בלוג הבייסבול |

הגונב מגנב פטור

עם 33 הום ראנים, מאיים כריס דיוויס על שיאו בן 52 השנים של רוג'ר מאריס. את אלו של המסוממים הוא לא סופר. השאלה האם הוא לא אחד מהם

ניר צדוק
ניר צדוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר צדוק
ניר צדוק

מיגל קבררה עשוי לזכות בפעם השנייה ברציפות בטריפל קראון. הישג חסר תקדים במשחק בו יש תקדים כמעט להכל; כל הגשה כבר הוגשה בעבר וכל חבטה אינה אלא חיקוי של קודמתה. עונה לאחר שהפך לראשון מאז קארל יסטרימסקי ב-1967 למשול בכל קטגוריה התקפית עיקרית, שב שחקן הבסיס השלישי של דטרויט להוליך את האמריקן ליג בממוצע חבטה ובמספר רצים שהכניס הביתה.

בינו לבין ההיסטוריה ניצב כריס דיוויס, אחד "שכמו נעקץ על ידי עכביש רדיואקטיבי", כדברי ריק ריילי מ-ESPN. בעוד קבררה, שהרוויח בדין את ההכרה כחובט הטוב ביותר במשחק, חבט עד כה ל-29 הום ראנים, הטיס דיוויס לא פחות מ-33 כדורים ליציעים. רק לפני שנתיים הפך לשחקן מן המניין בליגה הבכירה.

כשעסקינן בשחקן שהשווה את שיא ההום ראנים האישי שלו לעונה עוד לפני פגרת האולסטאר, מתקיים מאליו החיפוש אחר הויטמינים החדשים אותם הוא צורך. כשעל הפרק שחקן שחבט ל-54 הום ראנים במצטבר בארבע העונות שהעביר במיינור-ליגס ונמצא כעת בקצב לחצות את רף ה-60 בעונה בודדת בליגה של הגדולים, מבקשים רבים לברר האם הוא נפגש במחשכים עם רופאים מסתוריים.

כריס דיוויס. ינקה את ספר השיאים של המשחק?צילום: אי-פי

"אתה על סטרואידים?", הגדיל לשאול בטוויטר מייקל טראן, נער בן 17 ממישיגן. ליתר ביטחון, תייג את שמו של דיוויס. "לא", ענה השחקן שזכה למספר הקולות הרב ביותר בבחירות לאולסטאר שיערך בשבוע הבא, והשיק דיון ויראלי סוער. היה מי שפסק בנחרצות כי דיוויס משקר. הסיבה - הוא לא חתם את תשובתו בנקודה.

"זו הייתה הפעם הראשונה שמישהו פשוט שאל אותי", הסביר דיוויס, 27, מדוע החליט להתייחס דווקא לציוץ של טראן. "רבים האשימו אותי, אמרו 'הו, הוא חייב להיות על סטרואידים'. הוא הראשון שאפשר לי לענות. אני זוכר כמה התאכזבתי בתור ילד משחקנים כמו מייק מקגווייר וסמי סוסה, כך שהבנתי את הסיבה לשאלה".

"אנשים לא מבינים עד כמה הבדיקות שעורכת הליגה קפדניות", פירט דיוויס בהזדמנות אחרת, "אפילו יותר מאשר באולימפיאדה". הוא, לדבריו, עבר בהצלחה שלוש בדיקות שנערכו לו עד כה במהלך העונה. גם בארי בונדס, אגב, לא נכשל מעולם בבדיקה. אם כך, כיצד "הפך מספרים של ברני וויליאמס לאלו של טד וויליאמס", כדבריו של ריילי? "החלפתי למחבט כבד יותר", הסביר דיוויס, "שיניתי את סגנון החבטה". שינוי כה מוצלח, עד שדיוויס הפך לשחקן הראשון בתולדות המשחק שחובט ל-30 הום ראנים ו-25 דאבלים לפני חודש יולי.

צפו במיטב ביצועיו של כריס דיוויס:

הוא בהחלט בנוי בצורה שאמורה לאפשר לו לחבוט בעוצמה שכזאת. "קשה לקבוע מה יותר חזק - דיוויס או האמונה שלו בעצמו", כתב אדי מץ, אף הוא מ-ESPN. ביחס למחבט הגדול שלו, נראים כלי העבודה של שחקנים אחרים כמקלות הליכה. הוא דוחק משקל הכפול ממשקל גופו ומעמיס על כתפיו הרחבות את האוריולס (42-49), מי שמתקשים כבר שלושה עשורים להישאר תחרותיים בבית המזרח של האמריקן ליג.

