אליס שלזינגר קיבלה שחרור מאיגוד הג'ודו

פסק בוררות הורה לשחרר לאלתר את הג'ודוקא ולציידה במכתב שיאפשר את רישומה באיגוד זר. תגובת האיגוד: "כעת נוכל לראות אם מה שעניין את שלזינגר הוא באמת השחרור"

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי טלשיר
אורי טלשיר

לאחר תקופה של יותר משנה מחוץ למזרן, במהלכה ניהלה מאבק עיקש מול ראשי הענף בארץ, קיבלה אליס שלזינגר את השחרור מאיגוד הג'ודו הישראלי. כזכור, שלזינגר – בעבר הג'ודוקא הבכירה בארץ ומדליסטית הארד מאליפות העולם ב-2009 – לא הסכימה להתאמן תחת שני הרשקו, מאמן נבחרת הנשים שמטפח באופן אישי את ירדן ג'רבי, יריבתה הגדולה על הכרטיס האולימפי הבודד של ישראל במשקל עד 63 ק"ג. שלזינגר רצתה שפאבל מוסין, בן זוגה ומי שאימן אותה כל הקריירה, ימשיך לאמנה באופן אישי, אולם האיגוד דרש שמאמנה העיקרי יהיה הרשקו, בעוד מוסין יוכל להדריך אותה רק בחלק מהזמן ובנוסף לא יתוגמל על כך.

"חיוב התובעת להמשיך להתאמן ולהתחרות במצב זה במסגרת האיגוד הינו בלתי מתקבל על הדעת, לא צודק ובניגוד לעקרון תום הלב", פסק הבורר, עו"ד דוד גולן. "בנסיבות לפיהן נודע לתובעת כי האיגוד סבור שאין לה סיכוי לזכות בכרטיס לריו...אין לכפות עליה את הישארותה באיגוד ועל ידי כך "להקפיא" אותה. ההזדמנות שניתנה לתובעת ע"י האיגוד להתחרות על הכרטיס היחיד הינה מן השפה ולחוץ, ולא הזדמנות אמיתית והוגנת. כאשר האיגוד מעדיף כי ירדן תיסע לריו והעדפה זו "משודרת" לתובעת, אזי סירובה להתאמן אצל הרשקו, מאמנה האישי של ירדן, אינו בלתי מוצדק ויש להבין את התנגדותה לכך".

עו"ד גולן הורה לאיגוד הג'ודו לשחרר לאלתר את שלזינגר ולצייד אותה במכתב הסכמה לרישומה באיגוד זר לפי בקשתה. כמו כן, הורה לאיגוד הישראלי להתגמש בנוגע לתקופת ההסגר שידרוש משלזינגר כשזו תרצה לייצג מדינה אחרת. "לא מצאתי כל מניעה לשחרר ספורטאי באופן שכרטיסו יהיה ברשותו והוא רשאי לפנות למי שיחפוץ", אמר גולן, שהביע דעה מעניינת באשר לתכניות העתידיות של שלזינגר: "התובעת טענה שאינה יודעת עם אילו איגודים זרים מנהל פבל מוסין מו"מ. מסופקני שכך הדבר ושהוא אינו מגלה זהותם לבת זוגו".

שלזינגר. שבתה את לב הציבור בעודה מגלמת את תפקיד הספורטאי המקופח שמסרב להרים ידיים אל מול המערכת הנוקשה

הבורר אמר כי הפנים שהאיגוד מעדיף שג'רבי היא זו שתייצג את ישראל במשקל עד 63 ק"ג, אך הדגיש כי לא שוכנע שהאיגוד פעל מנימוקים זרים. על הצעתו של משה פונטי, יו"ר האיגוד, לפיה שלזינגר תעבור לקטגוריה של עד 70 ק"ג, אמר עו"ד גולן כי בנסיבות אחרות זו היתה עשויה להיות יוזמה לגטימית, אולם באווירה העכורה בין הצדדים הוא מבין את דחייתה מצדה של שלזינגר.

איגוד הג'ודו מסר בתגובה להחלטה: ״אנו שמחים שהסוגיה הזאת, אותה ניסינו להביא לכדי סיום כבר תקופה לא קצרה, הגיעה לסיומה. כפי שטען האיגוד כבר לפני מספר חודשים, החליט הבורר כי על שלזינגר להציג בקשה ממדינה ספציפית ושלא תוכל לקבל שחרור 'על ריק' כפי שדרשה. בנוסף, הדגיש הבורר כי אין מניעים זרים בהחלטות איגוד הג'ודו, ניגודי עניינים ועמדת האיגוד בהחלט מקובלת ולגיטימית. היום כבר מותר לומר שהסכמנו יותר מפעם אחת לשחרר את שלזינגר - ויעידו על כך ראש מנהל הספורט, אורי שפר, והמנכ"לית אורלי פרומן - אולם שלזינגר והסובבים אותה, שמרוויחים פרסום חינם על חשבונה, משכו את הפרשה הזו כמה שיותר זמן. כעת נוכל לראות אם מה שעניין את שלזינגר ומוסין הוא באמת השחרור. אנו מאחלים לה הצלחה במדינה החדשה אותה תבחר לייצג״.

״זהו ניצחון מהול בהפסד", מסר עורך דינה של שלזינגר, אמיר רוזנברג, "הפסד למדינה והפסד לג׳ודו הישראלי. יש להפיק את הלקחים, ולגרום לכך שלעולם לא יתרחש עוד כדבר הזה בספורט הישראלי - חיסול ספורטאית אולימפית משיקולים שאין בהם תום לב. אליס לא תוכל עוד לייצג את מדינת ישראל וזהו נזק בלתי הפיך שניתן היה למנוע בקלות".

שלזינגר יוצאת לדרכה כאשר היא מדורגת במקום ה-39 בעולם (נכון לתחילת אפריל) במשקל עד 63 ק"ג, בעוד ג'רבי בראש הטבלה. הדירוג מסתמך על הניקוד שהספיקה שלזינגר לצבור לפני עליית המדרגה בסכסוך שהובילה אותה לנטוש את המזרן התחרותי. אגב, התחרות האחרונה של שלזינגר היתה בגרנד פרי סמסון בטורקיה, אי שם בסוף מארס אשתקד, שם נכנעה לג'רבי בשלב חצי הגמר בדרך לזכייתה של האחרונה במדליית הכסף. שלזינגר עצמה הסתפקה במדליית הארד. באופן די אירוני, יש מן הסמליות בכך ששחרורה של שלזינגר מהאיגוד הישראלי מגיע ימים ספורים אחרי שג'רבי הודחה כבר בקרב הראשון של אליפות אירופה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