מדליית ארד מפתיעה לתמנע נלסון לוי באליפות אירופה בג'ודו

בהופעתה הראשונה במעמד, הג'ודוקא האלמונית רשמה את ההישג הגדול ביותר של המשלחת: "באתי כאנדרדוג והוכחתי מי אני ומה אני שווה". אכזבה לשאר הישראלים, ירדן ג'רבי ושגיא מוקי יתחרו מחר

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמנע נלסון לוי על הפודיום
נלסון לוי על הפודיום (שנייה מימין), בשבוע שעבר. "מבחינת העפלה לריו ברור שזה יהיה קשה, אבל שום דבר לא סגור"צילום: VASILY MAXIMOV/אי־אף־פי
אורי טלשיר
אורי טלשיר

יש ספורטאים שמחכים לרגע כזה כל חייהם, אבל לא תמנע נלסון לוי. בגיל 21, בשנת הבכורה שלה בג'ודו הבוגרים ובהופעה ראשונה באליפות היבשת, הישראלית הכי אלמונית במשלחת לאליפות אירופה בקאזאן היא זו שחתומה על ההישג הגדול ביותר של היום, שהוא כמובן גם פסגת הישגיה עד כה.

רבים לא נתנו לה סיכוי בקרב על מדליית הארד, אליו העפילה אחרי יום מרהיב. מולה התייצבה הצרפתייה הלן רסבו, המדורגת שביעית בעולם. בשניות הראשונות ספגה נלסון לוי עונש מהיר, אך בהמשך הצליחה לייצר ואזארי כשהטיחה את יריבתה למשטח. בהמשך נחלצה הישראלית בצורה הירואית מריתוק, ובדקה האחרונה העיפה את הצרפתייה באיפון, זעקה "יש!" והבטיחה לעצמה מדליית ארד.

"אין לי מלים לתאר את ההרגשה של היום המדהים שעברתי", סיפרה נלסון לוי, "כל העבודה הקשה, שעות של אימונים הובילו אותי להישג המשמעותי בקריירה שלי. אני בטוחה שעוד הישגים רבים לפני ואני מחויבת להמשיך לעשות את כל המאמצים האפשריים כדי לעמוד בציפיות שלי. אני רוצה להודות מכל הלב לכל הצוות המקצועי בנבחרת הנשים בראשות שני הרשקו ולמאמני האישי יואל ליבסטר".

בתשובה לשאלת "ספורט הארץ" אם הרגישה כישראלית האלמונית במשלחת, השיבה נלסון לוי: "כן, אבל באתי כאנדרדוג והוכחתי מי אני ומה אני שווה. ההישג עבר לי בראש לפני האליפות, באיזשהו מקום כן האמנתי. זה הוכיח לי שאני מסוגלת לנצח כל אחת".

בקרב על המדליה הצלחת להיחלץ מריתוק שנראה קטלני.
"הייתי בבעיית בריח. בדיוק שנייה לפני כן אני זרקתי אותה, ואמרתי לעצמי שאני לא יכולה לגמור את זה פה ולסיים ככה, אז עשיתי הכל כדי לצאת מזה. תוך כדי זה כאב, אבל האדרנלין עשה את שלו. גם עכשיו זה עדיין קצת כואב, אבל זה היה שווה את הכאב".

מה הרגשת בשנייה שהכרעת את הקרב?
"שמחתי עד העננים, הייתי כל כך מאושרת, קפצתי משמחה ואמרתי לעצמי 'יש, עשיתי את זה'. עשיתי חתיכת תחרות ומגיע לי, עבדתי קשה מאוד כדי להגיע לזה. חד וחלק זו הגשמת חלום, אבל יש כל כך הרבה חלומות וזה חלום בדרך. יש גם אולימפיאדה ואליפות העולם".

אחרי יכולת כזו שלך, יש קצת החמצה שהמירוץ לריו כבר כמעט גמור?
"באיזשהו מקום כן, אבל שום דבר לא סגור עדיין ויש עוד קצת זמן".

תמנע נלסון לוי, המאמן שני הרשקו והמדליה. "אין לי ג'ודו יוצא דופן ואני לא קוסמת, זה תוצאה של עבודה קשה"צילום: איגוד הג'ודו

אפשר לומר שזו אירוניה, או אולי מקרה נקודתי שהביס את הסטטיסטיקה. ביום הראשון של אליפות אירופה בג'ודו שנערכת בקאזאן, דווקא שתי הג'ודוקא שלא נותר להן כמעט סיכוי להעפיל למשחקים האולימפיים - אחת בתחילת דרכה בבוגרות והשנייה בת 32 - הן אלו שפילסו דרכן לשלבים הגבוהים ביותר. הלוחמים הבכירים, לעומת זאת, אכזבו מאוד ונשרו בסיבובים מוקדמים בהרבה מהצפוי.

