כשאלוף הטור דה פראנס לשעבר הסתער על באר שבע

אלוף הטור דה פראנס של 2011, קאדל אוונס, הגיע לישראל להשתתף ברכיבה לציון 100 שנה לכיבוש באר שבע על ידי פרשים אוסטרליים. בראיון ל"ספורט הארץ" הוא מספר על החיים התובעניים שנדרשים מרוכב מקצועני, ומנסה להתחמק באלגנטיות מנושא החומרים האסורים בענף

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קאדל אוונס
קאדל אוונס. "לחגיגות ה-200 שנה לא אוכל להגיע, אז טוב שהגעתי כעת"צילום: יח"צ
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

"הבנתי שהג'ירו של איטליה מתחיל כאן בישראל בשנה הבאה. נראה לי שזו תהיה חוויה נפלאה עבור הישראלים שיהיו מעורבים בכך. אבל כרוכב לשעבר וכמארגן אירועים ותחרויות אופניים בהווה אני יודע: כל מירוץ שמעורבת בו נסיעה ארוכה או טיסה, זה משהו שאתה לא כל כך אוהב".

איש ישר הוא רוכב האופניים קאדל אוונס, אלוף הטור דה פראנס האוסטרלי הראשון והיחיד עד כה. לעיתים זה גורם למי שמקשיב לו לחוש מעט לא בנוח. אם הוא לא מרוצה ממשהו, הוא יראה זאת מיד. אפילו אם זה מחייב מבט כועס במקצת לעיתונאי לא זהיר שנגע בטעות באופניים שלו - "כלי הנשק" שבאמצעותו הוא קוטל את יריביו הספורטיביים.

אוונס, שזכה ב-2011 בטור דה פראנס, בגיל 34, ופרש בתחילת 2015 מרכיבה מקצוענית, נחת בישראל במוצאי שבת האחרון כמעט בהיחבא. הוא הגיע לכאן כדי לציין אירוע צבאי היסטורי משמעותי שמעטים מאוד בישראל שמעו עליו - 100 שנים בדיוק לכיבוש העיר באר שבע מידי האימפריה העותומנית. בירת הנגב, מסתבר, נכבשה על ידי כוח פרשים מיוחד שהביאה האימפריה הבריטית מאוסטרליה וניו זילנד. הפרשים האמיצים הסתערו על העיר וכבשו אותה בתוך שעה אחת, ובכך מנעו מהטורקים לייבש את בארות המים ששימשו להשקיית הסוסים. נפילת באר שבע, שהגיעה אחרי כמה ניסיונות כושלים של הגנרל אלנבי לכבוש את העיר עזה, נחשבת לאבן הדומינו הראשונה שהובילה לבסוף לקריסת האימפריה העותומנית ולכיבוש הבריטי של ארץ ישראל.

הכוח הצבאי מתוצרת אוסטרליה וניו זילנד שכבש את באר שבע נקרא ANZAC. (The Australian and New Zealand Army Corps). ליד קיבוץ בארי מצויה אנדרטה לזכר חיילי אנזאק שתרמו את נפשם לשחרור ארץ ישראל. אוונס, כמו רבים מבני ארצו, גדל על מורשת אומץ הלב והתעוזה של פרשי אנזאק, והגעתו לישראל מהווה עבורו כבוד גדול. המסע שארגנו לו מארחיו בישראל כלל רכיבת אופניים של 100 קילומטר, במסלול שעליו דהרו פרשי אנזאק לפני 100 שנה בדרכם לכיבוש באר שבע. למסע הצטרף גם בנו בן השבע, רובל, ילד ממוצא אתיופי שאוונס אימץ כשהיה בן חודשים ספורים.

אוונס בנגב. גדל על מורשת אומץ הלב והתעוזה של פרשי אנזאקצילום: עמי גינזבורג ואמיר אלפיה

"את אנזאק כל אחד באוסטרליה מכיר. זהו יום חשוב עבורי", מסביר אוונס. "לחגיגות של 200 שנה לכיבוש באר שבע ככל הנראה לא אוכל להגיע אז טוב שהגעתי כעת", הוא מחייך. "עבורי ועבור הבן שלי, לרכוב כאן במדבר לכבודם של לוחמים אמיצים שרכבו כאן לפני 100 שנה, ולבקר לראשונה בישראל, זה דבר מאוד משמעותי ומרגש".

מתי בעצם החלטת לבוא לאירוע הזה בישראל?

"התקשרו אלי לפני כחודש. הייתי צריך לפנות מהלו"ז כמה דברים, וזה הסתדר טוב עם החופשה של הבן שלי מבית הספר".

