בלוג הרולאן גארוס |

רואים כוכבים

הספורט והדרמה הגדולה בין האס לאייזנר הוקרבו על ידי הטלוויזיה לטובת ג'וקוביץ', רפא נדאל מחפש תירוצים ובנואה פר הסברים

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר ענבר
אמיר ענבר

הבחירה. באיזשהו שלב שינינו את יחסנו לספורט. נכון, יש ענפי ספורט, יש קבוצות, ויש ספורטאים, אבל חשוב יותר – ו"חשוב" היא מלת המפתח - יש את ה-קבוצות ויש את ה-ספורטאים. הגדולים הפכו ענקים, בני אלמוות, וכל השאר רק מתגמדים לעומתם. איבדנו פרופורציות. ריכוזיות קיימת גם בענפי ספורט.

כך, בליגת הכדורגל הספרדית לא מסוגלים לתת אפילו את הכבוד המקודש השמור למחזור אחרון. ליגה שבשנתיים האחרונות מפצלת את משחקיה לכל עבר ידעה לקיים שמונה ממשחקי היום האחרון באותה שעה, אבל הזדרזה לנצל את העובדה שמשחקיהן של ברצלונה וריאל מדריד הפכו חסרי חשיבות כדי לקבוע אותם בנפרד; כך חסכה לערוצים המשדרים את הדילמה שוודאי היתה צצה במידה שהיו צריכים לבחור בין המשחקים המיותרים של ברצלונה וריאל (כן, כן, פרידה ממוריניו אחרי שלוש שנים. קרקס. תנסו להיפרד ממאמן אחרי 26 שנים) לבין המשחקים המכריעים על מקום בליגת האלופות ונגד הירידה. מפחיד לחשוב מה היו בוחרים לשדר בישראל במצב כזה.

וכך, בזמן שערוץ יורוספורט 2 נזרק לאפיק 59 ב-HOT, צץ לו באפיק 52 ערוץ שמתרכז בדברים החשובים באמת, אגדות ובסלבים. וכך בשבת, אחרי שג'ון איזנר השווה ל-2-2 במערכות מול טומי האס אחרי שהציל 12 נקודות מערכה, מצאו עצמם מיליונים ברחבי העולם חוזים בנובאק ג'וקוביץ' הולם בגריגור דימיטרוב. המערכה החמישית של איזנר והאס? הו, מצטערים, אבל הם לא ג'וקוביץ'.

טומי האס, לאחר שניצח את ג'ון אייזנר בסיום מותחן של חמש מערכות אותו החמצתם לטובת עוד טיול של ג'וקוביץ'צילום: אי-פי

לא ברור ולא משנה במי האשם. זה לא היה ערוץ בודד. יורוספורט חטאו בכך, גם בארצות הברית נשמעו תלונות על ההחלטה האידיוטית. מאמנים כמו רוג'ר ראשיד, בראד גילברט ופול אנאקון היו בין אלה שהביעו בטוויטר את תדהמתם. ממקום מושבו בבריטניה תהה אחד, אנדי מארי, שלא רגיל לראות גראנד סלאמים מרחוק: "מדוע הסוף של המשחק בין איזנר להאס לא בטלוויזיה כרגע?".

הצופים אוהבים את הכוכבים, כמובן, אבל ביניהם קיימים רבים מאוד שפשוט אוהבים את המשחק, בין אם זה כדורגל, טניס או כל ענף אחר. כשג'וקוביץ' מנצח בקלות בעוד איזנר והאס נאבקים, כשמשחק אחד רק מתחיל ואחר מגיע לשלבי הסיום, הם יודעים בדיוק מה חשוב יותר ומה הם רוצים לראות. מקבלי ההחלטות, אלה שמשדרים כל משחק של ברצלונה ולא משנה כמה חסר חשיבות הוא או בוחרים לעבור להראות את ג'וקוביץ', חושבים שכל או רוב הצופים שלהם רואים כוכבים, לא ספורט.

