מייקל ויק ממשיך ללמוד טריקים חדשים

בגיל 33 מעביר הקוורטרבק של האיגלס את המהפך התדמיתי למגרש. מאמנו החדש אמנם דורש שיהיה עצמו, אבל עם מספר דגשים

ניר צדוק
ניר צדוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר צדוק
ניר צדוק

מכונית אאודי שנת 2010, נהוגה בידי קשישה בת 76, חצתה את הצומת ברמזור אדום והתנגשה במהירות גבוהה ב־BMW מודל 2012, שבה נסע מייקל ויק. כתוצאה מהפגיעה נשברו שתי רגליו של הקוורטרבק בן ה־33 של פילדלפיה איגלס, והוא הועבר באמבולנס לבית חולים בקרבת מקום כשהוא אינו נתון בסכנת חיים. חודש קודם לכן, פגעה מכונית זהה, נהוגה על ידי אישה באותו הגיל, ברכבו של פייטון מאנינג, וגרמה לפציעה דומה.

מתיחת האינטרנט הזאת, תוצר של מחולל שמועות אשר פולט ידיעת איוב מנוסחת לעילא בהינתן מספר משתנים, התפרסמה לפני קצת פחות משלושה שבועות בזמן שוויק נכח בכלל באחד מאימוני ההכנה הרבים של קבוצתו לקראת העונה שתיפתח בשבוע הבא. לשורה ארוכה של פציעות ממשיות מהן סבל בקריירה - ראש, צלעות, אצבעות, כף יד, שריר ארבע ראשי, מפשעה, כתף, ירך ושוק - הצטרפה כעת אחת דמיונית.

בכך הפך לשחקן הראשון בתולדות המשחק שמקבל את הכדור מהסנטר ומוציא לדרך מהלך, כל זאת כשהוא אינו מסוגל לעמוד על הרגליים. עשרה ימים מאוחר יותר הודיע צ'יפ קלי, המאמן החדש, כי ויק בן ה־33 יהיה הקוורטרבק הפותח. קלי, שיצר בשנותיו כמאמן מכללת אורגון משחק התקפה יצירתי במיוחד, שם את מבטחו בשחקן היחיד בקבוצה שמסוגל, לטעמו, להוציא לפועל את תרגיליו המתוחכמים.

מייקל ויק רץ. אם כבר ברווז במטווח, לפחות שתהיה לו אפשרות לברוח

בתוך חודשים ספורים, מאז החליף בתפקיד את אנדי ריד, שינה קלי מן הקצה אל הקצה את האופן בו מתנהל הארגון; מהתזונה של השחקנים, עבור במיקומו של מתחם האימונים וכלה בניהולם לצלילי מוזיקה קצבית, אותה הוא מתכנן לייבא גם למשחקי הקבוצה. הרמקולים, כך לפי התכנון, ינגנו ממש עד לרגע המהלך. מעטים הדברים שהותיר על כנם. "זה ארגון של קוורטרבק אחד", אמר, "מייקל לא יצטרך להסתכל מאחורי גבו בחשש". האפשרות להנהיג רוטציה בין ויק לניק פולס, שחקן השנה השנייה שתפס את מקומו בששת המשחקים האחרונים של העונה שעברה, גוועה סופית. קלי יצירתי, אך עד גבול מסוים.

כשמדובר בוויק, אפשר בנקל לבחור בו לקוורטרבק שיפתח את העונה, אך קשה הרבה יותר להעריך אם יהיה מסוגל לסיים אותה. הפעם האחרונה בה סיים עונה ללא פציעה היתה ב־2006. זו גם היתה הפעם היחידה מאז הצטרף לליגה ב־2001. בשל כך, ניסתה פילדלפיה "לביית" את סגנון המשחק של ויק במהלך שתי העונות האחרונות. מקוורטרבק נייד ומודרני - רגליו מאיימות לא פחות מהזרוע המוסרת - שבשיאו מתח את הגדרות התפקיד, לאחד שמרני המתמקד בעיקר במסירות מהכיס. מסוכן שם בחוץ, הם יודעים, אז החליטו להמעיט ככל הניתן את החלק של "בחוץ".