הסיפור היפה ביותר של המשלחת הוא כמובן זה שרקמה נלסון לוי. הלוחמת בת ה-21, שלפני שנתיים סיימה חמישית באליפות העולם עד גיל 21 ורק השנה עלתה על מזרן הבוגרים. בסיבוב הראשון גברה על הפולנייה אנה בורובסקה, אבל התדהמה הגיעה בשלב הבא, שם היא העיפה בוואזארי את סגנית אלופת אירופה, ההונגרייה הדוויג קרקאס. ברבע הגמר נכנעה בריתוק לנורה ג'קובה מקוסובו, מדליסטית הארד מאשתקד, ונשרה לבית הניחומים.

שם, הצליחה הישראלית הנחושה לחלץ יוקו דרמטי ולגבור על הגרמנייה המדורגת 17 בעולם, ויולה ווצ'ר, כדי לזכות בארד מול רסבו. "אני גאה מאוד בתמנע, שסיימה יום מדהים עם ניצחונות על ספורטאיות מהטופ העולמי", סיפר מאמן נבחרת הנשים, שני הרשקו, "תמנע היא הוכחה מדהימה על העומק והעבודה היסודית והמקצועית שאנו עושים בנבחרת ובאיגוד הג׳ודו. זו גאווה גדולה לדעת כמאמן שיש דור המשך חזק ואיכותי שהולך בעקבות הספורטאיות הבכירות שלנו".

כדי להבין את גודל ההישג של נלסון לוי, צריך להדגיש שמדובר בספורטאית שלראשונה התחרתה באליפות היבשת, ושמעולם לא השתתפה בתחרות גראנד פרי או גראנד סלאם לבוגרים. הנקודות שהשיגה היום כנראה לא יספיקו לה כדי להדביק את המירוץ לקריטריון האולימפי (14 הראשונות בעולם לפי אחת ממדינה), אך היא בהחלט משגרת איתות חזק על כוונותיה לקראת מחזור טוקיו 2020.

הישראלית השנייה בקטגוריה עד 57 ק"ג וזו שעוד נותר לה סיכוי קלוש לריו, קמילה מינאקווה, הודחה כבר בסיבוב הראשון בגלל שידו וממשיכה לגמגם כמו בכל התקופה האחרונה.

תסמונת אנדרדוג נוספת אירעה במשקל עד 52 ק"ג. גילי כהן, שכמעט הבטיחה מקום באולימפיאדה ולאחרונה נמצאת בכושר טוב מאוד, הודחה בסיבוב הראשון על חודו של עונש. לעומתה, רוני שוורץ, שמפגרת אחריה במירוץ לריו, הצליחה לטפס עד רבע הגמר, שם נכנעה בעונשים לג'ודוקא הטובה בעולם, מיילינדה קלמנדי מקוסובו. בבית הניחומים, ספגה שוורץ שני יוקו מיריבה שווייצית וסיימה את התחרות במקום השביעי. למעשה, מבין כל הישראלים והישראליות שעלו היום למזרן, נלסון לוי והיא הן היחידות שהשיגו דרוג (7-1).

ב-48 ק"ג, שירה ראשוני - עוד אחת שהיתה חייבת ניקוד כדי להבטיח מקום בריו - הפסידה כבר בסיבוב השני. נועה מינצקר, באליפות ראשונה, ניצחה בקרב הראשון אך הודחה סיבוב לאחר מכן.

האכזבה הגדולה אצל הגברים שייכת לגולן פולק (עד 66 ק"ג), מדליסט הארד מאליפות העולם האחרונה, שכבר הבטיח מקום בריו וקיווה להשיג ניקוד כדי לקבע את מעמדו בין שמונה הראשונים בעולם. במציאות, זומן לפולק הפסד מפתיע בקרב הראשון מול יריב בלארוסי שמדורג מחוץ למאייה המובילה בעולם. באותו משקל, טל פליקר הודח גם כן בקרב הראשון.

טומי ארשנסקי, שסובל מתקופה נטולת הישגים אך יודע להתעלות בתחרויות גדולות, פתח את התחרות במשקל עד 60 ק"ג עם ניצחון מרשים על יריב ספרדי, ונכנע בקרב השני לאזרי המדורג 13 בעולם, אילגר מושקייב. ארשנסקי יהיה חייב ללקט נקודות בתחרויות שנותרו כדי להישאר בדירוג שמשריין לו כרטיס לאולימפיאדה.

אחרי יום מאכזב ברובו, מחר ייכנסו לפעילות התותחים הישראלים הכבדים ביותר. ירדן ג'רבי, זוכת הארד ב-2015, תתחרה במשקל עד 63 ק"ג ותוכל לפגוש כבר ברבע הגמר את אליס שלזינגר. שגיא מוקי - אלוף אירופה אשתקד במשקל עד 73 ק"ג - יעלה גם הוא לטטאמי בקאזאן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