"בטלוויזיה עברו ל-4 נקודות וחשבו שכדאי לחזור לקרב של 2-6, 1-4 במגרש המרכזי", התלונן ראשיד כמה דקות אחר כך, כשזכה רק לטעימה נוספת מאיזנר-האס. בסופו של דבר, כולם התפכחו. ביורוספורט עברו למשחק המעניין באמת במצב של 5-5 במערכה המכרעת, מארי דיווח שגם ב-ITV סוף סוף עשו זאת. את הסוף ראינו. על מה שהחמצנו בדרך, לרבות חזרה של האס מפיגור 3-0, לא נסלח.

בנואה פר מתווכח עם השופט אנריק מולינה. "לשחקן טופ 5 לא היו עושים את זה"צילום: אי-פי

המדריך לשופט. בנואה פר, לעומת זאת, לא ישכח. איך אפשר, כשהשופט שולף נגדך חוק בו כמעט לא נעשה שימוש, ועוד באיזה מצב. זה קרה במערכה השנייה מול קיי נישיקורי, כשפר מוביל 4-5 ו-30-40 על ההגשה של היפני. נקודת מערכה, ואז היא נעלמה. השופט אנריק מולינה העניש את פר בנקודה – הוא כבר סחב אזהרה בגלל הטחת מחבט - בטענה שמאמנו ליונל זמבלר הדריך אותו בתנועת ידיים מהיציע. לפי החוקה, אסורה הדרכה, מילולית או ויזואלית, במהלך המשחק. לכולם ברור שהדברים האלה קורים לא מעט, אך שופט מבחין בהם בבירור רק לעיתים רחוקות, או מספיק אמיץ כדי לחשוב שהבחין בכך בבירור.

פר, שלא במפתיע, התרתח. הוא התווכח עם מולינה, ואז עם אחד מראשי הטורניר שעלה למגרש. הקהל שרק בוז. זה כמובן לא עזר. העונש נותר על כנו, נישיקורי שמר על ההגשה, ולמרות שפר זכה לבסוף במערכה בשובר שוויון, הוא הפסיד במשחק בארבע מערכות. אחר כך התלונן: "אני חושב ששופט הכיסא רוצה לזכות בקידום. אפילו לא ראיתי את תנועת היד. מה שקשה לקבל זה שהוא לא אמר לפני כן 'ליונל, תיזהר'. הם ניגשים למאמנים ואומרים את זה. לשחקן טופ 5 לא היו עושים את זה, הם רשאים לעשות מה שהם רוצים. אם זה היה רפא נדאל או שחקנים בכירים, אני בטוח שהם לא היו מקבלים אזהרה".

תירוצים, תירוצים. איזו מקריות זו להזכיר דווקא את הספרדי כמי ש"לו זה לא היה קורה". נדאל סבור שזה דווקא קרה לו. הוא אמנם רשם בסיבוב השלישי ניצחון חלק ראשון בטורניר, על פאביו פוניני, אבל לא לפני שהלין על ארגון לוח המשחקים. ביום חמישי שיחק פוניני מוקדם וניצח, בעוד משחקו של נדאל נקבע לשעה מאוחרת יותר ונדחה בגלל הגשם. בעוד פוניני נח כל יום שישי, נדאל נאלץ לשחק במהלכו בסיבוב השני, ו-24 שעות מאוחר יותר לשחק נגד האיטלקי בסיבוב השלישי.

רפא נדאל. אתה באמת מתכוון להירשם לטורניר הזוגות, או שאתה סתם מאיים?צילום: רויטרס

מה שהרגיז את נדאל במיוחד היתה העובדה שתוכנן לשחק ביום חמישי אחרי שבמגרש יתקיימו משחק גברים ומשחק נשים. הנשים, לטענתו, יכולות לחכות, לאור העובדה שהמשחקים שלהן קצרים יותר. "אני לא יכול לשחק שלישי, כשהיריב האפשרי שלי משחק שני אחרי הבחורות. זה לא הוגן, לא צודק ואני מקווה שיבינו את הטעות. אם בחורות צריכות לשחק יומיים ברציפות, זה לא סיפור גדול. עבורנו זה שונה מאוד", אמר. הוא הוסיף כי מארגני הטורניר סיפרו לו שקבעו את המשחק בין פוניני ללוקאש רוסול מוקדם בגלל שרוסול שיחק גם בזוגות. "אני מצטער, אבל זו בדיחה", הגיב, "יש שבוע נוסף לשחק זוגות. אולי אירשם לטורניר הזוגות, ואז תהיה לי עדיפות. זה לא תירוץ הולם ללוח זמנים כזה".

