אליפות אוסטרליה |

השמאל הקיצוני של הטניס

ההגשות שהם חובטים, הזוויות שהם מייצרים ובעיקר שיעורם הנמוך בסבב הופכים את הטניסאים השמאליים לאתגר מיוחד

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר ענבר
אמיר ענבר

אתה עולה למגרש הטניס מלא ביטחון. הגוף והנפש שלך כבר עשו זאת מאות פעמים. הם יודעים בדיוק מהיכן יגיע הכדור, איפה ינחת ולאן יחבטו אותו. ואז, זה מתחיל. ההגשה של היריב זורקת אותך אל מחוץ למגרש. אם תחבוט מבלי לחשוב לעבר מה שאמור להיות גב היד שלו, תקבל בתגובה דווקא חבטת כף יד אדירה. הזוויות שיריבך מייצר בחבטות שולחות אותך למקומות במגרש שלא זכרת כי הם קיימים. פתאום חלק ממה שידעת פשוט אינו רלוונטי. מולך ניצב שחקן איטר יד ימינו.

בכדורגל אוהבים אותם, את השחקנים בעלי רגל שמאל טבעית. הם לא רבים - רק אצל כ־10% מאוכלוסיית העולם הצד החזק בגוף הוא השמאלי - ולכן נחשבים לנכס של ממש. שיעורם בין הטניסאים המקצוענים דומה, אלא ששם הם מהווים משהו אחר: סוג של מטרד, לבטח אתגר חריג.

"כדי לנצח שחקן שמאלי מבלי ששיחקת נגד אחד כזה זמן מה, עליך להתכונן בכך שתתחמם בבוקר נגד שחקן שמאלי, אולי אפילו יום לפני", כתב שחקן העבר והפרשן מאטס וילאנדר ל"טניס ספייס", "כשאתה מחזיר הגשה של שמאלי, לוקח זמן להסתגל. אי אפשר פשוט לעשות את זה".

נולד כימני, ועבר הסבה בעצת דודוצילום: רויטרס

ההגשה, מסכימים כמעט כולם, היא ההיבט הבולט. כאשר טניסאי שמאלי מגיש משמאל לימין, הוא מסוגל לחבוט כדור אלכסוני בסלייס לעבר גב היד - לרוב החבטה החלשה יותר של היריב – ולשלוח אותו הצדה, עם פוטנציאל לסיום מהיר של הנקודה. "שמאלי בעל הגשה טובה יכול להפעיל לחץ על היריב מתחילת משחקים", קובע ג'יימי מארי, שחקן זוגות.

לכאורה, לא מדובר במשהו שונה ממה שימני מסוגל לעשות כשהוא מגיש הפוך, מימין לשמאל, אך כאן מגיע לידי ביטוי השיעור הנמוך של שמאליים באוכלוסיה ובטניס. ימני, מן הסתם, עובד רוב הזמן על משחק נגד ימניים אחרים. כדי להגיש מימין לשמאל אל גב היד שלהם, הוא חובט הגשה מסוג אחר שמכוונת למרכז המגרש. מול שמאלי אפשר לשנות טקטיקה ולהגיש כלפי חוץ, אך כנראה לא באותה יעילות כמו יריב שעושה זאת בכל משחק. ההגשה אף מעניקה לשמאלי יתרון נוסף: משום שההגשה משמאל לימין היא השנייה, הרביעית וכן הלאה בכל משחקון, הוא מתחיל יותר נקודות הכרעה או שבירה עם ההגשה החזקה שלו.

"היתרון הגדול ביותר הוא בהגשה", מסכימה מלינדה זינק ההונגרייה, שמאלית בעצמה, "היתרון השני הוא שלא רבים משחקים נגד שמאליים ולא רגילים לזה, כך שיש אלמנט של הפתעה. השלישי הוא יצירתיות. שמאליים חושבים יותר מחוץ לקופסה, מביאים חבטות או תבניות שונות משחקנים ימניים".

את מעלות הטניסאי השמאלי מדגישה העובדה כי מלך הז'אנר כיום אומן במיוחד לשם כך. רפאל נדאל נולד ימני וחבט בילדותו עם שתי ידיים על המחבט בכף היד ובגב היד, עד ששוכנע על ידי דודו ומאמנו טוני להסיר ממנו דווקא את ידו החזקה. "תמיד שנאתי לשחק נגד שמאליים וחשבתי שרפא צריך לפחות לנסות", סיפר טוני ל"טלגרף". התוצאה היא שחקן שמעבר לכל יכולתיו, גם מעמיד בפני יריביו הימניים ברובם אתגר מסוג אחר.

