ניר צדוק
ניר צדוק

1. איך יוצאים מתקופה רעה? השאלה הזו רלוונטית במיוחד לבייסבול, משחק בוגדני (גם אם "הוגן", כדבריו של רוברט דה נירו בסרט "המעריץ"), בו נדמה כי כישלון הוא ברירת המחדל; משחק בו החובטים המצטיינים נהנים, לכל היותר, מ-35 אחוזי הצלחה, ועונה מוצלחת בכל קנה מידה מכילה, לכל הפחות, 60 הפסדים. התדירות התכופה של הכישלון הולידה קשת רחבה של דרכי התמודדות; אפשר, במבע מצ'ואיסטי במיוחד, לשבור את המחבט על הירך, כדרכו של ברייס הארפר מוושינגטון, אפשר לשקוע בטקסיות (תחתוני מזל, גרביים שנגרבות בסדר קבוע) כמוצא אפשרי לגאולה, וקיימת גם האסכולה של ג'ו מאדון, המנג'ר של טמפה ביי (21-24), שמבקש משחקניו דבר אחד: לא לקחת את המשחק יותר מדי ברצינות.

כשהרייז החלו את העונה ברגל שמאל (10-6), מאדון - שהוביל את הקבוצה מהשוק הקטן אל הוורלד סיריס וזכה פעמיים בתואר מנג'ר העונה באמריקן ליג - לא חיפש את הפיתרונות בתוך הקופסה; הוא לא שינה את באופן דרמטי את סדר החובטים, כדרכו של מייק סושה מאנהיים, או ערער את יסודות הבולפן כפי שעשה דייל סוום, המנג'ר של הקאבס. "לפעמים, קל להתבלבל כשדברים לא מצליחים", אמר, "זה לא תמיד בגלל שהשחקנים לא מתאמצים או לא אכפתיים. לפעמים צריך פשוט לנסוע בדרכים פחות פקוקות".

מאדון. "רציתי שיהיה 'קול'"

שבת אחת הוא הביא די.ג'יי לחדר ההלבשה. למחרת היה זה קוסם, שנצמד לדייויד פרייס, המגיש הבכיר של הקבוצה, שהחל בצורה לא טובה את העונה, וסירב להרפות עד שווידא שחייך לשביעות רצונו של מאדון. יומיים חלפו והשחקנים הופתעו לגלות את מאדון מסייר בחדר ההלבשה כשציפור קאקאדו נחה על זרועו השמאלית. הדמיון החיצוני המסוים בין השניים לא חמק מעיני השחקנים שפרצו בצחוק מתגלגל. "מעניין מה הוא יעשה מחר", שאל מאט מור, מגיש נוסף של הקבוצה. ובכן, מי שביקש לפגוש למחרת את המנג'ר בחדרו, הופתע לגלות כי את מקומו מאחורי השולחן הגדול תפסו דווקא שני פינגווינים. "רציתי שיהיה 'קול'", הסביר. לא בטוח שזה מה שעזר לטמפה ביי לטפס למקום השלישי בבית המזרח של האמריקן ליג ולשמור על קשר עין עם היאנקיס (17-28), אבל לפחות מדובר בסיפור טוב.

סיפור טוב אפילו יותר הוא מור, 23, המגיש הטוב ביותר במשחק כיום. מור, שמאלי השולט בשלושה סגנונות הגשה בלבד, סיים את חודש אפריל, החלש של הקבוצה, במאזן 0-5. כיום עומד מאזנו על 0-8, עם ERA (ממוצע ריצות על פני תשעה אינינגים) של 2.29 בלבד. הודות למדיניות החכמה של המועדון - בעל תקציב השחקנים ה-28 בגובהו בליגה, המחייב אותו להישען על שחקנים צעירים וזולים - הוחתם מור על חוזה ארוך טווח עוד לפני שהגיש עשרה אינינגים במייג'ורס. תחנת היציאה הקרובה מההסכם תהיה רק בעוד שלוש שנים.

בזמנו נדמה החוזה, במסגרתו הוא מרוויח קצת יותר ממיליון דולר לעונה, כמו חלום שהתגשם עבור מור, בחירת סיבוב שמיני בדראפט 2007. כעת, משהתבררה העוצמה שאצורה בזרועו, הוא כבר נשאל על ידי כולם מה תהיה התחנה הבאה שלו, שתהיה בהכרח גדולה, מסוקרת ומתגמלת הרבה יותר. "אני לא מתחרט על החוזה", אמר, "אני נמצא במקום שמאפשר לי להירגע ולהתייחס לבייסבול כמו שהוא - משחק". וזו, אם שואלים את מאדון, כל התורה על רגל אחת.

