ווימבלדון |

מריון ברטולי זכתה בטורניר הנשים

המדורגת 15 בעולם גברה 1-6, 4-6 על סאבינה ליזיקי מגרמניה - שפרצה בבכי במהלך המשחק - וזכתה בגראנד סלאם ראשון בקריירה

אלעד זאבי
ווימבלדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלעד זאבי
ווימבלדון

בחצי גמר הנשים בווימבלדון 2007 השיגה מריון ברטולי, אז בת 22, את הניצחון הגדול בקריירה המתהווה שלה. את המהפך מול ז'סטין הנין, שניצחה אותה בקלות במערכה הראשונה, תלתה בכך שהבחינה בפירס ברוסנן ביציע המלכותי. אחרי המשחק אף ביקשה מג'יימס בונד המכהן לעודד אותה גם בגמר מול ונוס וויליאמס, אבל היו לו התחייבויות קודמות. זה נגמר בהפסד בשתי מערכות. שש שנים לאחר מכן, לפני הופעתה השנייה במעמד, נשאלה ברטולי אם שריינה מראש את ברוסנן. "ידעתי שהעניין הזה יצוץ", אמרה בחיוך. לא, היא לא התקשרה אליו, וגם לא לדניאל קרייג. ועדיין, הוסיפה, "אם ריאן גוסלינג יופיע לתמוך, לא תהיה לי בעיה עם זה".

גוסלינג לא הופיע, אבל מצד שני, גם לא יריבתה. לכאורה, סאבינה ליזיקי היתה אמורה לעלות לגמר הגראנד סלאם הראשון בחייה עם לא מעט ביטחון. רק בשבוע האחרון ניצחה שתיים מארבע הטניסאיות הטובות בעולם, לרבות הפייבוריטית המובהקת לזכייה בטורניר. והנה, במקום לזהור על הבמה הגדולה, היו רגעים בהם נדמה כי היתה מוכנה להיבלע על ידי האדמה המטופחת בעולם. היד רעדה, הנפת הכדור בהגשה היתה עקומה, הכדור פגש את הרשת הרבה יותר מדי פעמים. "רגשותיי הציפו אותי, הייתי המומה מהמעמד", הודתה בדמעות לאחר הפסד 6-1, 6-4. בעצם, הדמעות כבר הופיעו קודם לכן.

ברטולי בווימבלדון. "כנראה נתתי את המעט שנותר בי"

במערכה הראשונה שיחקה ליזיקי כה גרוע, עד שלא הצליחה לשמור אפילו פעם אחת על הגשותיה. היא ניצחה רק 38% מנקודות ההגשה שלה וביצעה 14 שגיאות לא מחויבות בשבעה משחקונים בלבד, סטטיסטיקה לא נעימה גם בטורניר קהילתי, בטח שלא בגמר ווימבלדון. ברטולי, מצדה, לקחה בשמחה מה שניתן לה. זה לא ממש היה נעים, או יפה. באותם רגעים, המשחק בין המדורגת 15 בעולם למדורגת 23 נראה והרגיש בדיוק כך. גם התפאורה והמעמד לא הצליחו לחולל קסמים בעניין הזה.

מתברר שגם לא ירידה דרמטית לחדר ההלבשה בסיום המערכה. ליזיקי אמנם שבה ממנו עם חיוך ואס, אבל במשחקון השלישי נשברה שוב - הפעם גם מנטלית. כשהיא בפיגור 3-1, היא שמעה כיצד נשמעים רחמיהם של 15 אלף איש; באותם רגעים היה נדמה כי כל אדם שלישי בקהל בודק במכשירו הסלולרי כיצד הוגים בגרמנית את המלים "את יכולה לעשות את זה", וממהר לצעוק זאת לעברה. טניס הוא אחד המשחקים החשופים והבודדים בעולם, אין לאן לברוח או להסתתר. הדמעות בעיניה של ליזיקי רמזו עד כמה היתה שמחה לעשות זאת.

חרדת הביצוע שלה לא עניינה את ברטולי. היא כבר חוותה אחת משלה לפני שש שנים, וזה הספיק לה. ליזיקי עוד הספיקה לשפר סטטיסטיקות בגארבג'-טיים, כשהצילה שלוש נקודות אליפות בפיגור 5-1 וחזרה עד 5-4, אבל ברטולי סירבה לבסוף לספק טוויסט הזוי. את הזכות ליפול על הדשא בתדהמה, לטפס לתא בו ישב צוותה ולנשק את אביה, היא הרוויחה ביושר. "חלמתי על הרגע הזה כילדה קטנה", סיפרה כשצלחת מסוימת בידה, "ב-2007 הרגשתי כמו סאבינה, אבל אני בטוחה שהיא תשוב למעמד הזה. אם היו אומרים כשהתחלתי את המסע שלי שאגיע לזה, לא הייתי מאמינה. זו הוכחה לכך שחלומות מתגשמים".

