נוריאקי קאסאי: בגיל 43, הוא עדיין המלך של קפיצות סקי

גם בעשור החמישי לחייו ממשיך נוריאקי קאסאי להתחרות בגביע העולם בקפיצות סקי ולחלוק את הפודיום עם יריבים שצעירים ממנו בשני עשורים ויותר. "זה כל חיי", אומר היפני, שמתכנן להישאר בסביבה

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נוריאקי קאסאי
קאסאי. בגיל 40 הוא החליט לפרוש בגיל 50צילום: אי־פי
אמיר ענבר
אמיר ענבר

תחרות גביע העולם בקפיצות סקי שהתקיימה באחרונה באנגלברג, אוסטריה, הסתיימה עם תמונת פודיום נדירה. בראש הדוכן ניצב המנצח, פטר פרבץ בן ה־23 מסלובניה. לצדו האחד אחיו דומן, בן 16 בלבד, שסיים שני. בצד האחר, קופץ שגדול משניהם גם יחד. גילו 43 ושישה חודשים.

לא סתם זכה נוריאקי קאסאי היפני לכינוי "האגדה קאסאי". זו רק הולכת ומתעצמת בשנתיים האחרונות. עם המקום השלישי באנגלברג שיפר קאסאי שיא שכבר היה שייך לו כקופץ הכי מבוגר שמגיע לפודיום בסבב גביע העולם. זה רק אחד משלל הישגים היסטוריים שעליהם מוטבע שמו. שיאי סבב למספר תחרויות אישיות, קבוצתיות ועונות, למספר תחרויות בהן דורג בין 30 הראשונים — כל אלה, ויותר, שלו. ככה זה בקריירה שמתפרשת על פני ארבעה עשורים, מאז סוף שנות ה־80', וכוללת שבע הופעות במשחקים האולימפיים.

קאמיל סטוך, האלוף האולימפי, לא מבין מה מניע את קאסאי לחזור אל הפסגות המושלגות שבוע אחרי שבוע, שנה אחרי שנה, לנסוע לפינלנד כדי לתרגל את הטכניקה ולהתחיל לעבוד עם מאמן חדש מנורווגיה. "בעוד 15 שנה אני מקווה לשכב בחוף נחמד וליהנות", אומר סטוך בן ה־28. מבחינת קאסאי, זה פשוט: מה עוד יש לו לעשות? "מישהו בגילי אמור לחשוב על פרישה", הודה, "כמובן שאשמח לנסוע למדינות חמות וליהנות מהחיים, אבל אני ממש נהנה מקפיצות סקי. זה כל חיי, הדבר שאני הכי אוהב לעשות ורוצה להמשיך לעשות".

בסיפורו האישי של קאסאי שזור חלק מההיסטוריה של קפיצות הסקי ביפן. הענף המקומי לבלב עם זכייה בשלוש מדליות אולימפיות במשחקי החורף בסאפורו ב־72', ומיד חווה ירידה. הפריחה המחודשת של היפנים החלה בראשית שנות ה־90' עם התפשטות "סגנון V", שבמסגרתו מתבצעת הקפיצה תוך שהרגליים פשוקות. "הסגנון הזה אידאלי לסגנון הקמיקאזה שלהם, הם משליכים את הגוף לעבר השמים ללא רחמים", התפעם מאמן גרמניה בשעתו, רודי טוש.

בין הקמיקאזות הללו היה קאסאי הצעיר, שזכה ב־1992 באליפות העולם בתעופת סקי — אחד מסוגי התחרויות בענף הקפיצות. את אריכות ימיו מדגישה העובדה שהאליפות ההיא עוד התקיימה בצ'כוסלובקיה. יותר משני עשורים אחרי שמאמן יפן, מנאבו אונו, אמר כי "הקופצים שלנו משחררים אנרגיה כמו הר געש", הלבה של קאסאי ממשיכה לבעבע.

היום הוא מתחרה מול יריבים שאינם מגיעים לחצי מגילו, שאפילו לא נולדו כאשר כבר התחרה בסבב. "כשהוא התמודד מולי, אמרתי שיש לי 20 שנה להשתפר. הוא ההשראה שלי לעתיד", סיפר פרבץ. השפעתו אף חורגת מגבולות הספורט. ואן דאמס, להקה פינית, הקליטה שיר עליו. חברי הלהקה סיפרו שבילדותם צפו בו כולם מתחרה בעיר להטי. "קאסאי הוא רב השראה במיוחד", אמר אחד מהם, "הוא בן 43 ועדיין בועט בישבנים של כאלה שצעירים ממנו ב־25 שנה. פגשתי אותו פעם, הוא אמר לי שימשיך לנצח".

