מאריט ביורגן היא אמא, ספורטאית החורף המעוטרת בהיסטוריה ומודל לחיקוי

רגע לפני יום הולדתה ה-38 השלימה מאריט ביורגן זכייה בחמש מדליות אולימפיות בפיונגצ'אנג, שהפכו אותה לשיאנית משחקי החורף. מי שהפכה לאורך השנים לסמל של התמדה, אריכות ימים וגדולה ספורטיבית יכולה עתה להביט לאחור ולהתפעם

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ביורגן בפיונגצ'אנג
ביורגן בפיונגצ'אנג. בחמש השנים הכי מצליחות שלה היא התאמנה כמעט שלוש שעות ביוםצילום: LEHTIKUVA/רויטרס
אמיר ענבר
אמיר ענבר

בשבועות האחרונים, אפילו בימים האחרונים, סירבה מאריט ביורגן לסכם משהו שעדיין לא הושלם. "בסוף הקריירה אביט לאחור ואראה מה עשיתי", היתה המנטרה עליה חזרה כאשר זכתה במדליה השלישית שלה במשחקי החורף בפיונגצ'אנג. אתמול (ראשון), כשסביב צווארה כבר מדליה חמישית, עיכלה הנורווגית בת ה-37 כי הגיעה לשלב בו מותר להפנות את המבט; זה שעד כה התעקש להביט קדימה בלבד.

"כשאני מסתכלת לאחור ורואה מה עשיתי, זה אדיר", אמרה דקות אחרי שזכתה בזהב במירוץ ל-30 ק"מ, "זו היתה קריירה מדהימה, ואדיר לסיים כך באולימפיאדה האחרונה שלי. אני מאוד גאה בעצמי ובמה שעשיתי".

מבחינה כמותית, מה שעשתה ביורגן כולל 26 מדליות באליפויות העולם בגלישת קרוס קאנטרי, 18 מהן זהב; 15 מדליות אולימפיות, יותר מכל ספורטאי חורף בהיסטוריה; 110 ניצחונות ב-288 תחרויות בסבב גביע העולם; ופרסים שמגיעים לכ-2.6 מיליון דולר. אבל הסיפור שלה איננו רק של מספרים, אלא גם של התמדה, של אריכות ימים מקצועית, של גדולה ספורטיבית.

משחקי פיונגצ'אנג היו אירוע היסטורי עבור נשות גלישת הקרוס קאנטרי האמריקאית, שלראשונה חזרו הביתה עם מדליה. התקדמותו ההדרגתית של הענף בארה"ב מתועדת בספר "World Class: The Making of the US women Cross Country ski team". בין השאר, מצוינת חשיבות העובדה שהדור החדש של האמריקאיות התחייבו לעונות מלאות בסבב גביע העולם. כך פגשו על בסיס שבועי את גדולות הענף, כמו ביורגן. "הן כמונו", הסבירה הולי ברוקס את מה שלמדה, "יש להן ימים טובים, רעים, מעלות וחסרונות. חשוב לנו לדעת שהן לא בלתי מנוצחות".

ביורגן אמנם טוענת שהיתה כזו בראשית דרכה כגולשת, בין גיל 7 ל-13, אך לא כך היה בבוגרות. הפסד הוא חלק מהחיים, וגם חייה שזורים בכאלה; אחרי שהצטרפה ב-1999 לסבב גביע העולם, בגיל 19, נדרשו לה שלוש שנים להשיג ניצחון ראשון. בשתי הופעותיה הראשונות במשחקי החורף זכתה בשתי מדליות כסף. אם בסולט לייק 2002 היתה מרוצה ממקום שני בתחרות הקבוצתית, בטורינו 2006 התאכזבה מביצועיה שהניבו תוצרת רק במירוץ האישי ל-10 ק"מ. לדבריה, לא היתה במיטבה מפאת מחלה. בסוצ'י 2014, לטענתה, איבדה שתי מדליות עקב בעיות עם המגלשיים. היא למדה מההפסדים, ואחרים למדו ממנה.

