100 מטר ב-9.58 שניות? תמחקו את זה מהראש

האם תוכל האתלטיקה להתנקות מהחומרים האסורים כשספר השיאים שלה מוצף בתוצאות עתיקות, חשודות ובלתי ניתנות להשגה? יש הסבורים כי הדרך לעידן חדש עוברת בהתחלת הרישום מאפס. כדי להשאיר מאחור את גריפית'־ג'וינר וקוך, הם יוותרו אפילו על בולט

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בולט
יוסיין בולט. יושלך לפח הזבל של ההיסטוריה ביחד עם הרמאיםצילום: אי־פי
אמיר ענבר
אמיר ענבר

התאחדות האתלטיקה הבריטית פרסמה השבוע מסמך ובו 14 הצעות להתמודדות עם נגע החומרים האסורים בענף. חלק מההמלצות שגרתיות — הרחבת הבדיקות, הכפלת עונשי ההרחקה לשמונה שנים. אחרות חריגות, כמו פיצוי כספי שיקבלו אתלטים מהתאחדויות לאומיות של יריבים שנתפסו. אחת באמת הצליחה להצית את הדמיון: לקרוע את ספר שיאי העולם ולהתחיל מאפס.

"היושרה של האתלטיקה אותגרה ב־2015 כפי שלא קרה מעולם", הסביר אד וורנר, יו"ר ההתאחדות הבריטית, "האמון בספורט נמצא בשפל של עשורים. עלינו להיות פתוחים לכל מה שנדרש כדי להחזיר אמינות לענף — שקיפות משופרת, עונשים חריפים, השעיות ארוכות יותר. אפילו החזרת השעון לאחור בנוגע לשיאי העולם, למען עידן חדש".

יש משהו בדברים. גם אם תצליח להתנקות בעתיד, מאיים העבר המוכתם לרדוף את האתלטיקה במשך שנים רבות, אולי לנצח. הרי הוא מופיע שחור על גבי לבן בספר השיאים שלה, בשלל תוצאות שגם אם לעולם לא יוכח כי הושגו בעזרת חומרים אסורים, לכולם ברור שאינן נקיות.

הנה, למשל, מריטה קוך המזרח גרמנייה, שבריצה אחת ב־1985 שיפרה את שיא העולם ב־400 מטר בלא פחות מ־39 מאיות. היא מעולם לא נתפסה, אבל כעבור עשורים נחשף כי הלינה במכתב שאחת מבנות ארצה מקבלת סטרואידים יעילים יותר ממנה. 31 שנים חלפו, והתוצאה של קוך נותרה הטובה בהיסטוריה. אף אחת לא מתקרבת אליה.

ג'קי ג'וינר קרסי. שיאנית העולם בקרב 7 מאז 1988צילום: ASSOCIATED PRESS

רשימת השיאים הוותיקים והחשודים כוללת גם גברים — רנדי בארנס מחזיק בשיא העולם בהדיפת כדור ברזל מאז 1990, כאשר שנים אחר כך נכשל בבדיקת סמים — אך הנוכחות הנשית בולטת במיוחד. מומחים מסבירים כי אשה שמשתמשת בסטרואידים מסוגלת לבצע קפיצת מדרגה גדולה יותר מגבר. ויקטור קונטה, שעמד מאחורי מעבדת "באלקו" וסיפק חומרים לאתלטים כמריון ג'ונס, העריך שסטרואידים יעזרו לרץ 100 מטר לשפר את תוצאתו בכשתי עשיריות השנייה, בעוד אשה תתקדם בארבע עשיריות. רצת העבר ג'ואן נסביט אמרה ל"סלייט": "גבר יכול להפוך רק לגבר מהיר יותר. אשה יכולה להפוך לגבר ולרוץ מהר יותר, הדחיפה שלה כפולה".

כך, חתומה אשה על הוותיק שבשיאי העולם הקיימים. ריצת 800 מטר ידעה 23 שיאים מאז 1944, עד שירמילה קרטוכבילובה הצ'כוסלובקית שמה עליה את רגלה ב־1983. כבר 33 שנים ששיא העולם הזה שייך לה. ומה עם השיאים של פלורנס גריפית'־ג'וינר ב־100 וב־200 מטר מ־1988? או התוצאות שנחקקו ב־1993 על ידי רצות סיניות ב־3,000 וב־10,000 מטר?

כל השיאים הללו ואחרים — בעיקר במקצועות השדה — קיימים כבר 20–30 שנה ואינם בסכנה, על המסלול ומחוצה לו. במקרה של כל האתלטים המעורבים היו וישנם חשדות, אך מציאת הוכחה היא דבר אחר. מחיקתם דרך ביצועים ספורטיביים משופרים של אתלטים אחרים נראית כרגע בלתי אפשרית. "השיאים הללו נצחיים, הם פשוט טובים מדי", אמר ל"דיילי מייל" פרופ' ורנר פרנקה, מומחה גרמני לחומרים אסורים. בקיצור, הענף תקוע איתם.

כך גם חלק מהאתלטיות, שראו בעיניים כלות את יוסיין בולט מרתק את העולם בשיאים שקבע בעוד הן אפילו לא מסוגלות להתקרב לגריפית'־ג'וינר ועמיתותיה. "אני באמת מאמינה שגברים בענף זוכים ליותר תשומת לב", אמרה ורוניקה קמפבל־בראון מג'מייקה, מרצות ה־100 וה־200 מטר הטובות בעולם בעשור האחרון, בראיון
ל־BBC ב־2008, "זה מבוסס על כך ששיאי הגברים ב־100 וב־200 מטר ניתנים להשגה, בעוד לי קשה אפילו לחשוב על שיא. אנשים נלהבים לראות אותם רצים כי הם יודעים שיש אפשרות לשיא. לי אין לוקסוס כזה. קצת מאכזב שאינני במצב שיאפשר לי להבטיח שיא עולם במסיבת עיתונאים. כל מה שאני יכולה להבטיח זה שיא מסלול או שיא אישי וזה קצת מייאש".

