התנוחה שניצחה גם את טייגר וודס

ישבן על הרצפה, ראש שעון על הקיר, ידיים צמודות לירכיים ועיניים מזוגגות. הכירו את ה"דאפנרינג", הפוזה שהולידה אלוף PGA חדש

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר ענבר
אמיר ענבר

דאפנרינג. מאחורי כל אלוף בארבעת טורנירי המייג'ור בגולף העונה מסתתר סיפור, לרוב די עצוב. ג'סטין רוז סיים רביעי באליפות בריטניה ב־1998 כשהיה בן 17 והוגדר ילד פלא, רק כדי לחכות 15 שנים לתואר מייג'ור ראשון, שהגיע השנה באליפות ארצות הברית. אביו לא שרד את הדרך הארוכה שעשה. פיל מיקלסון רשם השנה סגנות שישית בקריירה באליפות ארצות הברית, רגע שהגדיר "שברון לב", לפני שזכה כעבור חודש באליפות בריטניה. אדם סקוט זכה במאסטרס, משאיר מאחוריו את ההתמוטטות שעלתה לו אשתקד בזכייה באליפות בריטניה. ג'ייסון דאפנר, הזוכה הרביעי והאחרון השנה בתואר מייג'ור, יודע בדיוק כיצד סקוט מרגיש.

לפני שנתיים היה דאפנר על סף זכייה באליפות ה־PGA. ארבע גומות לסיום התחרות, הוא הקדים את קיגן בראדלי בחמש חבטות. לפני שידע מה קורה, שלח את הכדור הבא למים. מכאן החלה התמוטטות שהביאה לשוויון. בראדלי ניצח בגומות פלייאוף, שולח את דאפנר בן ה־34 הביתה כשהוא תוהה אם אי פעם יקבל עוד הזדמנות.

זו היתה התפרקות מפתיעה בהתחשב בתדמיתו של דאפנר כשחקן רגוע במיוחד, שממעט להחצין רגשות. אולי בגלל שהוא מוצא את הגולף משעמם ומונוטוני, לדבריו, בהשוואה למשחקים אחרים. לתדמית הזו נוספה השנה הגדרה, "דאפנרינג", לאחר שנחשף ברגע חריג. במהלך ביקור בבית ספר בדאלאס כדי לקדם טורניר גולף, דאפנר צולם יושב על רצפת הכיתה, גבו וראשו שעונים על מפת כדור הארץ שתלויה על הקיר, ידיו לצדי גופו, עיניו מזוגגות. נטען שהיה זה בזמן שהמורה דיברה על טכניקות ריכוז והירגעות, אבל הילדים לידו נראים עירניים בהרבה. התמונה נפוצה במהירות ואף נולדו לה חיקויים. גם עמיתיו לקחו חלק בחגיגה.

דאפנר מציג את ה"דאפנרינג". ""צברתי הרבה אוהדים בזכות זה"צילום: טוויטר

"זה עזר לי מאוד", מספר דאפנר, "צברתי הרבה אוהדים בזכות זה ואנשים מזהים אותי, זה טוב". מי יודע, אולי ברגעי הלחץ באליפות ה־PGA בימים האחרונים הצליח להפעיל קצת, ובכן, דאפנרינג. מרגע שפתח יתרון שתי חבטות בגומה השמינית של הסיבוב האחרון, לא עשה דבר שיסכן את ניצחונו, הופך לשחקן ה־15 ב־19 הטורנירים הגדולים האחרונים שזוכה במייג'ור ראשון בקריירה.

"החלטתי פשוט להפגין ביטחון, לשחק אגרסיבי ולנסות לזכות בזה. זה צעד גדול בקריירה שלי", אומר האמריקאי בן ה־36. לפחות עכשיו הוא יוכל לבקר בביתו של ידידו בראדלי. "קיגן תמיד עקץ אותי לגבי זה שיש לו גביע כזה בבית, והודה לי על שנתתי לו אותו", סיפר דאפנר, "כעת גם לי יש אחד כזה. איש לא יוכל לקחת את זה ממני".

תקוע. איפה טייגר וודס בכל הסיפור? ובכן, בסיפור אחר. במקום ה־40, מרחק 14 חבטות מהמנצח. עכשיו הוא כבר לתוך השנה השישית מאז זכייתו האחרונה במייג'ור, באליפות ארצות הברית 2008. במאסטרס ובאליפות בריטניה השנה לפחות היה בתמונה וסיים רביעי ושישי, בהתאמה. רק לפני שבוע ניצח באליפות ברידג'סטון בתצוגה דומיננטית, בפער של שבע חבטות. לאליפות ה־PGA הוא לא הביא דבר מכך. וודס יכול לזכות השנה בחמישה טורנירים בסבב האמריקאי, יותר מכל אחד, ולחזק את מעמדו בראשות הדרוג העולמי, אבל הוא נמדד לפני הכל בתארי מייג'ור.

