אותו דונלד טראמפ, רק המגרש השתנה

האפיזודות הספורטיביות של דונלד טראמפ הדגישו אישיות צבעונית, כוחניות ובוטות, אותן תכונות שמקבלות ביטוי מוגבר בקמפיין הנוכחי. ניסיונו לשנות סדרי עולם בפוטבול האמריקאי בשנות ה־80' כבר מזכיר מאוד את מאמציו להשתלט על המפלגה הרפובליקאית ועל ארה"ב

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דונלד טראמפ על מסלול הגולף בפלורידה, השבוע. "ליצור אשליות, במידה מסוימת, זה מה שצריך להיעשות, אבל עליך לספק איכות ותמיד הלכתי על הרמה הגבוהה ביותר"
דונלד טראמפ על מסלול הגולף בפלורידה, השבוע. "ליצור אשליות זה מה שצריך להיעשות, אבל עליך לספק איכות ותמיד הלכתי על הרמה הגבוהה ביותר"צילום: רויטרס
אמיר ענבר
אמיר ענבר

"תמיד נהניתי מספורט, מאז הייתי ילד. הייתי קפטן של קבוצות בתיכון. אהבתי בייסבול, גולף, טניס, פוטבול. כל הענפים", סיפר פעם דונלד טראמפ ל"ניו יורק טיימס". מסלול חייו אמנם לקח אותו בבגרותו הרחק מהמגרשים, אולם לא לזמן רב. אם לא יעסוק בספורט, החליט טראמפ, הוא ייכנס אליו מהדלת של המיליארדרים.

האם יש הבדל בין האיש שעשוי להתמודד בנובמבר על נשיאות ארצות הברית לבין זה שמעורב בענפים שונים כבר יותר משלושה עשורים? התשובה, ככל הנראה, שלילית. בספורט כמו בחיים, מדובר באיש עסקים צבעוני, מלא רעיונות, כוחני, בוטה - ולא תמיד מוצלח.

ייאמר לזכותו כי טראמפ דורש את הטוב ביותר. לבטח מייחצ"ן זאת היטב. "ליצור אשליות, במידה מסוימת, זה מה שצריך להיעשות, אבל עליך לספק איכות ותמיד הלכתי על הרמה הגבוהה ביותר", הצהיר בעבר.

כך גם עשה בשנות ה־80', כשהשקיע סכומי עתק כדי להעביר את מרכז הכובד של האיגרוף לאטלנטיק סיטי. הוא משך אליה את הקרבות הגדולים, לרבות הוצאה של 11 מיליון דולר עבור הזכות לארח את טייסון־ספינקס ב־1988. זה השתלם - כך הביא לעיר עשירים רבים, שהחזירו את ההשקעה ויותר כשקנו כרטיסים יקרים, השתכנו במלונותיו והימרו בבתי הקזינו שלו. המותג "טראמפ" זכה לחשיפה אינסופית, שהרי שמו עדיין מככב בסרטי הקרבות הישנים. הוא גם אירח את "רסלמאניה" של WWE, לפני שאיבד את נכסיו באטלנטיק סיטי.

כיום מעורב טראמפ בעיקר בענף אחד, גולף. בבעלותו 17 מסלולים בעולם. 280 מיליון דולר השקיע במסלול שרכש באיירשיר, סקוטלנד. בין השאר, הורה לעצב מחדש בית מלון שבמקום כדי להפוך אותו ל"טוב והיוקרתי באירופה", למרות שרק חמש שנים קודם לכן בוצע בו שיפוץ נרחב. מסכי פלזמה חדשים, מיטות, מזרנים, נברשות - הכל הלך במכירה פומבית.

אלא שסיפור אחר בנוגע לאותו מסלול מציג את טראמפ באור אחר. בעקבות כוונה להקים בסמוך חוות טורבינות רוח, שתספק חשמל לתושבים, הוא עתר לבית המשפט למען ביטול התוכנית בטענה שתפגע בנוף. השופטים זרקו אותו מכל המדרגות. התגובה מטעם טראמפ, בוטה כתמיד, דיברה על "מנטליות מטופשת וצרת אופקים" של ממשלת סקוטלנד.

טראמפ אמנם מקים מסלולים איכותיים, אך בשנה האחרונה גורם להם נזק. מאתר גולף שבבעלותו בלוס אנג'לס כבר נשלל אירוח תחרות בעקבות התבטאויותיו נגד מהגרים. תקוותו שהמסלול השני שלו בסקוטלנד יארח בקרוב את אליפות בריטניה - מארבע התחרויות הגדולות בעולם - ככל הנראה נגוזה מסיבה דומה. אלכס סלמונדס, ראש ממשלת סקוטלנד לשעבר, טוען שהדבר יגרום לכלכלה המקומית נזק של 140 מיליון דולר. אף הוא נפל קורבן ללשון הלא עדינה של טראמפ. האמריקאי גם לא חביב על חברים במסלול בפלורידה, אותו קנה ב־2012 תוך שהוא משנה את העסקה המקורית עמם ומסרב להחזיר להם דמי פקדון. חלק התפשרו, אחרים תבעו. מספר החברים במסלול פחת, וכך גם ההכנסות.