את הגעתו של אוונס לישראל - כמו גם את מסע האופניים המיוחד בעקבות לוחמי אנזאק - יזם דני חכים, איש עסקים ישראלי יליד אוסטרליה שנשוי לדנה עזריאלי, בעלת השליטה בקבוצת הנדל"ן והקניונים, עזריאלי.

הארגון הופקד בידי שתי עמותות שלפעילויותיהן הועברו כל הרווחים: "ילדים בועטים בסרטן - ישראל", אותה ייסד ומנהל חכים, המיישמת דרכי טיפול בילדים באמצעות פילוסופיות הלקוחות מאומנויות הלחימה, ועמותת שק"ל לבעלי צרכים מיוחדים. "זו סגירת מעגל עבורי", אומר חכים שגדל על ברכי המורשת של חיילי אנזאק. "המסע הזה ישמש לתרומה עבור ילדים חולי סרטן. אני מודה לקאדל, אלוף אמיתי, על התגייסותו למסע".

שאלתי את אוונס האם שמע לפני כן על הקרב לכיבוש באר שבע. "על הקרב על באר שבע לא שמעתי. אבל את אנזאק באוסטרליה מכירים כולם. דני שהזמין אותי לכאן הסביר לי על הקרב הזה ורק אז התברר לי עד כמה הירואי הוא היה".

האם תוכל לספר מעט על החיים שלך כרוכב מקצועני? עד כמה זה תובעני? מה נדרש ממך?

"כשהולך לך טוב - זה לא כל כך קשה. אבל כשלא הולך - זה מאוד מאוד קשה".

אוונס אחרי הזכייה בטור דה פראנס. "כשהולך לך טוב, זה לא כל כך קשה. אבל כשלא הולך - זה מאוד מאוד קשה"צילום: יח"צ

ספר על חוויה אחת שהיתה מאוד קשה לך?

"בטור דה פראנס של 2008, קרסתי בשבוע הראשון. הייתי קצת חולה ולא רכבתי טוב. הרכיבה בקטע של האלפ ד'ואז היתה קשה במיוחד. הייתי צריך לדחוף את עצמי בכוח ולא יכולתי. זה היה יום הרכיבה הבודד הקשה ביותר שעברתי בקריירה המקצועית שלי".

זו אכן היתה אכזבה. ערב הזינוק לטור של 2008 נחשב אוונס, שהשתייך אז לקבוצת דאוויטאמון-לוטו, למועמד בכיר לניצחון. הדעה הכללית היתה שהוא יהנה מהיעדרו של המתחרה העיקרי שלו באותן שנים, הספרדי אלברטו קונטדור. אוונס התחיל חזק ובשלב העשירי עלה למקום הראשון, בו החזיק במשך חמישה קטעים (10 עד 14). במהלך הטיפוס לאלפ ד'ואז, הצליח המתחרה העיקרי שלו, קרלוס ססטרה, לפתוח פער של 2 דקות ו-15 שניות וליטול ממנו את החולצה הצהובה. אוונס אמנם צמצם את הפער בהמשך, אך סיים את המירוץ במקום השני.

ומה היתה החוויה הטובה ביותר שלך?

"יש שתיים כאלו. הראשונה הגיעה ביום הרכיבה האחרון נגד השעון בטור של 2011, היום שלפני ההגעה לפריס. השנייה היא אליפות העולם של 2009 שנערכה במנדריזיו, שווייץ, קרוב מאוד לבית שלי".

הקטע ה-20 והלפני אחרון בטור של 2011 היה מרוץ נגד השעון סביב גרנובל. אוונס, אז כבר במדי קבוצת BMC, הגיע לשם כשהוא מדורג במקום השלישי, בפיגור של 57 שניות מאנדי שלק ו-4 שניות מפרנק שלק. הוא רכב היטב נגד השעון, סיים במקום השני בקטע ועלה למקום הראשון הכללי, עם יתרון של דקה וחצי על אנדי שלק. בכך הבטיח למעשה את הניצחון במירוץ כולו.

קטע המירוץ בו ניצח אוונס באליפות העולם של 2009, שנערכה במנדריזיו, נחשב למפתיע יחסית מאחר והוא לא נחשב עד אז למצטיין בקטעים חד-יומיים. "רכבתי לי לבד מקדימה, כל העולם היה מאחורי, ופשוט הרגשתי שאני רוכב הביתה. זה היה יום מאוד מרגש. אולי הכי מרגש בקריירה שלי".

כמי שעדיין קשור מאוד לקהילת האופניים המקצועית, אוונס נזהר מאוד בתשובותיו על שאלות בנושאי סמים ומשפרי ביצועים.

מה דעתך ואיך אתה מרגיש על הסיטואציה שבה מצוי היום לאנס ארמסטרונג?

