לאן נעלמו 30 מיליארד דולר של אולימפיאדת החורף?

שוחד, הונאה, חוקים נגד הומואים, מעקבים חשאיים ומחסור חמור בשלג. ברוכים הבאים לסוצ'י 2014, המשחקים המושחתים בהיסטוריה

אואן גיבסון, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אואן גיבסון, גרדיאן

מה ניתן לקנות ב-51 מיליארד דולר בימים אלו בעיירת נופש סאב-טרופית לחופי הים השחור? ערימה של צרות, אם לשפוט לפי ההכנות לאולימפיאדת החורף בסוצ'י. עם 120 ימים לטקס הפתיחה, כחצי מהסכום המדובר נעלם בחוזי בנייה מושחתים. באותו הזמן, מתגברות הדאגות בנושא זכויות האדם, כמו המחלוקת הבינלאומית סביב החוקים החדשים ברוסיה, האוסרים על "פרופגנדה הומו-לסבית".

כל זאת לפני שנדרשים לדאגות פרוזאיות יותר בשאלה האם בכלל צפוי לרדת שלג במקום בו הטמפרטורות מגיעות ל-30 מעלות במהלך הקיץ ולא צונחות מתחת ל-10 גם בחודש פברואר. נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, השיק השבוע את מירוץ הלפיד הארוך בהיסטוריה האולימפית, למעלה מ-60 אלף קילומטר אורכו, אשר יעבור ב-83 המחוזות של המדינה הרחבה, מקלינינגראד במערב ועד צ'וקוטקה במזרח.

במהלך הטקס המסורתי של הדלקת הלפיד, שנערך באולימפידה, דיבר סגן ראש הממשלה דימיטרי קוזאק על "הדרך הקשה" שעברו המארגנים מאז הוענקו המשחקים לסוצ'י ב-2007 בעקבות התערבות דרמטית של הרגע האחרון מצדו של פוטין.

קוזאק בהחלט ניחן בחוש מפותח לאנדרסטייטמנט. בעוד מניית הדאגות הרבות מספור עמן מתמודדים מארגני המשחקים טרם תחילתם הפכה למסורת שנועדה להציגם כהצלחה מסחררת בדיעבד, סוצ'י קבעה רף חדש. פוטין מקווה זה זמן רב שאירוח שני אירועי הענק של אולימפיאדת החורף ב-2014 וגביע העולם בכדורגל ב-2018 יציגו את כוחה של רוסיה, ובדומה למארחות שלוש האולימפיאדות האחרונות – בייג'ין, ונקובר ולונדון – ירומם את מעמדה בעיני העולם.

עד כה, הם לא תרמו רבות פרט להצדקת הציניות מצד אלו המקטלגים את המשחקים כהתרפסות בפני הממון מאשר אימוץ הרעיונות הנשגבים שהדהדו בין קירות מלון הילטון בבואנוס איירס, שעה שתומאס באך נבחר לרשת את ז'אק רוג כיו"ר הוועד האולימפי הבינלאומי בחודש שעבר.

בדומה לוועד, נשיא הוועדה המארגנת, דימיטרי צ'רנישנקו, טען כי זה לא הוגן למזג בין הכסף שהושקע בציוד לבין עלויות התפעול הישירות של המשחקים. אלא שמדובר בהפרדה קשה לביצוע, במיוחד באזור שיתקשה לעשות שימוש מלא בכל השדרוגים כאשר יחזור לשמש כאתר נופש יוקרתי עם סיום המשחקים. ההשקעה ההתחלתית של 12 מיליארד דולר גדלה כמעט פי 5, כאשר המבקרים תולים את מרבית האינפלציה בשחיתות הגוברת בתעשיית הבניה הרוסית.

