כוכבי השביט של הספורט הלבן: הטניסאים שהגיעו לגמר גרנד סלאם נגד כל הציפיות

רוברטה וינצ'י הדהימה את עולם הטניס באליפות ארה"ב הפתוחה בשנה שעברה, כשניצחה את סרינה וויליאמס בחצי הגמר וקטעה את רצף הנצחונות ההיסטורי שלה. לקראת פתיחת היו.אס. אופן בשבוע הבא, הנה סיפוריהם של עוד שני טניסאים שזהרו לרגע מאושר אחד, וכבו אחריו

דאגלס רובסון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוברטה וינצ'י
רוברטה וינצ'י. "אתה צריך תמיד להילחם, להיות חיובי, והכל יכול לקרות"צילום: Tim Ireland/אי־פי
דאגלס רובסון, ניו יורק טיימס

הניצחון של רוברטה וינצ'י על סרינה וויליאמס בחצי הגמר של אליפות ארה"ב הפתוחה בשנה שעברה הרעיד את עולם הטניס, כשטרק את הדלת על ניסיונה של וויליאמס לעשות היסטוריה ולזכות בכל ארבעת הגראנד סלאמים בעונה אחת.

הניצחון גם שיגר את וינצ'י, שדורגה אז 43 בעולם והיתה ידועה יותר בזכות הצלחתה במשחקי הזוגות, לאחד מגמרי הגראנד סלאמים יוצאי הדופן ביותר בעידן המקצועני. האיטלקיה בת ה-32 פגשה בגמר את בת ארצה וחברתה הוותיקה פלאביה פנטה, בת ה-33, שהיתה מדורגת במקום ה-26 בעולם. עבור שתיהן היה זה גמר גראנד סלאם יחידות ראשון בקריירה.

פנטה ניצחה והכריזה אחרי המשחק על פרישה ממשחק בסיום העונה.

וינצ'י עלתה למקום ה-8 בעולם, אבל היא תזדקק למסע קסם נוסף כדי לא לגמור כמו אחרים שהגיעו באופן לא צפוי למעמד גמר גראנד סלאם, כמו למשל מרטין ורקרק (אליפות צרפת הפתוחה 2003) או מיקאל פרנפורס (אליפות צרפת הפתוחה 1986).

אצל כולם, הפריצה בגראנד סלאם לא גובתה בהמשך ההצלחה לאחר מכן. מהמאזן הכולל שלהם ניתן להסיק שההגעה שלהם לגמר היתה די מקרית. הם פשוט ניצלו את הנסיבות וזהרו ברגע הנכון.

"היה לי מזל", אמרה וינצ'י, שמחזיקה בחמישה תארי גראנד סלאם בזוגות. "לקחתי את הצ'אנסים שהיו לי ונתתי טורניר מעולה".

בכל אחד משלושת הגראנד סלאמים השנה היא לא הצליחה להתקדם מעבר לסיבוב השלישי, נתון שמתיישב עם שאר ההישגים בקריירה שלה. ההישג הטוב ביותר שלה לפני ההגעה לגמר בשנה שעברה היה שתי הופעות רצופות ברבעי הגמר בניו יורק ב-2012 ו-2013.

איך הצליחו אותם "כוכבי שביט", השחקנים שזהרו לרגע וכבו אחריו, לנצח באותו רגע זוהר את ההיגיון ואת הציפיות?

חלקם פשוט נכנסו ל"זון". אחרים הרוויחו מהגרלות קלות. חלקם הצליחו לשרוד בקושי ולנצח משחק אחרי משחק. אחרים, כמו וינצ'י, אימצו סגנון משחק יוצא דופן שהתגלה כמושלם לצורך שיבוש משחקם של פייבוריטים ברורים.

כולם, בלי יוצא מן הכלל, הצליחו להפיק את המיטב מהרגע.

"אתה צריך תמיד להילחם, להיות חיובי, והכל יכול לקרות", אמרה וינצ'י, שהורתה לסוכן הנסיעות שלה להזמין טיסה חזרה לאיטליה יום לפני המשחק מול וויליאמס, בספטמבר האחרון.

ורקרק ההולנדי לא הצליח לנצח אפילו משחק אחד בארבעת הטורנירים הגדולים, לפני שכמעט לקח את כל הקופה לפני 13 שנים בפריז. מהמקום ה-46 בעולם הוא חיסל ארבעה מדורגים וסיים את הרצף רק בגמר, בו הפסיד לחואן קרלוס פררו.

"קוראים לזה 'פלואו' (flow)", אמר ורקרק על המשחקים המדהימים שנתן. "אתה מתחיל להכות בכדור כאילו הוא היה אבטיח. אתה פשוט לא יכול להחטיא".

ורקרק לא התקדם מעבר לסיבוב השלישי בגראנד סלאם לאחר מכן. הוא פרש ב-2008 עם שני תארי ATP ומאזן כולל של 70-59.