"תרשה לי לשאול בחזרה: למה אתה חייב לשאול זאת?"

אני חושב שהקוראים שלי היו רוצים לדעת את התשובה. אנסח זאת אחרת: האם יש לך או היו לך בעבר יחסים כלשהם עם לאנס ארמסטרונג?

"אני לא מכיר אותו באופן אישי. אני חושב שהמקרה שלו (נטילת חומרים משפרי ביצועים; ע.ג) הוא דוגמא לא טובה שתעמוד לנגד עינינו שנים למה ספורט האופניים יכול להפוך".

האם הדבוקה המקצוענית נקיה היום מסמים?

"כן. אני יודע שכן. אבל תמיד יהיו כאלו שינסו לרמות. ככה זה בספורט".

לפני שארמסטרונג הודה שהשתמש בסמים ממריצים היו הרבה חשדות נגדו. האם האמנת לו שהוא נקי? האם רצית להאמין שהוא נקי?

"יש לי כמובן דעות משלי אבל אני מעדיף לא לחלוק אותן עם אחרים".

האם היית מופתע מהראיון שלו עם אופרה ווינפרי - שבו הוא הודה כי השתמש בחומרים משפרי ביצועים?

כאן מבצע אוונס התחמקות אלגנטית מהדבוקה: "זה היה בשלוש לפנות בוקר. ישנתי במיטה שלי באוסטרליה ולא ראיתי את הראיון".

לאנס ארמסטרונג. אוונס: "תמיד יהיו כאלו שינסו לרמות"צילום: אי־פי

איך נראים חייך כעת, אחרי שפרשת?

"אני די עסוק. אני מגיע מדי פעם לאירועים כאלו, כמו בישראל. לא הרבה. אני עדיין מייצג את קבוצת BMC בעולם. אני מנסה לבלות עם הבן שלי ככל שאני יכול. אני עדיין טס הרבה בעולם. ואני גם מארגן בעצמי מירוץ באוסטרליה. אני אמנם אוסטרלי אבל הבן שלי גר בשווייץ אז רוב הזמן החיים שלי נמצאים לידו, בשווייץ".

רכיבה מקצוענית היא בעיקר עניין של אירופאים. איך רוכב מאוסטרליה מצליח להתברג בצמרת הענף? מה עשיתם, אתה והמדינה שלך, שהצליח להפוך אותך לרוכב עלית ברמה עולמית?

"התחלתי בגיל צעיר מאוד. כבר בגיל 16 עברתי לאירופה כדי להתאמן בחברת רוכבים מקומיים. הנסיעות והריחוק מהבית היו קשים מאוד אבל היתה לי מוטיבציה מאוד גבוהה ורציתי לבחון אם אני מסוגל להפוך לרוכב טוב ולעשות את הטור דה פראנס. אחרי שעשיתי את זה רציתי לראות אם אני יכול לרכוב את הטור טוב מספיק כדי להתמודד על המקומות הראשונים".

האם היו לך מחשבות פרישה בדרך? הרי אלו חיים מאוד תובעניים.

"היתה פעם אחת ששכבתי 4 ימים בבית חולים בגרמניה ושאלתי את עצמי: בשביל מה אתה צריך את זה? אבל זה היה רק לזמן קצר".

בוא נניח שאתה רואה היום מולך רוכב ישראלי צעיר ומוכשר, כפי שאתה היית בעבר. מה הוא והסביבה שלו צריכים לעשות כדי שהוא יהפוך לרוכב עלית ולהתמודד בגרנד טורים?

"ראשית אתה צריך להקיף את עצמך באנשים מקצועיים שיהפכו את המשימה שלך לחוויה טובה. חשוב כמובן ללמוד מטעויות של אחרים כדי להימנע מהן בעצמך. באוסטרליה יש גם את האקדמיות לספורטאים מצטיינים שמסייעות במימון של השהות הארוכה בחו"ל. זו הוצאה כספית ניכרת. אתה צריך להיות בעל מוטיבציה גבוהה ולעבוד מאוד קשה. וכמובן, צריך גם קצת מזל בחיים".

אתה מוכר כמי שתומך בשחרור ועצמאות לעמים ומיעוטים כמו האבוריג'ינים באוסטרליה והעם הטיבטי. מה דעתך ומה אתה יודע על הסכסוך בין העמים החיים בישראל?

"אני לא יודע על זה הרבה. אבל כן הבחנתי שיש לכם כאן תרבות נהדרת, והרבה אנשים מוכשרים שמומחים בהנדסה, רפואה ועוד הרבה תחומים. אני מאמין שאם תרתמו את הכישרון הזה לכיוון הנכון תוכלו לפתור גם את הסכסוך בין העמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