רפאל נדאל גבר על נובאק ג'וקוביץ' בגמר הרולאן גארוס

המדורג ראשון בעולם זכה בטורניר בפעם התשיעית בקריירה, אחרי שניצח את המדורג שני בארבע מערכות: "זה הטורניר הטוב בעולם"

אלעד זאבי-צרובה
אלעד זאבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלעד זאבי-צרובה
אלעד זאבי

דמעות שוב זלגו מעצמן בסיומו של גמר גראנד סלאם, אבל הפעם אלו של המפסיד גנבו את ההצגה. התשואות להן זכה נובאק ג'וקוביץ' מהקהל הצרפתי היו רק הטריגר; את הקרקע לטפטוף הכינה העובדה שזרק על יריבו את כל מה שהיה לו, למעשה כל מה שמספיק מול כל יריב אחר, ועדיין ירד מנוצח מהחימר באיצטדיון פיליפ שאטרייה. ביקום מקביל כבר מזמן השלים הסרבי את הגראנד סלאם היחיד שחסר לו. ביקום הנוכחי, לעומת זאת, קיים רפאל נדאל, שניצח בגמר 6-3, 5-7, 2-6, 4-6 וזכה בפעם התשיעית בקריירה ברולאן גארוס. "אני מצטער בשבילך היום, הגיע לך לזכות בטורניר", אמר המנצח למפסיד בתום שלוש שעות ושתי דקות, "אבל תמיד תענוג ואתגר לשחק מולך. ככל הנראה, אתה אחד האתגרים הגדולים ביותר בקריירה שלי. אני בטוח שתזכה כאן בעתיד".

בהווה, כאמור, פריז היא עדיין ביתו של נדאל. הערב (ראשון) שיפץ עוד קצת את הנישה שלו בין דפי ההיסטוריה, כשהפך לראשון שזוכה ברולאן גארוס חמש פעמים ברציפות, עלה למאזן 1-66 בטורניר והשתווה לפיט סמפראס במקום השני בטבלת הגראנד סלאמים עם 14 זכיות. "מלך החימר" לא תמיד הצדיק את הכינוי בעונת החימר הנוכחית, אך סיים אותה במקומו הטבעי - על הכס, עם ה"קופ ד'מוסקיטר" בידו. "מדהים להחזיק שוב את גביע הרולאן גארוס, זה משהו שכל כך חשוב לי", אמר, "עבורי, זה הטורניר הטוב בעולם. לשחק כאן זה משהו שלא אשכח כל חיי. אני מקווה לראות את כולם כאן גם בשנה הבאה".

נדאל והגביע התשיעי. "היום הטניס החזיר לי עבור מה שקרה במלבורן"צילום: REUTERS

במשך קרוב לשעתיים, נאום הניצחון רק התרחק מנדאל - באדיבות יריבו. ג'וקוביץ' דיבר לפני המשחק על חשיבות פתיחתו, והגיע חד מהמשחקון הראשון. גם תוכניתו היתה ברורה - אם הוא כבר נידון להתמודד עם חבטות כף היד של נדאל, שיגיעו בעיקר מצד שמאל של האיש. גם במחיר של כדור מדויק צמוד לקו, הסיכון עדיין שווה את זה; הרי כשנדאל רץ סביב הבק־הנד וחבטות כף היד מגיעות מימין, מדובר בחוויה לא סימפטית במהירות של 140 קמ"ש בממוצע - כזו שאפילו מחזיר נהדר כג'וקוביץ' מעדיף לחסוך מעצמו. זו רק דוגמה אחת לתוכנית משחק שעבדה בצורה כמעט מושלמת, ועוד במקום בו 65 תוכניות משחק קודמות הושלכו לפח מול אותו יריב.

השבירה שהשיג ג'וקוביץ' במשחקון השמיני העניקה לו ניצחון במערכה הראשונה, ובשנייה השתדל לא לשנות מאום. גם כשנדאל שבר, הגיב בשבירה מיידית, מקפיד לא לחלק רבע מתנה - ודאי שלא בנדיבות בה חילק מארי לנדאל בחצי הגמר. באותם רגעים היה נדמה שהסרבי מנצח בהיבט הטקטי, אבל לא פחות מכך גם בהיבט המנטלי. כל זה היה נכון עד לסוף המערכה, כשהגיש כדי לכפות שובר שוויון. ג'וקוביץ' סיפק למדורג ראשון פתח צר, והוא נכנס בו. בנקודת המערכה הראשונה שהשיג, סגר עניין.