המתנגדים, ליאוניד מרטיניוק ובוריס נמצוב, טענו בדו"ח שפורסם בחודש מאי האחרון כי עד 30 מיליארד דולר מהתקציב נעלם בשל שוחד ומעילה של מקורבים לפוטין, וכי המשחקים הפכו ל"הונאה מפלצתית". "היעדר תחרות הוגנת, פוליטיקה שבטית וצנזורה קפדנית בכל הקשור למשחקים האולימפיים הובילו לעליה חדה בעלויות ולתוצר עבודה נמוך", נטען בדו"ח.

ולדימיר פוטין עם הלפיד האולימפי. מקווה זה זמן רב שאירוח שני אירועי הענק של אולימפיאדת החורף ב-2014 וגביע העולם בכדורגל ב-2018 יציגו את כוחה של רוסיהצילום: רויטרס

דרך בת 28 ק"מ מפרידה בין סוצ'י, בה יערכו תחרויות ההוקי וההחלקה המהירה על הקרח, להר קראסניה פוליאנה, הפכה דוגמה מייצגת לעלייה החדה בעלויות. "ניתן היה לסלול את הדרך הזאת בחמש טון זהב או קוויאר והמחיר היה אותו דבר", אמר נמצוב בראיון לערוץ הטלוויזיה RBK במהלך חודש יולי. כאשר ביקר באתר שנה לפני תחילת המשחקים, בחודש פברואר האחרון, נזף פוטין באופן סרקסטי באחראי ופיטר אותו זמן קצר לאחר מכן. "סגן נשיא הוועדה האולימפית מעכב את הבניה כולה? טוב מאוד! אתה עושה עבודה טובה", אמר מול המצלמה לאחמד בילאלוב, אשר עזב את רוסיה לגרמניה במהרה.

הטרנספורמציה של סוצ'י ושל מסלולי הסקי בהרי הקווקז הסמוכים, בנוסף לעלויות הדרכים, המלונות והמתקנים הדרושים, הצריכה את העסקתם של עשרות אלפי פועלי בנייה, כולל 16,000 שאינם רוסים. דוח זכויות אדם האשים את חברות הבנייה שבנו בין היתר את האצטדיון האולימפי המרכזי, הכפר האולימפי המרכזי ואת מרכז התקשורת בהלנת שכרם של העובדים ולדרוש מהם לעבוד במשמרות של 12 שעות וכמעט ללא ימי מנוחה. החברות האושמו בנוסף בהחרמת דרכונים ואשרות עבודה, לכאורה מתוך כוונה להכריחם להישאר בעבודתם המנצלת.

החששות לגבי זכויות האדם וחופש הביטוי ברוסיה גוברים ככל שמתקרבים המשחקים. נטען כי הופעל לחץ על אקטיביסטים ועיתונאים מקומיים אשר ביקרו את ההכנות למשחקים במטרה להשתיקם. סטפן פריי, לצד אחרים, כבר קרא להחרמת המשחקים בסוצ'י בשל החוקים החדשים האוסרים על "תעמולה הומו-לסבית". הנושא לא צפוי לרדת מסדר היום עד לטקס הפתיחה ולאחריו. הוועד האולימפי מהלך על חבל דק, בהצהירו כי הוא שמח על הבטחת הממשלה הרוסית כי החוק לא ישפיע על אתלטים או צופים במשחקים, והצהיר כי אין ברצונו להתערב בחוקים מקומיים.

המידה בה הוועד האולימפי מסוגל להחזיק בעמדתו, התגובה של המשטרה הרוסית וכוחות הביטחון לכל גילוי מחאה, ותגובתו של הוועד האולימפי לאתלטים שיתבטאו בנושא או יפגינו הזדהות עם הקהילה ההומו-לסבית, הבי-סקסואליים והטרנסג'נדרים בלבישת בגדים בצבעי דגל הגאווה, תקבע האם יהפוך הכל לנושא שיעמוד במוקד גם במשחקים עצמם.

