שחר צוברי נגד נמרוד משיח, סיבוב 3: סערה בלב ים או מים שקטים?

שחר צוברי מציג יכולת רטרו ומראה ניצוצות של מדליה עולמית, נמרוד משיח חוזר להתחרות רעב מתמיד. היריבות הכי חמה של הספורט האולמיפי בישראל חוזרת, אבל עם נבחרת גלישה צעירה ומבטיחה, כלל לא בטוח שזה עומד להיות דו-קרב ראש בראש

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צוברי (מימין) ומשיח. "יהיו מאבקים קשים לאולימפיאדה הזו, והם לא יהיו רק בין שחר לנמרוד״, אומר המאמן גור שטיינברג
צוברי (מימין) ומשיח. "יהיו מאבקים קשים לאולימפיאדה הזו, והם לא יהיו רק בין שחר לנמרוד״, אומר המאמן גור שטיינברגצילום: רויטרס, עמית שיסל
איתמר קציר
איתמר קציר

זהו זה. המירוץ לטוקיו 2020, בשעה טובה, התחיל. זאת אומרת, כל היופי באולימפיאדה הוא שמהרגע שיורדים מהפודיום (או שמפספסים אותו, או שפשוט מגיעים אחרונים במקצה), כבר מתחילים לחשוב על האולימפיאדה הבאה. אבל עכשיו, אחרי השנה הפוסט-אולימפית שהיא מעין תקופת מלפפונים ארוכה, עכשיו מתחיל הכיף האמיתי. הרי כל מירוץ טוב צריך קצת פלפל, קצת דרמה.

את אחת ממנות הפלפל המרכזיות של הקמפיין הקודם סיפקו נמרוד משיח ושחר צוברי. שני גולשי הרוח, שדיגמנו קשר טוב בתחילת המירוץ אל הכרטיס לריו 2016, סיימו אותו כיריבים מרים, כשצוברי יוצא עם ידו על העליונה וגלשנו במים של ברזיל. כעת, עם הודעתו של משיח כי ייצא לעוד מסע בתקווה להגיע למשחקים האולימפיים לראשונה בחייו, הקרב ביניהם עשוי לזכות לחיים חדשים. משיח בא חדור מוטיבציה להוכיח שגם הוא יכול להגיע לאולימפיאדה, צוברי עם המון ביטחון לאור היכולת המרשימה שהפגין באליפות העולם בטוקיו, אליה התייצב כשהוא מחלים מפציעה וסיים רביעי, נקודה ממדליית הארד.

עמדת הזינוק הפעם שונה - שני גולשי ה-RSX הבכירים והיריבים הוותיקים מתאמנים כבר חודשים ארוכים יחד בנבחרת הגלישה. הם אפילו שכנעו יחדיו את יאיר סוארי, שעזב בינתיים כדי להתמקד במשרת ההוראה שלו במכללת רופין ובעובדה שבקרוב יהפוך שוב לאב, לבוא לאמן אותם ואת חבריהם הצעירים לנבחרת. ״אני כבר באיזשהו מקום ויתרתי על החלום הזה, ואז הם התקשרו אליי וקראו לי״, מספר סוארי, ״נמרוד התקשר בצהריים, ואמרתי, ׳תשמע, אם גם שחר יתקשר אליי אני אחשוב על זה׳. שחר התקשר, והייתי בהלם - לקח לי שלושה חודשים של עבודה לצאת מההלם הזה״.

סוארי היה חשוף ליחסים בין השניים בחודשים הארוכים שבהם אימן את הנבחרת. ״הדבר הראשון שהיה הכי מדהים זה לאו דווקא ביחסים ביניהם, אלא ההשתלבות שלהם בנבחרת - שני אנשים בני 30 שפתאום מכניסים אותם לאותה סירה עם ילדים בני 19. זה עבד מעולה, הם נהנו מזה והצעירים נהנו מזה, והרוויחו מזה כמובן. בין שחר ונמרוד לא הרגשתי מתיחות, אבל זו התקופה הכי רגועה של הקמפיין - תמיד החיכוכים מגיעים בסוף ולא בהתחלה. המבנה הזה של ספורט אולימפי, שבסוף הכל מתנקז לשנה האחרונה, יוצר הרבה לחץ אצל אנשים״.