הפסדים בכבוד, כך נראה, אינם ברזומה שלו. לפני שנתיים ניסה טראמפ לקנות את קבוצת הפוטבול בפאלו בילס, ונכשל. "הייתי מפיק קבוצה מנצחת", הצהיר ומיהר לזלזל בליגת ה־NFL: "המשחקים כל כך משעממים שלמעשה אני שמח שלא השגתי את הבילס". גם השנה הלין על החוקים שנועדו להגן על השחקנים. "פוטבול נהיה רך, המדינה שלנו נהייתה רכה", הצהיר בטוויטר, "מי רוצה לראות את המשחקים הגרועים האלה?".

מעניין כיצד היה מתבטא אילו הגשים את שאיפתו והיה חלק מהם. הניסיון לרכוש את בפאלו לא היה הפעם הראשונה שטבל רגליו במימי הפוטבול. הראשונה נותרה בלתי נשכחת עבור רבים.

ב־1983, לאור הפופולריות הגוברת של פוטבול בארה"ב, הוקמה ליגה חדשה - USFL. היא לא נועדה להתחרות 
ב־NFL, אלא להשלימה - האחת מתקיימת בסתיו, האחרת באביב. לליגה היו בעיות, בעיקר כספיות, אך היא משכה שחקנים טובים וגם קהל, בין השאר בזכות מה שנתפש בשעתו כגימיקים כמו המרה של שתי נקודות אחרי טאצ'דאון ושימוש בהילוכים חוזרים כדי לסייע לשופטים. בעונתה השנייה, טראמפ הגיע.

"אני מעסיק מישהו לנהל עסק של מיליארד דולר, ויש ידיעה קטנה בעיתון. אני שוכר מאמן לקבוצת פוטבול, ו־60–70 כתבים מתקשרים לראיין אותי", אמר אחרי שרכש ב־1984 את ניו ג'רזי ג'נרלס. עבור טראמפ בן ה־37, שבדיוק פתח את טראמפ טאואר, הרצון לזכות בפרסום לא נפל מהעניין שלו במשחק. כך עבר ממדורי הנדל"ן לעמודים הראשונים. בששת החודשים הראשונים כבעלים הופיע בעיתונים 161 פעמים - יותר מבארבע השנים הקודמות יחד. הדבר פתח לו דלתות בתחום ההימורים. שנים אחר כך יספר שהפסיד בגין המיזם שלושה מיליון דולר "והרווחתי פרסום חינם בשווי מיליארד".

טראמפ (מימין) במסיבת עיתונאים מטעם ליגת הפוטבול אליה הצטרף. כמו תמיד, כיוון לירחצילום: אי־פי

אחרים הפסידו יותר. טראמפ אמנם אמר שבחר בקבוצת USFL משום שמועדוני NFL היו יקרים בהרבה, אבל כהרגלו - כיוון לירח. הוא דחף את הליגה החדשה להתפתח, בתקווה שאחת משתי מטרותיו תתממש: התמודדות מול ה־NFL, או היטמעות בתוך האחות הגדולה שתביא אותו למגרש של הגדולים.

לשם כך, לא חסך בהשקעות ובהצהרות. בעלי הליגה לא באמת עמדו בתקרת השכר שהונהגה, אבל טראמפ פרץ אותה לחלוטין. הוא החתים עוד ועוד כישרונות מהמכללות, משך שחקני NFL טובים, ונהנה מהעניין התקשורתי במרדף חסר הסיכוי אחרי המאמן הגדול דון שולה. כשניו יורק ג'איינטס 
מה־NFL הסתכסכה עם אחד משחקניה, העביר לו טראמפ מיליון דולר והחתים אותו על חוזה שאמור היה להתחיל רק כעבור חמש שנים - שוב מרוויח סיקור נרחב לנוכח זעמם של הג'איינטס על פעולתו. פאנל של סלבריטאים בחר מעודדות לג'נרלס במבחנים שנערכו בטראמפ טאואר.

"בכל פעם שטראמפ דיבר, אנשים הקשיבו", שיחזר לאחרונה קווין מקונל, קצין יחסי הציבור של הקבוצה, בראיון 
ל־NJ.COM, "הוא הביא המון התלהבות וטון וחשיפה. הוא בדיוק מה שהיה נדרש בשנה השנייה של הליגה". מייק טולין, שהפיק את תוכנית התקצירים, הודה כי "כליגה חדשה רעבנו לתשומת לב והוא הביא אותה. אני אשם כמו כולם. הצגנו אותו יותר מכל בעלים אחר. הוא היה מסחרר".

התוצאות, עם זאת, היו מעורבות. הג'נרלס אמנם השתפרו בשנתיים הבאות, אבל הודחו בסיבוב הראשון בפלייאוף. הליגה נכנסה למשבר. היא התרחבה מ־12 ל־18 קבוצות ואז ירדה ל־14 לאחר שחלק מהבעלים התקשו כלכלית. מועדונים נטשו ערים גדולות לטובת שווקים קטנים יותר. מספר הצופים ירד, כך גם הרייטינג. זה לא התאים לטראמפ, שב־1985 עבר לשלב הבא: הוא דחף את הליגה לעבור לסתיו ולהתמודד ישירות מול ה־NFL.