חוסנו הנפשי של קבררה הוא שעזר לו לצלוח לא מעט רגעי שפל מאז נבחר על ידי הטקסס ריינג'רס בסיבוב החמישי של דראפט 2006. שנתיים קודם לכן נבחר בסיבוב ה-50 של הדראפט החובבני על ידי היאנקיס, שהציעו חוזה מקצועני לנער שהרגיש שהוא עוד לא מוכן להתחייב למקצוע. נדרשו לו קרוב לשנתיים בטקסס בכדי לזכות בהזדמנות ראשונה ופרק זמן קצר בהרבה בכדי לפספס אותה. המשחק דרש סבלנות שדיוויס לא הצליח לגייס.

דיוויס. "קשה לקבוע מה יותר חזק - דיוויס או האמונה שלו בעצמו", כתב אדי מץ מ-ESPN

"ניסיתי לחבוט כמעט בכל הגשה", שיחזר לאחרונה. המספרים שהעמיד היו נמוכים בהתאם כשלא נכלל בסגל הסופי של הקבוצה לוורלד סיריס של שנת 2010 ונשלח שוב לאחת מקבוצות החווה. טרם פתיחת עונת 2011, חשב לראשונה בחייו להשאיר את המשחק מאחוריו. היעד הבא - לימודי כמורה. "תישן על זה לילה", הציעה לו אשתו.

למחרת חבט לשלושה הום ראנים. הכנסייה הבפטיסטית הפסידה את הכומר עם אחוזי החבטה הטובים ביותר, לפחות מאז אותו ווק-אוף הום ראן של ישו מול הרואים אשר הוביל בסופו של דבר לצליבתו. הליגה? היא הרוויחה גיבור חדש. שלושה חודשים לאחר שחצה את אותה נקודת אל-חזור ויום לפני סיום מועד ההעברות, נשלח דיוויס לבולטימור כחלק מעסקת חבילה שכללה מספר שחקנים. כולם יכולים כעת להעמיד מספרים דומים לשלו. אם רק ידליקו את הסוני פלייסטיישן.

חבריו לקבוצה מעידים על מזגו הנוח. במהלך אימוני האביב היה שותף לקוורטט אמנותי בראשות המגיש כריס טילמן שכלל חיקויים של הצוות המקצועי. טילמן חיקה את המאמן, באק שוולטר, ודיוויס, תמיד מחויך ולעיתים משתטה, את מאמן החבטות, ג'ים פרסלי.

"כמעט השתנתי במכנסיים", אמר שוולטר. "הוא קורע", חיזק את חוות הדעת מגיש נוסף, דארן או'דיי, "יש לו חוש יוצא דופן לחיקויים". המגישים שנאלצו להפנות מבטם לאחור ולחזות כיצד הכדור שהגישו אך לפני רגע ניתז מהמחבט של דיוויס אל מחוץ לתחומי המגרש יסכימו כי "קראש", כפי שהוא מכונה, מסוגל לחקות לא רק את מאמניו, אלא גם את החובטים הגדולים בתולדות המשחק. רוג'ר מריס, למשל.

60 ההום ראנים שחבט בייב רות' ב-1927 העבירו את המשחק שינוי קיצוני. הבילוי הלאומי המועדף התמכר לעוצמה; מתחרות דמוית שח המוכרעת בצעדים טקטיים כגניבות בסיס וחבטות הקרבה, הוכרע מעתה המשחק בהנפה אחת של המחבט. מוח פינה את מקומו לכוח. רות' היה האיש הנכון, בזמן ובמקום הנכון. רגע לפני השפל הגדול ובשיא שנות העשרים הסוערות, תאמו ביצועיו של הבמבינו את כינונה של ארצות הברית ככוח בינלאומי.

צ'רלס לינדברג חצה גבולות באוויר, הנרי פורד את אופן הצריכה האמריקאי ורות' - את הספורט האהוב ביותר. יופיו של האקט ריתק את הצופים והפך לביטוי המובהק ביותר לכישרון. תרמה לכך ההתאמה המושלמת בין אופיו האקסטרווגנטי של רות' לפעולה עצמה. הוא בלע את כל מה שהיה לחיים להציע מחוץ למגרש כשם שעשה עם הגשות היריב בתוכו. הוא היה האיש המושלם לשנות את אופיו של המשחק והחל את האסוציאציה המקובלת בין ההום ראן לאופיו של החובט אותו. השיא נשמר במשך 34 שנים, עד שרוג'ר מאריס, גיבור לא צפוי מעיירת ספר במינסוטה, מחק אותו מספר השיאים.