אתחול ספר השיאים ישנה את המצב, אך האם זה אפשרי? לדברי וורנר, הוא נפגש השבוע עם סבסטיאן קו, נשיא התאחדות האתלטיקה הבינלאומית (IAAF), שהביע נכונות מסוימת לביטול שיאים. "סב אמר שתמיד היה בעד מחיקת השיאים שהם בבירור לא מוצדקים", ציין. שימו לב לתהום שפעורה בין ביטול כל השיאים לבין אלו שהם "בבירור לא מוצדקים" — הגדרה שיהיה קשה ליצוק אליה תוכן.

כבר ב־1998 התייחס קו לנושא, והתנגד בנחרצות לביטול ספר השיאים הקיים. "זה לא רק אני", אמר מי שבימיו כרץ קבע שמונה שיאי עולם, "קחו את דיילי תומפסון או היילה גברסילאסי. אם תציעו להם ששיאים ייזרקו מהספר, הם ירגישו צער. אני יודע שהפסדתי לאתלטים כשהיו מסוממים, אבל באירועים הגדולים ניצחתי אותם נקי. אי אפשר לכתוב מחדש היסטוריה כזו. אני לא חושב שקריעת הספרים באופן מוחלט היא באמת התשובה".

הצעות לביטול כל השיאים נשמעו כבר בעבר. בסוף שנות ה־90' המליץ נשיא התאחדות האתלטיקה הגרמנית, הלמוט דיגל, להקפיא את כל השיאים ב־31 בדצמבר 1999, ולהיכנס עם דף חלק אל המאה ה־21. לטענתו, הדבר היה מדרבן אתלטים להתרחק מחומרים אסורים ומפסיק את הדיון בשאלה אילו שיאים נקיים ואילו לא. כמה שנים אחר כך העלו בנורווגיה הצעה דומה, בטענה ש"כדי לטגן חביתה צריך לשבור ביצים". גם היא לא התממשה. ב־IAAF הסבירו כי אי אפשר להאשים את כולם בהיותם מסוממים וגם אין הבטחה לניקיונם של כל אתלטי ההווה, שיהיו השיאנים החדשים.

בנוסף, כיצד יכול ענף, כל ענף, לעשות זאת להיסטוריה כה עשירה? ביצועים נפלאים, התמודדויות מרתקות — כל אלה לא ייעלמו כלא היו, אבל יושלכו לאותו פח הזבל של ההיסטוריה יחד עם הרמאים. ב־2004 הועלה הרעיון בפני מייק פאואל, שהפך לשיאן העולם בקפיצה לרוחק בתום מאבק גדול עם קרל לואיס באליפות העולם ב־1991. "אחטיף למישהו בפרצוף אם יגיד לי שאני שקרן ושמה שעשיתי לא נכון", אמר ל"ניו יורק טיימס", "איך הם מעזים לקחת משהו שאנשים עבדו קשה עבורו? עדיף שאשם או שניים יחמקו מאשר ש־25 חפים מפשע יואשמו".

רדקליף. תומכת בביטול שיאים במקרה שיש ראיות

פולה רדקליף, שיאנית העולם במרתון מזה 13 שנים, משמיעה דברים דומים היום. "אין ספק שתעניש אתלטים חפים מפשע, אז למה לעשות זאת שוב כאשר כבר היה עליהם להתחרות נגד רמאים?", אמרה ל"גרדיאן", "לעולם לא אסכים עם מחיקת השיאים כי אני יודעת ב־100% שלפחות אחד מהם הושג באופן נקי והמשמעות היא שכך גם אחרים".

רדקליף, עם זאת, בהחלט תומכת בביטול שיאים במקרה שיש ראיות. מבחינתה, אתלט מוכתם פשוט אינו ראוי להחזיק בשיא — גם אם אין חפיפה בין מועד קביעתו לבין התקופה שבה נעזר בסמים. "ההחלטה להשתמש בחומרים אסורים, משמעותה שאתה מקריב כל מה שהשגת קודם לכן", הסבירה. בעבר הוצע למחוק את כל השיאים שנקבעו לפני 1989, אז הפכו בדיקות הסמים הרנדומליות לחובה. כיום יש 13 כאלו במקצועות אתלטיקה אולימפיים. רנאלדו נהמיה, שיאן עולם לשעבר במשוכות, פשוט המליץ להפסיק את השימוש בשעון או במדידות. מי שראשון, ראשון. "השיאים כל כך מעוותים כרגע", הסביר.

לפני 18 שנה טען קו כי מאס ב"ציד המכשפות המקארתיסטי בענף" והתעקש כי רוב השיאים נקיים. ייתכן כי הדברים שראה מאז פקחו את עיניו. ספק אם מישהו עומד באמת לקרוע את ספר השיאים, אבל וורנר מודה כי חלק מהרעיון היה לעורר דיון. הוא יסתפק בביטול תוצאות מסוימות בלבד. קביעת הקריטריונים והתמודדות עם אתלטים שיזדעקו, זו כבר תהיה משוכה אחרת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"