הרוכב שכמעט מת שש פעמים וחזר לאופניים

בוואלטה א'אספניה התעופף קריס בוקמאנס, עוצר רק אחרי שגופו ספג שברים באף, בלסת ובצלעות, זעזוע מוח, קרע ודימום בריאה. גם בליעת לשון, תקלה בבית החולים, שלושה ימים ללא הכרה ופרצוף שבור לחלוטין לא עצרו את הבלגי, שבחודש שעבר שב לדווש

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוכב אופניים כריס בוקמנס
בוקמאנס מתרגל מחדש לאופניים במהלך מחנה אימונים במאיורקה, בחודש שעברצילום: אי-אף-פי
אמיר ענבר
אמיר ענבר

קריס בוקמאנס הספיק לרכוב באוגוסט בשמונה קטעים בוואלטה א'אספניה, אבל מסוגל לשחזר רק את הראשון. ששת הקטעים הבאים מעורפלים. על הקטע השמיני, הגורלי, הוא יודע רק מסיפורים של הסובבים אותו — אלה שחזו בו מתעופף לפתע מאופניו קדימה, מתחיל תאונת שרשרת שהפילה כ־30 רוכבים. כמה מהם נאלצו לפרוש מהמירוץ עקב פציעותיהם. בהשוואה אליו, הם עוד היו בני מזל.

שברים באף, בלסת ובשלוש צלעות, זעזוע מוח, קרע ודימום בריאה — אלה היו רק הפציעות הבולטות של בוקמאנס. לכל מי שראה אותו אז, שרוע על הכביש, היה ברור שזה חמור. "לא רציתי לעזוב את 'בוקי' מאחור לפני שאראה כי הוא בהכרה", סיפר בטוויטר עמיתו תומאס דה גנט, "בכיתי כמו ילד לראות אותו כך על הקרקע".

בוקמאנס היה בהכרה, אך לא לזמן רב. רופא קבוצתו, לוטו־סודל, סיפר כי בעקבות הדימום הכבד מאפו, התקשו לחברו למכונת הנשמה. כה חמור היה מצבו וכה הדאיגה הפגיעה בריאה, שהרופאים במקום החליטו להרדימו עוד לפני שהועבר לבית חולים חולים במורסיה. בוקמאנס טוען כי אילו אירעה התאונה בהרים, ולא במקום סמוך למוסד רפואי, "יש סיכוי טוב שלא הייתי כאן היום".

"כמעט מתתי שש פעמים", שיחזר לאחרונה בראיון ל"הט ניוזבלאד", "הפעם הראשונה היתה בנפילה עצמה, כשבלעתי את הלשון ודיממתי בריאות. הפעם הבאה היתה כשנדרשו לחמצן את דמי ולבית החולים לא היה את המכשיר הנדרש (ECMO) — היו בספרד רק תשעה כאלו — ושוב כאשר המכשיר בטעות כבה. עוד חצי יום, והיו לי קרישי דם בוורידים. זה גורם לך לחשוב".

במשך שבועיים, כל שבוקמאנס יכול היה לעשות זה לחלום. בתקופה זו נותר מורדם. לדבריו, חלם חלומות מוזרים שבהם הופיעו אנשים שבאו לבקרו. כשהוחלט להעירו, נדרשו שלושה ימים עד ששב להכרה מלאה. גם אז לא הבין את חומרת המצב והביע רצון לחזור לוואלטה. בהמשך הועבר לבית חולים בגנק, שם הזדקק לניתוח פלסטי בן שמונה שעות. כפי שהגדיר זאת דובר לוטו־סודל: "הכל בפניו שבור. האף, עצם הלסת, שיניים, הכל. הוא חייב להתחיל מחדש". ראש הקבוצה, מארק סרז'נט, סיפר: "בוואלטה עזבתי בחור צעיר ובריא, ולפתע בבית החולים ראיתי מישהו שכמעט מת".

2012 היתה השנה הראשונה של בוקמאנס כרוכב קבוע בדרג הבכיר באופניים. הוא בהחלט הותיר חותם על סרז'נט, גם אם לא מהסיבות הנכונות. הרוכב הבלגי, אז בקבוצה היריבה וקאנסולל, הרשים בטור דה פראנס, מסיים בין עשרת הראשונים בשלושה קטעים — לרבות מקום חמישי בקטע הסיום בשאנז אליזה. בטור שפרסם בעיתון "גאזט ואן אנטוורפן" הביע התלהבות מכך שזכה לאכול פיצה ביום המנוחה הראשון במירוץ. זה לא קורה לו הרבה.