כמו ורקרק, גם פרנפורס לא רשם אפילו ניצחון אחד לרפואה בטורנירי גראנד סלאם, והיה בלתי מדורג כשהגיע לגמר המייג'ור הראשון שלו. בגילים צעירים הוא היה עילוי: הוא זכה שנתיים ברציפות באליפות היחידים בליגת המכללות באוניברסיטת ג'ורג'יה ב-1984 ו-1985. אך כמקצוען, הוא לא הראה פוטנציאל עולמי.

פרנפורס, שחקן קו אחורי ערמומי שאהב לפתות את היריבים לעלות לרשת ואז לשגע אותם עם חבטות בזוויות בלתי אפשריות, ניצח ארבעה מדורגים ב-1986, כולל המדורג 5 בעולם סטפן אדברג והשלישי בעולם בוריס בקר, לפני שהפסיד לאיוון לנדל בגמר.

"אף פעם לא ראיתי את עצמי כמישהו שיכול להגיע לגמר הרולאן גארוס", אמר פרנפורס, שלא הצליח לפרוח עד שעזב את מולדתו שוודיה לטובת מכללה אמריקאית. "נסעתי לשם כשאני פשוט מקווה לנצח משחקים".

לפיינליסטים המפתיעים האלה היו מעט מאוד ציפיות לפני ההצלחה הגדולה, אבל כושר טוב בשבועות שלפניה מילאה אותם ביטחון, אליו התווספה שמחה מתפרצת במשך השבועיים הגדולים בחייהם. "הייתי במין היי של טניס בשבועיים האלה - הרגשה שאני יכול להתמודד מול כל אחד", אמר פרנפורס, בן 53 כיום, שמשחק קבוע בטורנירי הסניורים.

עוד מכנה משותף ל"סינדרלות" כאלו הוא שכולם הצליחו לחמוק ממצב של כמעט הפסד, או התגברו מנטלית על יריב קשה במיוחד, מה שהיה עבורם נקודת מפנה בשלב מוקדם בטורניר. לחלקם עזרו הגרלות טובות, או נסיבות אחרות כמו טורניר בלי כמה מהמדורגים, למשל. כשכל המדורגים משחקים, הרבה יותר קשה להפתיע.

גם לוינצ'י היה מזל. היא נהנתה מפרישתה של יוג'יני בושארד, פיינליסטית ווימבלדון לשעבר, בסיבוב הרביעי. השחקנית הבכירה ביותר אותה פגשה וינצ'י לפני המשחק מול וויליאמס היתה המדורגת 40 בעולם, כריסטינה מלדאנוביץ'.

וינצ'י עצמה לא היתה שחקנית אלמונית. היא השתתפה במשחקים גדולים בזוגות והחזיקה בתשעה תארי WTA לפני שהגיעה ליו.אס. אופן בשנה שעברה. משחק הסלייסים והזוויות המשונה שלה שיבש את משחקה של וויליאמס, שהיתה עצבנית ולא מרוכזת בהפסד בן שלוש המערכות.

והנה עוד משהו: אף אחד מהשלושה לא התקרב אפילו לנצח במשחק הגמר.

ורקרק ברולאן גארוס ב-2003. "אתה מתחיל להכות בכדור כאילו הוא היה אבטיח. אתה פשוט לא יכול להחטיא"צילום: רויטרס

ורקרק, שפתח אקדמיית טניס בהולנד אחרי שהתרחק מהמשחק במשך שנים רבות, אמר שאליפות צרפת הפתוחה ב-2003 היתה החוויה הטובה ביותר בחייו הספורטיביים הסוערים. ב-2014 הוא פרסם ספר זכרונות על קריירת הטניס שלו, על העליות והמורדות שבה.

חוסר ההמשכיות של הצלחתו של פרנפורס באליפויות צרפת בולטת במיוחד: בארבעה ניסיונות בשמונה השנים שאחרי הטורניר ב-1986, הוא לא זכה ולו במשחק אחד נוסף ברולאן גארוס.

"אני לא יכול להסביר את זה", אמר פרנפורס וגיחך. "אני עדיין מספר לאנשים שיש לי מאזן חיובי שם".

עם זאת, הם אמרו שהאפקט שנשאר הוא חיובי. ההופעות ההן בגמרים פתחו בפניהם דלתות, הביאו להם חוזי אימוץ והיו עבורם גמול הולם על העבודה הקשה שהשקיעו. הם גם הכניסו בהם מוטיבציה חדשה ודחף חדש להצלחה, גם אם ורקרק ופרנפורס נאלצו לפרוש מאוחר יותר בשל פציעות.

הם זכו בצדק, אמרו, בזכות ולא בחסד, במקומם בהיסטוריה.

(לכתבה המלאה בניו יורק טיימס)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריביירה רומאניולה. הריביירה של מחוז אמיליה רומאניה

לנפוש כמו איטלקים: חופשה באמיליה רומאניה

The SS Exodus in 1947.

מקזבלנקה לישראל על סיפון האקסודוס

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