נדאל הוא מסוג השחקנים שתופרים חליפה אישית ליריבם. זה לוקח זמן, אבל בסופו של דבר הוא מפענח את תוכנית המשחק של האיש שבצד השני של הרשת ועושה את ההתאמות. בדרך כלל, ההתאמות שלו ינצחו. ג'וקוביץ', להגנתו, ניסה תוכנית מגוונת עד כמה שניתן; אבל גם את הקוד שלה הצליח הסורק של נדאל לקרוא. וברגעים שזה קורה, זה כבר נדאל אחר. הנדאל שזכה בשמונה תארי רולאן גארוס, ששואב ביטחון מכל נקודה, מהקהל, מהאגרוף באוויר, משאגת ה"ואמוס!", מרוחו של פיליפ שאטרייה.

ג'וקוביץ' בסיום. במשך כמעט שתי מערכות, התקרב לספרי ההיסטוריהצילום: AFP

בנקודה הזו הפך הטורף לטרף, והנרדף לרודף. פתאום זהו נדאל שזוכה בנקודות קלות בזמן שג'וקוביץ' נראה כבוי וחסר אנרגיות. היום החם והלח ביותר בטורניר אולי היטיב עם הספין של נדאל, אבל גם עם האיש עצמו. לג'וקוביץ', בכל אופן, זה לא עשה טוב; הוא נשבר כבר בפתיחת המערכה השלישית, אחרי וולי שנתקע ברשת. חבטות ההעברה שלו קפצו גבוה מהרגיל, מאפשרות לנדאל להתמקם לווינרים בטוחים. פתאום החל ג'וקוביץ' לפזר חיוכי ייאוש ולהסביר דברים בקול רם - לעצמו, לקהל, לצוות שלו ביציע, למחבט. האחרון ספג לא מעט תסכול, בין אם בהטלה על החימר או במכות נמרצות על ראשו.

ג'וקוביץ' עוד נותר בטווח הכשה במערכה הרביעית, כשהחזיר בשבירה והשווה ל-4-4, אבל בפעם התשיעית בעשר שנים בטורניר, זה שוב היה היום של נדאל. כשהגיש כדי להישאר במשחק, ג'וקוביץ' - אחד שלרוב אי אפשר לבוא בטענות לחוסנו המנטלי - לא עמד בלחץ. יתרון 0-30 הפך לפיגור 40-30, ולאנטיקליימקס בדמות שגיאה כפולה. "זה היה יום אמוציונלי", יגיד בסיום, "ניסיתי להסתער בכל הכוח והיכולות שלי, עשיתי כל מה שיכולתי, אבל רפא היה טוב יותר במשחק הזה. פשוט מדהים שהוא זכה בפעם התשיעית".

זה לא רק זה. עבור נדאל, העובדה שהאיש אותו ניצח הוא על פי הגדרתו "אחד האתגרים הגדולים בקריירה", חשובה כמעט כמו ההישג עצמו. אחרי שבע פגישות בגראנד סלאם, מוביל כעת הספרדי 3-4, כולל שלושת הגמרים האחרונים. הוא יישאר במקום הראשון בעולם, ובצדק. "הפסדתי השנה בגמר באוסטרליה, ועבורי זה מרגש מאוד", סיכם, "היום המשחק החזיר לי על ההפסד במלבורן".

מערכה 1
הקהל בפיליפ שארטייה מבהיר מי הפייבוריט שלו, לפחות רגע לפני ההגשה הראשונה - רפאל נדאל. הספרדי מעדיף לראות את ג'וקוביץ' מגיש ראשון, ונכנע יחסית בקלות במשחקון הפתיחה. תשובתו: משחקון הגשה על האפס (1:1), עדיין מבלי שמתפתח ראלי שכולל יותר משלוש-ארבע חבטות. ג'וקוביץ' שומר על ההגשות גם במשחקון הבא, 1:2 בתום תשע דקות של משחק. נדאל עובד קשה במשחקון הרביעי, אבל שני כדורים של ג'וקוביץ' לרשת במצב של 30-30 מעניקים ליריבו את הנקודה. הסטטוס קוו נשמר גם בשני המשחקונים הבאים, אבל ג'וקוביץ', מצדו, מגלה כי חבטת הדרופ-שוט שלו יעילה. המשחקון השביעי הביא עמו לראשונה תוצאה של 40-40, אבל ג'וקוביץ' מיהר לשמור על ההגשה. במשחקון הבא כבר נשבר הסטטוס-קוו, אחרי שג'וקוביץ' מנצל את נקודת השבירה השלישית שהשיג. הוא מגיש על המערכה ונקלע לפיגור 40-15, אבל שני כדורים שהעיף נדאל החוצה מחזירים את הביטחון לג'וקוביץ', שמנצל את נקודת המערכה הראשונה שלו. 3-6 לג'וקוביץ'.