פטרה קוויטובה. האבא הבין את היתרונות שתעניק לה יד שמאל חזקהצילום: רויטרס

קשה להתווכח שברשימת השחקנים השמאליים הבכירים, נמצאים כמה מהגדולים ביותר - רוד לייבר, מרטינה נוורטילובה, ג'ימי קונורס, ג'ון מקנרו, מוניקה סלש. שמאליים מוכרים אחרים שזכו בגראנד סלאמים הם, בין השאר, גיירמו וילאס, גוראן איווניסביץ', תומאס מוסטר ופטר קורדה.

יש הטוענים כי היצירתיות עליה מדברת זינק, הנובעת אולי מהצורך של שמאליים לתפקד בעולם המותאם לימניים, מתבטאת ביכולתם לייצר זוויות שיריביהם אינם מסוגלים להן. אחרים אומרים כי משום שהחבטה הנוחה לרוב הימניים היא כף יד אלכסונית, מפתחים השמאליים בתגובה חבטת גב יד טובה יותר מאחרים. מנגד, כשהשמאליים חובטים כף יד אלכסונית, היא הולכת לגב היד של הימניים ולעתים גורמת להם להשקיע מאמץ כדי לברוח מהחבטה החלשה שלהם לטובת כף יד.

"כשאתה משחק טניס אתה בונה על הזיכרון של השרירים, והראש שלך מתאמן כדי לחבוט לצד אחד. כך שכאשר אתה משחק נגד שמאלי, לרוב נדרשים כמה משחקונים כדי להבין את הזוויות וכיצד תכסה את המגרש", אמר קורדה, אלוף אוסטרליה 1998, לאתר ה־ATP. נדאל, אגב, אינו מכיר בכך. לטענתו, כל היתרונות המוזכרים כאן מתאזנים. "הדבר האחד הוא שאתה כנראה משחק נגד שמאליים פחות מאשר ימניים", קבע, "זה היתרון היחיד".

מרטינה נוורטילובה. פאם שרייבר, שזכתה עמה ב־20 תארי גראנד סלאם לזוגות, מספרת כי השמאליות של שותפתה היקשתה במיוחד על יריבותיהן

בין אם מדובר ביתרון בודד או לא, שאלת היד החזקה לא תהפוך שחקנים בינוניים למצוינים. נדאל הוא כיום שחקן הצמרת הגבוהה היחיד שמשחק בשמאל. שמאליים אחרים בין 50 הראשונים נמצאים דרג או שניים מתחתיו, כמו פליסיאנו לופס, יורגן מלצר, פרננדו ורדסקו וירקו ניימינן. בנשים בולטות פטרה קוויטובה, אנג'ליק קרבר ויקתרינה מקארובה. בווימבלדון 2011, היתה קוויטובה לשמאלית הראשונה שזוכה בגראנד סלאם מאז סלש ב־1996. אנשים שצפו בה מתאמנת, ציינו כיצד הדגישה בעבודתה את ניצול מעלותיה הלא שגרתיות. "התחלתי לשחק כשהייתי בת 4–5, כבר אז אבי אמר לי שיש יתרון לשמאליים", סיפרה ל־ESPN. לא שזה עזר לה אתמול.

התשובה היחידה, מודים כולם, היא פשוט למצוא יריב אימונים שמאלי. פול אנאקון, מאמנו של רוג'ר פדרר עד לאחרונה, נהג להתקשר לשחקן הזוגות מייק בריאן כדי שיתאמן עם השווייצי בכל פעם שעמד לפגוש שמאלי. נובאק ג'וקוביץ' אמר ל"ניו יורק טיימס" כי אימון עם שמאלי "עוזר להתכונן קצת מנטלית, רק לראות שחקן שמשחק עם היד האחרת".

נוורטילובה נבחרה ב־1984 ל"שמאלית של השנה" על ידי המגזין "לפטהנדר". פאם שרייבר, שזכתה עמה ב־20 תארי גראנד סלאם לזוגות, מספרת כי השמאליות של שותפתה היקשתה במיוחד על יריבותיהן. טרייסי אוסטין סיפרה שתמיד חיפשה יריבי אימונים שמאליים לפני עשרות מפגשיה עם נוורטילובה: "תלמידי מכללות, תלמידי תיכון, מאמן של מישהי אחרת. הם לא שכיחים".

לאנדי מארי דווקא לא היתה בעיה כזו. אחיו ג'יימי הוא שמאלי. "גדלתי כשאני משחק אתו, כך שזה מרגיש לי כמעט יותר טבעי מיריב ימני", אמר. הוא מברי המזל. גרג רוזצקי השמאלי, שהחזיק בשיא ההגשה המהירה, אומר: "טניסאי ימני לא יכול לפעול בהתאם לתבניות הרגילות שלו נגד שמאלי, כי עליו לחשוב אחרת, כי הכדור מגיע מכיוונים אחרים. הוא פשוט לא יכול לשחק על טייס אוטומטי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