אחרי שסיים עם הסמים והאלכוהול, בחר דסטין ג'ונסון בגולף

במשך שנים נמנע ג'ונסון מניצול כישוריו הנדירים. רק אחרי שנכשל בבדיקות סמים בעקבות שימוש במריחואנה ובקוקאין, הכיר בבעיה שלו ונעזר בוויין גרצקי, הפך לגולפאי שהוא מסוגל להיות

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דסטין ג'ונסון לאחר זכייתו
דסטין ג'ונסון (מימין). "הוא לא רק אתלט חריג, אלא גם אתלט גולף חריג" צילום: Charles LeClaire/רויטרס
אמיר ענבר
אמיר ענבר

אומרים שדסטין ג'ונסון הוא מאותם ספורטאים שיכולים היו לעסוק כמעט בכל ענף, ועדיין להותיר חותם משמעותי. גופו האתלטי - 90 ק"ג הפרושים על פני 195 ס"מ - מתבלט בין אם הוא צולח בריכות או מתרומם להטבעה. היום, שחייה וכדורסל הם רק תחביביו. חייו המקצועיים מתרכזים במסלול הגולף.

בכל הנוגע לכישוריו ולהצלחתו, היתה זו בחירה מצוינת. את המקום לספק מותיר יצר ההרס העצמי שלו. אולי ספורט קבוצתי היה טוב יותר עבור אדם כזה. ואולי לא משנה באיזה נתיב היה צועד - המכשולים שממתינים בדרכו של כל אחד, בכל ענף, היו מפילים אותו. פשוט בגלל שהוא דסטין ג'ונסון.

כצעיר מתבגר, קיבל ג'ונסון את המכונית הראשונה בחייו: הונדה סיביק עם הילוכים ידניים, שאותם לא ידע לתפעל. "אם ברצונך לנסוע, תצטרך ללמוד מהר", אמר לו אביו. כך היה גם בגולף, בו הפך למקצוען ב־2007 - לפעמים למד מהר, במקרים אחרים נתקע.

כשזינק בעלייה היטב, הפך לפי "גולף דייג'סט" לרביעי שזוכה בתואר בסבב ה־PGA האמריקאי בכל אחת משמונה עונותיו הראשונות ונכנס למועדון שכולל מלבדו רק אגדות - ארנולד פאלמר, ג'ק ניקלאוס וטייגר וודס. הבעיה התרכזה בימים שבהם הידרדר מבלי שתהיה לו היכולת לעצור.

עולם הגולף כאילו נולד עבור שחקן כמותו; בענף הזה יודעים לשמור סודות. שמועות כאילו ניהל רומן עם אשת גולפאי - ואולי עם שתי נשים של גולפאים - התרוצצו זמן מה, אבל הדברים החשובים יותר נותרו עלומים. איש לא הניד עפעף באמצע 2012, כשנעלם ל־11 שבועות בטענה לבעיית גב. שנתיים מאוחר יותר נחשפה האמת: הוא הושעה בגלל שימוש בסמים.

קרדיט: Tomas Skacel

על פי הפרסום באתר Golf.com, נכשל ג'ונסון בשלוש בדיקות: ב־2009 וב־2012 בגלל מריחואנה, וב־2014 עקב קוקאין. בעקבות המקרה האחרון הוא התנדב לקחת פסק זמן, דיבר על הצורך בשיפור "בריאותי המנטלית והפיזית ויסודותיי הרגשיים" והביע תקווה שההליך יכין אותו ל"הגשמת הפוטנציאל שלי והפיכתי לאלוף בצורה עקבית".

זכייה בתואר מדי שנה אולי רומזת שתמיד היה כזה, אך היה זה מעט מדי בשביל מי שג'ורדן ספית', המדורג שלישי בעולם, מגדיר "אולי הגולפאי הכי כישרוני בסבב". "הוא לא רק אתלט חריג אלא גם אתלט גולף חריג", מסביר ספית', "יש לו ידיים נהדרות, שליטה נהדרת. הוא חובט חבטות שאחרים לא מנסים".