כבר יותר מחמש שנים שוודס תקוע על 14 כאלה, כבר יותר מחמש שנים שאינו מצליח להתקרב לשיא המיתולוגי של ג'ק ניקלאוס (18). בתחרויות בהן היה טוב - הוא דורג בעשירייה הראשונה בתשעה מ־18 טורנירי המייג'ור בהם שיחק מאז התואר האחרון - לא הצליח לסגור את העסקה בסיבוב האחרון; מהמכונה המאיימת בחולצה האדומה, שכל שחקן חושש להתמודד מולה בגומות האחרונות של היום האחרון, הפך לשחקן שסביר שיתפרק. על הטורנירים הפחות טובים לא נכביר במלים. רק נגיד שבאליפות ה־PGA השווה את מיקומו הנמוך ביותר במייג'ור.

"האם זה מדאיג?", שאל וודס וענה: "לא, הייתי בתמונה בחצי מהטורנירים האלה, כך שזה בסדר. הדבר המתסכל הוא שהייתי ממש בתמונה בשני טורנירים ולא זכיתי בהם. היו לי הזדמנויות, המפתח הוא להמשיך לתת לעצמי הזדמנויות". לאחרונה דווח כי וודס הזעיק קבלן לאחר שהתברר כי ביתו בפלורידה מתחיל לשקוע. הקריירה שלו ממש לא הולכת בכיוון הזה, אבל גם לדומיננטיות מהעבר אינו מצליח לחזור. אם מדברים על השיא, הרי רק אחד - בן הוגאן - זכה בחמישה טורנירי מייג'ור אחרי שמלאו לו 38. במייג'ור הבא, המאסטרס של 2014, וודס יהיה בן 38.

וודס, השבוע. תקוע חמש שנים על 14 תארים

מתעורר. בגיל 24, לרורי מקילרוי אין דאגות דומות. מה שיש לו הוא עונה חלשה בהרבה מזו של וודס. אחרי שזכה בטורנירי מייג'ור שנתיים ברציפות, 2013 הותירה את הצפון אירי על אפס תארים - בתחרויות הגדולות וגם בקטנות. היו גם רגעי שפל של ממש, כמו ההדחה מאליפות בריטניה אחרי יומיים בהם שיחק, כהגדרתו, "כמו במוות מוחי". הטחת מחבט והשלכת כדור למים היו החצנות נוספות לשנה המתסכלת שעבר.

בדיעבד, מודה מקילרוי, הוא שגה בדרך בה טיפל השנה במעבר לציוד של נייקי. החתימה על חוזה עתק בחברה ריפדה אותו במזומנים, ועלתה לו בהישגים. בהסתגלות למחבטים ולכדור, הודה, השקיע יותר מדי זמן במתחם האימונים ופחות מדי בטורנירים. עקומת הלימוד הזו היתה קשה במיוחד ועדיין לא הושלמה גם אחרי שמונה חודשים. אפילו באליפות ה־PGA עמד בסיבוב השני בסכנת הדחה מוקדמת. בשני הסיבובים הבאים הזכיר יותר את מי שנחשב לכישרון הגדול בענף. מקילרוי סיים שמיני, מרחק שבע חבטות מדאפנר. רחוק מאוד מהשנה שעברה, אז זכה בטורניר ביתרון שמונה חבטות, ועדיין המייג'ור הטוב ביותר שלו ב־2013.

שנה שכללה גם פרידה מסוכנו ועימות מתוקשר עם אלוף העבר ניק פאלדו, שטען שהוא לא מרוכז מספיק במשחק, טרם הסתיימה - נותרו הטורנירים המכריעים בסבבים - אבל מקילרוי מאמין שהרע מאחוריו. "ראיתי הרבה סימנים נהדרים", אמר, "אני מקווה שאביא את זה לשבועות הקרובים ואסיים את העונה בצורה חזקה".

מקילרוי. הרע מכל מאחוריו?

מישהו צייץ? שלושה שחקנים זכו השנה בתואר מייג'ור ראשון בקריירה. לי ווסטווד, תמיד השושבין, אינו ביניהם. באליפות
ה־PGA התפרק בסיבוב האחרון. אחר כך הסתער על חשבון הטוויטר והתפרק על כל מי שהשמיע ביקורת - מרוככת יותר ופחות - אודות ביצועיו. "אני אוהב לרדת על אנשים בחזרה", הכריז, "נמאס לי לשבת ולספוג". במשך כשלוש שעות ישב ותקף, בין השאר ציין שרווחיו השנה מגיעים למיליונים חרף מה שחושבים על הישגיו, עד שאחד העיתונאים האנגלים הציע שמישהו ייקח ממנו את הטלפון הסלולרי. אתמול בערב, אחרי כמה שעות, ווסטווד התנצל.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