מערכה 2
נדאל פותח את המערכה עם משחקון הגשה מוצלח, שמעניק לו יתרון לראשונה במשחק. ג'וקוביץ' לא מתקשה להשוות במשחקון הבא. נדאל, מצדו, עדיין לא קרוב לקצב או ליכולת שהפגין מול אנדי מארי בחצי הגמר. למרות זאת, הוא מצליח לשמור על ההגשות, כשאת הנקודה האחרונה הוא מגיש היישר לגופו של יריבו. ג'וקוביץ' שוב שולט במשחקון ההגשות שלו ומשווה. המשחקון החמישי מסתיים בשתי נקודות שאמורות לגרום לקצת אופטימיות במחנה נדאל, עם חבטת כף יד על הקו ו-ווינר נוסף. כעבור דקות ספורות ניצב נדאל בפני נקודת השבירה הראשונה שלו במערכה, אבל הכדור שחבט עבר את הקו. ג'וקוביץ' כבר עולה ליתרון, רק כדי לראות את נדאל חובט ווינר אחרי ווינר בדרך לשבירה. אלא ששמחתו לא החזיקה מעמד הרבה זמן, אחרי שג'קוביץ' שבר מיד בחזרה במשחקון הבא. לנדאל יש הזדמנות לשבור שוב, אבל ג'וקוביץ' יוצא מזה עם שוויון. במצב של 5-5, נדאל מנצח את משחקון ההגשות שלו על האפס. ג'וקוביץ' מגיש בשביל להישאר במערכה, אבל טעויות בלתי מחויבות שלו מעניקות ליריבו שתי נקודות מערכה. אחת מספיקה לו. 5-7 לנדאל.

מערכה 3
עכשיו זה כבר נראה נדאל קצת שונה: יותר חזק, יותר מדויק, יותר כמעט בכל היבט של המשחק. הוא שולט במשחקון הראשון של המערכה, וגם בשני, בו נראה ג'וקוביץ' עייף. נדאל שובר, ומשלים ניצחון בארבעה משחקונים רצופים. המומנטום לא משתנה גם במשחקון השלישי, אותו מנצח נדאל כמעט ללא התנגדות של יריבו. במשחקון הרביעי ג'וקוביץ' מתאושש מעט ומצליח לשמור על ההגשות, ואפילו שנראה כי איבד אנרגיה, מצליח להשיג נקודת שבירה במשחקון הבא - אבל לא לממש אותה. משחקון הגשה טוב של ג'קוביץ' שומר עליו בטווח שבירה. המשחקון השביעי יהיה הטוב במשחק, אבל גם הזדמנויות שבירה נשנות של ג'וקוביץ' לא עוזרות לו, כשנדאל משחק נהדר ברגעים הקובעים של שני הראלי האחרונים. במשחקון הבא מגיע נדאל לנקודת מערכה אחרי שהציל כדור ענק, ואז ג'וקוביץ' שולח את הכדור החוצה. 2-6 לנדאל.

מערכה 4
נדאל ממשיך את המערכה הרביעית מהיכן שהפסיק את השלישית, עם ניצחון על האפס במשחקון ההגשה שלו. הפעם ג'וקוביץ' לא נותן ליריבו לפתוח פער, ושומר על משחקון ההגשה הראשון שלו במערכה. הוא עולה ליתרון 15-30 במשחקון הבא, אבל שוב מציג משחק לא יציב, ומאפשר לנדאל לשמור על יתרונו. הסטטוס קוו נשמר גם לאחר שני משחקונים נוספים, את האחרון שבהם מנצח נדאל על האפס. במשחקון השישי נדאל שוב מדלג מצד לצד, מחזיר כדורים קשים, ומשיג נקודת מערכה. הוא גם מממש אותה לכדי יתרון 2-4. גמור? לא ממש. החזרה קשתית וכמעט בלתי אפשרית של ג'וקוביץ' מעניקה לו שתי נקודות שבירה משלו. הוא מנצל את השנייה כדי לחזור לעניינים במערכה, אותה הוא משווה במשחקון ההגשה הבא. נדאל עוצר מעט את המומנטום של יריבו במשחקון צמוד, ועולה ל-4-5 - מרחק משחקון מזכייה תשיעית. ג'וקוביץ' כבר הוביל 0-30, לפני שאיבד שלוש נקודות רצופות וסידר לנדאל נקודת אליפות. אז הגיע סוג של אנטי-קליימקס, עם שגיאה כפולה שסיימה את המשחק, אבל נדאל ייקח את זה.4-6 לנדאל, גיים-סט-מאץ'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