בייב רות'. הפך את הבייסבול ממשחק של מוח לכוח

ככל שהתקדמה העונה ומאריס התקרב לשיאו של רות', החלו רבים לייחל לכישלונו. אם מישהו ראוי לשבור את השיא, טענו, זה דווקא חברו לקבוצה, מיקי מנטל; סופרסטאר בעל כריזמה ונטיות הרס עצמי המזכירות את אלו של רות'. כה חזק היה הקשר בין רות' לשיא, עד שהם הפכו לישות אחת, בלתי ניתנת להפרדה, כל שכן על ידי דמות פמיליארית, חינוכית כמעט, כמאריס.

"הם התנהגו כאילו עשיתי משהו רע", סיפר מאריס קרוב לשני עשורים לאחר מכן. כשכדורים ארוכים שחבט צללו ברגע האחרון לתוך תחומי המגרש, אמרו כי זוהי רוחו של רות' שאחראית להסטתו מן המסלול. הלחץ גבה את מחירו. שיערו החל לנשור בקצב מעורר דאגה, הוא העביר לילות ללא שינה. ביום האחרון של העונה חבט להום ראן ה-61. כמו דיוויס, היה מאריס בן 27. ב-1985 נפטר בטרם עת, והוא בן 51 בלבד.

באופן אירוני, אלו שלא רצו לראות את מאריס שובר את השיא משום שהיה "טוב מדי" לשיטתם, נאלצו לחזות כעבור 37 שנים בשיאו של אותו מאריס נשבר בידי אנשים שבחלוף השנים יוכרו כ"רעים מדי". מייק מקגווייר וסמי סוסה ניתצו את השיא במקביל ב-1998. שלוש שנים מאוחר יותר חבט בונדס, היקף כובעו גדול ב-2-3 מידות בהשוואה לתחילת הקריירה שלו, 73 הום ראנים בעונה בודדת. שלושתם הפכו במרוצת השנים למיצגי תקופת הסימום הקשה ביותר שחווה המשחק מעולם. "מבחינתי", אמר דיוויס לאחרונה, "רוג'ר מאריס הוא עדיין השיאן. הוא האחרון שהיה נקי לגמרי כשעשה זאת".

הטריילר לסרט '61', על העונה בה שבר רוג'ר מאריס את השיא של בייב רות':

עבור רבים, דיוויס וחוזה באוטיסטה, חובט נוסף שמספריו השתדרגו כמו בן-לילה, נמצאים בחזקת אשמים עד שתוכח חפותם, ולא להפך. זמן רב מדי נדמה כי האספקט הישר היחיד במשחק הוא האופן בו איבד את האמינות שלו; מבונדס, סוסה ומקגווייר, עבור באלכס רודריגז, ריאן בראון ונוספים, אף משחק לא סבל - ובמקביל, העלים עין - ממהפכת החומרים משפרי הביצועים כמו הבייסבול.

עידן הסטרואידים - החל משנת 1990 ועד 2001 - הכתים את ספר השיאים בצורה שלא תמחה. דיוויס, סביר להניח, ימשיך לחבוט את הכדור אל עבר היציע. "מעולם לא ראיתי שלושה חודשים טובים יותר של חובט", אמר פרסלי. אם יעשה זאת 29 פעמים נוספות עד ליום האחרון של העונה הסדירה תרעד האדמה מתחת לרגלי המשחק. בניגוד למשימה של מאריס, זו של דיוויס צפויה להיות קלה יותר. הוא לא צפוי להיתקל בהתנגדות אלא בציפייה. התעלות בסדר גודל שכזה, בעידן "נקי", טובה מכל מה שיספק לליגה משרד יחסי ציבור.

כן, לפעמים צריך לדעת לא רק לשבור את השיא, אלא גם את שיאו של מי. רות' היה בלתי מושג. אי אפשר היה לבקש לגעת ולצפות להישאר שלם. לא כך עם מאריס. כשמקגוויר הטיס את ההגשה של סטיב טראשל אל מעבר לגדר השמאלית של בוש סטדיום, הום ראן מספר 62, היו בני משפחתו של מאריס ביציע. הם בירכו את שחקן הבסיס הראשון בן ה-35 בהכנעה וחביבות להם לא זכה יקירם. המסע של דיוויס לעבר השיא של מאריס מעניק לגיבור הלא פופולארי של היאנקיס חסד נוסף לו הוא כל כך ראוי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