נדאל בטח הרגיז מישהי איפשהו על כך שהשתמש ב"בחורות" במקום ב"נשים". נחון אותו על כך בטענה לאנגלית רחוקה משלמות. בנוגע לתלונה עצמה, הוא זכה לתמיכה מאנה איוונוביץ': "כשעליו לשחק יום אחרי יום, אני חושבת שהוא צודק, הם צריכים לשחק מוקדם כדי שיזכו ליותר זמן להתאוששות".

היית אחלה גבר. אפרופו בחורות, כנראה שרק במגרשי חובבנים יעז שחקן לומר לאחר שהוא "חובט כמו בחורה". לומר לטניסאית שהיא "חובטת כמו גבר" זה משהו אחר. כמה טניסאיות בהיסטוריה שמעו את זה, ביניהן סם סטוסור. זה קרה לה שוב לאחר שניצחה בסיבוב השני את קריסטינה מלאדנוביץ', שאמרה כי האוסטרלית "הגישה ממש מדהים, הייתי אומרת ממש כמו גבר". תגובת סטוסור? "אם זו הטרמינולוגיה היחידה בה אפשר להשתמש, שיהיה, זה לא פוגע בי. אני חושבת שרוב הזמן זו מחמאה ואם את יכולה לעשות משהו טוב מהשאר, עליך להיות מרוצה".

סטוסור, כאמור, כבר רגילה. בין השאר היא שמעה את זה ב-2010 מיילנה ינקוביץ', אחרי שניצחה את הסרבית בחצי הגמר ברולאן גארוס. "זה היה כמעט משחק של גבר, ככה זה הרגיש", אמרה אז ינקוביץ'. ההגרלה, כמה אירוני, הפגישה ביניהן בשבת בסיבוב השלישי. ינקוביץ' ניצחה, ונמנעה בסיום מלשאוג "Women Power".

סם סטוסור. מכה כמו גבר?צילום: אי-פי

אמריקן פאואר. טניס הגברים האמריקאי עדיין מביט לאחור בגעגוע על ימים אחרים, אבל אצל הנשים המצב משתנה. למרות שהתקווה הריאלית היחידה לזכייה היא עדיין סרינה וויליאמס, חוברות אליה בשמינית הגמר עוד שלוש אמריקאיות. בת'אני מאטק-סאנדס אמנם כבר ותיקה (28), אך ג'יימי המפטון (23) ובעיקר סלואן סטיבנס (20), שניצחה את וויליאמס באוסטרליה, נותנות תקווה לעתיד.

ראויים לציון. ספק אם שמעתם את השם פומיטרו נקאנו. כנראה שגם בצרפת לא זוכרים אותו. אחרי הכל, הוא בסך הכל הגיע לשמינית גמר הרולאן גארוס אי שם ב-1938. קיי נישיקורי הוא כבר סיפור אחר, ועתה הפך ליפני הראשון בשמינית הגמר בצרפת מאז אותו נקאנו. פרק זמן הרבה יותר קצר של היעדרות לאומית נקטע על ידי קווין אנדרסון, שהיה לדרום אפריקאי הראשון בשמינית גמר הרולאן גארוס מאז וויין פריירה. בכלל, זו שנה נהדרת עבור אנדרסון בן ה-27, שבאוסטרליה שיחק לראשונה בשמינית גמר גראנד סלאם. תהנו, נישיקורי ואנדרסון. בסיבוב הבא מחכים לכם נדאל ודויד פרר.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"