ג'ונסון גורם למשחק להיראות קל. הבעיה התרכזה במוחו. המאמן קלוד הרמון מספר שרצה לגרום לו לחשוב יותר במסלול - וגילה כי זה רק גורם נזק. בראד פקסון, פרשן "פוקס", טען כי ג'ונסון אינו מנצל את מלוא כישוריו כפי שאחרים עושים וטען כי "אם תרכיב את הראש של זאק ג'ונסון על דסטין, תקבל את טייגר וודס". ריק ריילי, פרשן ESPN, קבע כי "יש לו יותר כישרון באצבעות משלרוב האנשים יש בכל הגוף", אך ש"הוא כל כך דחוס (גם טיפש; א"ע), שאור עוקף אותו מסביב".

לא פלא, אם כך, שבכל פעם שהתקרב לנקודת ציון גדולה באמת - ובגולף אלו תמיד טורנירי המייג'ור - ג'ונסון קרס. ב־2010 נכנס לסיבוב האחרון באליפות ארצות הברית כשהוא מוביל בשלוש חבטות, והפסיד. גם באליפות ה־PGA באותה שנה היה במצב טוב, רק כדי שעבירה בגומה האחרונה תעלה לו בעונש קריטי של שתי חבטות.

ב־2015 שב ג'ונסון מפסק הזמן העצמי, לכאורה היישר לעוד מאותו הדבר. גם בשנה זו נכשל בגומה האחרונה באליפות ארצות הברית ואיבד את התואר בהפרש של חבטה. אלא שבין המפלות הקודמות לאכזבה הזו, משהו השתנה. אם בעבר היה נכנס לבר הסמוך ולא מפסיק ללגום, הפעם פשוט חזר הביתה - אל ארוסתו ובנו הפעוט. בראשית העשור השלישי לחייו, ג'ונסון השתנה.

קרדיט: 1 Step to Better Golf

לדבריו, בחודשים בהם נעדר הוא נמנע מכניסה למוסד שיקום, אך אסף סביבו מומחים כדי שיעזרו לו להבין טוב יותר מה מניע אותו. קוקאין, הוא מתעקש, מעולם לא היה בעיה; אלכוהול כן. "הדרך שלי להיפטר מהלחץ היתה בשתייה או במסיבות", אמר ל"ספורטס אילוסטרייטד", "זה עשוי לעבוד באותו יום או בשבוע הבא, אבל בסוף הכל מצטבר".

מה שג'ונסון היה צריך זה למצוא דברים אחרים בעלי השפעה דומה. הוא ניסה דיג, צלילה וסקי, אך בילה חלק ניכר מזמנו בבית יחד עם ארוסתו פולינה. "עבדתי במטרה לפשט הכל", הסביר. הם אף עברו להתגורר בסמוך להוריה. אביה הוא אחד, וויין גרצקי, ענק ההוקי קרח לשעבר.

אמנם יש טענות כי גרצקי התריע בפני ג'ונסון כי אם לא ישפר את דרכיו הוא ינפנף אותו מחיי בתו, אך כלפי חוץ הוא מביע אמון מלא בחתנו לעתיד. "לראשונה אני רואה את דסטין אומר 'זה ממש חסר לי וכשאחזור אני רוצה שזה יהיה מיוחד'", סיפר גרצקי על געגועיו לגולף. יחד שיחקו כמעט מדי יום בשלהי 2014. כמי שרגיל להתמודד עם עניין רב מצד אוהדים, וגם גידל חמישה צאצאים, הוא היווה המודל לחיקוי שלג'ונסון לא היה בילדותו, שבה נע ללא הרף בין בתיהם של הורים גרושים.