בתחילה היתה התנגדות נחרצת. "ללכת ראש בראש נגדם היה בלתי שפוי", אמר כעבור עשורים השחקן ברט ריינולדס, מבעלי טמפה ביי באנדיטס, 
ל־ESPN. אבל טראמפ לחץ ולחץ. מחלתו הקשה של ג'ון באסט, גם הוא מבעלי הבאנדיטס שקרא לתוכנית "חסרת אחריות", סייעה לו. לבסוף נשברו בעלי הקבוצות ואישרו את המעבר לסתיו.

אלא שבדרך היתה בעיה. ה־NFL החזיקה בחוזי שידור לסתיו עם כל שלוש הרשתות דאז, ובכך לא הותירה ל־USFL מקום בטלוויזיה. כתוצאה, עתרה USFL לבית המשפט בטענה כי ה־NFL מהווה מונופול ותבעה 1.69 מיליארד דולר. טראמפ מתעקש עד היום כי לא דחף להגיש את התביעה, אבל הוא היה הרוח החיה מאחורי הבחירה בבית משפט בניו יורק ובעורכי דין מסוימים. ב־NFL מיקדו חלק מכתב ההגנה בהתקפה ישירה עליו, כחמדן עשיר שמנסה להפיק מהם רווח. זה הצליח. המושבעים קבעו כי יש צדק בתביעה, אך פסקו שהבעיות של USFL נובעות מניהול כושל. הם העניקו לה דולר בלבד. יחד עם שילוש הסכום בגלל שמדובר בתיק הגבלים עסקיים וריבית - 3.76 דולר. הצ'ק עדיין יושב במגירה של אחד מראשי הליגה דאז. ו־USFL? היא לא הגיעה לעונה רביעית.

דונלד טראמפ ושחקן הפוטבול הרשל ווקר. "טראמפ היה הדבר הטוב ביותר שקרה לליגה, ושנתיים לאחר מכן היה הדבר הגרוע ביותר"צילום: אי־פי

"הליגה כשלה קשות. בלעדיי היא היתה מתה מיד", אמר טראמפ ל"ניו יורק דיילי ניוז" ב־2014. חלק מסכימים, אחרים לא. "הליגה היתה יכולה להמשיך, דונלד מיהר מדי", קבע דאג פלוטי, שחקן קבוצתו. צ'רלי סטיינר, ששידר את הג'נרלס, מסכים: "הוא נתן לליגה אוויר נדרש, והמשיך לפמפם אוויר עד שהיא התפוצצה. הוא היה הדבר הכי טוב שקרה לליגה. שנתיים אחר כך, היה הדבר הכי גרוע שקרה לה". בעלים, שחקנים ושדרים מדברים על "השאפתנות האישית שלו", אפילו "חמדנות", כגורם שהטביע את USFL. עבור טראמפ, הם אומרים, הכל הסתכם בדונלד.

את ההיסטוריה הקצרה של USFL תיעד טולין בסרט שהוקרן ב־2009 ב־ESPN. הקו שלו בעניין ברור. "עבורו זו היתה רק השקעה קטנה שלא הצליחה והוא עבר לדבר הבא, לא משנה שמאות אנשים איבדו את משרותיהם", אמר, "אני חושב שהוא לא מסוגל להכיר בכך שטעה או התנהג רע. השקרים שלו והיכולת לצאת מהם מטרידים. זה היה משעשע, אלמלא היה כל כך מפחיד".

שהרי עתה טראמפ לא רוצה לשלוט בליגה, אלא בארצות הברית. אמנם עברו מאז שלושה עשורים, אבל האם הרבה השתנה? "הקמפיין שלו מחזיר אותי לאחור", מספר סטיינר, "זו אותה שיטה בדיוק. פשוט תחליפו את ה־USFL במפלגה הרפובליקאית". ביל טיית'ם, שהיה מבעלי אריזונה אאוטלואוס, אמר לאי־פי: "אני חושב שטראמפ רואה בארצות הברית כמו המועדון שלו ב־USFL. לעולם אל תחשבו שהוא לא יודע מה שהוא עושה".

טראמפ אולי יודע, אבל לא תמיד יכול לנבא את ההשלכות. בעלים של קבוצת NFL סיפר כי בשנות ה־80' שקלו בליגה להגשים את שאיפתו ולצרפו אליהם, אך הוא פשוט הרגיז אותם כל כך עד שלא רצו אותו בסביבתם. "זה כמו בימים שבהם הגיע ל־USFL, הוא שוב סוג של שור בחנות חרסינה", אומר ג'ים קלי, חברו וקוורטרבק לשעבר, על המירוץ לנשיאות. בעוד שמונה חודשים, האיש הזה יכול להיות האדם החזק בעולם. בריאן סייפ, שחקנו בג'נרלס, אמר לרדיו ESPN: "נקווה שהוא יודע יותר על משילות יותר ממה שידע על פוטבול".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"