בינתיים, אמנסטי הבינלאומי כבר הביע חשש סביב מלחמתו האחרונה של פוטין בחופש הביטוי, אשר בא לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר סביב להקת "פוסי ריוט". השבוע, ארגוני זכויות אדם התלוננו שמחאה שנקבעה במקביל לתחילת מירוץ הלפיד בנושא היעדר חופש הביטוי ברוסיה, פוזרה בחוסר-אירוניה על ידי הרשויות במוסקווה. בשבוע שעבר נודע כי הרשויות ברוסיה מתעתדות להגביל את כניסת המפגינים לשכונות הסמוכות בזמן המשחקים, בזמן שעיתונאים חוקרים מקומיים גילו כי שירותי הביון ערכו תיקונים רחבי היקף ברשתות התקשורת באזור, במטרה לעקוב אחר תנועת האינטרנט והתקשורת האלחוטית בסביבה.

כשעוברים דרך כל כך ארוכה, לפעמים הלפיד פשוט נכבה:

עד אשר הלפיד האולימפי יגיע לסוצ'י ב-7 בפברואר לטקס הפתיחה הרשמי של המשחקים, מלווה 5,500 אתלטים מ-80 מדינות, עלויות הארגון צפויות להאמיר אף יותר, עמן מתגברות השאלות סביב המשחקים היקרים והאקסטרווגנטיים ביותר בהיסטוריה. העלות היקרה והמחלוקת הפוליטית העוטפת את משחקי סוצ'י תהווה טבילת אש לא פשוטה עבור באך. חלק מכרטיס הביקור שלו היה טענתו כי יש להוזיל את עלויות המשחקים האולימפיים. בנוסף, הודה שפוליטיקה וספורט אינם ניתנים להפרדה בעולם המודרני, בזמן שניסה להיאחז בעקרון הקובע כי לוועד האולימפי אין זכות להתערב בנעשה בכל מדינה.

כה רחבות היקף ומטרידות היו הדאגות הללו, כך שכמעט שלא נמצא הזמן לעסוק בבעיות תפעוליות קיומיות. העיקרית שבהן, בדומה למשחקים בוונקובר לפני ארבע שנים, היא האם יירד מספיק שלג. המארגנים החלו לאגור שלג בחודש פברואר האחרון, ויעזרו ב-400 מכונות שלג בכדי להימנע ממבוכה. בו זמנית, החששות שמא היעד המבודד ישפיע על האווירה ומספר הצופים, במיוחד במשחקים הפראלימפיים העוקבים, הובילו את הרשויות להוריד את מחירי הטיסה והנסיעה ברכבת לרצפה.

קרוב לוודאי שמשחקי סוצ'י יהיו הצלחה. עם תג מחיר של למעלה מחמישים מיליארד דולר וכל כך הרבה הון פוליטי ואישי שהושקע על ידי פוטין, הוא לא יכול להרשות לעצמו שהם לא יצליחו. באיזה מחיר מעבר לעלות הפיננסית, והאם הם ישפיעו על תנועה אולימפית הטוענת כי היא נמצאת על ספו של עידן חדש? נחכה ונראה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

בית החולים איכילוב, ב-2021

משרד הבריאות: הגבר שאושפז באיכילוב אומת כחולה באבעבועות הקוף

הכניסה לבניין שבו תושב לוד רצח את אמו, בחודש שעבר

היום בחדשות, 19.5

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

אבידר בכנסת, אתמול

המסר האמיץ של אלי אבידר

להקת BTS

מעריצות BTS? אסור לכן למחוא כפיים בהופעות

מייסדים

מוותרת על הבורסה: חברת חיזוי מזג האוויר Tomorrow.io ביטלה את הספאק

פליטים אוקראינים נוחתים בישראל, שלשום. כל אזרח אוקראיני שאינו יהודי יהיה רשאי להגיש בקשה מקוונת באתר משרד החוץ, ולהציג את האישור בעת העלייה למטוס

איך המתווה לקליטת פליטים מאוקראינה משנה את המצב ומה הביקורות עליו?

הפגנה במוסקבה

"סיקרתי הפגנות במוסקבה ונדהמתי מכמות הצעירים - עכשיו הם בהלם"