במשך השנים היתה ביורגן מוקד עלייה לרגל לחוקרים, שעקבו אחר אימוניה. היא גם פינקה אותם ביומנים, שתיעדו את עבודתה בדקדוק מאז גיל 20. אחרות שצפו בה בעניין היו חברותיה לנבחרת; ככל ששרדה בספורט יותר ויותר זמן, כך התאספו סביבה בסגל צעירות שגדלו כשהן צופות בה בטלוויזיה ומעריצות את "מאריט המוזהבת", כינויה בנורווגיה. היידי וונג, למשל.

"למדתי מרבים, אבל יותר מכל למדתי ממאריט", אמרה וונג, גולשת נורווגית, ל"אפטנפוסטן", "מאריט היא האחת שהיתה במשחק הזה פרק הזמן הארוך ביותר, ויש לה רוטינות טובות לכל דבר". מעבר לכך שהיא וחברותיה לנבחרת ראו בביורגן אם נוספת, הן זיהו בה מודל לחיקוי. "הפכתי להרבה יותר טכנית", ציינה וונג, "לגלוש מאחוריה עזר לי מאוד".

לגלוש מאחוריה זה משהו שרבות עשו לאורך השנים. החוקרים שעבדו עמה למדו כי בחמש השנים הכי מצליחות של ביורגן, היא התאמנה כמעט שלוש שעות ביום. 8% מהזמן השקיעה בעבודת כוח עם מכשירים, 90% באימוני סבולת אטיים. כל זה התנקז למהירות אדירה על השלג; כזו שהניבה חמש מדליות במשחקי ונקובר 2010, לרבות שלוש זהב, ועוד שלוש מדליות זהב בסוצ'י 2014. כך הגיעה לעשר מדליות אולימפיות בקריירה, שווה לשיא לספורטאית חורף.

בסוצ'י גם הפך אולה איינאר ביורנדאלן, גולש הביאתלון הנורווגי, לשיאן המדליות במשחקי החורף (13) – מסמן מטרה שביורגן טרם ידעה אם תהיה רלוונטית עבורה. נדרשו לה כמה חודשים עד שהחליטה להאריך את הקריירה. היא הספיקה לזכות בתואר רביעי בסבב גביע העולם ב-2014/15. ואז, הכל נעצר.

כמו שחברותיה הנוכחיות לנבחרת צפו בה בילדותן, בורגן זוכרת כיצד חזתה בגיל 13 בפרד בורה לונדברג, גולש סקי נורדי, מככב במשחקי לילהאמר 94'. ב-2005, כשהיא מקצוענית בעצמה, פגשה אותו בתחרות בגרמניה. מאז, השניים יחד. הקמת משפחה היתה על הפרק, השאלה הנותרת: התזמון. באביב 2015, בראיון ל-NRK, ציינה שלא החליטה אם תיקח פסק זמן לטובת הבאת ילד לעולם או תחכה לסוף הקריירה. במהרה, הטבע הפתיע אותה, והיא את העולם. "אני עומדת להטיל פצצה", הודיעה במסיבת עיתונאים, וסיפרה שהיא בהריון.

למרות שהמשיכה להתאמן עד הטרימסטר השלישי, מעונת 2015/16 היא נעדרה לחלוטין. מעט אחרי חג המולד 2015 ילדה את מריוס. החיים השתנו. חזרתה לשלג לוותה בשיעורים על הורות, בתקווה שתהיה מעט שונה מזו של אביה שנתן לה לשתות קפה כשיצאו יחד למסעות בהיותה בת שש. "יש לי זמן להתאמן, אך האתגר הוא לצבור מספיק התאוששות ומנוחה", סיפרה, "פרד בורה היה נהדר. היה קשה לפרקים, אבל הוא דרבן אותי כדי שאוכל להתאמן ולישון".