24 שעות קודם לכן, ישבה ברטולי בחדר הראיונות ושמעה את כל מה שהיא אמורה לשמוע במעמד כזה. בין היתר נשאלה אם היא מרגישה שמגיע לה להיות בו. "ניצחתי כאן שישה משחקים בלי להפסיד מערכה", ענתה, "אז כנראה שמגיע לי". כעת זה כבר שבעה, ואכן, בהחלט מגיע לה.

ליזיקי דומעת. בטניס, אין איפה להסתרר

מערכה שנייה

17:32 במץ' פוינט הרביעי בגמר, מצליחה ברטולי לעשות את זה. אייס מדויק חותם את משחקון חלק, שקובע - הצרפתייה המדורגת 15 היא אלופת ווימבלדון.

17:29 הקאמבק נמשך, והמומנטום לצד ליזיקי, ששומרת על ההגשה, ובמשחקון זריז מנצחת ומתקרבת עד ל-5-4. האם הלחץ יגרום לברטולי לאבד את ההגשה הבאה?

17:26 ליזיקי חוזרת לחיים, עם נקודת שבירה קריטית שמצמקת ל-5-3.

17:20 במצב 15:40, עמדה ברטולי בפני האפשרות לשבור את ליזיקי פעם נוספת ולזכות בתואר, אולם התאוששות נאה של האחרונה, שהצליחה לשמור על ההגשות שלה, מאריכות את המשחק בנקודה נוספת.

17:13 במצב 40-40 וכשהיא מגישה, ביצעה ליזיקי טעות כפולה והיתה מרחק ווינר משבירה נוספת. הגרמנייה, הצמידה את המחבט לפנים והתקשתה להסתיר את הדמעות. למרות שהתאוששה, את המשחקון היא איבדה - ואולי גם המשחק כולו. 1-4 לברטולי.

17:06 שבירה של הצרפתייה מעניקה לה יתרון 1-2. המשחקון הרביעי הולך גם לכיוונה של ברטולי, שמתקרבת לניצחון.

16:57 אחרי משחקון שנמשך קרוב לעשר דקות, מצליחה ברטולי לשמור על ההגשה שלה ומשווה את המערכה ל-1-1.

16:47 ליזיקי עולה מחדר ההלבשה למערכה השניה כשהיא מחייכת, גם אם זה נראה מעט מאולץ. היא רושמת אייס בהגשה הראשונה ו-ווינר בנקודה השניה בדרך לניצחון וליתרון 0-1 במערכה השנייה. האם השחקנית שניצחה את סרינה וויליאמס סוף כל סוף הופיעה למשחק הגמר?

ברטולי בפעולה. לא ממש נעים, לא ממש יפה, אבל אלופה

מערכה ראשונה

16:41 משחקון הגשה נוסף על האפס לברטולי, שמנצחת 1-6 את המערכה הראשונה ונראית בדרך הבטוחה לזכייה.

16:40 המשחקון הצמוד והמעניין ביותר עד כה בגמר מסתיים בשבירה שלישית ברציפות של ברטולי. ליזיקי מתקשה להכניס את ההגשה הראשונה שלה, מאבדת מספר הזדמנויות לזכות במשחקון וברטולי תגיש למערכה הראשונה מוקדם מן הצפוי.

16:30 חדשות רעות לליזיקי. לא מספיק שנשברה בשני משחקוני ההגשה הראשונים שלה, השבירה הראשונה שהשיגה, במשחקון הראשון, נראית כעת רחוקה מאוד, כשברטולי לוקחת את הנקודה על האפס ועולה ליתרון 1-4

16:26 ברטולי ממשיכה את המומנטום, שוברת שוב את ההגשה של ליזיקי וזוכה במשחקון שלישי ברציפות בדרך ליתרון 1-3 בזכות מספר נקודות הגנתיות נהדרות.

16:22 והנה, לראשונה במשחק, שמירה על משחקון הגשה. ברטולי עושה את המוטל עליה ועולה ליתרון בזכות אייס נהדר, 1-2.

16:18 ומה תגידו - ברטולי מחזירה מיד בשבירה משלה ומאזנת ל-1-1, גם כן בזכות שגיאה כפולה.

16:16 שבירה כבר על המשחקון הראשון. סאבין ליזיקי מגלה אגרסיביות גדולה ויוזמת אל מול ההגשות של ברטולי, ועולה ליתרון 0-1 בזכות שתי שגיאות כפולות רצופות של הצרפתייה.

16:02 השחקניות עולות למגרש המרכזי בווימבלדון. מזג האוויר - שמשי. מיד יוצאים לדרך.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