מספיק לעבור על הרגעים המתוחים מהקמפיינים הקודמים כדי להבין שהיחסים בין שני הגולשים כנראה לא בשיאם. הרגע הזכור ביותר הוא התחרות בפלמה דה מיורקה, אז חסם צוברי את הרוח עבור משיח, גרם לו לצבור נקודות שליליות רבות, ולכאורה פעל בניגוד להסכם בין השניים. ״ירק למדינת ישראל בפרצוף״, האשים משיח את צוברי, שלכאורה הפר הסכם ביניהם, בעוד האחרון מסביר כי פעל בדרך ספורטיבית ועל פי כללי השיט. האיגוד, אגב גיבה אותו.

מימין: צוברי, משיח, והאלוף האולימפי מבייג'ין, טום אשלי, במסגרת אימוני נבחרת הגלישה. "היום על החוף לא מרגישים את המתח"צילום: עמוד הפייסבוק של איגוד השייט

גם לפני לונדון 2012 - פרה-היסטוריה ממש - המתיחות בין השניים היתה סוד גלוי. באליפות אירופה בבורגס ב-2011, צוברי ערער על אירוע שבו השופטים לא פסלו את משיח, אפילו שהוא עצמו לא היה מעורב בו כלל. מנגד, בשיוט המדליות, שבו לצוברי היה סיכוי לזכות ולמשיח לא, האחרון גלש בצורה טקטית שלא היטיבה עם צוברי, בלשון המעטה, והוא אכן סיים במקום הרביעי. איגוד השיט קבע שמשיח פעל בצורה לא ספורטיבית והפחית שתי נקודות ממאזנו במירוץ ללונדון. צוברי היה זה שנסע למשחקים בבריטניה.

״היום על החוף לא מרגישים את המתח הזה״ אומר סוארי, ״בגלל המבנה של הספורט, שהוא בסופו של דבר מאוד פוליטי, הספורטאים ברמה הזו לומדים להיות מאוד אינטרסנטים ולא להוציא אנרגיה כשלא צריך, גם על הדברים האלה. מאחורה - בטוח שלא קל להם לראות את את השני, אבל יש שינוי אמיתי. אני לא חושב ששני אנשים שחיים ביחד במשך שלוש שנים (בנבחרת, א"ק) יוכלו להגיע למחוזות הטירוף שזה הגיע אליהם״.

האם מירוץ נוסף ראש בראש יעשה טוב ליכולות ולרמה של שני הגולשים המנוסים, או יפגע בפוקוס שלהם? התשובה של מאמנם החדש בנבחרת, גור שטיינברג, מעניינת במיוחד - למה מאבק ראש בראש, אם אפשר מאבק בין שלושה או ארבעה ראשים?

"יהיו מאבקים קשים לאולימפיאדה הזו, והם לא יהיו רק בין שחר לנמרוד״, אומר שטיינברג, ״לפחות שניים מהיותר צעירים יהיו מעורבים שם. הדינמיקה בין שניהם זה לא מה חשוב. השאלה המעניינת היא כמה זמן החבר׳ה האלה יוכלו להחזיק בתוך הנבחרת, ובזה אני אשקיע הרבה מאמץ. חשוב לי שהם יהיו בנבחרת ושהם יצליחו לעשות עוד קמפיין, אבל לא מתוך זה שאני אומר לצעירים ׳אין לכם סיכוי׳, אלא בגלל שאני רוצה שהם יתקדמו בזכות עצמם, ולא בגלל שהמבוגרים פורשים. אני רוצה שהם יגיעו למצב שהם מנצחים אותם״.

