הקטסטרופות של ריקארדו, ורסטאפן ובוטאס סללו את הדרך להמילטון

התנגשות בין מכוניות הרד בול שיבשה את התוכניות של סבסטיאן פטל, תקר לקראת הסיום אילץ את ואלטרי בוטאס לפרוש כשהיה בדרך לראש הפודיום. כשהתפזר העשן בבאקו, לואיס המילטון העניק למרצדס ניצחון בכורה העונה ועלה לראש דרוג הנהגים

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לואיס המילטון חוגג ניצחון, על אף שלא נראה היה בדרך לשם
לואיס המילטון חוגג ניצחון, על אף שלא נראה היה בדרך לשםצילום: DAVID MDZINARISHVILI/רויט
אמיר ענבר
אמיר ענבר

לואיס המילטון לא נראה כמי שעומד לנצח בגראנד פרי של אזרבייג'אן כאשר תפס את המקום השני במקצה הדרוג בשבת. הוא לא נראה כמי שעומד לנצח כשלא הצליח לעקוף את סבסטיאן פטל בזינוק היום (ראשון) וגם לא כשמכונית הבטיחות שעלתה למסלול ירדה ממנו ארבע הקפות לסיום כשהוא במקום השלישי בלבד. ועדיין, כמה דקות מאוחר יותר, הבריטי היה זה שהתייצב בראש הפודיום, כמנצח הגדול בבאקו. תמצית הטירוף שיכול להיות פורמולה 1 ב-110 דקות.

חלקי כנף קדמית התעופפו באוויר וצמיגים מחוררים רוקנו מאוויר בהקפת הפתיחה, שהדגישה את הטוב ורע – הכל בעיני המתבונן – הטמון במסלול רחובות צר. אסטבן אוקון וסרגיי סירוטקין פרשו, קימי רייקונן וסרחיו פרס נזקקו לכנף קדמית חדשה, פרננדו אלונסו דידה לרחבת הטיפולים על שני צמיגים מתפקדים. חלפו עשר הקפות, וניקו הולקנברג – דווקא אחרי דקות מצוינות שלו ושל חברו לרנו קרלוס סיינס, שעקפו את מכוניות הרד בול והתייצבו במקומות 5-4 – התנגש בקיר ופרש. וכל אלה היו רק הכנה להתנגשות הגדולה, שתהפוך את המירוץ.

בהיעדר מהירות שתאפשר להם להתמודד עם המכוניות המובילות, ואחרי שמכוניות הרנו התפוגגו, התרכזו מקס ורסטאפן ודניאל ריקארדו במאבק זה נגד זה. מספר עקיפות וגם התנגשות גלגלים הוסיפו צבע למירוץ חיוור ברובו, לפני שוורסטאפן תפס מחדש את המקום הרביעי בהקפה ה-40 דווקא דרך ניצול עצירה להחלפת צמיגים כדי לצאת מהרחבה לפני חברו לרד בול. כמה פניות מאוחר יותר, נחוש להחזיר לעצמו את המקום, ניסה ריקארדו לעקוף את ההולנדי – והתנגש בו מאחור. התוצאה: הרבה ידיים על הראש בשטח של רד בול ברחבת הטיפולים, שתי מכוניות מחוץ למירוץ, דיון צפוי על זהות האשם בתאונה, ומכונית בטיחות שעולה למסלול.

לתסריט הזה בדיוק ייחל ואלטרי בוטאס, הדמות השקטה במאבק על הניצחון. מאבק אמיתי בין פטל להמילטון לא היה היום. כשצמיגיו מחזיקים מעמד באופן יוצא דופן, נותר בוטאס על המסלול הרבה אחרי שפטל והמילטון ביצעו את העצירה היחידה שלהם. כדי שיהיה לו סיכוי להישאר לפני פטל גם לאחר כניסתו לרחבה, הזדקק הפיני למשהו יוצא דופן; משהו בסגנון התאונה של מכוניות הרד בול, 11 הקפות לסיום. לידיו שיחקה גם השגיאה של רומן גרוז'אן, שהצליח איכשהו להתרסק מאחורי מכונית הבטיחות והאריך את שהותה על המסלול.

ארבע הקפות לסיום ירדה מכונית הבטיחות מהמסלול, ואיתה גם השפיות. פטל עקף את בוטאס בפראות, בלם מאוחר מדי וירד למקום הרביעי. כך עזר הגרמני להמילטון להתקדם למקום השני, ולמה שתתגלה כעמדה מנצחת כשבוטאס יסבול מתקר וייאלץ לפנות את המקום הראשון, שתי הקפות לסיום. מרצדס אמנם סיימה את שלושת המירוצים הראשונים של העונה ללא ניצחון – דבר שלא קרה לה בעידן ההיברידי, שהחל ב-2014 – אבל הרביעי כבר נפל בחלקה, בחלקו של האלוף. המזל היה איתנו היום", הודו אנשי מרצדס בקשר. "קצת מוזר להיות כאן", אמר המילטון מראש הפודיום.

את הדוכן השלימו רייקונן וסרחיו פרס, בעוד פטל נדחק למקום הרביעי במירוץ – והשני בדרוג הנהגים, ארבע נקודות מאחורי המוליך החדש המילטון. מאחוריהם, שני רוקים צברו נקודות ראשונות בקריירה: שארל לקרלק (סאובר), שסיים שישי, וברנדון הארטלי (טורו רוסו), שדורג עשירי. אלונסו, חרף הבעיות בפתיחה, סיים שביעי והוסיף נקודות למאזן שכבר נראה מרשים בהרבה ממה שאסף בכל 2017. בבאקו היו היום כמה וכמה מנצחים; אף אחד מהם לא עונה לשם ואלטרי, סבסטיאן, מקס או דניאל.

צמרת הדרוג באזרבייג'אן:
1. לואיס המילטון (מרצדס)
2. קימי רייקונן (פרארי)
3. סרחיו פרס (פורס אינדיה)
4. סבסטיאן פטל (פרארי)
5. קרלוס סיינס (טורו רוסו)
6. שארל לקלרק (סאובר)
7. פרננדו אלונסו (מקלארן)
8. לאנס סטרול (וויליאמס)
9. סטופל ואנדורן (מקלארן)
10. ברנדון הארטלי (טורו רוסו)

צמרת דרוג הנהגים:
1. לואיס המילטון (מרצדס) 70 נקודות
2. סבסטיאן פטל (פרארי) 66 נקודות
3. קימי רייקונן (פרארי) 48 נקודות
4. ואלטרי בוטאס (מרצדס) 40 נקודות
5. דניאל ריקארדו (רד בול) 37 נקודות

כתבות מומלצות

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

שר החוץ האיראני חוסיין אמיר־עבדולליהאן ועמיתו הרוסי סרגיי לברוב בטהראן, אתמול. איראן מוטרדת לא רק מישראל, אלא גם מהמחאה נגד הממשלה

זרועותיו של התמנון האיראני חשובות יותר מראשו

פרארי קופצת

נהגים בפורמולה 1 חוששים ש"יזדקקו למקל הליכה בגיל 30"

המאחז מצפה דני, אתמול. חיבור מאחזים לחשמל היה לציפור הנפש של ח"כ ניר אורבך

מהבנייה ועד הכספים החדשים למתנחלים: השנה של הממשלה מעבר לקו הירוק

הילה רוח. "יצאו באלבום החדש כמה שירים עם לב. ויש לי לב"

"באלבום החדש רציתי לחלוץ שד. אתה יכול לצטט"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