לא שקאסאי ידע רק ניצחונות בקריירה. בין שבע המדליות שקטף באליפויות העולם, אחת מהן השנה, אין אפילו זהב בודד. מדליית כסף קבוצתית במשחקים האולימפיים ב־94' לא היוותה אות לבאות, אלא דווקא לתחילת בצורת ארוכה. במשך 20 שנה לא חזר היפני לפודיום האולימפי, כשבנגאנו 98' הוא מביט מהצד בנבחרתו זוכה בזהב בלעדיו בגלל פציעה; לדברי אחת מאחיותיו, לא היה מסוגל לצפות בשידורים החוזרים של התחרות. ההמתנה הארוכה הסתיימה בסוצ'י 2014, כשזכה במדליית כסף אישית ובמדליית ארד קבוצתית. היו זמנים, הודה, בהם חשב שזה כבר לא יקרה. לטענתו, מדליית הכסף היתה כבדה במיוחד. הסיבה: משקלה כלל את עול שש האולימפיאדות הקודמות.

גם חייו לא היו פשוטים. מי שהחל לקפוץ בגיל 9 נולד למשפחה מוגבלת כלכלית, בן לאב מובטל. כשהתחיל לקחת חלק בתחרויות בינלאומיות, באמצע שנות העשרה לחייו, קיבל מהנבחרת חליפת קפיצה ישנה. הוריו לא היו מסוגלים לממן חדשה. מעט לפני משחקי נגאנו 98' איבד את אמו, שנהרגה בשריפה בביתה. את הופעתו בסוצ'י הקדיש לאחותו, שהתמודדה עם מחלה קשה.

קאסאי בקפיצת לילה. בן 43 ועדיין בועט בישבנים של כאלה שצעירים ממנו ב־25 שנהצילום: רויטרס

בתוך כל זה, ליווה קאסאי את התמורות בענף. הוא היה חלק מההתעוררות היפנית בשנות ה־90' וחלק מנפילתה המחודשת בסוף העשור בעקבות שינויי החוקים, שנועדו למנוע מקופצים להפריז בירידה במשקל. כך נפגע היתרון היחסי של היפנים הקטנים והקלים. "רמת הקפיצה עולה משמעותית על מה שהיה ב־1998, אבל היה כיף לשמור על הקצב של השינויים", אומר קאסאי. הגוף נוקשה יותר ומאז סוצ'י הוא התארח בשלל תוכניות טלוויזיה, אבל את קצב האימונים לא האט לרגע.

בעודו שומר על הקצב, הוא סיפק לצעירים ביפן מודל, מישהו שאפשר לשאת אליו עיניים. "כשהייתי צעירה לא היו דמויות נשיות לחיקוי, אז הערצתי את קאסאי", סיפרה הקופצת יוקי איטו. קאסאי עצמו שיתף פעולה במשחקי סוצ'י עם גולשים בשנות העשרים לחייהם. "כל כך רציתי שהם יזכו במדליה, שבכיתי דמעות אושר. המדליה האישית יקרה לי יותר, אבל הקבוצתית חשובה יותר", סיפר והתבדח: "אני שוב מרגיש בן 32".

גילו האמיתי מכניס אותו לספרי ההיסטוריה שוב ושוב. בינואר 2014 הפך למנצח המבוגר בסבב גביע העולם כשזכה בתחרות ראשונה מזה למעלה מעשור. לקראת סוף השנה שדרג את השיא ל־42 וחמישה חודשים כששוב ניצח, במשותף עם סיימון אמאן הגדול. כך זכה "קמיקאזה קאסאי" לכינוי חדש: "האגדה קאסאי". "אין לי סודות", אמר מי שנמצא בעונתו ה־27 בסבב, "כנראה שביטחון עצמי וניסיון עוזרים". ורנר שוסטר, מאמן גרמניה, התפעם: "הוא מותח את הגבולות, זה משהו שאי אפשר היה לדמיין לפני 10–15 שנה. אני מקווה שלא יקפוץ בגיל 60, כי אז תהיה לנו אותה תדמית כמו לגולף".

אל תשללו את האפשרות. בסוצ'י הפך קאסאי לקופץ הסקי המבוגר ביותר שקוטף מדליות אולימפיות — קודמו, בירגר רוד מנורווגיה, היה ינוקא בן 36 כשעשה זאת ב־1948 — אבל הוא עדיין שואף ליותר. בתחילה דיבר על הסתערות על הזהב במשחקי פיונגצ'אנג ב־2018. עתה כבר מביט קאסאי רחוק אף יותר. אם עיר הולדתו תזכה באירוח משחקי החורף ב־2026, הוא שואף להיות גם שם. "בגיל 40 החלטתי שאפרוש בגיל 50", סיפר ל"ניקאן ספורט דיילי", "אבל כעת סאפורו מתמודדת על האירוח. אהיה אז בן 54, אך זו הזדמנות גדולה מכדי שאוותר עליה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