בלוטו־סודל התלהבו הרבה פחות מהתנהגותו של הרוכב היריב בקטע השישי. באותו יום נדבק בוקמאנס לרוכבי הקבוצה וחיבל ב"רכבת" שנועדה להוביל את אנדרה גרייפל לפני הספרינט אל קו הסיום. גרייפל, שחש כי הבלגי עלה לו בניצחון בקטע, שלח אליו מסרון נזעם: "לעולם אל תתקרב לרכבת שלי, חובבן שכמותך". רק אחרי שבוע של מלחמה — לרבות טענה שגרייפל ניסה להפיל את בוקמאנס מהאופניים כנקמה — התערבו מנהלי הקבוצות והשכינו שלום. סרז'נט טען כי בוקמאנס "קפץ על הרכבת מבלי לשלם. זה עלה לנו בניצחון בגלל שהשרשרת נשברה שם".

פחות משנה וחצי אחר כך החתים סרז'נט את בוקמאנס בלוטו־סודל והצהיר כי "אנחנו יכולים להפוך אותו לרוכב טוב יותר". הם הצליחו. 2015 היתה ללא ספק שנתו הטובה של בוקמאנס בקריירה, בה תרגם את מהירותו לניצחונות. עד שהגיע לוואלטה הספיק לזכות בשמונה קטעים ומירוצים, מוכתר לאלוף בטור דה פיקארדי ובוורלד פורטס קלאסיק. אחרי מראשי קבוצתו ניבא לספרינטר הצלחה גם בתחרויות גדולות יותר והשווה את יכולת הטיפוס שלו לזו של אריק זאבל, שש פעמים מלך המאיצים בטור דה פראנס. התאונה עצרה הכל, אולי החריבה הכל. על סף גיל 29 הוא צריך להתחיל מחדש.

במשך מספר שבועות אחרי הניתוח בפניו לא היה מסוגל בוקמאנס לדבר או לאכול מזון מוצק, מגביר את געגועיו לאותה פיצה. בעיקר ניזון משייקים וממרקים — המקרר שלו התפוצץ מהם, תודות למבקריו. בזמן הזה איבד 15 ק"ג, רובם שרירים. חברתו נדרשה לעזור לו להתלבש ולאכול. סרז'נט סיפק סיוע מצד אחר כשהצהיר כי הקבוצה תעמוד בהארכת החוזה עליה סיכמה עמו עוד לפני התאונה, כך שעתידו מובטח עד סוף 2017. "נתמוך בו כדי שיחזור להיות רוכב", אמר, "אנחנו יודעים שלא יהיה קל להחזירו לרמה שבה היה, אבל שום דבר בלתי אפשרי".

לאט לאט התקדם בוקמאנס בתהליכי השיקום, עובר טיפולים שלוש פעמים בשבוע ומחזיר לעצמו את המשקל שאיבד. בתחילת נובמבר שב אל האופניים, מצליח לדווש בכל פעם חמש דקות לפני שהתעייף. הפגיעה בראשו התגלתה כבעלת השלכות לטווח ארוך יותר. "כאב הראש שלי מחמיר אם עלי להתרכז לזמן רב", סיפר במסיבת עיתונאים, "ברגע שיש לחץ קל על מוחי, אני צריך לנוח. כל יום אני שוהה בחדר ריק בו שורר שקט מוחלט. כך אחלים מזעזוע המוח בצורה הכי מהירה".

השיפור ההדרגתי הביא אותו בדצמבר למחנה האימונים של לוטו־סודל במאיורקה. ביום הראשון רכב שעתיים עם חבריו בקצב אטי, ביום השני שעה, בשלישי נח וברביעי השלים שלוש שעות. "הצלחתי קצת לטפס וזה היה ממש מדהים", אמר ל"סייקלינג ניוז", "כל שבוע הגוף עושה צעדים בכיוון הנכון וכל הסימנים חיוביים. מרגע שהתעוררתי מההרדמה חשבתי על חזרה לתחרויות, תוך שעה".

עד שישוב באמת יעבור עוד זמן. בתחילה דיברו על דצמבר 2016 כמועד שובו למירוצים, אחר כך על אליפות בלגיה ביוני הקרוב. כעת כבר מסמנים את מאי. "השאלה היא האם הכל יחזור להיות כפי שהיה. בכנות, אינני יודע, אך כבר התקדמתי מאוד", אמר, "רכיבה נותרה חלק חשוב מחיי. אני רוצה לחזור להיות הרוכב שהייתי לפני התאונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

זירת הפיגוע ברחוב דיזינגוף בתל אביב, בתחילת אפריל

חברת מטא סירבה לחסום דף פייסבוק שביהמ"ש קבע כי הסית לטרור

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"