כשגדל ולמד באוניברסיטה, השקיע ג'ונסון את המינימום הנדרש בכיתה כדי שיהיה רשאי לשחק גולף. בדיעבד, הבין שהדבר זלג הלאה, להמשך חייו. בראשית 2015 כבר נזקפו לזכותו שמונה תארים וכמעט 25 מיליון דולר ברווחים, אך בראיון ל־ESPN הגדיר את הקריירה שלו "מוצלחת ולא נהדרת. לטעמי, אני רק מגרד את פני השטח של הפוטנציאל שלי".

"לראשונה אני רואה את דסטין אומר 'זה ממש חסר לי וכשאחזור אני רוצה שזה יהיה מיוחד'", סיפר גרצקיצילום: Mark J. Terrill/אי־פי

בשנה וחצי האחרונות, חופר ג'ונסון בן ה־32 עמוק יותר ויותר. הוא הוריד קילוגרמים מיותרים של שומן והעלה אותם מחדש במסת שריר. גם בפן הטכני ביצע שינויים, מרכיב משחק מושלם מהחבטות הארוכות הנדירות שלו ועד לקצרות. ב־2016 ידע הצלחות עוד בטרם הגיע לשיא חדש בחודש שעבר.

כתמיד כאשר מדובר בג'ונסון, נלוותה לכך שערורייה. הפעם, ממש לא באשמתו. בגומה החמישית של הסיבוב האחרון באליפות ארצות הברית, הוא נחשד בביצוע עבירה כשנגע קלות בכדור עת התכונן לחבוט. רק בגומה ה־12 שמע שמנהלי הטורניר בודקים את הדבר, אלא שגם אז התמהמהו מקבלי ההחלטות. ג'ונסון, האיש שאיננו מתמודד היטב עם לחץ וחרדה, נאלץ לשחק במשך שעות ולהשלים את 18 הגומות בידיעה כי ייתכן שלפניו סנקציה שעלולה לעלות לו בתואר.

רק אחרי שסיים את התחרות, במקום הראשון, הוטל העונש: אובדן חבטה. במקום לנצח בהפרש של ארבע חבטות, עשה זאת בשלוש. אחרי כל השנים, ויום שהרגיש כמו שנה, סוף סוף הוכתר לאלוף מייג'ור. "זה קוף גדול שירד מגבי", אמר, "האמנתי שזה טמון בי, אבל בראש תמיד מתרוצצת השאלה 'האם באמת יש לך מה שנדרש'. כעת אני יודע, אבל האם ביכולתך להיות במיטבך כל הזמן?".

על השאלה הזו ממשיך ג'ונסון לענות. לראשונה בקריירה ניצח בשתי תחרויות רצופות כשזכה גם בטורניר "ברידג'סטון". בזכות עקביותו החדשה, הפך את "שלושת הגדולים" - ספית', ג'ייסון דיי, רורי מקילרוי - לרביעייה כשהתקדם למקום השני בדרוג העולמי. יעדו הבא: "להגיע למספר 1. לשם כך צפויה לי הרבה עבודה, אבל העניין הוא לא רק להגיע אלא גם להישאר שם".

דרכו בתקופה הקרובה לא תעבור במשחקי ריו - גם הוא פרש מהם בטענה לחשש מזיקה - אולם בהחלט כוללת את אליפות בריטניה שמתחילה היום. יקרה מה שיקרה, הוא חש מוכן להתגבר על הכל. "אינני מתגעגע לבקרים שבהם התעוררתי עם הנגאובר", אומר ג'ונסון, "זו היתה דרך קשה, אך טובה, כי אני במקום טוב יותר. אני לבטח אדם חזק יותר אחרי שיצאתי מהצד השני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

ריקי ג'רווייס במופע החדש שלו בנטפליקס. פאנצ'ים צפויים ורעילים

אין סיבה להיעלב ממנו. בסוף הוא קומיקאי שמספר בדיחות וזהו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"