סטפן סמית' וסקיפ ביילס מ-ESPN מדברים מייקל ויק:

המהלך נועד לשמור על בריאותו, אך השיג תוצאות הפוכות לחלוטין. חסר את האינסטינקטים ההישרדותיים שסיגלו לעצמם קוורטרבקים "קלאסיים" המקדשים את המסירה (דוגמת פייטון מאנינג וטום בריידי), ויק - שמעולם לא ידע באמת מתי לרדת לדשא ולסיים את המהלך לפני שהוא פוגש בקיר - הוצב בסיטואציה מלאכותית וחסרת סיכוי. רגליו ביקשו לזוז, אך באוזניו הדהדה הבקשה להישאר במקום. מאז החליף בתפקיד את דונובן מקנאב, החמיץ 12 משחקים מתוך 37 בשל שני זעזועי מוח ושני שברים בצלעות. במקרה של ויק, אם כבר ברווז במטווח, מוטב שתהיה לו גם האפשרות לברוח.

"ארוץ יותר השנה", אמר לאחר ההכרזה של קלי, "אני רוצה לשחק כמו שאני אוהב ויודע". לשם כך, פירט, העלה במשקלו (קצת פחות מ־100 ק"ג כעת) וחיזק את מסת השריר במהלך הפגרה. "לקחתי את הוויטמינים והקלציום כפי שנתבקשתי", סיפר. כדי לקבל אישור למצבו הגופני הזמין את לשון מקוי, הראנינג בק הצעיר ממנו בשמונה שנים, לדו קרב - תחרות ריצה למרחק 40 יארד. ויק ניצח. "עברתי את המבחן", סיכם.

פילוסופיות המשחק השונות של ריד וקלי מאפשרות לתפוס ביתר בהירות את החידה שהיא ויק. מחד, פוטנציאל יוצא דופן, מי שנדמה כי לא משנה עד לאיזו נקודת שפל יצלול - שנתיים בבית סוהר בעקבות ארגון קרבות כלבים, עונה עם ארבעה ניצחונות בלבד - תמיד יצליח לזחול חזרה אל האור, או לפחות לשכנע אחר ביכולתו לעשות כן. מאידך, אתלט מיוחד ומרהיב כמעט יתר על המידה, שכמו חיה שנכחדה, הטבע - או המשחק - לא צייד אותו בכלים שיאפשרו לו לשרוד את אכזריותם של המגנים.

מייקל ויק עם טום בריידי. הוצב בסיטואציה חסרת סיכוי בעונה שעברה

מעטים האנשים שאוהבים את ויק כמו ריד, מי שהעניק לו חבל הצלה כשצירף אותו לאיגלס עם שחרורו מהכלא ב־2009 לאחר 23 חודשי מאסר באשמת ארגון קרבות כלבים. ויק, שגדל ללא נוכחות רציפה של אביו ושמר על שם משפחתה של אמו, וריד, שבנו סבל במשך שנים מהתמכרות לסמים ומת בקיץ שעבר ממנת יתר של הרואין, השלימו האחד את חסכיו של האחר. "הוא דמות אב עבורי", אמר ויק על האיש שכינה אותו בחביבות "ילד". רבים העריכו כי עזיבתו של ריד לקנזס סיטי תוביל את פילדלפיה, צמאה לשינוי עם הפרידה מהמאמן ב־14 השנים האחרונות, להיפרד גם מוויק - ומשם, מי יודע, לאיחודם של השניים בצ'יפס. ריד בחר בסופו של דבר באלכס סמית'. קלי משוכנע שהרווח כולו שלו. ויק, כאמור, הוא שחקן שקל ליפול בקסמיו.

"אתה הולך לאהוב את משחק ההתקפה שלו", סימס לוויק רון ג'ארווסקי, כיום פרשן ב־ESPN ובעבר קוורטרבק בליגה, לאחר מינויו של קלי לתפקיד. המאמן החדש מתכוון לאפשר לקוורטרבק להיות עצמו, אך בכפוף למספר דגשים. "הוא לימד אותי כיצד לרוץ עם הכדור", סיפר ויק, והוסיף שבגילו כבר לא חשב שהוא מסוגל לקלוט חומר חדש. "הוא ביקש ממני להחזיק את הכדור כפי שאני רגיל, ומיד שלח יד והעיף אותו. לאחר מכן הראה לי כיצד עלי להחזיק אותו". "ומדוע ריד לא לימד אותך את זה?", נשאל על ידי אנדי סטייפלס מ”ספורטס אילוסטרייטד”. "זה מעולם לא עלה לדיון. הוא סמך עלי". גם קלי סומך על ויק. לא כאבא, כמאמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

צביקה הדר ומירי מיכאלי. לא נתנו לבוט האנושי לפצוח במונולוג

בעולם מלא פייק ניוז, דווקא צביקה הדר התגלה פתאום כעיתונאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