבן במבט שאומר הכל

26 בספטמבר 2012. לראשונה זה 19 שנה, אוסאליבן יוצא מ־16 הראשונים בדרוג העולמי ויורד למקום ה־17.

26 באוקטובר 2012. מאז ההפסד בגלוסטר, קיים אוסאליבן רק משחקי ראווה נגד ג'ימי ווייט ברחבי בריטניה. יממה אחרי המשחק השישי הוא פורש מהאליפות הבינלאומית בסין, שהיתה אמורה להיות הטורניר הגדול הראשון שלו העונה, בטענה למחלה.

6 בנובמבר 2012. אוסאליבן מודיע שלא יחזור לשחק עד סוף העונה. סוכנו ג'נגו פונג מספר ל־BBC: "זה בגלל הבעיות האישיות. הבריאות, הנסיעות, הילדים, המשפחה וכו'. הוא מתקשה לשחק בגללן. כרגע הוא רוצה להתרחק מסנוקר, לראות כיצד הוא מרגיש, אם יכולים להיות לו חיים טובים יותר בלי סנוקר".

9 בינואר 2013. אוסאליבן מגלה כי עבד בתקופה האחרונה בחווה. "אני מנקה אורוות ודירי חזירים, מסיר גדרות, מנקה בוץ ואוסף חציר כדי להאכיל את בעלי החיים", הוא מספר, "היה לי כל כך משעמם, שהייתי חייב לעשות משהו, למצוא מטרה כדי לקום בבוקר. בכל מקרה, אני משחק סנוקר מדי שבועיים בבית אמי".

22 בפברואר 2013. שבוע לפני המועד האחרון לרישום לאליפות העולם, אוסאליבן מכנס מסיבת עיתונאים. חברו ג'ימי ווייט טוען: "בפעם האחרונה שדיברתי אתו, לא היתה לו כוונה לשחק. יש לו תכניות הרחק מסנוקר".

26 בפברואר 2013. ווייט יושב לצד אוסאליבן, בזמן שהוא מודיע על חזרה לסנוקר וטוען כי התאמן אולי עשרה ימים בתשעה חודשים. באירוע גם מקדם אוסאליבן ספונסרית חדשה ומדבר על הוצאת ספר. "שעמום היה חלק גדול", הוא אומר על חזרתו, "אני לא עושה את זה בשביל הכסף. חסרו לי הנסיעות, המשחק, לא הבנתי כמה גדול החלק הזה בחיי. אני לא נלהב לגבי זכייה בטורנירים כמו כולם. אני נהנה בחדר סנוקר כשאיש לא צופה, בדיוק כמו שאני נהנה לשחק בגמר אליפות העולם שמוקרן בטלוויזיה. ההפסקה היתה משהו שהייתי צריך כדי להוציא את עצמי ממצב בו חשבתי שאין לי שליטה". לטענתו, ייתכן שימשיך לשחק שבע־שמונה שנים או שיפרוש מחר. סוכנויות ההימורים מעניקות סיכוי של 1 ל־ 10שיזכה באליפות העולם, ו־1 ל־2 שינטוש עד סוף השנה.

18 באפריל 2013. רגע לפני פתיחת האליפות, מספר אוסאליבן שהתאמן בתקופה האחרונה ארבע־חמש שעות ביום ומוסיף: "ברגע שהפסקתי, היה לי יותר מדי זמן. שנת החופש היתה נחמדה, אבל אני מתחרט עליה. הבנתי שסנוקר נתן לי הרבה הזדמנויות, לראות עולם ולפגוש אנשים. זה היה עיתוי רע לפרוש, כנראה ששיחקתי את הסנוקר הטוב ביותר שלי. אני נהנה להתאמן, זה נותן לי כיוון בחיים. כנראה שלא אוותר על סנוקר עד שאמצא משהו אחר לעשות". פיטר אבדון, שותפו לאימונים, מצהיר: "אם מישהו חושב שהוא לא מוכן, הוא טועה. רוני משחק ברמה שלא תיאמן".

21 באפריל 2013. אוסאליבן משלים ניצחון 4-10 על מרקוס קמפבל בסיבוב הראשון. יריבו מתלונן: "היתה לי חבטה שגררה מחיאות כפיים בודדות. אם רוני היה חובט אותה, האולם היה מתמוטט".

1 במאי 2013. אחרי ניצחון 4-13 ברבע הגמר על סטיוארט בינגהאם, משנה אוסאליבן גרסה: "הבנתי שסנוקר לא היה חסר לי בכלל, אבל נזקקתי לכסף. אני עדיין חייב כספים לבתי הספר של ילדיי. חזרתי כדי לראות אם ההיעדרות עשתה הבדל. אני לא רוצה עוד לשים את הלב והנשמה בסנוקר. זו הפרידה האחרונה שלי, שירת הברבור". הוא מצהיר כי ישחק בתשעה טורנירים נוספים, בהתאם לחוזה עם הספונסר החדש, אבל הם יהיו קטנים. לקראת חצי הגמר מול ג'אד טראמפ הוא אומר: "אני תחרותי ושונא להפסיד. אלחם עד המוות. יצטרכו לגרד אותי מהשולחן".
3 במאי 2013. אוסאליבן מוזהר במהלך המשחק מול טראמפ בטענה שביצע תנועה גסה. אחר כך הוא מספר: "אני לא רוצה להיות סלבריטאי, להיות בטלוויזיה, להיות מיליארדר ולשלוט בעולם. אני רוצה משמעות בחיים". הוא מגלה עניין בפיתוח נדל"ן בעקבות צפייה ב"תכניות בהן קונים בית חדש ומתקינים מטבח. אני מקווה שמשהו יצוץ. כל מה שאני רוצה זה לכסות את הוצאותיי ולשים אוכל במקרר, כמו כולם. אני בטוח שיש דרכים שאינן כוללות את הלחץ של משחק הסנוקר, אתו לא יכולתי להתמודד".

4 במאי 2013. אחרי שהוא מנצח את טראמפ 11-17, אוסאליבן – שניהל בשנים האחרונות מאבקי משמורת עם חברתו לשעבר על שני ילדיהם – טוען: "אני לא יודע לאן כל הכסף שלי הולך, אבל אני לא במצב שמאפשר לי לפרוש". מנגד, הוא אומר שאולי עדיף שיישאר מרושש.

6 במאי 2013. אוסאליבן בן ה־37 זוכה באליפות העולם בפעם החמישית אחרי ניצחון 12-18 על בארי הוקינס. "אני לא יכול לומר שאמשיך, כי נהניתי מהשנה שלי בחוץ", הוא אומר, "כעת עלי ליהנות מאחד הדברים המדהימים שעשיתי. בדרכים מסוימות, זה נתן לי הזדמנות להיבנות מחדש, אם ארצה".

רוני אוסאליבן, בנו והגביע. לא יכול לומר שימשיך צילום: אי־אף־פי

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"