אדם וויינרייט מסנט לואיס. רוטציית המגישים הטובה בליגה

2. כריס קרפנטר, האייס של סנט לואיס (16-29), נפצע בחודש פברואר. הוא חזר להגיש באופן חלקי לפני כשבועיים ובקרדינלס מקווים שישוב לפעילות מלאה עד לפגרת האולסטאר, בתחילת חודש יולי. הם מקווים, אמנם, אך הם לא מוכרחים. גם ללא המגיש בן ה-38, רוטציית המגישים הפותחים של הקרדינלס היא הטובה בליגה, עם ERA של 2.68, הנמוך ב-055. מזה של הבאה בתור, סינסינטי. לזכות הרוטציה - אדם וויינרייט, שלבי מילר, חיימה גארסיה, ג'ק ווסטברוק ולאנס לין - מספר שיא של משחקים שלמים (4) וניצחונות (25) שהופכים אותם, נכון לעכשיו, לאחת החוליות הקטלניות במשחק ב-25 השנים האחרונות.

מרשים ככל שישמע, הייחוד במשחק ההגשה של הקרדינלס אינו מסתכם במספרים בלבד, אלא בכך ש-11 מתוך 15 המגישים שהופיעו השנה במדי הקבוצה לא הגישו מעולם כדור מחוץ לתחומי הארגון. גילם הממוצע - 25 בלבד. בזמן שקבוצות אחרות מדלגות על שלב הפיתוח ובונות את הרוטציה מן החוץ אל הפנים, בסנט לואיס עובדים בכיוון ההפוך. זה זול, אמין ובעיקר נכון. המצאי כל כך עשיר, עד שהמנג'ר מייק מת'יני נאלץ להגביל את טרבור רוזנטל וקרלוס מרטינס - שני מגישים פותחים במקור - לעבודה מהבולפן בלבד.

זה לא תמיד היה כך. בעבר נהגו הקרדינלס להתייחס לצעירים מבטיחים כמטבע עובר לסוחר; הם היו נחוצים, ובכמויות, רק בכדי שאפשר יהיה לערום אותם על המשקל ולהעביר אותם לתחנה הבאה בתמורה לכוכב מזדקן. נגמרו הימים בהם הקרדינלס הנחיתו מבחוץ שחקנים כמו מייק מגוויר, סקוט רולן או ג'ים אדמונדס. הם, כמו באסכולות זן, מצאו את התשובה עמוק בתוכם.

ג'ו ג'ירארדי מוקף בשחקניו. מצליח לנווט את הספינה בהצלחה

3. קרטיס גרנדרסון, מארק טישיירה, דרק ג'טר, אלכס רודריגס, קווין יוקיליס, אדוארו נונייס, פרנסיסקו סרבלי. כולם שחקני היאנקיס (17-28), לפחות כשהם כשירים. הם לא. חלקם - רודריגס, למשל - לא ישובו לאחוז במחבט בעתיד הנראה לעין. הפציעה של המגיש הוותיק אנדי פטיט ביום שישי האחרון העלתה ל-13 את מספר שחקני היאנקיס שהושבתו מפעילות במהלך העונה. בזמן כתיבות שורות אלו נמצאים לא פחות מ-11 ברשימת הפצועים.

בארגון כמו היאנקיס, מהעשירים והמוכרים בספורט העולמי, הצלחה תיחשב לעד כמובנת מאליה, פועל יוצא מתבקש של התקציב הגדול במשחק ושל עבר מפואר, בלתי ניתן להשוואה, המורכב מ-27 אליפויות ועשורים על גבי עשורים של שליטה בלעדית בענף. השנה הסיפור שונה. המנג'ר ג'ו ג'ירארדי נאלץ לתמרן מבעד לקשיים לא מוכרים. ג'ירארדי נותר רגוע ושלו כהרגלו, אך דווקא שעת המשבר היא שמאפשרת לרבים להבחין לראשונה בהימצאותן של התכונות הללו. "אנחנו מרגישים שתמיד נמצא את הדרך לנצח בסופו של דבר", הוא אומר, "לכן אנחנו לא נותנים לפציעות להכניע אותנו".

בניגוד להרגלה להאביס את עצמה מדי קיץ במיטב השחקנים החופשיים בשוק, היאנקיס של השנה הם אוסף של שחקנים צעירים מחד ומבוגרים נדכאים מאידך, דוגמת ורנון וולס, לייל אוברביי וטראביס האפנר. נכון, דרוש אופי וכישרון מיוחד כדי לנהל חבורה של כוכבים, אך אסור שההכרה ביכולת שכזאת תפגע בהערכת מי שמנהיג את אחת הקבוצות האפורות בתולדות הפסים.

בתוך ים הפציעות, מצליח ג'ירארדי לנווט את הספינה בהצלחה מעוררת השתאות. אמיץ ופתוח לרעיונות חדשים, הוא הסיט את וולס לעמדת הבסיס השלישי לראשונה בקריירה של האאוטפילדר בן ה-35 ואיפשר לאלברטו גונזלס, שחקן בסיס שני בימים כתיקונם, להגיש כדי לאפשר לבולפן המותש לעצור ולתפוס אוויר. "הוא גורם לכולם להישאר אופטימיים ולהאמין", החמיא לו הג'נרל מנג'ר, בריאן קשמן. חוזהו יסתיים עם תום העונה. היאנקיס ידועים במדיניותם שלא לדון בהארכות חוזים תוך כדי תנועה. ג'ירארדי הרוויח את הזכות להפוך ליוצא דופן.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"