11 חודשים אחרי שילדה, חזרה ביורגן לסבב גביע העולם בתחרות בפינלנד. מהמירוץ הראשון נעדרה בגלל התקררות. "היא בטח יושבת וצוחקת על כמה שזה אטי", אמרה וונג. ביום השני כבר ניצחה במירוץ ל-10 ק"מ – אחרי שנה וחצי ללא תחרות. "זה", אמרה הקולגה אסטריד יקובסן, "משהו שרק מאריט יכולה לעשות". שלושה חודשים מאוחר יותר עשתה הרבה יותר מכך, כשזכתה בארבע מדליות זהב באליפות העולם 2017 והפכה לספורטאית הכי מעוטרת בתחרות בכל הזמנים.

מכאן ואילך, כל הדרכים הובילו לפיונגצ'אנג, לשיא של ביורדאלן, שכשל בניסיונו להעפיל למשחקי החורף. "הבנתי שאני במרחק של שלוש מדליות בלבד ממנו וזה על הכוונת", סיפרה ל-olympic.org, "זה מדרבן, אבל לא מטרה. זה חלום".

הוא החל להתגשם מרגע שעלתה לשלג בדרום קוריאה. בכל אחת מחמש התחרויות בהן השתתפה זכתה במשהו. המדליה ה-11, כסף ב-15 ק"מ, הפכה אותה לאשה הכי מעוטרת במשחקי החורף. ב-10 ק"מ הוסיפה ארד. לשיא של ביורדאלן השתוותה בשליחות; כשביורגן זינקה, אחרונה מבין הנורווגיות, דורגה נבחרתה שלישית. במו רגליה הביאה זהב. המדליה ה-14, שוברת השיא, הושגה עם ארד בספרינט הקבוצתי.

ביורגן חוגגת בפיונגצ'אנג. למרות שטרם החליטה אם לפרוש, ברור לה שלמעגל אולימפי נוסף לא תיכנסצילום: JONATHAN NACKSTRAND/אי־אף־

גם ביום בו הביאה לארה"ב זהב היסטורי בקרוס קאנטרי, לא נותר לג'סיקה דיגינס אלא להתפעם. "היא פשוט אגדה", אמרה על הנורווגית. "לפני שנים רבות היא היתה האלילה שלי, והיא האלילה שלי כעת", סיפרה קרטו ניסקאנן, גולשת מפינלנד. גם למייקן פאלה הנורווגית רקע דומה. "כילדה צפיתי בה בטלוויזיה ורציתי לגלוש מהר כמותה", ציינה, "כעת אני סוף סוף איתה בנבחרת כשהיא הופכת לספורטאית החורף הכי מעוטרת. זה דבר גדול להיות באותה נבחרת עם האשה הנפלאה הזו".

כשהשיא בכיסה, נותר לביורגן עניין קטן לסגור. אתמול השלימה אותו, כשבמירוץ ל-30 ק"מ זכתה בזהב אישי ראשון בפיונגצ'אנג, בפער של דקה ו-50 שניות. באולימפיאדה שהניבה כל כך הרבה סיפורים, כשנורווגיה קוטפת מספר שיא של 39 מדליות וכשהיא שבועות לפני יום הולדתה ה-38, שוב היתה ביורגן הכוכבת הכי גדולה, הכי מעוטרת. והפעם – אי פעם.

למרות שטרם החליטה אם לפרוש, ברור לה שלמעגל אולימפי נוסף לא תיכנס. התחרות מצד הצעירות נהיית קשה יותר. בפיונגצ'אנג השפיעה גם הבדידות; כדי שתהיה מרוכזת, בעלה ובנה נותרו בבית. עכשיו יכולה ביורגן להצטרף אל משפחתה, לתלות את המגלשיים, להביט לאחור ולהתפעם. כמו כולם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

זירת הפיגוע ברחוב דיזינגוף בתל אביב, בתחילת אפריל

חברת מטא סירבה לחסום דף פייסבוק שביהמ"ש קבע כי הסית לטרור

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"