עוד לפני האולימפיאדה, שטיינברג מציב למשיח יעד אחר. ״יש אליפות עולם עוד שנה וחצי בגרדה, אגם באיטליה, ויש שם תנאים יחסית ידועים מראש. זה אתר שנחשב טוב לשייטים גבוהים וגדולים, אתר של רוחות חזקות, ובקטע הזה אמרתי לנמרוד, ׳עזוב, לא מעניין אותי בינתיים אולימפיאדה, לא אולימפיאדה - בוא תזכה באליפות עולם׳. הוא מאוד מתאים לאתר הזה״.

יאיר סוארי. "וברגע שהתחילו להתרכז אחד בשני ולא בעולם - זה גמר אותם, לפחות ברמה של מדליות"צילום: אורי טלשיר

בכלל, נבחרת שיש בה שני גולשים ותיקים וחזקים שאחד מהם מדליסט אולימפי לשעבר, ועוד כמה גולשים מבטיחים שכבר מראים ניצוצות של עשירייה ראשונה בעולם - כמו למשל יואב עומר או תום ראובני - אמורה להגיע להישגים גבוהים בעקביות. הספורטאים מסוגלים להעלות האחד לשני את הרף. ״רק בצעירים יש שלושה חבר׳ה שהיו אלופי עולם לנוער (ראובני, עומר ויואב כהן). האתגר שלנו עכשיו הוא לדבר לא רק על אולימפיאדה, אלא להביא נבחרת כזו שאנחנו עם כל תחרות חוזרים ממדליה״, אומר שטיינברג.

להעלות את הרף - כן. להעלות את הסעיף - כדאי מאוד שלא. סוארי מסביר שברגע שהתחרות בין השניים גלשה לפסים אישיים ומלוכלכים יותר, זה רק הפריע להם. ״בעבר קרו דברים שפגעו בשניהם בסופו של דבר, ואני מאוד מאוד מקווה שזה לא יגיע לשם. אני מאמין גם שזה לא יגיע לשם, גם בגלל שהם חיים ביחד, וגם בגלל שהם יודעים היום שזה פגע בשניהם. שניהם ספורטאים ברמה הכי גבוהה בעולם, וברגע שהתחילו להתרכז אחד בשני ולא בעולם - זה גמר אותם, לפחות ברמה של מדליות. שניהם ספורטאים בעשירייה העולמית, אבל רמה של לחזור עם מדליה באולימפיאדה בריו - הם לא הגיעו לשם״. לטובת הספורט האולימפי בישראל צריך לקוות שהפעם הם דווקא כן יגיעו, אבל אם אפשר לקבל על הדרך יריבות ספורטיבית טובה ומרתקת, זה יהיה נהדר. קמפיין "טוקיו 2020" עלה על הגל.

כתבות מומלצות

המאחז מצפה דני, אתמול. חיבור מאחזים לחשמל היה לציפור הנפש של ח"כ ניר אורבך

מהבנייה ועד הכספים החדשים למתנחלים: השנה של הממשלה מעבר לקו הירוק

הילה רוח. "יצאו באלבום החדש כמה שירים עם לב. ויש לי לב"

"באלבום החדש רציתי לחלוץ שד. אתה יכול לצטט"

מפגינות נגד החלטת בית המשפט העליון בארה"ב לבטל את זכותן החוקתית של נשים להפיל, אתמול

פסיקת העליון היא עוד צעד המחלק את ארה"ב לשתי מדינות נפרדות

נתניהו בכנסת, השבוע. כבר אין במחנה שלו מי שיעקמו פרצוף אל מול תעמולה יהודית־לאומנית בוטה

נתניהו כבר ניצח בקרב על היהדות, וזה ישמש אותו היטב בבחירות

קלריס חרבון. "פעם עורכת דין אמרה לי בדיון שהצמידים שלי מרעישים. אמרתי, אלה לא הצמידים, אני מרעישה לך בעיניים"

"אני לא גולה פוליטית, אני פרחה פוליטית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